מאחורי הקלעים של טיפולי פוריות – ראיון עם ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר

אי-פריון הפך לתופעה נרחבת ומספר האנשים עם בעיות פוריות עולה משנה לשנה. ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר, מסביר מהם הגורמים לכך וכיצד האמבריולוגים הקליניים יכולים לעזור לזוגות הרוצים להביא ילד לעולם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/08/2018 |
צפיות: 1,087
דירוג: 4.5 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
השנה ציינה לואיז בראון את יום הולדתה ה-40. לאנשים רבים השם הזה אינו מוכר, אך אישה זו מהווה חלק בלתי נפרד מההיסטוריה הרפואית – לואיז בראון היא ילדת המבחנה הראשונה. כיום כבר קשה מאוד לעקוב אחר מספר "ילדי המבחנה" הנולדים בכל שנה סביב העולם, ורק בישראל של 2016 נרשמו 37,270 מחזורי טיפול של הפריה חוץ גופית.

בעיות פוריות היו קיימות מאז ומעולם, למעשה עקרות וקשיים להיכנס להריון אינם תופעה חדשה ואלה מוכרים לנו עוד מתקופת המקרא, הרי לשרה ולאברהם לא היו ילדים עד גיל מופלג, חנה כרתה ברית עם אלוהים לפני שנכנסה להריון עם שמואל הנביא ורחל אימנו חיכתה שנים ארוכות ללידת בנה בנימין. אך למרות ההיסטוריה הענפה של בעיות הפוריות, תחום ההפריה החוץ גופית הוא התחום הצעיר ביותר ברפואה ההומאנית, 40 שנה בסך הכול, ועל כן יש עוד דברים רבים לחקור, לגלות ולחדש למען קידום התחום ושיפור הדרכים לעזור להיכנס להריון ולהביא ילד לעולם.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום פוריות, פריון, הפריה חוץ גופית, IVF
פורום פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF

מה עושה האמבריולוג הקליני?

כשזוג מתקשה להיכנס להריון הוא פונה לרופא פוריות אשר מבצע את הבדיקות לגבר ולאישה, מברר מהן הסיבות לאי-פריון ובונה להם את תוכנית הטיפול הכוללת שאיבת ביציות מהאישה ולקיחת זרע מהגבר, ולאחר מכן הוא החזרה שלהם לרחם כעובר. אך בין שני השלבים הללו ישנו עולם שלם הנסתר מעיניהם של המטופלים – התהליך שבו יוצרים את העובר לפני החזרתו לרחם. האחראים לתהליך הנסתר הזה הם האמבריולוגים הקליניים. ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר עם ותק של 30 שנה בתחום מספר על העולם המסתורי של טיפולי הפוריות.

"במעבדה שצמודה לחדר הניתוח יושבים האמבריולוגים הקליניים, הם אלה שמקבלים לידם את הביציות שנשאבות מגוף האישה, הם אלה שמאתרים את הביציות המתאימות להפריה, הם אלה שרוחצים את תאי הזרע מנוזל הזרע, בוררים אותם ובוחרים את תאי הזרע הטובים ביותר והם אלה שקובעים איזה תא זרע יתחבר לאיזו ביצית. לאחר תהליך קסום ועדין במיוחד של הפריה בעזרת מכשור מורכב ומתוחכם האמבריולוגים הקליניים ממשיכים לטפל בעוברים הנוצרים ומגדלים אותם לפני החזרתם לרחם האישה".

ד"ר גירש טוען כי האחיות והרופאים אמנם נמצאים בחזית הבמה, ואותם המטופלים רואים בכל שלבי הטיפול, אך למעשה הם כלל לא עוסקים בחלק הזה של ההליך – בריאה של העובר. על כן האמבריולוגים הקליניים, אשר אחראים הלכה למעשה על היווצרות העובר, יכולים לתרום רבות לזוגות העוברים טיפולי פוריות – הם יכולים לתת מידע לגבי איכות הביציות ואיכות הזרע, לחוות את דעתם לגבי איכות העוברים, לעזור להבין מה המקור האפשרי לאי פריון ולייעץ להם מה לעשות, להסביר להם מדוע הטיפולים לא מצליחים וכיצד אפשר לשפר את הסיכויים לקראת הסבב הבא. על כן, האמבריולוגים הקליניים יכולים להקנות לזוגות ידע וביטחון שרופא הפוריות, מיומן ככל שיהיה, אינו יכול לתת, וזאת משום שרופא הפוריות אינו בא במגע עם הביציות ועם הזרע ואינו רואה את העוברים הנוצרים במעבדה.

סיבות לאי-פוריות אצל גברים ואצל נשים

כאמור, בעיות פוריות וקשיים להיכנס להריון אינם תופעה חדשה, אך מספר הזוגות הנתקלים בבעיות אלה ופונים לטיפולי IVF הולך וגובר מדי שנה בשנה. נתונים מראים שהעלייה בבעיות הפוריות ניכרת במיוחד אצל גברים, לפני 20 שנה מספר הגברים הסובלים מבעיות פוריות עמד על כ-30%, כיום המספר עומד על 50% ואף יותר, בעוד אצל נשים האחוז נשאר יציב פחות או יותר.

"אנשים היום חיים בסביבה עוינת אשר משפיעה על יכולת הפוריות של בני האדם" אומר ד"ר גירש, "תנאי הסביבה אינם ידידותיים, אם בבית ואם בעבודה, אם מבחינת מה שאנחנו אוכלים ואם מבחינת מה שאנחנו נושמים. דגי ים מזוהמים במתכות כבדות ומוצרי פסולת מתעשייה שהשפכים שלה מוזרמים לים או שהם גדלים בבריכות מזוהמות ואנחנו אוכלים אותם, כך גם עוף, בשר בקר ומוצרים אחרים מהחי. בעלי החיים חיים גם כן בסביבה לא ידידותית, מוסיפים להם תוספים שונים או שמטפלים בהם בתכשירים שונים כמו אנטיביוטיקה. הרי בסופו של דבר כל אלה מגיעים לצלחת שלנו. גם מזון מן הצומח גדל בתנאים לא טבעיים או שהמים שמהם היבולים ניזונים הם מי קולחים או מים מזוהמים ומרססים אותם נגד טפילים ומזיקים שונים, והצרכן הסופי הוא אנחנו. נוסף על כך האוויר המזוהם שאותו אנו נושמים, החשיפה לקרינה מהטלפונים הניידים שלנו, קרינה אלקטרומגנטית מהאנטנות שסביבנו, כל אלה מהווים חלק מהגורם השלילי המשפיע על הפריון, הן על איכות הביציות של הנשים והן על איכות הזרע של הגברים".

לפי ד"ר גירש, פריון הוא מערכת המתפקדת כברומטר של גוף האדם "במצבי מצוקה יש פחות הריונות, עדות לכך היא שבתקופות מלחמה יש פחות הריונות, בזמן רעב נשים אינן מתעברות, בהשמנת יתר קשה יותר להיכנס להריון. דומה הדבר גם במצבי לחץ וכשחולים במחלות שונות, אלה גורמים לפגיעה בפריון. למעשה מערכת הפריון היא מערכת רגישה מאוד אשר מגיבה לכל מה שקורה לנו והיא המערכת הראשונה בגוף האדם שיוצאת מתפקוד, קרי מנופאוזה אצל נשים המתרחשת בגילים 45–50 ואנדרופאוזה אצל גברים המופיעה בין גילים 50–55".

כדי להקל על התנאים הסביבתיים המשפיעים על יכולת הפריון, ד"ר גירש פיתח תוספי תזונה שמסייעים בחיזוק מערכת הפריון והם מומלצים לכל זוג שנמצא בתהליך הטבעי להביא ילד לעולם או בטיפולי פוריות.

אך לא רק התנאים הסביבתיים אחראיים על העלייה בשיעור בעיות הפוריות, אלא ישנם גורמים נוספים כמו גנטיקה ואפיגנטיקה. ד"ר גירש מסביר "בעבר עקב מחלות תורשתיות ותחלואות אחרות אנשים לא היו מאריכים חיים, תינוקות לא היו נולדים לאנשים עם מחלות אלה או שהיו נולדים ומתים בגיל צעיר. כיום הרפואה המודרנית מאפשרת איכות חיים טובה יותר וישנם כלים לחיות עם מחלות גנטיות שונות, אך הן עוברות מדור לדור ונותנות אותותיהן דרך מערכת הפריון, הלא היא מתפקדת כברומטר של הגוף".

אישה בהריון יכולה להיות מושפעת מגורמים סביבתיים ואלה עלולים לשנות את ביטוי הגנים בעובר המתפתח, וכך, ייתכן מצב שבו הגנים שלא מתוכננים להתבטא מתבטאים או הפוך, הגנים האמורים להתבטא אינם מתבטאים. מצב זה יכול לגרום לכך שלאחר הלידה, על פניו הילד בריא, אך כשהוא מגיע לבגרות מינית הוא נתקל בבעיות פריון, ללא היסטוריה רפואית שיכולה להצדיק זאת.

יתר על כן, היום אורך החיים עלה, סדר העדיפויות השתנה ובכל שנה עולה הגיל להבאת ילד ראשון, "פעם נשים היו יולדות את ילדן הראשון בין גיל 16 ל-18, היום נשים מתחילות ללדת בין גיל 26 ל-28 ואפילו מאוחר יותר, אלה גילים שבהם מערכת הפריון עלולה לתת אותות". לדברי ד"ר גירש, אצל רוב הנשים עד גיל 35 מערכת הפריון עובדת באופן תקין, לאחר מכן התפקוד שלה נחלש ודועך ובגיל 45 אישה כבר אינה יכולה להיכנס להריון בשום צורה, לא באופן טבעי ולא בסיוע של טיפולי IVF, גם אם היא עדיין מבייצת ומקבלת מחזור. הסיבה לכך היא שהביציות אינן תקינות עוד. הרחם, לעומת זאת, אינו מזדקן באותו הקצב של הביציות ונשים מעל גיל 45 שרוצות להביא ילד לעולם יכולות לעשות זאת דרך תרומת ביצית. כשרוצים להביא ילד לעולם, ככל שהגיל מבוגר יותר, כך יש יותר בעיות ומעט מאוד פתרונות שיכולים לענות עליהן.

כיצד נראה העתיד של טיפולי הפוריות?

הירידה בשיעור הפוריות והעלייה במספר הזוגות הפונים לטיפולי IVF מעודדות פיתוח של טכנולוגיות חדשות ושל דרכים יצירתיות לשיפור סיכויי ההיקלטות ולהריון תקין, דוגמה לכך היא השימוש בשיטות המאפשרות דיאגנוסטיקה גנטית באבחון טרום השרשתי (PGD – Preimplantation Genetic Diagnosis) שבה האמבריולוגים הקליניים מבצעים ביופסיה לעובר כדי לבחון אם הוא תקין מבחינה גנטית לפני שמחזירים אותו לרחם.

התפתחות משמעותית נוספת חלה בתמיסות ובאינקובטורים שבהם מגדלים את העוברים לפני החזרתם לרחם האישה. התפתחות מהפכנית חלה גם בשיטת ההקפאה, ד"ר גירש מפרט "בעבר אפשר היה להקפיא רק עוברים, היום בשיטות המודרניות אפשר להקפיא גם ביציות ולשמר פריון לנשים שרוצות לדחות את ההריונן".

למאמרים נוספים קראו גם:
תפקידה של אמבריולוגיה קלינית בהפריה חוץ גופית
איכות העוברים בטיפולי IVF
בדיקות פוריות הגבר: הליך הבדיקה ופירוש תוצאות
הקפאת עוברים: כל מה שצריך לדעת על ההליך

מלבד העלייה הוודאית באי-הפריון נראה שהעתיד של התחום עוד לא ידוע, כיום ישנם כיוונים חדשים לשיפור הפוריות, אחד מהם הוא שימוש בתאי גזע ליצירת ביציות ותאי זרע, אך ד"ר גירש מציין גם את הסיכונים הכרוכים בכך "ייתכן שתאי הגזע יאפשרו קבלה של ביציות צעירות ובריאות ותאי זרע איכותיים, אך תהליכים אלה אינם טבעיים ובתנאי מעבדה יכולה להיות השפעה אפיגנטית, זאת אומרת שבעקבות תהליך זה עלולות להופיע מחלות שלא ידענו עליהן עד כה ולא נדע כיצד להתמודד איתן".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF

בפורום זה אפשר להתייעץ אודות בעיות פוריות, פריון הגבר ופוריות האישה, ספירת זרע נמוכה, חוסר זרע מוחלט, הפריה חוץ גופית, הפריית הביציות, התפתחות העוברים, שיפור איכות תאי הזרע, שיפור איכות הביציות ועוברים, תרומת ביציות ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • לקרטת שאיבה שנייה- בירור
  מיואשת
  22/04/2019

  בת 40.5 . הריון ספונטני אחרון לפני שנה. מאז נעשו ניסיונות כניסה להריון ועברתי לivf עקב גיל.
  שאיבה ראשונה- פרוטוקול של 5 ימים גונל 225 . אחכ מונפור 225 שהופסק לאחר גירוי יתר ואסטרוגן שהגיע ל20000 יום לפני שאיבה. ניתן דקא כמבייץ . נשאבו 17 ביציות. רירית 12. זרע תקין. למחרת התקשרו ואמרו שלא היו הפריות בכלל. 48 שעות אחרי היו 4 הפריות .הוחזרו עוברים בעלי 6 תאים דרגה a ביום 3..הסבב כשל. לשאלתי למיעוט הפריות הרופא אמר שלא בוצע בכלל איקסי כי הזרע והביציות היו ניראים תקינים.ביציות בשלות.וסיכמנו שסבב הבא יצא איקסי.
  אני לפני שאיבה 2. הפרוטוקול היה 150 גונל ל6 ימים. אתמול עברתי למונופור נמוך מהמתוכנן 112 יחד עם אורגלוטרן. בוצע מעקב זקיקים.רירית 10. זקיקים: ימין 16. שמאל: 16 11 11 12 9 13
  נתבקשתי לחזור על הבדיקות גם היום . ימין 19 .שמאל 18 16 18 12 12.
  בדיקות דם טרם הגיעו.
  אני מוטרדת ממיעוט הזקיקים החודש . 1. האם נחשב תוצאה תקינה? אני ממש חוששת שיש רק 4 זקיקים פוטנציאליים הפעם ושלא יהיו שוב הפריות .
  האם הפרוטוקול לטעמכם היה בסדר? 2. האם כדאי לבצע על כל הזקיקים איקסי ? 3. האם זה טבעי ובסדר שמחזור אחד עם 17 ומחזור שני עם 6 ?או שזה אומר שסבב הבא כדאי לעבור לפובגריס כמו שהרופא רצה בהתחלה החודש? 4 . האם זה אומר שהשאיבה תבוצע ביום רביעי והיום כבר יגידו לי להזריק אוביטרל?

  יצא קצת עמוס אבל אודה מראש למענה על הכול אני די מוטרדת וממש מנסה לא להגיע לשאיבה 3 ברצף.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שכחתי לציין ערכי בדיקות דם

  מיואשת
  22/04/2019

  שכחתי לציין שאתמול בדיקות הדם היו אסטרוגן 6600.
  פרוגסטרון 1.9. היו ביצעתי ואקבל תוצאות מאוחר יותר. רירית היום היתה 11 ממ.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מיואשת

  פרופסור בידר דוד
  22/04/2019

  כאשר הזרע והביציות תקינות צריכה להיות הפריה במיוחד שהרית ספונטני בעבר. היה משהוא לא תקין בטיפול הקודם אך כדי לענות על זה צריך להיות מעורב בתיק. לא בגלל שלא עשו ICSI , זה לא עבד.
  1.בשלב זה זנהנראה בסדר וזה לא חשוב שיש פחות זקיקים. מספיק מספר ביציות תקינות להריון ולא צריך הרבה.
  2.אם הזרע תקין כדאי לעשות ICSI רק לחצי הביציות.
  3.זה בסדר שיש מחזור עם יותר זקיקים ונחזור פחות זקיקים.
  4.לפי הנתונים שמסרת הייתי עושה שאיבה ביום ו.
  פרוגובריס , זה לא מה שיקבע מה יהיה. כל תרופות הגירוי טובות ודומות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  22/04/2019

  עליה בפרוגסטרון - סימן להתחלה של תקופה הלוטאלית (ביוץ). לדעתי היו צריכים לבצע שאיבת הביציות לפני עליה בפרוגסטרון. זה קורה אצל נשים בגיל שלך ש"ביוץ" מתחיל מוקדם יותר וזה צריכים לקחת בחשבון.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תודה רבה על המענה

  מיואשת
  22/04/2019

  תודה לשניכם על המענה.
  לא היה עדיין ביוץ.למה התרשמת שהיה? הפרןגסטרון היה אתמול 1.9 .
  אני מקוה שהסבב הקרוב יהיה טוב יותר ויניב הפריות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  22/04/2019

  שלום לך,

  בסיבוב הקודם היה גירוי חזק ובגלל הפסקת הגירוי כנראה הייתה פגיעה באיכות הביציות, גם אם היו בשלות. מחזור הנוכחי נראה טוב, עם מספר זקיקים המתאים לגילך. זקיקים כבר בגודל המתאים למתן אוביטרל ושאיבה 36 שעות אחרי האוביטרל. ICSI בהחלט שיטה המתאימה לביציות בגיל כמו שלך. לדעתי את צריכה הסבר על התהליך ויעוץ.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקות דם מהבוקר המשך

  מיואשת
  22/04/2019

  כרגע התקבלו תוצאות בדיקות הדם של היום.
  אסטרוגן 7700
  פרוגסטרון 2.7
  מתי צפויה שאיבה?
  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  22/04/2019

  פרוגסטרון ממשיך לעלות, כפי שעניתי לך קודם, את נמצאת בשלב הביוץ. מתי קיבלת אוביטרל? השאיבה מתבצעת כ-36 שעות לאחר לקיחת האוביטרל.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טרם קיבלתי אוביטרל...

  ממואשת
  22/04/2019

  אני מחכה לעדכון מהמרפאה.
  חודש שעבר שאבו כדהפרוגסטרון היה 4.1 ..

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • עדכון לפני שאיבה

  מיואשת
  23/04/2019

  בוקר טוב
  אז אתמול לאחר ההתכתבות איתך פניתי לרופא שוב(ההמלצה הראשונית היתה לקחת אורגלוטרן ומונופור כרגיל בערב והיום לחזור על הבדיקות) ושיתפתי אותו שאני דואגת שנפספס את הביוץ למרות שהוא חשב לתת עוד קצת זמן לזקיקים לגדול. אבל הסכים שקיים סיכון . בסוף הוחלט על שאיבה ברביעי בצהריים.לפנות בוקר הזרקתי אוביטרל. האם לדעתך זה יהיה בסדר?
  מודה מראש

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אחרי שאיבה

  מי6אשת
  25/04/2019

  נשאבו אתמול 9 ביציות.היום התקשרו לומר לי שלא היו הפריות. בוצע איקסי. רק לפני שנה ילדתי.מה יכולה להיות הסיבה? אני מיואשת ומדוכאת ממש.האם המטען הגנטי לא תקין?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אוננות לפני יחסי מין
  דן
  25/04/2019

  שלום דר, אני ואשתי רוצים להיכנס להריון, יש לנו שני ילדים בריאים בני 3 ו-5. השאלה שלי היא האם ביצוע אוננות כשעתיים לפני כיום יחסי מין עלול לגרום לפגם בעובר במידה וייווצר? או שהמצב רק מוריד את הסיכוי להיכנס להריון?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כדורים לאיחור וסת- בירור
  מאיה
  24/04/2019

  היי שלום רב , קיבלתי כדורים בשם פרלימוט נור לאיחור הוסת עקב נסיעה לחופשה נאמר לי לקחת 5 ימים לפני וסת במשך שבועיים בוקר וערב פעם ראשונה שנוטלת כדור מסוג כזה וקצת חוששת האם יש לזה תופעות לוואי?? האם זה כדור שעושה את העבודה?? האם זה בטוח שאקח אותו יש לי המניוגמה בכבד.
  ומאחר ואינני נוטלת כדורים האם אפשר לרסק את הכדור ולקחת?

  תודה רבה וחג שמח.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • רוס הפפילומה האנושי- בירור
  נגה
  23/04/2019

  שלום רב,
  אני נשואה + 3 ובעלי הוא היחידי שאיתו קיימתי יחסים, כמובן שאצלו לא כך הדבר שכן הוא קיים יחסים עם רבות אחרות לפניי.
  לאחרונה התברר כי נדבקתי בווירוס הפפילומה זן מס' 16 בבדיקה שלישית שביצעתי לאורך השנים, כנדרש מכל אישה באופן סטנדרטי.
  הגניקולוג אמר שבאופן כללי אני בריאה ושאין מניעה להמשיך בקיום יחסים כרגיל,אך שתי שאלות יש לי-
  1.איך אדע אם מבחינה אוראלית הכל תקין אצלי ושלא נדבקתי גם שם?(שכן היחסים בינינו לא היו רק מיסיונריים אלא גם אוראליים).

  2.במידה וכן נדבקתי,האם אפשר להמשיך בדרכנו אנו או שעלינו לשנות הרגלים?

  בתקופה האחרונה אני די מנותקת מבחינה מינית ונורא קשה לי להשתחרר במחשבה מהאבחנה האחרונה וכתוצאה מכך אין בינינו שום מגע אינטימי.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול מומלץ בגיל המעבר
  תמי
  23/04/2019

  בוקר טוב,
  בת 48 וחצי. בשנים האחרונות מחזורים סדירים עם שינויים בכמות הדימום..כיום איחור של מחזור כבר חודש וחצי .
  מצרפת תוצאות של בדיקות שנעשו לפני כחודש, לא במחזור.
  האם אקבל מחזור או שמחזור פסק?
  מה הטיפול המומלץ?
  בתודה מראש על תשובתך


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נוברינג ומקרודנטין מניעתי - בירור
  רותם
  21/04/2019

  שלום, אני מעוניינת להתחיל להשתמש בנובהרינג - אמצעי מניעה ראשון הורמונלי שלי, אני בת 26.
  אני מטופלת בנוסף בכדור אחד של מקרודנטין מניעתי 100 מ"ג כל יום לפני שינה/לאחר קיום יחסי מין עקב דלקות בדרכי השתן חוזרות ונישנות כמובן בתיאום עם אורולוג.
  אשמח לדעת אם אני אצטרך להשתמש באמצעי מניעה נוסף לנוברינג כגון קונדום. או שאני מוגנת והכדור האינטיביוטיקה לא משפיע על יעילות הטבעת?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שאלה חשובה לגבי ווסת
  שני
  19/04/2019

  שלום.
  קיבלתי ווסת ב13.03 מאותו יום התחלתי לקחת גלולות מינס.
  לאחר תופעות לוואי נוראיות הרופאה אמרה לי לסיים את החפסיה ולהפסיק.
  ב7.04 הפסקתי את הכדורים ולא לקחתי את ה4 הלבנות.
  בא לי דימום ב8 לחודש בערב למשך 4 ימים יותר בניגוב.
  ולא קיבלתי ווסת האם הדימום ניחשב כווסת?עוד לא הגיע לי אף ווסת ואני הרבה זמן אחרי התאריך שאמורה לקבל ווסת
  הווסת שלי בדרך כלל מגיע בין 28-32 ימים גג

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שאלה קצת מוזרה אבל מטרידה
  ליאת
  18/04/2019

  היי , האם כתוצאה מחבלה בבטן לילדה בת 5 , אפשרי פגיעה הרחם ובעיות עתידיות ? ( רצה וקיבלה מכה מהברך של אבא שלה )

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תופעות לוואי אוביטרל- בירור
  מור
  17/04/2019

  שלום רב,
  לפני שבוע בדיוק הזרקתי אוביטרל ועשיתי הזרעה.
  ביומים האחרונים יש לי בחילות כאבי ראש ונפיחות בבטן ..יכול להיות שזה הריון או תופעות לוואי של האוביטרל?! מתי אפשר לעשות בדיקה הכי מוקדם ?

  בפעם הקודמת לא היה לי ככה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוצאות Cmv עדכניות- התייעצות
  מאיה
  17/04/2019

  להלן תשובות הcmv שלי שקיבלתי היום:
  118.2 IGG
  IGM positive
  IGG avidity 59.8%
  בדיוק הפסקתי לקחת גלולות כי תכננו להיכנס להיריון....
  מה הסיכון בכניסה להיריון עם הממצאים הנ"ל?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
יועצים בתחום

 • ד"ר רון ברדין
  ד"ר רון ברדין
  מומחה סקירת מערכות עובר,דיקור מי שפיר ובדיקות שקיפות עורפית. רופא בכיר ביחידת האולטרהסאונד בבית החולים לנשים במרכז הרפואי רבין, חבר בחברה הישראלית לאולטרהסאונד במיילדות וגינקולוגיה. ... קרא עוד
 • ד"ר יוסף שמואלי
  ד"ר יוסף שמואלי
  אורולוג מנתח מומחה. ד"ר יוסף שמואלי הינו אורולוג בעל ניסיון רב בניתוחים בתחומי ההפרעות בתפקוד המיני של הגבר והפרעות בפוריות הגבר, ניתוחי ערמונית (פרוסטטה) ביופסיות ערמונית לברור גידולים בבלוטה.... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

בדיקת סיסי שליה: כל מה שצריך לדעת על ההליך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/10/2018 |
צפיות: 777
בדיקת סיסי שליה נועדה לאיתור מוקדם של מומים מולדים ושל מחלות גנטיות, כמו תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס. לבדיקה יש יתרונות וחסרונות שכדאי לדעת לפני שמבצעים את ההליך
קרא עוד
כיצד לשפר את איכות הזרע?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/09/2018 |
צפיות: 1,567
בעיות פוריות אצל גברים הפכו לתופעה שכיחה בעולם בכלל ובישראל בפרט. בשמירה על כמה כללים אפשר לשפר את איכות הזרע ולמקסם את הסיכויים להיכנס להריון
קרא עוד
בדיקת "שקיפות עורפית" – כבר לא רק בדיקה להערכת הסיכון לתסמונת דאון!
ד"ר רון ברדין
| 09/08/2018 |
צפיות: 1,280
עיתוי נכון של בדיקת שקיפות עורפית מאפשר בנוסף להערכת הסיכון לתסמונת דאון גם לבצע הערכה אנטומית ראשונית של העובר למטרת זיהוי מומים כבר בשליש הראשון של ההריון
קרא עוד
סקירה שלישית: מה היא ולמי מיועדת?
ד"ר רון ברדין
| 05/07/2018 |
צפיות: 1,156
סקירה שלישית היא בדיקת אולטרהסאונד המתבצעת בשבועות המאוחרים של ההריון. מטרת הבדיקה היא לוודא התפתחות תקינה של העובר ולאתר ממצאים חריגים
קרא עוד
דימום לאחר ברית מילה
ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
| 14/06/2018 |
צפיות: 1,530
ברית המילה מלווה בחששות רבים להורים הטריים, חששות אלה לא מסתיימים בתום הטקס והפחד מסיבוכים מקננים בלב ההורים. ואכן ישנם סיבוכים שיכולים להתפתח בעקבות הברית ודימום הינו אחד מהם
קרא עוד
הקפאת עוברים: כל מה שצריך לדעת על ההליך
ד"ר אליעזר גירש
| 29/05/2018 |
צפיות: 1,475
הקפאת עוברים הוא הליך של הפריה חוץ גופית שבו מקפיאים עוברים באיכות טובה לשימוש עתידי. ההקפאה מונעת שאיבות חוזרות ומאפשרת הריון גם לאחר טיפולים רפואיים הפוגעים בפוריות
קרא עוד
בדיקות פוריות הגבר: הליך הבדיקה ופירוש תוצאות
ד"ר אליעזר גירש
| 24/04/2018 |
צפיות: 2,641
במקרים של חוסר יכולת להיכנס להריון גם הגבר וגם האישה צריכים לעשות בדיקות פוריות. אצל הגבר הבדיקה נעשית בבחינה של איכות הזרע לפי מדדים שונים
קרא עוד
חסימת חצוצרות: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/04/2018 |
צפיות: 2,054
חצוצרות חסומות היא בעיה שיכולה להתפתח עקב גורמים שונים, כמו אנדומטריוזיס, הידבקויות באגן ועוד. החסימה יכולה להוביל לבעיות פוריות ולהריון חוץ רחמי
קרא עוד
איכות העוברים בטיפולי IVF
ד"ר אליעזר גירש
| 08/03/2018 |
צפיות: 1,770
כדי ליצור עובר בר קיימא והריון תקין יש צורך בביצית איכותית ובזרע איכותי. בטיפולי IVF עוקפים את הברירה הטבעית של הגוף
קרא עוד
תפקידה של אמבריולוגיה קלינית בהפריה חוץ גופית
ד"ר אליעזר גירש
| 25/01/2018 |
צפיות: 1,504
אמבריולוג קליני הוא מומחה לפריון אשר אחראי בפועל על ההפריה של הביציות עם תאי הזרע בטיפולי IVF. אף על פי שעבודתו נעשית במעבדת IVF ולא מול המטופלים, תפקידו הכרחי בהליך ההפריה החוץ גופית
קרא עוד