תרופות סבתא: טחורים

לטיפול בטחורים מומלץ לשבת על אבן חמה, לשתות בבוקר כפית שמן זית על קיבה ריקה ולהוסיף לאמבטיה חמה קורנפלור או קמח תפוחי אדמה
לכל אדם יש טחורים, שהם בעצם כלי דם הממוקמים בחלק האחרון של המעי הגס ובפי הטבעת. הטחורים נועדו לסייע לגוף לשלוט על היציאות, לסייע בשליטה על איטום פי הטבעת ולהפריד בין מוצק, נוזל וגזים.

כאשר הטחורים נמתחים יתר על המידה, מתרחבים וצונחים, בעיקר בשל התרחבות הוורידים, נגרמת דלקת, והטחורים מתנפחים וכואבים ואף בדרך כלל יורד דם בעת ניגוב האזור בנייר טואלט או באסלה.

טחורים יכולים להיגרם בשל מאמץ בזמן יציאה כאשר קיימת עצירות, עקב פעילות גופנית מאומצת או חוסר בפעילות גופנית, מתח נפשי, עודף משקל, גיל, תורשה ועוד. כמו כן, במהלך ההריון מופיעים טחורים בשל היחלשות רצפת האגן כתוצאה ממשקל הבטן ועצירות.

ניתן לאבחן בקלות טחורים מודלקים, על ידי התבוננות או מישוש. במקרה של דימום קל מאזור הרקטום, רוב הסיכויים שמדובר בדימום הנובע מטחורים. טחורים כשלעצמם אינם מהווים סכנה בריאותית, אך חשוב לפנות לבדיקת רופא כדי לשלול מחלות מעיים או בעיות אחרות.

כיצד ניתן למנוע טחורים?

כדי למנוע טחורים יש להוסיף יותר ירקות ופירות לתפריט היומי, לשתות כמות מרובה של מים או לאכול יוגורט עד שהיציאה מתרככת. מומלץ לצרוך מזונות עתירי סובין שיוצרים ניפוח של תוכן המעי וגורמים לו להתכווץ בצורה יותר אפקטיבית ובכך מקלים על היציאה, ועדיף להימנע ממאכלים חריפים וממשקאות אלכוהוליים.

רצוי להימנע ממאמץ בזמן היציאות, ולהימנע משהייה ממושכת בשירותים, ואף להימנע מישיבה ממושכת על כיסא. כמו כן, חשוב לשמור על היגיינה באזור פי הטבעת באמצעות שטיפתו מספר פעמים ביום, ושימוש בבידה במקום בנייר טואלט.

דרכים טבעיות לטיפול בטחורים

לטיפול בטחורים ניתן לקצוץ בצל ושום, להניח את העיסה על תחבושת או צמר גפן ולשבת עליה במשך כשלוש שעות. דרך נוספת היא להתקלח ללא סבון, או לחמם אבן ולשבת עליה עד לתחושת הקלה.

כדי להרגיע כאבים שמקורם בטחורים, מומלץ לשתות בכל בוקר כפית שמן זית על קיבה ריקה, לחלופין ניתן לאכול כפית דבש או לשתות תה קמומיל.

אפשר למלא אמבטיה במים חמימים, ולערבב במים חומר עמילני כמו קורנפלור או קמח תפוחי אדמה. עדיף לשהות באמבטיה זמן ממושך ככל האפשר.

בנוסף ניתן לבשל דבש במים, ביחס של שלוש כפות לכוס אחת, ולשבת בתוך העיסה חמה כחצי שעה. לאחר מכן יש למרוח על הטחורים שמן שקדים, גם כאשר הטחורים מלווים בפצעים. כדי להקל על כאבי טחורים מומלץ למרוח על האזור עלי שזיף קצוצים עם שמן זית.

תכשירים טבעיים המחזקים את כלי הדם

משחה המכילה חומר הרדמה מקומי, יוצרת שכבת הגנה מקומית על פי הטבעת וגורמת ליציאה קלה יותר. המשחה מכילה גם חומרים שמכווצים את הטחורים הנפוחים, מרפאים את העור ומשקמים את הרקמה, ובכך מושגת הקלה בכאבים.

ניתן להשתמש בתכשירים טבעיים המחזקים את כלי הדם, כמו תמצית המופקת מפרי של עץ בשם ערמונית הסוסים ושורש עצבונית החורש, או להשתמש בתכשירים המונעים גירוי ונפיחות, כמו אלוורה, ובתכשירים המכווצים את כלי הדם.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר