היצרות תעלת השדרה: תסמינים ודרכי טיפול

עצבי עמוד השדרה עוברים דרך תעלת השדרה, היצרות שלה מפעילה לחץ על העצבים וגורמת לכאבים, לתחושת נימול ולבעיות נוירולוגיות נוספות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/12/2017 |
צפיות: 2,590
דירוג: 4.3 מתוך 16 הצבעות
התקבלו 16 דירוגים בציון ממוצע 4.3 מתוך 5
עמוד השדרה הוא טור של עצמות – חוליות, אשר מספקות תמיכה ויציבות לחלק העליון של הגוף ומאפשר לו להסתובב ולהתפתל. כמו כן, עמוד השדרה מגן על תעלת השדרה אשר נמתחת לאורכו וממנה יוצאים עצבי השדרה אשר שולחים אותות שמתקבלים מהמוח לשאר חלקי הגוף. אם העצבים נפגעים או ניזוקים הם משפיעים על תפקודי הגוף, כמו ההליכה, התחושתיות ושיווי המשקל.

היצרות תעלת השדרה היא מצב שבו יש הצרה של הרווחים בין החוליות וכתוצאה מכך מופעל לחץ על תעלת השדרה ועל העצבים. תהליך ההיצרות הוא הדרגתי, וכל עוד ההיצרות היא מינימלית לא מופיעים תסמינים. עם זאת, לחץ רב מדי על חוט השדרה עלול לגרום לבעיות שונות. היצרות של תעלת השדרה יכולה להתפתח בכל אחת מן החוליות של עמוד השדרה.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום ניתוחי גב, כאבי גב, עמוד שדרה
פורום כירופרקטיקה
פורום אורטופדיה
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי
פורום הידרותרפיה

דלקת פרקים יכולה לגרום להיצרות תעלת השדרה

הסיבה הנפוצה יותר להיצרות תעלת השדרה היא הזדקנות. עם הגיל הגוף עובר תהליך ניווני – הרקמות בעמוד השדרה מתעבות והעצמות גדלות והשילוב של השניים גורם לדחיסה של העצבים. מצבים בריאותיים, כמו דלקת מפרקים ניוונית ודלקת מפרקים שגרונית, יכולים לתרום לתהליך ההיצרות של תעלת השדרה. מצבים נוספים שיכולים לגרום להיצרות הם מומים מולדים בעמוד השדרה, עקמת, גידולים בעצם, אכונדרופלזיה – סוג של גמדות ומחלת פאג'ט של העצם אשר גורמת לעיוותים בעצמות.

התסמינים של היצרות תעלת השדרה מתפתחים בהדרגתיות לאורך זמן, ככל שהעצבים הולכים ונדחסים. האנשים הלוקים במחלה חשים חולשה ברגליים ובזרועות, תחושת נימול בישבן וברגליים, בעיות בשיווי המשקל וכאבים בגב התחתון בעיקר בעמידה ובהליכה. ישיבה על כיסא יכולה להקל על התסמינים, אך הם ישובו בתוך זמן קצר לאחר עמידה והליכה.

כדי לאבחן את היצרות תעלת השדרה יש לבצע בדיקות פיזיולוגית שבהן הרופא בודק את תנועת הגוף ואת התסמינים הנלווים לה. כמו כן, יש צורך בבדיקות דימות כמו CT, MRI או רנטגן כדי לקבל תמונה של עמוד השדרה, בבדיקת EMG כדי לבדוק את העצבי השדרה ובמיפוי עצמות כדי לבדוק אם יש נזק או גידולים בעמוד השדרה.

ניתוח להפחתת הלחץ על עצבי השדרה

הטיפול במחלה מתמקד בהפחתת הלחץ המופעל על העצבים. בעוד משככי כאבים יכולים להקל על הכאב, זריקת קורטיזון ישירות לעמוד השדרה מפחיתה את הנפיחות. כמו כן, טיפולי פיזיותרפיה מסייעים לחזק את השרירים ולמתוח את הגוף וכך לספק מרחב לחוליות. במקרים שבהם הכאב חמור או כשיש נזקים עצביים יש צורך בניתוח שיפחית את הנפיחות לצמיתות. אפשרויות נוספות להקלה על הכאב בעמוד השדרה הן הנחה של שקית קרח באזור הכואב, דיקור סיני ועיסוי.

אולי יעניין אתכם גם:
טיפול חדשני לדלקות בעמוד השדרה
כאבי גב? אולי מומלץ ניתוח
זריקות סטרואידים מזיקות לעמוד השדרה
דלקת חוליות מקשחת – תסמינים ודרכי טיפול
מה ההבדל בין דלקת מפרקים שגרונית לדלקת מפרקים ניוונית?

ישנם סוגים שונים של ניתוחים בעמוד השדרה. למינקטומיה (Laminectomy) הוא סוג הניתוח הנפוץ ביותר לטיפול בהיצרות תעלת השדרה, במהלכו מסירים חלק מהחוליה כדי לתת מקום לעצב הדחוס. פורמינוטומיה (Foraminotomy) הוא ניתוח שבו מרחיבים את החלק בעמוד השדרה אשר מפעיל לחץ על העצב. במקרים חמורים או יותר, ובעיקר כאשר יש היצרות בכמה חוליות בעמוד השדרה, מבצעים ניתוח לאיחוי עמוד שדרה (Spinal fusion), בהליך זה מחברים את החוליות בעזרת שתלי עצם או לוחיות מתכת.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר