מאחורי הקלעים של טיפולי פוריות – ראיון עם ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר

אי-פריון הפך לתופעה נרחבת ומספר האנשים עם בעיות פוריות עולה משנה לשנה. ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר, מסביר מהם הגורמים לכך וכיצד האמבריולוגים הקליניים יכולים לעזור לזוגות הרוצים להביא ילד לעולם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/08/2018 |
צפיות: 1,241
דירוג: 4.5 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
השנה ציינה לואיז בראון את יום הולדתה ה-40. לאנשים רבים השם הזה אינו מוכר, אך אישה זו מהווה חלק בלתי נפרד מההיסטוריה הרפואית – לואיז בראון היא ילדת המבחנה הראשונה. כיום כבר קשה מאוד לעקוב אחר מספר "ילדי המבחנה" הנולדים בכל שנה סביב העולם, ורק בישראל של 2016 נרשמו 37,270 מחזורי טיפול של הפריה חוץ גופית.

בעיות פוריות היו קיימות מאז ומעולם, למעשה עקרות וקשיים להיכנס להריון אינם תופעה חדשה ואלה מוכרים לנו עוד מתקופת המקרא, הרי לשרה ולאברהם לא היו ילדים עד גיל מופלג, חנה כרתה ברית עם אלוהים לפני שנכנסה להריון עם שמואל הנביא ורחל אימנו חיכתה שנים ארוכות ללידת בנה בנימין. אך למרות ההיסטוריה הענפה של בעיות הפוריות, תחום ההפריה החוץ גופית הוא התחום הצעיר ביותר ברפואה ההומאנית, 40 שנה בסך הכול, ועל כן יש עוד דברים רבים לחקור, לגלות ולחדש למען קידום התחום ושיפור הדרכים לעזור להיכנס להריון ולהביא ילד לעולם.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום פוריות, פריון, הפריה חוץ גופית, IVF
פורום פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF

מה עושה האמבריולוג הקליני?

כשזוג מתקשה להיכנס להריון הוא פונה לרופא פוריות אשר מבצע את הבדיקות לגבר ולאישה, מברר מהן הסיבות לאי-פריון ובונה להם את תוכנית הטיפול הכוללת שאיבת ביציות מהאישה ולקיחת זרע מהגבר, ולאחר מכן הוא החזרה שלהם לרחם כעובר. אך בין שני השלבים הללו ישנו עולם שלם הנסתר מעיניהם של המטופלים – התהליך שבו יוצרים את העובר לפני החזרתו לרחם. האחראים לתהליך הנסתר הזה הם האמבריולוגים הקליניים. ד"ר אליעזר גירש, אמבריולוג קליני בכיר עם ותק של 30 שנה בתחום מספר על העולם המסתורי של טיפולי הפוריות.

"במעבדה שצמודה לחדר הניתוח יושבים האמבריולוגים הקליניים, הם אלה שמקבלים לידם את הביציות שנשאבות מגוף האישה, הם אלה שמאתרים את הביציות המתאימות להפריה, הם אלה שרוחצים את תאי הזרע מנוזל הזרע, בוררים אותם ובוחרים את תאי הזרע הטובים ביותר והם אלה שקובעים איזה תא זרע יתחבר לאיזו ביצית. לאחר תהליך קסום ועדין במיוחד של הפריה בעזרת מכשור מורכב ומתוחכם האמבריולוגים הקליניים ממשיכים לטפל בעוברים הנוצרים ומגדלים אותם לפני החזרתם לרחם האישה".

ד"ר גירש טוען כי האחיות והרופאים אמנם נמצאים בחזית הבמה, ואותם המטופלים רואים בכל שלבי הטיפול, אך למעשה הם כלל לא עוסקים בחלק הזה של ההליך – בריאה של העובר. על כן האמבריולוגים הקליניים, אשר אחראים הלכה למעשה על היווצרות העובר, יכולים לתרום רבות לזוגות העוברים טיפולי פוריות – הם יכולים לתת מידע לגבי איכות הביציות ואיכות הזרע, לחוות את דעתם לגבי איכות העוברים, לעזור להבין מה המקור האפשרי לאי פריון ולייעץ להם מה לעשות, להסביר להם מדוע הטיפולים לא מצליחים וכיצד אפשר לשפר את הסיכויים לקראת הסבב הבא. על כן, האמבריולוגים הקליניים יכולים להקנות לזוגות ידע וביטחון שרופא הפוריות, מיומן ככל שיהיה, אינו יכול לתת, וזאת משום שרופא הפוריות אינו בא במגע עם הביציות ועם הזרע ואינו רואה את העוברים הנוצרים במעבדה.

סיבות לאי-פוריות אצל גברים ואצל נשים

כאמור, בעיות פוריות וקשיים להיכנס להריון אינם תופעה חדשה, אך מספר הזוגות הנתקלים בבעיות אלה ופונים לטיפולי IVF הולך וגובר מדי שנה בשנה. נתונים מראים שהעלייה בבעיות הפוריות ניכרת במיוחד אצל גברים, לפני 20 שנה מספר הגברים הסובלים מבעיות פוריות עמד על כ-30%, כיום המספר עומד על 50% ואף יותר, בעוד אצל נשים האחוז נשאר יציב פחות או יותר.

"אנשים היום חיים בסביבה עוינת אשר משפיעה על יכולת הפוריות של בני האדם" אומר ד"ר גירש, "תנאי הסביבה אינם ידידותיים, אם בבית ואם בעבודה, אם מבחינת מה שאנחנו אוכלים ואם מבחינת מה שאנחנו נושמים. דגי ים מזוהמים במתכות כבדות ומוצרי פסולת מתעשייה שהשפכים שלה מוזרמים לים או שהם גדלים בבריכות מזוהמות ואנחנו אוכלים אותם, כך גם עוף, בשר בקר ומוצרים אחרים מהחי. בעלי החיים חיים גם כן בסביבה לא ידידותית, מוסיפים להם תוספים שונים או שמטפלים בהם בתכשירים שונים כמו אנטיביוטיקה. הרי בסופו של דבר כל אלה מגיעים לצלחת שלנו. גם מזון מן הצומח גדל בתנאים לא טבעיים או שהמים שמהם היבולים ניזונים הם מי קולחים או מים מזוהמים ומרססים אותם נגד טפילים ומזיקים שונים, והצרכן הסופי הוא אנחנו. נוסף על כך האוויר המזוהם שאותו אנו נושמים, החשיפה לקרינה מהטלפונים הניידים שלנו, קרינה אלקטרומגנטית מהאנטנות שסביבנו, כל אלה מהווים חלק מהגורם השלילי המשפיע על הפריון, הן על איכות הביציות של הנשים והן על איכות הזרע של הגברים".

לפי ד"ר גירש, פריון הוא מערכת המתפקדת כברומטר של גוף האדם "במצבי מצוקה יש פחות הריונות, עדות לכך היא שבתקופות מלחמה יש פחות הריונות, בזמן רעב נשים אינן מתעברות, בהשמנת יתר קשה יותר להיכנס להריון. דומה הדבר גם במצבי לחץ וכשחולים במחלות שונות, אלה גורמים לפגיעה בפריון. למעשה מערכת הפריון היא מערכת רגישה מאוד אשר מגיבה לכל מה שקורה לנו והיא המערכת הראשונה בגוף האדם שיוצאת מתפקוד, קרי מנופאוזה אצל נשים המתרחשת בגילים 45–50 ואנדרופאוזה אצל גברים המופיעה בין גילים 50–55".

כדי להקל על התנאים הסביבתיים המשפיעים על יכולת הפריון, ד"ר גירש פיתח תוספי תזונה שמסייעים בחיזוק מערכת הפריון והם מומלצים לכל זוג שנמצא בתהליך הטבעי להביא ילד לעולם או בטיפולי פוריות.

אך לא רק התנאים הסביבתיים אחראיים על העלייה בשיעור בעיות הפוריות, אלא ישנם גורמים נוספים כמו גנטיקה ואפיגנטיקה. ד"ר גירש מסביר "בעבר עקב מחלות תורשתיות ותחלואות אחרות אנשים לא היו מאריכים חיים, תינוקות לא היו נולדים לאנשים עם מחלות אלה או שהיו נולדים ומתים בגיל צעיר. כיום הרפואה המודרנית מאפשרת איכות חיים טובה יותר וישנם כלים לחיות עם מחלות גנטיות שונות, אך הן עוברות מדור לדור ונותנות אותותיהן דרך מערכת הפריון, הלא היא מתפקדת כברומטר של הגוף".

אישה בהריון יכולה להיות מושפעת מגורמים סביבתיים ואלה עלולים לשנות את ביטוי הגנים בעובר המתפתח, וכך, ייתכן מצב שבו הגנים שלא מתוכננים להתבטא מתבטאים או הפוך, הגנים האמורים להתבטא אינם מתבטאים. מצב זה יכול לגרום לכך שלאחר הלידה, על פניו הילד בריא, אך כשהוא מגיע לבגרות מינית הוא נתקל בבעיות פריון, ללא היסטוריה רפואית שיכולה להצדיק זאת.

יתר על כן, היום אורך החיים עלה, סדר העדיפויות השתנה ובכל שנה עולה הגיל להבאת ילד ראשון, "פעם נשים היו יולדות את ילדן הראשון בין גיל 16 ל-18, היום נשים מתחילות ללדת בין גיל 26 ל-28 ואפילו מאוחר יותר, אלה גילים שבהם מערכת הפריון עלולה לתת אותות". לדברי ד"ר גירש, אצל רוב הנשים עד גיל 35 מערכת הפריון עובדת באופן תקין, לאחר מכן התפקוד שלה נחלש ודועך ובגיל 45 אישה כבר אינה יכולה להיכנס להריון בשום צורה, לא באופן טבעי ולא בסיוע של טיפולי IVF, גם אם היא עדיין מבייצת ומקבלת מחזור. הסיבה לכך היא שהביציות אינן תקינות עוד. הרחם, לעומת זאת, אינו מזדקן באותו הקצב של הביציות ונשים מעל גיל 45 שרוצות להביא ילד לעולם יכולות לעשות זאת דרך תרומת ביצית. כשרוצים להביא ילד לעולם, ככל שהגיל מבוגר יותר, כך יש יותר בעיות ומעט מאוד פתרונות שיכולים לענות עליהן.

כיצד נראה העתיד של טיפולי הפוריות?

הירידה בשיעור הפוריות והעלייה במספר הזוגות הפונים לטיפולי IVF מעודדות פיתוח של טכנולוגיות חדשות ושל דרכים יצירתיות לשיפור סיכויי ההיקלטות ולהריון תקין, דוגמה לכך היא השימוש בשיטות המאפשרות דיאגנוסטיקה גנטית באבחון טרום השרשתי (PGD – Preimplantation Genetic Diagnosis) שבה האמבריולוגים הקליניים מבצעים ביופסיה לעובר כדי לבחון אם הוא תקין מבחינה גנטית לפני שמחזירים אותו לרחם.

התפתחות משמעותית נוספת חלה בתמיסות ובאינקובטורים שבהם מגדלים את העוברים לפני החזרתם לרחם האישה. התפתחות מהפכנית חלה גם בשיטת ההקפאה, ד"ר גירש מפרט "בעבר אפשר היה להקפיא רק עוברים, היום בשיטות המודרניות אפשר להקפיא גם ביציות ולשמר פריון לנשים שרוצות לדחות את ההריונן".

למאמרים נוספים קראו גם:
תפקידה של אמבריולוגיה קלינית בהפריה חוץ גופית
איכות העוברים בטיפולי IVF
בדיקות פוריות הגבר: הליך הבדיקה ופירוש תוצאות
הקפאת עוברים: כל מה שצריך לדעת על ההליך

מלבד העלייה הוודאית באי-הפריון נראה שהעתיד של התחום עוד לא ידוע, כיום ישנם כיוונים חדשים לשיפור הפוריות, אחד מהם הוא שימוש בתאי גזע ליצירת ביציות ותאי זרע, אך ד"ר גירש מציין גם את הסיכונים הכרוכים בכך "ייתכן שתאי הגזע יאפשרו קבלה של ביציות צעירות ובריאות ותאי זרע איכותיים, אך תהליכים אלה אינם טבעיים ובתנאי מעבדה יכולה להיות השפעה אפיגנטית, זאת אומרת שבעקבות תהליך זה עלולות להופיע מחלות שלא ידענו עליהן עד כה ולא נדע כיצד להתמודד איתן".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

פוריות הגבר והאישה, אמבריולוגיה,IVF

בפורום זה אפשר להתייעץ אודות בעיות פוריות, פריון הגבר ופוריות האישה, ספירת זרע נמוכה, חוסר זרע מוחלט, הפריה חוץ גופית, הפריית הביציות, התפתחות העוברים, שיפור איכות תאי הזרע, שיפור איכות הביציות ועוברים, תרומת ביציות ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • הכוונה ביומיים התנזרות- בירור
  דן
  17/06/2019

  הכוונה שאם אמורים להתחיל ביום שישי אז הפעם שלפני זה-תהיה ביום שלישי(ואז היומיים התנזרות זה רביעי וחמישי)או הכוונה לכך שיעברו יומיים בין היום שבו מתחילים(שישי)ובין הפעם שלפני זה(רביעי).בקיצור-אם אמורים להתחיל ביום שישי-אז ההתנזרות האופטימלית היא משלישי ועד שישי?או מרביעי ועד שישי?
  המון תודה והערכה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תדירות יחסים בתקופת הביוץ-המשך
  דן
  16/06/2019

  תודה על הצעה.
  החלטנו ליתר בטחון להוסיף יום לפני ואחרי כך שנקיים יחסים בין ימים 9 עד 17 על בסיס יומי(ואם ביום מסויים לא אצליח לפלוט זרע בגלל אינטנסיביות היחסים אז אותו היום יהיה הפסקה וביום שלמחרת אמשיך על בסיס יומי וכך הלאה)
  השאלה האם בהתחשב בגילי המתקדם 47 לא יכול להיגרם נזק למערכת הרבייה שלי בגלל האינטנסיביות הזאת?אם לדוגמא היחסים יהיו בימים 9,10,11,13,14,16,17 לא יקרה לי נזק?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מספר ימי ההתנזרות המומלץ

  דן
  16/06/2019

  ושאלה שניה
  מה מספר ימי ההתנזרות המומלץ לפני שמתחילים את היחסים האינטנסיביים האלה כדי להתחיל עם זרע אופטימלי?2 ימי התנזרות?3?4?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  16/06/2019

  שלום דן,

  מנסיון של כ-30 שנה בתחום איני שמעתי על נזק מיחסים של פעם ביום. תהנו!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ומה לגבי ההתנזרות?

  דן
  16/06/2019

  כשכתבת שלא שמעת על נזק מיחסים של פעם ביום אני מניח שהכוונה שלא יהיה נזק גם אם זה ימשך בין שבוע ל10 ימים.תקן אותי בבקשה את אני טועה.
  ומה לגבי ההתנזרות?כמה ימים כדאי להתנזר כדי להתחיל את היחסים עם זרע אופטימלי?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  16/06/2019

  התנזרות של יומיים - אופטימלי.
  שום נזק

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפסקת הנקה התלבטות- בירור
  טלי
  15/06/2019

  תינוק בן 7 חודשים כבר לא רוצה לינוק.
  אני עדיין שואבת אבל כמות החלב מועטה מאוד-כ 10 מל .

  1-האם ב 10 מל יש ערך כלשהו לתינוק בגיל הזה, או שכבר אין טעם לשאוב ?
  2-איך מפסיקים את ייצור החלב ללא אמצעים תרופתיים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תדירות יחסים בתקופת הביוץ
  דן
  14/06/2019

  שלום לך.
  נניח מקיימים יחסים כדי להרות מיום 10 למחזור ועד 16.
  מה עדיף
  1.לקיים יום כן יום לא ימים 10,12,14,16
  2.לקיים יומיים כן ויום לא 10,11,13,14,16
  3.לשאוף לקיים כל יום 10 עד וכולל 16 רצוף ורק אם ביום מסויים קשה לתת זרע ביחסים כתוצאה מהאינטנסיביות-אז רק ביום הזה הפסקה,ומהיום שלמחרת ממשיכים רגיל על בסיס יומי
  איזה אופציה מה3 הנ"ל היא הטובה ביותר ונותנת את הסיכויים הטובים ביותר להריון?
  הערה:כרגע בהפסקה מטיפולים,וגם לא משתמשים במקלוני ביוץ(כדי לא לפגוע בספונטניות של היחסים)
  מנסיון יודעים שכדאי לקיים יחסים מיום 10 עד 16 רק לא יודעים איזה אופציה מה3 הנ"ל היא הטובה ביותר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  15/06/2019

  שלום דן,

  האופציה מס' 3 היא האופטימלית

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בעיה בשפיכת זרע- בירור
  יונתן
  14/06/2019

  iconmenu
  שאל את הרופא חנות האפליקציות של גוגלחנות אפליקציות של אפלהתקן אפליקציהנגישות
  דף הביתפורומיםמגזיןחפש רופאחפש מרפאהמחשבונים
  +חיפוש מהיר
  יש שאלה?שאל שאלה פורום אורולוגיה כללית
  אודות הפורוםאודות פורום אורולוגיה כללית פורום אורולוגיה כללית שע"י מחלקת אורולוגיה בבית החולים כרמל מנוהל על ידי ד"ר יורם דקל, מומחה בכירורגייה אורולוגית ומנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי כרמל. כמו כן שותף לניהול הפורום ד"ר יבגני גלייזרוב. ד"ר יבגני גלייזרוב הינו אורולוג מומחה במחלקת אורולוגיה במרכז הרפואי כרמל, חיפה. מטרתו ש... קרא עוד...

  מנהלי פורום אורולוגיה כללית

  ד"ר יורם דקל
  ד"ר יורם דקל
  אורולוגיה כירורגית, אונקולוגיה של מערכת השתן, כירורגיה זעיר פולשנית
  ד"ר יורם דקל הינו מומחה בכירורגייה אורולוגית ומנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי כרמל. ד"ר דקל הינו בוגר הפקולטה לרפואה של הטכניון, התמחה בכירורגייה אורולוגית במרכז הרפואי רבין בפ"ת, ובהמשך השתלם פלא...

  ד"ר יבגני גלייזרוב
  ד"ר יבגני גלייזרוב
  כירורגיה אורולוגית, אונקולוגיה אורולוגית,
  ד"ר יבגני גלייזרוב הינו מומחה בכירורגיה אורולוגית, רופא בכיר במחלקת אורולוגיה במרכז הרפואי כרמל ובמרכז רפואי "לין" בחיפה. ד"ר יבגני הינו בוגר הפקולטה לרפואה של הטכניון. הוא התמחה בכירורגיה אורולוגית ב...
  שלום וברכה,
  אני בן 30 ובתקופה האחרונה אני חווה עיכוב בהליך שפיכת הזרע. כלומר, נוזל הזרע זורם כלפי מעלה אך אינו משתחרר(לא מתרחש פורקן מיני כמו כן).לעתים באופן לא רצוני משתחרר מעט מאד נוזל זרע לאחר מאמץ רב וללא פורקן. איני חווה בעיה כלשהי בזקפה אולם ייתכן והיצר המיני שלי חלש יותר מבעבר. אתמול ניסיתי שוב לגרות את איבר המין ולבחון אם מצליח להשתחרר נוזל זרע אך המאמץ העלה חרס, וכשניגשתי לשירותים לשחרר שתן חשתי צריבה חזקה של נוזל הזרע באותו זמן. הרגשתי כאילו נוזל הזרע כלוא בראש איבר המין ומנסה להשתחרר ולרדת אך לא מצליח. היום ישנה הקלה מסוימת בצריבה אבל עדיין חש דקירות קלות באיבר כאשר אני הולך לשירותים. אין עיכוב בהוצאת השתן יחד עם זאת, אבל אני נוטה ללכת לשירותים בתדירות יותר גבוהה מהרגיל.
  מהו לדעתך מקור הבעיה ואיזה טיפול מומלץ לקבל? האם ייתכן ומדובר בעניין טראומטי גרידא או שמא ישנה בעיה פיזית מוחשית? ראוי לציין כי מדובר בנסיונות של אוננות ומעולם לא קיימתי יחסי מין בעבר.

  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • החזרה של עוברים מוקפאים- התייעצות
  ורה
  10/06/2019

  היי ד"ר גירש,
  האם בגיל 45 נוטים לבצע החזרה של עוברים מוקפאים על בסיס ביוץ טבעי או שמעדיפים את השיטה השנייה שבה נוטלים שבועיים אסטרופם ואז מכינים את רירית הרחם על ידי מתן פרוגסטרון ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  10/06/2019

  שלום ורה,

  ההעדפה היא להכנת רירית עם אסטרופם ופרוגסטרון, ולראות התפתחות רירית הרחם.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הרזיה דרסטית והשפעה על פוריות הגבר
  דן
  03/06/2019

  שלום לך.
  גילי 47 ומשקלי 98 ק"ג.גובה 178 ובריא בדרך כלל.
  התחלתי דיאטה המבוססת בעיקר על הרבה חלבונים מהחי(בשר רזה,דגים),מוצרי חלב,ביצים ומעט מאוד עד כמה שניתן פחמימות וסוכרים,אוכל גם אגוזים ושקדים ומרבה בשתיית מים.כמה ק"ג מקסימום כדאי להוריד בחודשיים אם מצד אחד אני רוצה להוריד כמה שיותר,ומצד שני אני לא רוצה לפגוע בפוריות?15 ק"ג בחודשיים אם אצליח זה יכול לפגוע לי בפוריות?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  06/06/2019

  שלום דן,

  ממליץ לפנות ליעוץ אצל דיאטיקנ/ית

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • רחם רידומנטרית - מה הכוונה?
  מאיה
  05/06/2019

  שלום, אני בחורה בת 28, התחתנתי לפני כמה חודשים, סובלת מכאבי מחזור חזקים, כאבים רק ביום הראשון של המחזור.
  עשיתי בדיקה גניקולוגית ראשונה אצל רופאת נשים, והיא אמרה לי שיש לי רחם רודימנטרית, לא הבנתי בדיוק מה הכוונה ואיך אפשר לטפל בזה.
  האם זה יכול למנוע ממני לכנס להיריון? או יגרום לי בעיות פריון או הפלות?
  מחכה לתשובה
  יום טוב

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  06/06/2019

  שלום מאיה,

  רחם רודימנטארי זהו רחם שאינו מפותח. השאלה היא באיזה דרגה הוא אינו מפותח. אם נוצר הריון ברחם כזה, בד"כ זה מסכן אותו. יש לעשות MRI ולהתיעץ עם רופא הפריון לגבי מצבך. אחד הפתרונות לבעית רחם רודימנטארי הוא פונדקאות.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חישוב תאריך לידה משוער
  אורית
  31/05/2019


  ת.ו אחרונה 28.10 תאריך לידה משוער 4.8
  כרגע שבוע 30+5 לפי החישוב של הוסת האחרונה.

  לכל אורך ההריון העובר היה גדול בשבוע.
  הרופא נשים מתעקש שלא לתקן את התאריך למרות שהרופא בשתי הסקירות ביקש לתקן לשבוע קודם.
  אתמול היה מעקב גדילת עובר.
  לפי מה מחשבים את המשוער עכשיו?
  מצרפת תוצאות של מעקב גדילת עובר.

  ממוצא גיל ההריון לפי הבדיקה הנוכחית הוא 32+2 שבועיים מעל התאריך המחושב המקורי
  (ברור לי שישנה סטייה של 15% בבדיקה)


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר אליעזר גירש
  02/06/2019

  שלום אורית,

  בשלבים מתקדמים של הריון מקובל לחשב את גיל ההריון לפי אורך העצם ברגל העובר (פמור - Femur). לפי בדיקה ששלחת זה בדיוק מה שנעשה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפלות חוזרות בגיל 45
  נורית
  22/05/2019

  עברתי מספר הפלות האחרונה הייתה לפני כחודש שבוע 10 הפלתי . אני בת 45 ואני אמא לילדה . אני חוששת שאני לא אהיה מסוגלת לעבור את כל התהליך שוב. מה הסיבות לדעתך לכשלונות ? תוכל לציין אילו בדיקות תקופתיות אשה בגילי צריכה לעבור מבחינה גניקולוגית ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר אליעזר גירש
  26/05/2019

  שלום נורית,
  גיל 45 לאישה הוא גיל קריטי ביותר מבחינת הפריון. בגיל זה כבר כמעט ואין ביציות תקינות וקרוב לוודאי זאת גם הסיבה להפלות כאשר נוצרים עוברים שאינם תקינים.
  אחד הפתרונות לגיל זה ואם קשלונות חוזרות הוא תרומת ביצית מאישה צעירה.
  אפשר גם להמשיך לנסות להרות עם הביציות שלך, אך סיכוי להריון תקין הוא נמוך ביותר.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
יועצים בתחום

 • ד"ר רון ברדין
  ד"ר רון ברדין
  מומחה סקירת מערכות עובר,דיקור מי שפיר ובדיקות שקיפות עורפית. רופא בכיר ביחידת האולטרהסאונד בבית החולים לנשים במרכז הרפואי רבין, חבר בחברה הישראלית לאולטרהסאונד במיילדות וגינקולוגיה. ... קרא עוד
 • ד"ר יוסף שמואלי
  ד"ר יוסף שמואלי
  אורולוג מנתח מומחה. ד"ר יוסף שמואלי הינו אורולוג בעל ניסיון רב בניתוחים בתחומי ההפרעות בתפקוד המיני של הגבר והפרעות בפוריות הגבר, ניתוחי ערמונית (פרוסטטה) ביופסיות ערמונית לברור גידולים בבלוטה.... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

בדיקת סיסי שליה: כל מה שצריך לדעת על ההליך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/10/2018 |
צפיות: 907
בדיקת סיסי שליה נועדה לאיתור מוקדם של מומים מולדים ושל מחלות גנטיות, כמו תסמונת דאון וסיסטיק פיברוזיס. לבדיקה יש יתרונות וחסרונות שכדאי לדעת לפני שמבצעים את ההליך
קרא עוד
כיצד לשפר את איכות הזרע?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/09/2018 |
צפיות: 1,883
בעיות פוריות אצל גברים הפכו לתופעה שכיחה בעולם בכלל ובישראל בפרט. בשמירה על כמה כללים אפשר לשפר את איכות הזרע ולמקסם את הסיכויים להיכנס להריון
קרא עוד
בדיקת "שקיפות עורפית" – כבר לא רק בדיקה להערכת הסיכון לתסמונת דאון!
ד"ר רון ברדין
| 09/08/2018 |
צפיות: 1,480
עיתוי נכון של בדיקת שקיפות עורפית מאפשר בנוסף להערכת הסיכון לתסמונת דאון גם לבצע הערכה אנטומית ראשונית של העובר למטרת זיהוי מומים כבר בשליש הראשון של ההריון
קרא עוד
סקירה שלישית: מה היא ולמי מיועדת?
ד"ר רון ברדין
| 05/07/2018 |
צפיות: 1,245
סקירה שלישית היא בדיקת אולטרהסאונד המתבצעת בשבועות המאוחרים של ההריון. מטרת הבדיקה היא לוודא התפתחות תקינה של העובר ולאתר ממצאים חריגים
קרא עוד
דימום לאחר ברית מילה
ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
| 14/06/2018 |
צפיות: 1,628
ברית המילה מלווה בחששות רבים להורים הטריים, חששות אלה לא מסתיימים בתום הטקס והפחד מסיבוכים מקננים בלב ההורים. ואכן ישנם סיבוכים שיכולים להתפתח בעקבות הברית ודימום הינו אחד מהם
קרא עוד
הקפאת עוברים: כל מה שצריך לדעת על ההליך
ד"ר אליעזר גירש
| 29/05/2018 |
צפיות: 1,587
הקפאת עוברים הוא הליך של הפריה חוץ גופית שבו מקפיאים עוברים באיכות טובה לשימוש עתידי. ההקפאה מונעת שאיבות חוזרות ומאפשרת הריון גם לאחר טיפולים רפואיים הפוגעים בפוריות
קרא עוד
בדיקות פוריות הגבר: הליך הבדיקה ופירוש תוצאות
ד"ר אליעזר גירש
| 24/04/2018 |
צפיות: 3,391
במקרים של חוסר יכולת להיכנס להריון גם הגבר וגם האישה צריכים לעשות בדיקות פוריות. אצל הגבר הבדיקה נעשית בבחינה של איכות הזרע לפי מדדים שונים
קרא עוד
חסימת חצוצרות: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/04/2018 |
צפיות: 2,259
חצוצרות חסומות היא בעיה שיכולה להתפתח עקב גורמים שונים, כמו אנדומטריוזיס, הידבקויות באגן ועוד. החסימה יכולה להוביל לבעיות פוריות ולהריון חוץ רחמי
קרא עוד
איכות העוברים בטיפולי IVF
ד"ר אליעזר גירש
| 08/03/2018 |
צפיות: 1,868
כדי ליצור עובר בר קיימא והריון תקין יש צורך בביצית איכותית ובזרע איכותי. בטיפולי IVF עוקפים את הברירה הטבעית של הגוף
קרא עוד
תפקידה של אמבריולוגיה קלינית בהפריה חוץ גופית
ד"ר אליעזר גירש
| 25/01/2018 |
צפיות: 1,596
אמבריולוג קליני הוא מומחה לפריון אשר אחראי בפועל על ההפריה של הביציות עם תאי הזרע בטיפולי IVF. אף על פי שעבודתו נעשית במעבדת IVF ולא מול המטופלים, תפקידו הכרחי בהליך ההפריה החוץ גופית
קרא עוד