תרופות סבתא: כאב גרון

כאב גרון נגרם לרוב בשל דלקת. הטיפול הטוב והמהיר לכאבי גרון הוא גרגור מי מלח, חליטה מג'ינג'ר, לימון ודבש, ומרק מירקות כתומים
הסיבה השכיחה ביותר לכאב גרון היא זיהום נגיפי חולף שמחולל חיידק הסטרפטוקוקוס, אולם ישנם חיידקים נוספים שעלולים לגרום לדלקת וירלית. הגרון יכול לכאוב גם בשל נזלת אלרגית או נזלת כרונית, חשיפה לאוויר יבש ואף עקב שימוש יתר בקול.

התסמין העיקרי לדלקת גרון הוא כאבים בלוע, שאליהם עלולים להתלוות תסמינים נוספים כמו: חום, נזלת, בלוטות לימפה נפוחות, קוצר נשימה, שיעול, ליחה ועוד. כאבי גרון על רקע זיהומי, צפויים לחלוף תוך ימים ספורים עד שבועיים, ולרוב חולפים ללא כל טיפול רפואי. כאשר מתקשים לנשום או לבלוע את הרוק, או אם מפסיקים לשתות נוזלים בגלל הכאבים, יש לפנות בדחיפות לרופא.

התרופות שרושם רופא בדרך כלל מטפלות רק בתסמינים, כמו חום, גודש באף ושיעול, ומקלות עליהם. אך לא מטפלות בגורם המחלה כמו וירוסים וחיידקים. ניתן להיעזר בתרופות להרגשה טובה יותר, אבל רצוי שלא לדכא לגמרי את סימני המחלה. כמו כן, בדלקת גרון ויראלית הטיפול באנטיביוטיקה אינו יעיל, מאחר שהתרופה נועדה לפעול נגד חיידקים ולא נגד נגיפים.

כדי להתמודד עם כאבי גרון שמקורם בדלקת ולהעלים במהירות את הכאבים, אפשר לנסות תרופות סבתא ביתיות שעשויות מחומרים טבעיים. הפתרון הטוב ביותר לדלקת גרון הוא מנוחה וצריכה מוגברת של נוזלים. רצוי לכסות את הצוואר בצעיף מחמם ולהימנע מעישון ושתיית אלכוהול.

ג'ינג'ר לימון ודבש

על קשיים בבליעה ניתן להתגבר באמצעות חליטה מג'ינג'ר טרי, מיץ מחצי לימון ודבש. הג'ינג'ר מחמם, מרגיע ומפחית ליחה, השילוב עם דבש שמכיל תכונות אנטי בקטריאליות המזרזות את תהליך ההחלמה, ומיץ לימון טרי, מסייע להקלה על תסמיני דלקות וכאבי גרון.

גוגל מוגל

מומלץ לשתות מרק חם המכיל ירקות כתומים לא מרוסקים, שעוזרים לחיזוק המערכת החיסונית, כמו דלעת, בטטה וגזר. כדאי לשתות מיץ אננס, אשר מועיל מאוד לגרון, וגם להכין "גוגל מוגל" מחלב חם, חלמון ביצה וכפית דבש. יש לערבב היטב את המרכיבים ולשתות. לטיפול בצרידות יש לבשל במים תאנים וסובין חיטה, ולאחר הבישול לסנן את המים ולשתות מדי יום כוסות אחדות.

טיפות שום

השום מכיל חומר ההורג חיידקים אשר אחראים לכאבי גרון ומשמש כחומר חיטוי יעיל. ניתן לצרוך שום בצורתו הגולמית או לטפטף כמה פעמים ביום טיפות שום אל תוך הפה.

כורכום וקינמון

ניתן להשתמש בשורש כורכום וקינמון לטיפול בכאב גרון. שתיית כוס חלב עם קמצוץ כורכום או מקל קינמון יוצרת פלאים. לטיפול בכאב גרון אפשר להשתמש בסודה לשתייה, ולערבב חצי כפית במעט מים חמים ולשתות.

גרגור מי מלח

דרך טובה ומהירה לתחושת הקלה היא גרגור מי מלח שולחן. המלח משמש כחומר חיטוי ומסייע במשיכת נוזלים מתוך קרום רירית הגרון. גרגור מי מלח מפחית את הדלקת ומספקת מענה מידי לכאבים. מומלץ לחזור על הפעולה שלוש עד ארבע פעמים ביום. לחלופין ניתן לגרגר מיץ מחצי לימון טרי או חומץ תפוחים. רצוי לדאוג כי כפות הרגליים יהיו מכוסות במשך כל הטיפול.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר