דליריום: איך מזהים מצב בלבולי חריף?

סבא וסבתא מבולבלים, מתקשים לדבר באופן רציף וסובלים מהזיות? הדוד האלכוהוליסט עצבני, חושב שכולם נגדו והופך לפרנואיד? אל תתעלמו מהמצב והיו קשובים לתסמינים. אולי מדובר בדליריום. וגם: איך קשור לכל זה האקלברי פין?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/03/2019 |
צפיות: 2,143
דירוג: 4.8 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 4.8 מתוך 5
בגיל הזהב, הרבה קשישים מתוארים כמבולבלים וחסרי אוריינטציה סביבתית, ורבים מקשרים זאת לגילם, לא מייחסים לכך חשיבות רבה ולא טורחים לבדוק את המצב לעומקו. עקב כך, פעמים רבות מתפספסת דיאגנוזה מדאיגה. היא נותרת לא מטופלת, ורבים אפילו לא מודעים אליה, למרות שמדובר בבעיה שכיחה ביותר הנקראת דליריום.

דליריום - מהו?


דליריום, או בשמו העברי– מצב בלבולי חריף, נחשב לאחת הבעיות השכיחות אצל אנשים בעלי ריבוי מחלות, ובפרט בקרב אוכלוסיית הקשישים. מצב זה קשה לזיהוי, וזאת בגלל שהוא קשור, לרוב, לבעיות רפואיות אחרות.

דליריום - קבוצות סיכון

1. קשישים- קבוצת הסיכון הגבוהה ביותר ללקות בדליריום היא אוכלוסיית הקשישים הסובלים מבעיות רפואיות שונות: דמנציה, שכחה, אי ספיקת לב, פרקינסון, אי ספיקת כליות, חולשה, תיאבון ירוד, קשיש במצב סיעודי ומחלות מלוות בחום. אפילו מעבר פשוט של הזקן מביתו לאשפוז בבית חולים הוא בגדר סיכון. כ- 60% מהקשישים מעל גיל 65 סובלים מירידה קוגניטיבית, לאחר הגעתם לבית החולים בגלל פציעה/ תאונה/ חבלה.

2. צעירים- קבוצה זו היא ברמת סיכון נמוכה מאוד. דליריום יכול להופיע בקבוצה זו רק בשימוש גבוה בסמים ואלכוהול, כתוצאה מחבלת ראש או כתסמין המופיע בעת דלקת קרום המוח.

מעוניינים במידע נוסף? היכנסו עכשיו לפורומים:
פורום הפרעות זיכרון, אלצהיימר ודמנציה
פורום אלצהיימר, דמנציה - טיפול לא תרופתי
פורום גריאטריה
פורום סיעוד
פורום נוירופסיכיאטריה

איך לזהות דליריום?


אומנם מדובר בתופעה שכיחה, אבל הרבה לא מזהים או מאבחנים אותה כלל. נסו להיות יותר ערניים, הסתכלו טוב טוב על התנהגות הסבים שלכם ולבטח תזהו חלק מהתסמינים המאפיינים דליריום– מצב מנטלי המשתנה בטווח של שעות, מעבר חד מעירנות לאפתיות, נטייה לעצבים, יכולת להירדם בכל מקום ובכל עת. הלוקים בדליריום חווים ירידה בצלילות הדעת, קו מחשבה בלתי יציב, דיבור מעורפל ומבולבל, קשיי ריכוז ובעיות בניהול שיחה.

כשהמצב מחמיר, הם הופכים חסרי אוריינטציה וחווים חוסר התמצאות, לא מודעים למצבים המתרחשים לידם, שוכחים דברים והשפה משתבשת להם. במקרים ממש קיצוניים, יכולות להופיע גם הזיות ופרנויות.

השפעות הדליריום


מצב התפקוד הקוגניטיבי ההולך ויורד של הלוקים בדליריום מכניס אותם למצוקה, אך לא רק אותם. גם הסובבים אותם חווים אותה. אם לא מספיק לראות מהצד ובחוסר אונים את הסבים שלנו נעלמים לנו מנטלית ופיזית, יש צורך להתמודד גם עם תלונות מהסביבה. הדליריום גורם לקשישים לצעוק ולהטריד את השכנים. הוא פוגע ביכולת השיפוט שלהם וביכולות המוטוריות שלהם– הם אפילו לא יכולים ללכת מבלי להסתכן בליפול ולהיפצע. בנקודה זו, יש צורך בהשגחה צמודה, ולפעמים שימוש בסמי הרגעה וקשירה למיטה.

למאמרים נוספים קראו גם:
זיהום אוויר פוגע בזיכרון בקרב קשישים
תולעי ספרים מוגנים יותר מפני דמנציה
11 סימנים מוקדמים של דמנציה
דמנציה ואלצהיימר: כיצד לעכב את התדרדרות המחלה?
עושים סדר: מדוע אנשים עם דמנציה נוברים בחפצים?

חלק ממשפחות הלוקים מאשפזים אותם, מתוך מחשבה ששם ישגיחו עליהם הכי טוב. החשיבה הזו לא תמיד נכונה, כי אשפוז ארוך עלול להביא לסיבוכים ולאחוזי תמותה גבוהים יותר. מה גם, שלאחר האשפוז, יצטרך המטופל עזרה סיעודית.

דליריום ומקומה בתרבות


הדליריום קיים כבר משחר ההיסטוריה. ועדיין, הליך הדיאגנוזה שלו לוטה בערפל, ומתבסס בעיקר על התסמינים. למרות עובדה זו, הדיאגנוזה חשובה להמשך הטיפול, וכמו כן, לשלילה של מחלות אחרות, הקשורות לתפקודי לב וכבד.

אז נכון, אחוזי האבחון של הדליריום נמוכים מאוד, בעיקר כי בני המשפחה של הלוקים אינם ערניים מספיק לתסמינים, אבל השכיחות של מצב בלבולי זה היא גבוהה, ובשל כך העסיקה אנשי תרבות רבים במהלך ההיסטוריה, ואפשר לפגוש בו ביצירות רבות.

בשנת 1945, יצא לאקרנים הסרט "סוף השבוע האבוד", בכיכובו של ריי מיילנד, המציג את סיפורו של סופר המוצא נחמה בטיפה המרה, מתמכר לאלכוהול וחווה מחסום כתיבה קשה. התסריט מתמקד בסוף שבוע אחד של שיכרון חושים, בו הוא שותה כמות מופרזת של אלכוהול, מבלה בפאבים ובסופו של דבר, מוצא את עצמו בבית חולים, מאושפז לאחר הופעת הזיות, בלבול ופרנויה– או במילה אחת- דליריום. מילנד זכה ב"פרס השחקן הטוב ביותר" על תפקידו בסרט זה.

יצירה נוספת שהתעסקה במצב זה היא יצירה שהפכה לקלאסיקה שניצחה את מחסומי הזמן, ועד היום נמצאת בכל בית שני, בערך, בישראל ובעולם כולו. הקלאסיקה הזו שייכת למארק טווין, סופר אמריקאי מוערך ביותר. בשנת 1884, יצא לאור ספרו המפורסם של מארק, "הרפתקאותיו של האקלברי פין". עלילת הספר מתרחשת באמצע המאה ה-19, בעיירה קטנה בארצות הברית. פאפ, האב השתיין של האקלברי, שב לעיירה בעקבות ההתעשרות של בנו.

האקלברי נמנע מלתת לאביו את כספו, כי ודאי היה מתבזבז על עוד מנה טובה של אלכוהול. בתגובה, חטף אותו אביו וכלא אותו. לבסוף, הצליח האקלברי לברוח. לפני בריחתו, ניתן היה למצוא בספר עדויות על מצב האב, שלקה בדליריום. דוגמא לכך מצויה בפרק 6 של הספר, בו מתאר האקלברי את התנהגות אביו. באחד המקרים, פאפ השיכור חשב שרץ מסביב למאורת נחשים, ורדף אחרי האקלברי עם סכין במטרה להרוג אותו, כי הזה שהוא מלאך המוות.

הסופר הקנדי–אינדיאני, ג'ון קרואק, גדל כנווד בנהרות ארצות הברית. היה לו סגנון כתיבה ייחודי משלו, המכונה 'פרוזה ספונטנית", והיא מתאפיינת בחריפות, חופשיות ומרדנות. וכך היה גם קרואק– נווד וללא גבולות, מעלה נושאים שהקדימו את זמנם בספריו, בעל רצון להשתחרר מהממסד, חד כתער ובוער מתשוקה.

קרואק, שהיה נווד כל חייו , כל הזמן עסק בחיפושים אחר משמעות החיים. אחר תפקידו שלו. חיפושים אלו הביאו אותו להתנסויות בסמים ובאלכוהול, להתעמקות בבודהיזם וליציאה למסעות בעולם.

בשנת 1957, יצא ספרו "בדרכים". מדובר ברומן אוטוביוגרפי, אשר מגולל את חוויותיו של קרואק בדרכים. הוא נהג לצאת למסעות ספונטניים עם חבריו, אך מסעו האמיתי היה המסע לגילוי העצמי.

מסעות אלו כללו שתייה מפורזת, שימוש בסמים, הזיות, בלבול ובניסיון לאחוז באמונה שפגה לה. נשמע לכם מוכר? אז כן, זהו תיאור מובהק של תסמיני הדליריום. אגב, בשנת 1969 נפטר קרואק מבעיית כבד קשה, שהיא תוצאה ישירה של השימוש הכבד באלכוהול, יום לאחר שאושפז בבית החולים. עדויות מהשטח מספרות על אדם שמצבו הפיזי היה ירוד, ומצבו המנטלי היה מעורער לחלוטין. הוא היה מבולבל, סבל מהזיות ומחוסר מודעות למתרחש.

דליריום - חשוב לדעת

ישנם כמה דברים הכרחיים בנוגע לטיפול בדליריום, וחשוב שתדעו אותם:

1. סימנים פתאומיים של בלבול, אליהם נלווה לחץ בחזה, מחייבים פנייה לטיפול מידי
2. אם בכל זאת החלטתם לאשפז את הקשיש הקרוב אליכם, אנא ודאו שליד המיטה שלו מוצבים
בקבוק שתן וסיר לעשיית הצרכים, למקרה ויקום באמצע הלילה– זהו הזמן בו הבלבול מתגבר
וגדל.
3. תהיו שם בשבילו. ביום ובלילה. הוא זקוק לנוכחות המרגיעה שלכם לצידו.
4. הזכירו לו בכל יום את התאריך והשעה.
5. הניחו חפצים מוכרים ליד מיטתו
6. במקרה הצורך, דרשו מתן עירוי למניעת התייבשות
7. הביאו את הנכדים לבקרו. יד קטנה שאוחזת בידו של הקשיש זה כל מה שצריך כדי להרגיע אותו
ולגרום לו לחייך.
8. חשפו אותו לגירויי אור וקול.
9. הימנעו מלהעיר את החולה
10. הקפידו על השקט
11. הביאו לו את מכשיר השמיעה שלו ואת משקפיו.
12. הורידו את כמות התרופות הלא הכרחיות
13. הזכירו לחולה איפה הוא נמצא ולמה

יותר מכל, יש לזכור כי רוב הקשישים לא מודעים לתסמינים. אלה שכן מודעים להם, משתדלים להסתיר אותם כדי שלא להפוך לנטל. זו הסיבה שאין לחכות לתלונות מצד הקשיש. צריך להתייחס לשינויים פתאומיים בהתנהגות וביכולת התקשורתית.

החדשות הטובות הן, שרוב הלוקים יוצאים מזה. אז ברגע שאתם מגלים תסמיני בלבול, עייפות, קשיים בזיכרון וחוסר תפקוד פתאומי – יש לפנות בהקדם האפשרי לרופא גריאטריה מומחה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר