עיוורון לילה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

עיוורון לילה הוא מצב שבו הראייה מתדרדרת בחושך ובאור חלש. העיוורון יכול להיות תוצאה של מחלה גנטית כמו רטיניטיס פיגמנטוזה או בעקבות ליקוי בריאותי נרכש כמו קטרקט ומחסור בוויטמין A
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/11/2017 |
צפיות: 3,073
דירוג: 4.7 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.7 מתוך 5
עיוורון לילה הוא סוג של לקות ראייה אשר גורמת לקשיים בראייה בחושך או באור חלש ומעומעם. למרות שמו של המצב, אנשים אשר סובלים מעיוורון לילה אינם מתעוורים בחושך, אלא הראייה שלהם נחלשת ולכן בתנאים אלה הם מתקשים לבצע פעולות שגורות. ישנם סוגים שונים של עיוורון לילה אשר בחלקם ניתן לטפל ולשפר את המצב.

התסמין העיקרי של עיוורון לילה הוא קשיי ראייה בחושך, הראייה נחלשת בעיקר במעבר מאור בוהק לחושך או לאור חלש, לדוגמה כשנכנסים למסעדה חשוכה בצהרי יום שמשי. עיוורון הלילה מורגש במיוחד בעת נהיגה בשעות הערב והלילה בשל האורות מפנסי המכוניות ומפנסי הרחוב.

היכנסו לפורומים והתייעצו עם המומחים:
פורום קטרקט - ניתוח וטיפול
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה

קטרקט יכול לגרום לעיוורון לילה

בעיות שונות בעיניים יכולות לגרום לעיוורון לילה כמו קוצר ראייה, רטיניטיס פיגמנטוזה – מחלה ניוונית של הרשתית הגורמת בהדרגה לראיית צינור, תסמונת אשר – מחלה גנטית אשר פוגעת בראייה ובשמיעה וקטרקט אשר גורמת לערפול של עדשת העין. קטרקט פוגעת בעיקר באנשים מבוגרים ומשכך עיוורון לילה בשל קטרקט שכיחה בעיקר באוכלוסייה מבוגרת ולא אצל ילדים. רמות גבוהות של סוכר בדם תורמות להתפתחות של קטרקט ומשכך לחולי סוכרת יש סיכוי גבוה ללקות במחלה ומשכך גם בעיוורון לילה.

במקרים נדירים עיוורון לילה יכול להיגרם עקב מחסור בוויטמין A, אך תופעה זו מצויה בעיקר באזורים שבהם אנשים סובלים מתת-תזונה. הסיבה לכך היא שוויטמין A, או רטינול, יש תפקיד בהמרה של הדחף העצבי לתמונה המתקבלת ברשתית. כמו כן, אנשים הסובלים מאי ספיקת לבלב, כמו חולי סיסטיק פיברוזיס, אשר מתקשים לספוג שומן ומשכך נמצאים בסיכון גבוה ללקות במחסור בוויטמין A ומשכך עולים הסיכויים ללקות בעיוורון לילה.

עדשות מתקנות לטיפול בעיוורון לילה

הטיפול בעיוורון לילה תלוי בסיבה שבעטיה הוא נגרם. נוסף לבדיקת עיניים שגרתית, כדי לזהות את מקור הבעיה יש לבצע בדיקת דם שבה מודדים את רמות הסוכר והוויטמין A שיש בדם. סוגים מסוימים של עיוורון לילה ניתנים לטיפול, כך, למשל, בעיוורון לילה אשר נוצר עקב קוצר ראייה אפשר לטפל בעזרת משקפיים או עדשות מגע מתקנות אשר משפרות את הראייה הן ביום והן בלילה.

עיוורון לילה הנוצר בגלל קטרקט ניתן לטיפול בעזרת ניתוח שבו מחליפים את העדשה העכורה בעדשה מלאכותית. במקרים שבהם המצב נגרם בשל מחסור בוויטמין A יש ליטול תוספים של הוויטמין ולהקפיד על תזונה המותאמת למצב הבריאותי.

עם זאת, לא בכל הסוגים של עיוורון לילה ניתן לטפל ונכון להיום אין פתרון במקרים שבהם המצב נוצר בשל בעיה גנטית, כמו רטיניטיס פיגמנטוזה. הפגם הגנטי אשר גורם למחלה ולפגיעה ברשתית אינו מגיב לניתוח או לעדשות מתקנות.

אולי יעניין אותך גם:
נהיגה וראיית לילה בגילאים מבוגרים
קטרקט: סימנים מקדימים למחלה
רטיניטיס פיגמנטוזה: כיצד מזהים את המחלה שגורמת לעיוורון ואיך מטפלים בה?
ניוון מקולרי: סוגים, תסמינים ודרכי טיפול
לאכול עם העיניים: תזונה נכונה לבריאות העיניים

לא ניתן למנוע עיוורון לילה אשר התפתח בעקבות בעיה גנטית, אך בעזרת שמירה על רמות סוכר תקינות ועל דיאטה מאוזנת ניתן למזער את הסיכויים ללקות בעיוורון לילה בשל סיבות אחרות. כדי למנוע קטרקט יש לצרוך מינרלים וויטמינים נוגדי חמצון וכדי למנוע מחסור של וויטמין A יש לאכול אוכל אשר מכיל את הוויטמין, כמו חלב, ביצים, גזר, דלעת, מנגו, מלון, בטטה, תרד ועלים ירוקים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר