מאחורי הקלעים של טיפולי פוריות – ראיון עם ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר

אי-פריון הפך לתופעה נרחבת ומספר האנשים עם בעיות פוריות עולה משנה לשנה. ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר, מסביר מהם הגורמים לכך וכיצד האמבריולוגים הקליניים יכולים לעזור לזוגות הרוצים להביא ילד לעולם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/08/2018 |
צפיות: 2,332
דירוג: 4.2 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
השנה ציינה לואיז בראון את יום הולדתה ה-40. לאנשים רבים השם הזה אינו מוכר, אך אישה זו מהווה חלק בלתי נפרד מההיסטוריה הרפואית – לואיז בראון היא ילדת המבחנה הראשונה. כיום כבר קשה מאוד לעקוב אחר מספר "ילדי המבחנה" הנולדים בכל שנה סביב העולם, ורק בישראל של 2016 נרשמו 37,270 מחזורי טיפול של הפריה חוץ גופית.

בעיות פוריות היו קיימות מאז ומעולם, למעשה עקרות וקשיים להיכנס להריון אינם תופעה חדשה ואלה מוכרים לנו עוד מתקופת המקרא, הרי לשרה ולאברהם לא היו ילדים עד גיל מופלג, חנה כרתה ברית עם אלוהים לפני שנכנסה להריון עם שמואל הנביא ורחל אימנו חיכתה שנים ארוכות ללידת בנה בנימין. אך למרות ההיסטוריה הענפה של בעיות הפוריות, תחום ההפריה החוץ גופית הוא התחום הצעיר ביותר ברפואה ההומאנית, 40 שנה בסך הכול, ועל כן יש עוד דברים רבים לחקור, לגלות ולחדש למען קידום התחום ושיפור הדרכים לעזור להיכנס להריון ולהביא ילד לעולם.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום פוריות, פריון, הפריה חוץ גופית, IVF
פורום פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF

מה עושה האמבריולוג הקליני?

כשזוג מתקשה להיכנס להריון הוא פונה לרופא פוריות אשר מבצע את הבדיקות לגבר ולאישה, מברר מהן הסיבות לאי-פריון ובונה להם את תוכנית הטיפול הכוללת שאיבת ביציות מהאישה ולקיחת זרע מהגבר, ולאחר מכן הוא החזרה שלהם לרחם כעובר. אך בין שני השלבים הללו ישנו עולם שלם הנסתר מעיניהם של המטופלים – התהליך שבו יוצרים את העובר לפני החזרתו לרחם. האחראים לתהליך הנסתר הזה הם האמבריולוגים הקליניים. ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר עם ותק של 30 שנה בתחום מספר על העולם המסתורי של טיפולי הפוריות.

"במעבדה שצמודה לחדר הניתוח יושבים האמבריולוגים הקליניים, הם אלה שמקבלים לידם את הביציות שנשאבות מגוף האישה, הם אלה שמאתרים את הביציות המתאימות להפריה, הם אלה שרוחצים את תאי הזרע מנוזל הזרע, בוררים אותם ובוחרים את תאי הזרע הטובים ביותר והם אלה שקובעים איזה תא זרע יתחבר לאיזו ביצית. לאחר תהליך קסום ועדין במיוחד של הפריה בעזרת מכשור מורכב ומתוחכם האמבריולוגים הקליניים ממשיכים לטפל בעוברים הנוצרים ומגדלים אותם לפני החזרתם לרחם האישה".

ד"ר גירש טוען כי האחיות והרופאים אמנם נמצאים בחזית הבמה, ואותם המטופלים רואים בכל שלבי הטיפול, אך למעשה הם כלל לא עוסקים בחלק הזה של ההליך – בריאה של העובר. על כן האמבריולוגים הקליניים, אשר אחראים הלכה למעשה על היווצרות העובר, יכולים לתרום רבות לזוגות העוברים טיפולי פוריות – הם יכולים לתת מידע לגבי איכות הביציות ואיכות הזרע, לחוות את דעתם לגבי איכות העוברים, לעזור להבין מה המקור האפשרי לאי פריון ולייעץ להם מה לעשות, להסביר להם מדוע הטיפולים לא מצליחים וכיצד אפשר לשפר את הסיכויים לקראת הסבב הבא. על כן, האמבריולוגים הקליניים יכולים להקנות לזוגות ידע וביטחון שרופא הפוריות, מיומן ככל שיהיה, אינו יכול לתת, וזאת משום שרופא הפוריות אינו בא במגע עם הביציות ועם הזרע ואינו רואה את העוברים הנוצרים במעבדה.

סיבות לאי-פוריות אצל גברים ואצל נשים

כאמור, בעיות פוריות וקשיים להיכנס להריון אינם תופעה חדשה, אך מספר הזוגות הנתקלים בבעיות אלה ופונים לטיפולי IVF הולך וגובר מדי שנה בשנה. נתונים מראים שהעלייה בבעיות הפוריות ניכרת במיוחד אצל גברים, לפני 20 שנה מספר הגברים הסובלים מבעיות פוריות עמד על כ-30%, כיום המספר עומד על 50% ואף יותר, בעוד אצל נשים האחוז נשאר יציב פחות או יותר.

"אנשים היום חיים בסביבה עוינת אשר משפיעה על יכולת הפוריות של בני האדם" אומר ד"ר גירש, "תנאי הסביבה אינם ידידותיים, אם בבית ואם בעבודה, אם מבחינת מה שאנחנו אוכלים ואם מבחינת מה שאנחנו נושמים. דגי ים מזוהמים במתכות כבדות ומוצרי פסולת מתעשייה שהשפכים שלה מוזרמים לים או שהם גדלים בבריכות מזוהמות ואנחנו אוכלים אותם, כך גם עוף, בשר בקר ומוצרים אחרים מהחי. בעלי החיים חיים גם כן בסביבה לא ידידותית, מוסיפים להם תוספים שונים או שמטפלים בהם בתכשירים שונים כמו אנטיביוטיקה. הרי בסופו של דבר כל אלה מגיעים לצלחת שלנו. גם מזון מן הצומח גדל בתנאים לא טבעיים או שהמים שמהם היבולים ניזונים הם מי קולחים או מים מזוהמים ומרססים אותם נגד טפילים ומזיקים שונים, והצרכן הסופי הוא אנחנו. נוסף על כך האוויר המזוהם שאותו אנו נושמים, החשיפה לקרינה מהטלפונים הניידים שלנו, קרינה אלקטרומגנטית מהאנטנות שסביבנו, כל אלה מהווים חלק מהגורם השלילי המשפיע על הפריון, הן על איכות הביציות של הנשים והן על איכות הזרע של הגברים".

לפי ד"ר גירש, פריון הוא מערכת המתפקדת כברומטר של גוף האדם "במצבי מצוקה יש פחות הריונות, עדות לכך היא שבתקופות מלחמה יש פחות הריונות, בזמן רעב נשים אינן מתעברות, בהשמנת יתר קשה יותר להיכנס להריון. דומה הדבר גם במצבי לחץ וכשחולים במחלות שונות, אלה גורמים לפגיעה בפריון. למעשה מערכת הפריון היא מערכת רגישה מאוד אשר מגיבה לכל מה שקורה לנו והיא המערכת הראשונה בגוף האדם שיוצאת מתפקוד, קרי מנופאוזה אצל נשים המתרחשת בגילים 45–50 ואנדרופאוזה אצל גברים המופיעה בין גילים 50–55".

כדי להקל על התנאים הסביבתיים המשפיעים על יכולת הפריון, ד"ר גירש פיתח תוספי תזונה שמסייעים בחיזוק מערכת הפריון והם מומלצים לכל זוג שנמצא בתהליך הטבעי להביא ילד לעולם או בטיפולי פוריות.

אך לא רק התנאים הסביבתיים אחראיים על העלייה בשיעור בעיות הפוריות, אלא ישנם גורמים נוספים כמו גנטיקה ואפיגנטיקה. ד"ר גירש מסביר "בעבר עקב מחלות תורשתיות ותחלואות אחרות אנשים לא היו מאריכים חיים, תינוקות לא היו נולדים לאנשים עם מחלות אלה או שהיו נולדים ומתים בגיל צעיר. כיום הרפואה המודרנית מאפשרת איכות חיים טובה יותר וישנם כלים לחיות עם מחלות גנטיות שונות, אך הן עוברות מדור לדור ונותנות אותותיהן דרך מערכת הפריון, הלא היא מתפקדת כברומטר של הגוף".

אישה בהריון יכולה להיות מושפעת מגורמים סביבתיים ואלה עלולים לשנות את ביטוי הגנים בעובר המתפתח, וכך, ייתכן מצב שבו הגנים שלא מתוכננים להתבטא מתבטאים או הפוך, הגנים האמורים להתבטא אינם מתבטאים. מצב זה יכול לגרום לכך שלאחר הלידה, על פניו הילד בריא, אך כשהוא מגיע לבגרות מינית הוא נתקל בבעיות פריון, ללא היסטוריה רפואית שיכולה להצדיק זאת.

יתר על כן, היום אורך החיים עלה, סדר העדיפויות השתנה ובכל שנה עולה הגיל להבאת ילד ראשון, "פעם נשים היו יולדות את ילדן הראשון בין גיל 16 ל-18, היום נשים מתחילות ללדת בין גיל 26 ל-28 ואפילו מאוחר יותר, אלה גילים שבהם מערכת הפריון עלולה לתת אותות". לדברי ד"ר גירש, אצל רוב הנשים עד גיל 35 מערכת הפריון עובדת באופן תקין, לאחר מכן התפקוד שלה נחלש ודועך ובגיל 45 אישה כבר אינה יכולה להיכנס להריון בשום צורה, לא באופן טבעי ולא בסיוע של טיפולי IVF, גם אם היא עדיין מבייצת ומקבלת מחזור. הסיבה לכך היא שהביציות אינן תקינות עוד. הרחם, לעומת זאת, אינו מזדקן באותו הקצב של הביציות ונשים מעל גיל 45 שרוצות להביא ילד לעולם יכולות לעשות זאת דרך תרומת ביצית. כשרוצים להביא ילד לעולם, ככל שהגיל מבוגר יותר, כך יש יותר בעיות ומעט מאוד פתרונות שיכולים לענות עליהן.

כיצד נראה העתיד של טיפולי הפוריות?

הירידה בשיעור הפוריות והעלייה במספר הזוגות הפונים לטיפולי IVF מעודדות פיתוח של טכנולוגיות חדשות ושל דרכים יצירתיות לשיפור סיכויי ההיקלטות ולהריון תקין, דוגמה לכך היא השימוש בשיטות המאפשרות דיאגנוסטיקה גנטית באבחון טרום השרשתי (PGD – Preimplantation Genetic Diagnosis) שבה האמבריולוגים הקליניים מבצעים ביופסיה לעובר כדי לבחון אם הוא תקין מבחינה גנטית לפני שמחזירים אותו לרחם.

התפתחות משמעותית נוספת חלה בתמיסות ובאינקובטורים שבהם מגדלים את העוברים לפני החזרתם לרחם האישה. התפתחות מהפכנית חלה גם בשיטת ההקפאה, ד"ר גירש מפרט "בעבר אפשר היה להקפיא רק עוברים, היום בשיטות המודרניות אפשר להקפיא גם ביציות ולשמר פריון לנשים שרוצות לדחות את ההריונן".

למאמרים נוספים קראו גם:
תפקידה של אמבריולוגיה קלינית בהפריה חוץ גופית
איכות העוברים בטיפולי IVF
בדיקות פוריות הגבר: הליך הבדיקה ופירוש תוצאות
הקפאת עוברים: כל מה שצריך לדעת על ההליך

מלבד העלייה הוודאית באי-הפריון נראה שהעתיד של התחום עוד לא ידוע, כיום ישנם כיוונים חדשים לשיפור הפוריות, אחד מהם הוא שימוש בתאי גזע ליצירת ביציות ותאי זרע, אך ד"ר גירש מציין גם את הסיכונים הכרוכים בכך "ייתכן שתאי הגזע יאפשרו קבלה של ביציות צעירות ובריאות ותאי זרע איכותיים, אך תהליכים אלה אינם טבעיים ובתנאי מעבדה יכולה להיות השפעה אפיגנטית, זאת אומרת שבעקבות תהליך זה עלולות להופיע מחלות שלא ידענו עליהן עד כה ולא נדע כיצד להתמודד איתן".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר יוסף שמואלי
    ד"ר יוסף שמואלי
    אורולוג וכירורג מומחה ד"ר יוסף שמואלי הינו אורולוג בעל ניסיון רב בניתוחים בתחומי ההפרעות בתפקוד המיני של הגבר והפרעות בפוריות הגבר, ניתוחי ערמונית (פרוסטטה) ביופסיות ערמונית לברור גידולים בבלוטה... קרא עוד