טיפול לילדי הלוקמיה: השתלות או כימו?

הסיכוי שילדים חולי לקומיה מסוג ALL שעברו השתלת תאי גזע יחוו את חזרת המחלה היו קטנים יותר מאשר אצל ילדים חולי לוקמית ALL שעברו טיפולים כימותרפיים, כך עולה ממחקר שהתקיים באיטליה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2005 |
צפיות: 2,539
קבוצת חוקרים איטלקית הודיעה אתמול, כי לאחר שבחנה ילדים שחלו בסרטן הדם מסוג acute lymphoblastic leukaemia (או ALL), היא הגיעה למסקנה כי צורת הטיפול הטובה ביותר עבור ילדים חולי סרטן הדם היא השתלה של תאי גזע ולא טיפולים כימותרפיים.

נמצא כי לילדים שעברו טיפולי השתלה של תאי גזע, היה סיכוי נמוך יותר לחוות חזרה של המחלה לאחר ריפויה, מאשר ילדים שעברו טיפולים כימותרפיים. ד"ר אדריאנה בלדוזי ועמיתיה מאוניברסיטת מילאנו בחנו את תוצאות הטיפולים שעברו 357 ילדים עם סיכון ל-ALL. ל-77 מתוך הילדים נמצאו בני משפחה שיכלו לספק תרומת מח עצם (ובה תאי הגזע הנחוצים). שאר 280 הילדים קיבלו יטפולים כימותרפיים.

במשך חמש שנים היה אחוז התמותה בקרב שתי הקבוצות זהה, אולם אחוז גבוה יותר (57 אחוזים מול 41 ליתר דיוק), של ילדים מהקבוצה שעברה השתלות, לא חוו לאחר הטיפולים את חזרת המחלה.

אולם הממצאים מתייחסים לאחוז קטן מבין הילדים שחולים בלוקמיה. ל-85 אחוזים מהילדים חולי הלוקמיה יש את סוג המחלה הספציפי ALL, אולם רק שמונה אחוזים מהם סובלים מ-ALL בסיכון גבוה. במחקר התגלה כי רק לחמישית מבין החולים בסוג זה נמצא תורם. בחישוב כללי נמצא כי רק מעט יותר מאחוז אחד מהילדים יכול לקבל את הטיפול המתאים למחלתו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר