תרופות סבתא: שיהוק

כדי להפסיק התקף שיהוקים טורדני אפשר לעצור את הנשימה, לבלוע כפית דבש, לדגדג את תקרת הפה או לגרגר מי קרח
שיהוקים הם תוצאה של תנודות בלתי נשלטות של שריר הסרעפת. התנודות חוסמות ופותחות את בית הקול במהירות ובצורה לא טבעית ואלה גורמים להתפרצות קול מקנה הנשימה והגרון.

השיהוקים נגרמים מגירויים שמשפיעים על העצבים המוליכים אל שריר הסרעפת, כמו כניסה של אוויר מיותר לחלל הקיבה, אכילה או שתייה במהירות, חומציות גבוהה בקיבה, שתיית אלכוהול, שינוי פתאומי במעלות החום בקיבה או התקף צחוק ממושך. השיהוקים יכולים להיגרם גם מתחושות נפשיות, כמו התרגשות או מתח.

שיהוקים אינם מבדילים בין גזע, דת או מין, אך גברים משהקים יותר מאשר נשים, וגילו כי תינוקות משהקים עוד ברחם בטרם נולדו. למרות כל הידע הזה הרפואה עוד לא מצאה פתרון מוכח להיפטר מהשיהוקים, אך ישנן תרופות סבתא רבות אשר רובן פועלות על אותו העיקרון – למנוע באופן זמני כניסה של חמצן לריאות.

לעצור את הנשימה

לשאוף הרבה אוויר עד שבית החזה מתנפח ואז לסתום את הפה ואת האף לזמן רב ככל שניתן. כך נמנעת כניסה של חמצן לריאות והגוף ממסה להיפטר מעודף הפחמן הדו חמצני שבדם. אם מרגישים סחרחורת יש להפסיק באופן מידי.

שיטה נוספת היא דווקא לתת לאוויר להיכנס לריאות ללא הפרעות. לשם כך יש לפתוח פה גדול, כך שהגרון יהיה פתוח, ולהוציא את הלשון החוצה עד הסוף. מומלץ להישאר במנח זה כמה שיותר זמן. הפה הפתוח והלשון המשורבבת מאפשרים לאוויר להיכנס לריאות ביתר קלות, לנשום בצורה סדירה וכך להרגיע את הסרעפת ולהפסיק לשהק.

כפית סוכר או דבש

לבלוע כפית סוכר או כפית דבש ולעצור את הנשימה מיד לאחר מכן, לחזור על הפעולה כמה פעמים ברציפות. הטעם המתוק מציף את הפה ומרגיע את העצבים המגורים. אותה השיטה עובדת גם עם טיפות לימון.
אם ישנה העדפה לטעם החמוץ על פני הטעם המתוק והשיהוקים מטרידים מדי בשביל לסחוט את הלימון, אפשר גם למצוץ פלח של לימון ולבלוע את המיץ בלגימות עמוקות.

לגימות גדולות של מים

10 לגימות גדולות איטיות ללא הפסקה של מים או של כל משקה שאינו מוגז יכולות להפסיק את השיהוקים, יש לשמור על אף סתום בזמן השתייה. לחלופין, גם לגימות מהירות יכולות להביא לאותה התוצאה וישנה אסכולה הדוגלת במים קרים בלבד מכיוון שהם מרגיעים את הסרעפת.

לשתות מי קרח במהופך

להצמיד את השפה העליונה לדופן הרחוקה של כוס עם מי קרח ולשתות כאשר רוכנים קדימה. יש להביא בחשבון שרוב המים יישפכו על הבגדים, אך מעט המים שנכנסים לגוף אמורים להועיל ולהפסיק את השיהוקים. רופאים דיווחו שגרגור מי הקרח בלבד יכול גם כן לעצור את השיהוק.

דגדוג החך העליון

דגדוג תקרת הפה עם מקלון אוזניים או עם קצה הלשון יכול להפסיק את התקף השיהוקים. לא ידוע למה שיטה זו עובדת, אבל אין מה להפסיד בלנסות.

לשאוף לתוך שקית נייר

נשימה סדירה לתוך שקית נייר מגדילה את כמות הפחמן הדו – חמצני שבגוף. הגוף מפרש את העלייה כסממן לחנק וגורם לנשימות עמוקות באופן רפלקסיבי. הנשימות העמוקות יכולות לעצור את ההתכווצות של הסרעפת.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר