גנים המשפיעים על רמות אושר: מה הקשר בין גנטיקה למצב הרוח?

מחקר חדש מצא כי קיים רצף גנטי מסוים שאופייני לאנשים החווים אושר ולאנשים הנוטים לדיכאון. האם בעתיד העולם יהיה מלא באנשים מאושרים יותר?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 05/05/2016 |
צפיות: 23,219
צוות מדענים מארצות הברית ומהולנד שחקרו קרוב ל 300,000 אנשים, גילו כי קיימים שלושה גנים שמשפיעים על רמות האושר ובנוסף נמצאו שני גנים המנבאים דיכאון. על פי תוצאות המחקר, אנשים שלא נשאו גנים המנבאים אושר, היו גם בעלי הסיכון הגבוה ביותר לשאת את הגנים המנבאים דיכאון, כלומר נמצאה חפיפה בין אנשים המדווחים על אושר או על אומללות לבין הגנים שלהם.

כיצד המידע החדש יכול לשנות את חיינו?

בעקבות המחקרים האחרונים, נמצא מידע חדשני על הרצף של המבנה הגנטי של מאות אלפי אנשים. המידע מנתח את הנתונים של השוני בין אנשים החווים דיכאון לבין אנשים שמדווחים כי הם מאושרים.

הנתונים מעידים על כך שקיים רצף גנטי מסוים שאופייני לאנשים החווים אושר, ולאנשים הנוטים לדיכאון. אולם אין הדבר מעיד על כך שבעתיד אנשים יהיו מאושרים יותר, מאחר שלגנים יש השפעה בשיעור של 50% על האושר והדיכאון, כאשר יתר ההשפעה היא סביבתית, ובעיקר עקב יחסים זוגיים וקשרים חברתיים טובים.

החוקרים גילו כי שלושת הגנים האחראים על רמות האושר, הם רק חלק קטן מן המערך הגנטי המשפיע על האושר שלנו, ולטענתם בעתיד ניתן יהיה לזהות באותה שיטה גנים רבים נוספים. לכן כיום, כשעריכת גנים הופכת לפשוטה יותר ומתבצעים מחקרים ראשונים בהנדסה גנטית של תאי גזע עובריים, החיפוש אחרי הגנים שיכולים להפוך את בני האדם לשמחים ומאושרים, נראה קרוב יותר מאי פעם.

רוצים להתייעץ? דברו עם המומחים שלנו:
פורום NLP דמיון מודרך
פורום דיכאון חרדה
פורום פסיכולוגיה
פורום פסיכולוגיה הוליסטית
פורום פסיכיאטריה

גנים אחראים לתכונות האופי שהופכות אנשים למאושרים

כבר בשנות השמונים נחקר הקשר בין אושר לגנטיקה בארצות הברית, בעת תקופת השפע הכלכלי. תוצאות המחקרים שנערכו בתקופה זו, העידו כי למצב החומרי אין השפעה של ממש על רמת האושר או על מפלס הדיכאון, אולם נמצא קשר בין הגנים האחראים על תכונות האופי ומבנה האישיות לאושר.

על פי מחקרים אלה, ככל שהאדם מוחצן יותר רמת האושר שלו נוטה להיות גבוהה יותר, וככל שהאדם נוירוטי יותר רמת האושר נוטה להיות נמוכה יותר. כמו כן, אנשים חברותיים, פעילים, יציבים, חרוצים ומצפוניים בעלי נטייה גבוהה יותר לחוות אושר.

על סמך תיאוריה זו, לכל אדם יש רמת אושר בסיסית, הנקבעת על אישיותו, וגם אם התרחשו אירועים חריגים שונים, כמו זכייה בפרס הגדול בלוטו, או פגיעה קשה בתאונת דרכים, בסופו של דבר רמת האושר תתייצב על פי ההתאמה לאישיות האדם, ולא על פי גורמים חיצוניים.

כדאי לכם לקרוא גם:
מיתוסים ואמיתות על אושר
אושר עד: איך להיות מאושרים יותר?
דיכאון? אל תתנו לו למלכד אתכם
מחקר: אופטימיות מונעת מחלות לב אצל נשים
הכל בגלל אמא? המיתוס על טיפול פסיכולוגי

שמירה על אופטימיות וטיפוח רגשות חיוביים

גישה נוספת בעניין זה תומכת בכך שהאושר מורכב מרצף גנטי וגם השפעות כימיות, ואף ניתן להשפיע על מצב הרוח באמצעות בחירת החלטות מודעות. כך למשל אנשים יכולים לשפר את מצב רוחם על ידי עיסוק בספורט, כאשר פעילות גופנית בטבע עשויה להגביר את תחושת הרווחה האישית, וגם באמצעות שמירה על תזונה בריאה, סילוק רגשות כעס וטיפוח רגשות חיוביים.

מחקרים רבים מהשנים האחרונות, מצביעים על כך שגם לאופטימיות יש השפעה רבה על הבריאות הנפשית והגופנית. אופטימיות תורמת להפרשה של אנדורפינים שעוזרים להרגיש יותר טוב, ותחושת האופטימיות משחררת מולקולות שונות, כמו סרוטונין שמופרש במוח וגורם למצב רוח טוב יותר. אחת ההשערות היא שאנשים אופטימיים בעלי גישה חיובית לחיים, מייצרים פחות הורמוני לחץ, ומפרישים חומרים התורמים לבריאות הגוף והנפש, כך שלמרות שאופטימיות היא לא תכונה גנטית, ניתן ללמוד להיות איך להיות אדם אופטימי ומאושר, באמצעות פעילות גופנית, תזונה בריאה וחשיבה חיובית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

שיימינג: בריונות ברשת בקרב בני נוער
ד"ר אילן בוש
| 14/07/2019 |
צפיות: 102
בעידן הרשתות החברתיות, הבריונות הפכה לפומבית יותר ולחסרת רסן. בני נוער רבים חשים בושה, השפלה קשה וחווים טראומה שמותירה בהם צלקות נפשיות, ואלו מערערות את הערך העצמי. מהי תופעת השיימינג? מאלו נורות אדומות אסור להתעלם? ומהם נושאי התקיפות הנפוצים ביותר?
קרא עוד
הפרעות שינה: למה כדאי לישון עם הכלב?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/07/2019 |
צפיות: 210
אנשים רבים לא מרשים לכלב שלהם לישון איתם באותה המיטה, אך ההפסד כולו שלהם. שינה עם הכלב מספקת חום בחורף, תחושת רוגע ומקלה על הליך ההירדמות
קרא עוד
גמילה מסמים: שחרור מהתלות ופרידה מהכאב
 אבי יקיר
| 04/07/2019 |
צפיות: 461
התמכרות לסמים היא קשה מנשוא עבור המכור עצמו ועבור הסובבים אותו. המכור הופך להיות הצל של עצמו, וכל רצונו מתמקד אחר חיפוש המנה הבאה. הוא מתנתק, מתבודד ומאבד כל עניין בקרובים אליו. הליך הגמילה מסמים הינו מורכב, והוא כולל התנתקות פיזית אך גם התנתקות נפשית מהסם
קרא עוד
טיפול בדיכאון באמצעות גנטיקה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/06/2019 |
צפיות: 227
מחקר מדעי גדול שנעשה ב- 17 מדינות שונות אשר בתוכן 140 מרכזי מחקר ובהשתתפות יותר מ- 190 חוקרים, מצא כי קיימים גנים שאחראים על האושר ועל מספר תכונות נוספות בקרב בני האדם
קרא עוד
טיפול ב-OCD באמצעות גריה מוחית
ד"ר דורון תודר
| 17/06/2019 |
צפיות: 435
אנשים שסובלים מהפרעה טורדנית- כפייתית נמצאים בתוך מעגל מתמשך של מחשבות אובססיות ובטקסים שחוזרים על עצמם. כל אלה פוגמים משמעותית באיכות חייהם. מהן דרכי הטיפול היעילות ביותר? וכיצד מפחיתים את החרדה?
קרא עוד
כיצד עיצוב הקליניקה משפיע על המרחב הטיפולי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/05/2019 |
צפיות: 382
בטיפול פסיכותרפי קיימת חשיבות רבה למרחב הטיפולי, הקליניקה צריכה להקנות למטופל תחושת רוגע וביטחון המאפשרות כנות ופתיחות. על כן, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים אליהם לב בעיצוב הקליניקה
קרא עוד
התמכרות לאלכוהול: גורמים, תסמינים וקבלת עזרה
 אבי יקיר
| 22/04/2019 |
צפיות: 927
שתיית אלכוהול בעולם המערבי נחשבת לפעילות חברתית לכל דבר. האלכוהול גורם לשחרור, לרוגע ולפתיחות בקרב אנשים, אך הגבול בין הנאה רגעית להתמכרות של ממש מאוד דק. מהן הנורות האדומות שאליהן יש צורך להתייחס? כיצד מתחיל תהליך ההתמכרות? ומהו הצעד הראשון בדרך לגמילה?
קרא עוד
כיצד לאמץ ילד בישראל?
 סימונה פלג
| 11/04/2019 |
צפיות: 426
סימונה פלג פותחת את לבה ומכניסה אתכם למשפחתה למסע קסום מלא חששות וריגושים. בדרך הארוכה לאימוץ ילדה, היא חוותה גבשושיות ומכשולים רבים, אך לא נתנה לדבר לעצור את התגשמות חלומה והראתה לכולם שאין דבר העומד בפני הרצון
קרא עוד
כיצד מלמדים ילדים לשלוט על כעסים?
טובי פלד
| 07/04/2019 |
צפיות: 594
ילדים בשלב ההתבגרות המוקדמת חווים התקפי זעם שללא ניהול נכון הופכים למקרי תוקפנות ואף אלימות פיזית. הורים רבים נשארים חסרי אונים אל מול ההתקפים, וגם מערכת החינוך בישראל אינה מעניקה כלים לימודיים לשליטה על כעסים. אילו כלים יש להתוות לילדים? כיצד בונים לילד כישורי התמודדות בסיטואציה בה הכעס עולה? ולמה חשוב לתת דוגמא אישית ולהפוך למודל לחיקוי עבור הילד?
קרא עוד
תסמינים נוירופסיכיאטריים של אפילפסיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2019 |
צפיות: 820
חולי אפילפסיה רבים סובלים מהפרעות נפשיות הנובעות מהמחלה עצמה. התסמינים בקרב החולים נבדלים מאלה של החברה הכללית, ולכן לא תמיד קל לאבחן אותם ולטפל בהם כנדרש
קרא עוד