שרירני רחם: כיצד ניתן לזהות אותם?

שרירני רחם הם גידולים המתפתחים באזורים השונים של הרחם והם יכולים לשבש את הפעילות התקינה של המחזור החודשי. סימפטומים כמו דימום כבד, נפיחות בבטן וכאב בזמן קיום יחסי מין יכולים להעיד על הימצאות השרירנים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/01/2017 |
צפיות: 2,462
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
היום שבו אישה מקבלת את המחזור שלה מסמל את פתיחת שנות הפוריות שלה עד תקופת גיל המעבר. במהלך שנות הפוריות וככל שהגיל עולה נשים רבות עוברות שינויים גופניים שונים, ובהם התפתחות של שרירני רחם (מיומות) – גידולים שפירים שגדלים באזורים שונים של הרחם. הגודל של השרירנים, המספר והמיקום שלהם יכולים לקבוע את היקף הבעיה שאיתה האישה צריכה להתמודד. לכ-75% מכל הנשים יהיו שרירני רחם לפני גיל 50 וישנן סיבות שונות להיווצרות שלהם. לרוב השרירנים מופיעים בשנות הפוריות, בין הגילים 20–50, והגודל שלהם קטן במהלך גיל המעבר. לשרירני הרחם יש השפעות על הגוף ועל בריאות והם יכולים לגרום לקבלה מוקדמת של הווסת ולשיבושים במחזור החודשי.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של שרירני רחם – מיומה תת־רירית, הממוקמת בחלק הפנימי של הרחם, מיומה תת־נסיובית אשר מתפתחת מחוץ לרחם והמיומה התוך־דופנית הנמצאת על דופן הרחם. אין סיבה אחת אשר גורמת להתפתחות של שרירני הרחם ולא ניתן לדעת למה הם גדלים או מתכווצים, אך ישנם כמה גורמים המשפיעים על התצורה שלהם. ההורמונים שולטים על הגידולים ורמת האסטרוגן והפרוגסטרון משפיעה על הגדילה שלהם. בזמן הריון, כשרמת ההורמונים גבוהה במיוחד, שרירני הרחם גדלים במהירות והם מתכווצים תחת נטילה של תרופות אנטי־הורמונליות. שרירני הרחם אינם חמורים כמו שהם אולי נשמעים, אך יש לשים לב לסימפטומים מסוימים כדי שניתן יהיה לטפל בהם.

רוצות לדעת עוד? תשאלו את המומחים בפורומים:
פורום הריון ולידה
פורום ניתוחים גניקולוגים (גינקולוגים), אנדומטריוזיס
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום גניקולוגיה נערות
פורום שרירנים ברחם - מיומה

עצירות מהווה סימן לשרירני רחם

שרירני רחם מסוימים הגדלים בקדמת הרחם מושכים את הרחם לכיוון החלחולת (רקטום), שרירנים אלה יכולים להפריע ליציאת ההפרשות מהגוף. גידולים גדולים הממוקמים בחלק האחורי של הרחם יכולים להפעיל לחץ על החלחולת ולהשפיע על התדירות ועל האיכות של פעולת המעיים. כמו כן, הלחץ על המעיים יכול להוביל לנפיחות ולעצירות.

צורך תכוף במתן שתן יכול להעיד על קיומם של שרירני הרחם הגדלים מחוץ לרחם. נשים שצריכות לקום באמצע הלילה כדי ללכת לשירותים וכמות שתן קטנה, ונשים שיש להן קושי להתחיל את הפעולה צריכות לבדוק אם יש להן מיומות. שרירני הרחם למעשה לוחצים על שלפוחית השתן, והלחץ מדמה את הצורך במתן שתן.

הגידולים גורמים לנפיחות הבטן

שרירני הרחם יכולים לגרום לנפיחות הבטן התחתונה, עד לרמה שבה האישה נראית כאילו היא בהריון. הנפיחות הקיצונית מתרחשת כאשר שרירני הרחם הממוקמים בחלל הבטן גדולים במיוחד.

מחזור כבד הוא סממן נוסף של קיום הגידולים. שרירני הרחם, ובמיוחד אלה הגדלים בדופן הרחם, יכולים להשפיע על העצמה של המחזור החודשי ועל המשך שלו. נשים שיש להן דימום חזק במיוחד שנמשך זמן רב מהרגיל צריכות לבדוק אם השרירנים הם הגורם לכך. כמו כן, הגידולים יכולים לשנות את הצורה של הרחם וכך להשפיע על הריון עתידי.

כאבים בגב התחתון מעידים על שרירני רחם

אם שרירני הרחם גדולים במיוחד הם יכולים ליצור לחץ רב הגורם לכאבי שרירים או לכאבים בעמוד השדרה. במקרים חריגים הגידולים יכולים ללחוץ ולפגוע בעצבים מסוימים הממוקמים ליד האגן. אך מקרים אלה נדירים במיוחד ויש לשלול קודם לכן סיבות אפשריות אחרות לכאבי הגב.

לחץ על הרחם, בין שהוא פנימי ובין שחיצוני, וגידולים בקרבת צוואר הרחם יכולים לגרום לכאב בזמן קיום יחסי מין. נמצא כי הכאב נגרם בעיקר בעקבות גידולים הממוקמים בחלק העליון של הרחם.

לכתבות נוספות על בריאות האישה קראו גם:
גילוי מוקדם של סרטן השד - אין מודעות
סרווריקס, למנוע סרטן צוואר הרחם בכל גיל
התכווצויות ברחם, למה לשים לב?
מהן הסיבות לדימום וסתי מוגבר?
תסמונת שחלות פוליציסטיות – איך יין אדום יכול לעזור?

כל אחד מהסימפטומים האמורים יכול להוות סימן למצבים בריאותיים שונים ולאו דווקא לשרירני הרחם. כדי לקבל את האבחנה המדויקת ביותר יש לפנות לרופא ולעשות את הבדיקות הנכונות לאישור האבחנה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר