מה ההבדל בין דלקת מפרקים שגרונית לדלקת מפרקים ניוונית?

לדלקת מפרקים שגרונית ולדלקת מפרקים ניוונית יש תסמינים דומים, כמו כאבים, נפיחות וטווח תנועה מוגבל אבל למעשה אלו שתי מחלות שונות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/02/2017 |
צפיות: 4,432
דירוג: 4.3 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 4.3 מתוך 5
דלקת מפרקים היא שם כולל לתיאור דלקות וזיהומים במפרקים. בין הסוגים הנפוצים יותר של דלקות המפרקים הם דלקת מפרקים שגרונית ודלקת מפרקים ניוונית. שני הסוגים, הן הדלקת השגרונית והן הדלקת הניוונית, משפיעים על המפרקים אבל הם נבדלים אחד מהשני בכמה גורמים. בעוד הדלקת השגרונית נחשבת למחלה אוטואימונית, הדלקת הניוונית נחשבת למחלה דגנרטיבית שמנוונת את המפרקים.

למידע נוסף היכנסו לפורומים:
פורום אורטופדיה
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום מחלות פרקים בילדים, כאבי פרקים
פורום נטורופתיה אירידיולוגיה
פורום דלקת פרקים, ראומטולוגיה

דלקת מפרקים ניוונית גורמת לשחיקת סחוס

במחלות אוטואימונית הגוף למעשה תוקף את עצמו. אצל אנשים שחולים בדלקת מפרקים שגרונית הגוף מזהה את הממשח, נוזל הסיכה המצוי מסביב למפרקים, כגורם מאיים, כאילו היה וירוס או בקטריה. בגלל התקיפה של הגוף, הממשח מצטבר במפרקים וההצטברות גורמת לכאבים, לנפיחות ולדלקות באזור המפרקים.

דלקת מפרקים ניוונית היא הסוג הנפוץ ביותר של דלקות המפרקים והיא גורמת לניוון של המפרקים. אנשים שחולים בדלקת זו חשים שחיקה של הסחוס, הרקמה שמצפה ומרככת את המפרקים. השחיקה גורמת לעצמות להתחכך אחת בשנייה וכך חושפת את קצות העצבים.

שני סוגי הדלקות שכיחים יותר אצל נשים מאשר אצל גברים ושתיהן תדירות יותר אצל אנשים מבוגרים, למרות שהדלקת השגרונית יכולה להתפתח בכל גיל. הסיכויים לחלות בדלקת מפרקים ניוונית גבוהים יותר בקרב לאנשים עם עודף משקל, כאלה שסובלים מסוכרת סוג 2, אנשים עם עיוותים במפרקים וכן אנשים החולים בשגדון (גאוט). ואנשים שיש להם היסטוריה משפחתית של דלקת מפרקים שגרונית הם בעלי סיכוי גבוה לחלות בה גם כן.

דלקת מפרקים שגרונית מתחילה באצבעות הידיים

לשתי הדלקות יש תסמינים משותפים, כמו כאבים במפרקים, טווח תנועה מוגבל ורגישות באזור הפגוע וכל אלה מתעצמים ביקיצה משינה. אך נוסף על כך, לכל דלקת יש תסמינים משלה, כך למשל, מכיוון שדלקת מפרקים שגרונית היא מחלה מערכתית היא משפיעה על כל הגוף ולא רק על המפרקים. התסמינים המוקדמים של דלקת זו הם עייפות וגושים מתחת לעור באזור המפרקים. הדלקת לרוב מתחילה במפרקים הקטנים של הגוף כמו אצבעות הידיים. ככל שהדלקת מתפשטת הנפיחות והכאבים מורגשים גם במפרקים הגדולים יותר, כמו הברכיים, הכתפיים והקרסוליים. הדלקת היא סימטרית, ומשכך הכאבים מורגשים בשני צדי הגוף באותו הזמן.

דלקת מפרקים ניוונית משפיעה אך ורק על המפרקים ולא על שאר הגוף. אנשים החולים בדלקת זו מפתחים דורבן עצם – גדילה מוגברת של עצם במפרקים המודלקים. הדלקת שכיחה יותר במפרקים הקטנים כמו בידיים ובאצבעות, אך היא יכולה להתפתח גם בירכיים, בברכיים ובעמוד השדרה. לעומת הדלקת השגרונית, הדלקת הניוונית אינה סימטרית והכאבים יכולים להיות רק בצד אחד של הגוף.

פיזיותרפיה מקלה על התסמינים של הדלקות

הטיפול בשתי הדלקות מתמקד בהפחתת הכאב, בהעלאת התפקוד של המפרקים ובצמצום הנזק הנגרם להם. הן תרופות נוגדות דלקות והן תרופות על בסיס קורטיקוסטרואידים יעילות לטיפול בשתי הדלקות. כמו כן, בדלקת מפרקים שגרונית מטפלים בעזרת תרופות שמדכאות את מערכת החיסון ומסייעות לה להפסיק לתקוף את המפרקים וכך למנוע נזק עתידי.

לכתבות נוספות בנושא דלקות מפרקים קראו גם:
דלקת מפרקים שגרונית - כל העובדות
חולי דלקת מפרקים וקיום יחסי מין
דלקת מפרקים בגיל הילדות: אבחון וטיפול
מה הקשר בין דלקת פרקים שגרונית לסרטן?
דלקת מפרקים שגרונית או אוסטאופורוזיס?

אף על פי שלשתי הדלקות, הן השגרונית והן הניוונית, אין תרופה שתעזור להחלמה מלאה, טיפולים תרופתיים וטיפולים פיזיותרפיים יכולים לסייע בהקלה של התסמינים, במניעה של נזקים ובהתנהלות יומיומית עם המחלה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר איתמר בוצר
    ד"ר איתמר בוצר
    אורטופד ספורט ומנתח תחומי טיפול: פגיעות סחוס, פריקת כתף, קרע במיניסקוס, קרעים של הלברום, קרע ברצועה הצולבת, קרעים בגידי השרוול המסובב ועוד... קרא עוד