אתם מעשנים ושותים? ילדיכם יחקו אתכם

מחקר חדש שתוצאותיו התפרסמו השבוע בארה"ב מצא כי לילדים להורים ששותים אלכוהול ומעשנים סיגריות, וילדים אשר נחשפים לסרטים שאינם מתאימים לגילם, מגבירים משמעותית את סיכוייהם לשתות ולעשן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/09/2005 |
צפיות: 2,202
מחקר חדש, שתוצאותיו התפרסמו השבוע בארה"ב טוען כי ילדים שהוריהם שותים או מעשנים, או שהם עצמם נחשפו לסרטים שלא התאימו לגילם, נוטים לנסות לחקות את הוריהם כבר בגיל צעיר.

החוקרים, מאוניברסיטת דארטמאות', שבניו-הייבן, ארה"ב, שאפו לבחון כיצד מחקים ילדים את התנהגות הוריהם והתוצאות שאליהם הגיעו היו מפתיעות.

הורים שצפו בילדיהם בהיחבא, כחלק מהניסוי, ראו כיצד ילדה בת ארבע בוחרת בחנות מוצרי טבק בצורת בובת ברבי, מתוך הטענה שהיא זקוקה לטבק בשביל "גבר, כי גברים צריך סיגריות" וכיצד ילד בן שש פונה לאותה הבובה בחנות ומשדל אותה לקחת סיגריות: "מותק קחי סיגריות. את אוהבת סיגריות? אני כן". ההורים התייחסו לחוויה כאל משפילה.

המחקר טוען כי מאמצי המניעה וההסברה צריכים להתמקד בילדים בגילאים צעירים. המחקר התפרסם ביום שני במהדורת ספטמבר של ה- Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine. הוא כלל 120 ילדים בין הגילאים שנתיים לשש.

הילדים בהשגחת חוקר מבוגר שיחקו יחדיו כאשר מטרת המשחק היתה למצוא חבר. הם שהו בסביבה שדימתה חנות מכולת שבה היו מעל 100 פריטים שונים שבעזרתם היו יכולים לקרב אליהם ילדים אחרים.

לפי הממצאים אותם פרסמה חבורת החוקרים, שבראשה עמדה ד"ר מדליין דאלטון, 28 אחוזים מהילדים בחרו "לקנות" סיגריות ו-61 אחוזים בחרו באלכוהול.

ילדים להורים מעשנים היו בעלי סיכוי הגבוה כמעט פי ארבע לבחור בסיגריות. ילדים להורים שהירבו לשתות אלכוהול היו בעלי סיכוי הגבוה פי שלוש לבחור במוצרי אלכוהול.

ילדים שצפו בסרטים עם תכנים שאינם מתאימים לגילם, היו בעלי סיכוי הגבוה פי חמש לרכוש אלכוהול. לא נמצא קשר סטטיסטי מובהק בין צפייה של הילדים הרכים בסרטים בעלי תכנים למבוגרים ובין נטייה לסיגריות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר