פורום כירורגית חזה, גידולי סרטן ריאות, גידולי ריאה - יש לך שאלה?

פורום כירורגית חזה - סרטן הריאה הוא המקום בו תוכלו להתייעץ אודות נפחת ריאה, מחלות ריאה, אבחון וטיפול במקרי סרטן ריאה, מומי בית החזה, ניתוחים לתיקון עיוות מולד בבית החזה, סרטן ריאה, השתלת ריאות, דירוג סרטן ריאה, כריתת ריאה, השתלות ועוד

מנהלי הפורום

פרופ' אלון בן נון
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• שאלה לפרופ' בן נון לגבי ביופסיה ב-RUL
    יעקב שבו
    24/05/2018

אני בן 77 חולה COPD חמור מזה שנים רבות ובנוסף אי ספיקה מיטרלית משמעותית NYHA II, כמו כן התגלה אצלי לפני כשמונה חודשים RA סרופוזיטיב.
    לפני כמה חודשים התגלה ב-CT ריאות רידאית בגודל 1.2 ס"מ בעלות גבולות בלתי סדירים באונה הימנית. הממצא חזר על עצמו כעבור כשלושה חודשים ללא שינוי וב_PET_CT הייתה קליטה פטוטלוגית בעוצמה גבוהה ב-RUL ועוד קשרית של 0.7 ס"מ ללא קליטה ב-LUL.
    שאלתי - האם זה לא מסכן חיים לבצע ביופסיה במיקום הזה (RUL?) כי כך נאמר לי ע"י רופאת הריאות במכבי.
    אודה מאוד להתייחסותך.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• יעקב

פרופ' אלון בן נון
    25/05/2018

יעקב שלום
    לא ניתן לענות על שאלה כזו מבלי לראות את בדיקת הPET
    מיקום הקשרית מבנה הריאה באיזור ווהזויות הנדרשות לביופסיה.
    חשוב לראות בדיקות קודמות על מנת לבדוק מה קצב גדילת הקשרית ומה
    המצב עם הקשריות האחרות.
    אפשר לעיתים להחליט על טיפול בקרינה ממוקדת גם ללא ביופסיה במידה וברור
    מספיק כי זה גידול.
    לסיכום
    אתה צריך לחזור למרפאת הריאות בה את מטופל ולהתייעץ עם רופא הריאות שמכיר אותך מהטיפול ב COPD.
    בהצלחה

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• RE אכילת מזון שמכיל סוכר בחולי סרטן
    גילה מאור
    20/05/2018

שלום.אני רוצה להבין אם אוכלים הרבה סוכר זה יכול לגרום להתפשטות הסרטן במקרה שיש כבר סרטן או שאין לזה השפעה .אומרים שתאי סרטן אוהבים סוכר.תודה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• גילה

פרופ' אלון בן נון
    20/05/2018

למיטב ידיעתנו אין לאכילת סוכר קשר להתפתחות או התפשטות סרטן

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• אכילת מזון שמכיל סוכר בחולי סררטן
    גילה מאור
    20/05/2018

שלום! האם זה נכון שחולי סרטן שאוכלים מזון שמכיל סוכר זה לא טוב? למרות שאין לי סכרת ואין נטיה לזה.ברור לי שכל דבר צריך להיות אכילה במידה.אני שואלת כיוון שעוברים בדיקת סי טי פט מזריקים גלוקוז.אודה להסבר. תודה!

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• גילה

פרופ' אלון בן נון
    20/05/2018

גילה שלום
    יש דיעות שונות בנושא זה אבל אין הוכחה כלשהי שדיאטה דלת סוכר משנה קצב התקדמות גידולים.
    באשר לFDG המוזרק בבדיקת PET הוא אינו מסכן מבחינת היתו סוכר. כמותו קטנה מאוד וגם בנושא הקרינה אותה הוא מפיץ לא נמצא סיכון

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• האם הצילום המצורף תקין?
    דורון
    16/05/2018

נשלחו עקב כאב מתמשך בנשימה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• צילום

פרופ' אלון בן נון
    17/05/2018

הצילום באינטנט אינו באיכות פענוח.
    אינני רואה משהו חריג אך זה בהחלט לא פענוח

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• פענוח של צילום חזה
    סתיו כהן
    14/05/2018

היי יש לי קשי נשימה כבר שבוע בערך, בקטע כזה שאני ממש צריכה להתאמץ בלהכניס אוויר אם לא אעשה את זה לא אנשום.
    יש לי 2,3 נשיצות ארוכות בפחות מדקה כל הזמן.
    ברור שאלך לרופאה אבל יש לי עטד הרבה זמן תור אז רציתמ לדעת בנתיים מה אומרות הצוצאות של הצילום חזה?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• סתיו

פרופ' אלון בן נון
    15/05/2018

סתיו שלום
    צילום החזה בצורה כזו אינו באיכות המאפשרת פענוח.
    במידה ויש קוצר נשימה משמעותי עליך לקדם את בדיקת רופא הריאות או אפילו לגשת למוקד או למיון במידה ויש החמרה במצב.
    בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• פענוח של מונחים רפואיים
    גילה מאור
    13/05/2018

שלום.היום הייתי אצל האונקולוגית כחלק ממעקב בסרטן ראה. עכשיו אני קוראת את המכתב ואם אפשר לפרש לי מה רשום אודה לך מאוד.מה מהפרוש של ללא פיזור משניT1ANO.ב2018 עברתי ביופסיהבגלל קליטה בפט והיה רשום non necrotizing granulomo.מתאים לסרקואידוזיס.קרוב לודאי סרקווידוזיס 'NED .מבחינת סרטן ריאה 6שנים אחרי לובקטומיה ורשום שאין טעם לבצע בדיקת ctDNA כי היא אינה תסמינית.ומה הפרוש למילה mucinous . אם אפשר לקבל הסבר למונחים שרשומים באנגלית.תודה.באיזה דרגת מחלה זה של הסרטן?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מונחים רפואיים

פרופ' אלון בן נון
    13/05/2018

צר לי את לא אוכל לפרש את המונחים בהקשר שאינו ברור לי.
    יש לחזור לאונקולוג ולהבין ממנו בדיוק למה התכוון.
    יכול לומר רק כי T1N0 מייצג מחלה מקומית בשלב מוקדם.
    בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• חולת ריאות עם חמצן
    שלומית קורן
    13/05/2018

שמי שלומית קורן. אני בת 62
    חולת ריאות עם חמצן
    גרה בדנמרק ורוצה לטוס לארץ לביקור
    אני לא ביקרתי בארץ 5 שנים מאז החמצן
    אני מאוד רוצה לטוס מה אני צריכה לעשות
    תודה רבה. שלומית קורן

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• שלומית

פרופ' אלון בן נון
    13/05/2018

שלומית שלום
    טיסה עם חמצן קבוע שונה בין חברות שונות. בחלקן מחייבים ליווי רפואי.ובחלקן מאפשרים טיסה עם חמצן
    באישור מרופא הריאות. בכל מקרה עליך להוועץ ברופא הריאות שלך ולקבל ממנו. כתב מסכם
    של מצבך עם כל התרופות הבדיקות העדכניות שיש מבחינת הלב ןהריאות
    והמלצותיו לטיפול.
    בהצלחה.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• הסבר אבחנה מאנגלית לעברית
    גילה מאור
    03/05/2018

תודה על ההסבר. האם סרקואידוזיס זו מחלה שקשורה לאדנו קרצינומה שהיה לי לפני חמש שנים וא הורידו לי אונה .? יכול להיות שזה מרוב סיטי פט שעשיתי והקרינה עושה את זה. בקיצור זה לא סרטני המחלה הזו?תודה!

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• גילה

פרופ' אלון בן נון
    03/05/2018

סרקואידוזיס איה מחלה גידולית
    לעיתים היא מופיעה בהקשר לגידול.
    לרוב אין סיבה ברורה להופעת המחלה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תוצאות מיפוי כל גופי לאחר טיפול ביוד
    יאלי
    27/03/2018

יבת הבדיקה:
    הערכה סיסטמית בחולה עם שאת תירואיד.
    מצב לאחר כריתת תירואיד.
    הבדיקה בוצעה עד כ-6 ימים לאחר טיפול ביוד–131) 30 מיליקיורי) לאחר מתן תירוג'ן.
    ממצאים:
    הודגמו ריכוזי קליטת חומר בצוואר תחתון דו-צדדי ובצוואר עליון האמצעי ככל הנראה מדובר בשארית קליטה
    במיטת הבלוטה ובאונה הפירמידלית.
    לא הודגמו ריכוזים אקטופיים ברורים בשאר אזורי הגוף שנבדקו, החשודים לפעילות ומעורבות המחלה הבסיסית.
    על פי ה-CT הודגמו הצללות בלתי ספציפיות בבסיסי הריאות דו-צדדית, ללא ממצא פוקלי .
    ללא עדות לתפליט פלאורלי .
    ממצא נוזלי מאורך במיצר פראווסקולרי פראטרכיאלי מימין ללא קליטת חומר. לקורלציה קלינית ולהמשך בירור.
    לסיכום:
    קליטת חומר במיטת בלוטת התריס דו-צדדי ובאונה פירמידלית.
    ללא ממצאים יודופיליים בשאר אזורי הגוף, החשודים לפעילות ולמעורבות המחלה הבסיסית.
    למעקב קליני, מעבדתי, US צווארי ומיפוי יוד – 131 ביקורת בהתאם.
    השאלה מנו הממצא שדורש בירור לאיזה תחום שייך
    בת 37
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• יאלי

פרופ' אלון בן נון
    03/05/2018

יאלי שלום
    מסיבה טכנית כנראה רואה את פנייתך רק כעת.
    הממצא המתואר מצריך הערכה של רופא ריאות או כירורג חזה על מנת לשקול האם צריך בירור נוסף כגון MRI של בית החזה ולקבוע תוכנית מעקב.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• הסבר האבחנה מאנגלית לעברית
    גילה מאור
    02/05/2018

בת 73 במעקב אדנו קרצינומה 5 שנים בריאה עברתי כריתת אונה ונאמר לי שזה נקרא אדנו קרצינומה. אחרי שנתיים קיבלתי 5 הקרנות בגלל קשריותת עד עכשיו בסדר .עברתי פט סיטי והיה החמרה במצב הקשיות ויש קליטה בחלק גבוהה . עברת י ביופסיה מהמקום החשוד וגם בציתולוגיה נאמר שזה גרנולומות ובפתולוגיה עשו מספר צביעו. מצוין שיכול להיות שזהמבנה של הגרנומות מתאים לסרקואידוזיס עם התאמה קלינית סרולוגית.מה הפרוש לnon necrotizing garnulomatous lesion מה פרוש אבחנה זו בעברית?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• גילה

פרופ' אלון בן נון
    03/05/2018

גילה שלום
    המינוח מתאר מראה פתולוגי של הממצאים בביופסיה והתיאור מתאים למחלה הנקראת סרקואידוזיס.
    לרוב מדובר במחלה קלה וכמעט חסרת משמעות אך זה יכול להיות שונה מאוד ממטופל למטופל.
    את צריכה לפנות לרופא הריאות שלך במידה ותרצי לקבל הסבר מעמיק יותר על מצב המחלה אצלך.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• האם ממאירות? צילום חזה וסי טי
    סיגלית
    24/04/2018

שלום רב
    אימי בת 80. בסריקת ct בטן ואגן שנעשה בעבר נמצא ממצא lmr בריאה ימנית.בעקבותיו נעשה ct חזה.
    תוצאות -
    ב LMR תהליך ידוע מכיל הסתיידות בתוכו בקוטר 1.3 סמ ללא שינוי.
    לא הודגמו בלוטות מוגדלות במיצר באקסילות ובשערי הריאות.
    הטרכיאה והתפצלות הברונכים תקינים.
    אין עדות לתפליט פלואורלי או פריקדיאלי .
    התהליך בריאה ימנית ללא שינוי יכול להתאים להמרטומה או לתהליך שפיר אחר.
    צילום חזה שנעשה לאחרונה עקב דלקת ריאות -
    צל סמיך בקוטר 0.5 סמ מוטל על קצה צלע 5 משמאל - גרנולומה מסויידת ככל הנראה.
    גם הפעם הודגם צל בסמיכות רקמה רכה בקוטר 1.5 סמ באונה אמצעית מימין - ללא שינוי מ2014.- המררטומה.
    פרט לכך ללא תסנין תפליט או גודש.
    צל הלב והמדיאסטינום בגדר הנורמה.
    הסרעפת בעמדה תקינה.
    הסינוסים הקוסטופרניים חופשיים.
    ללא שינוי מהותי.
    מה דעתך?
    האם יש להמשיך בירור מחשש לממאירות??? או שמא תהליך שפיר וניתן להסתתפק במעקב בלבד?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• סיגלית

פרופ' אלון בן נון
    03/05/2018

סיגלית שלום
    התשובה תומכת בכך שמדובר בתהליך שפיר שלא השתנה מספר שנים אבל צריך להגיע עם האמא והבדיקות עצמן למכון ריאות הקרוב למקום המגורים על מנת שרופא הריאות יראה את הבדיקה בעיניים ויוכל לתת תשובה ברורה ממראה עיניים ולא מתשובה מודפסתו

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תוצאת סיטי חזה ללא חומר ניגוד ברזולציה גבוהה
    ורד
    22/04/2018

להלן תיאור הבדיקה והממצאים:
    לא הודגמו קשריות לימפה מוגדלות באקסילות,והדיאסטינום או ו שערי הריאות.
    כלי הדם הגדולים במדיאסטינום בטווח התקין,הלב תקין בגודלו,לא הודגם תפליט פריקרדיאלי,הסתיידויות בעורקים הכליליים ,לא הודגמו תפליט פלאורלי או חזה אוויר.
    פרנכימת הריאות:ללא תסנין.
    נודולים:
    נודולים עד 4 מ"מ בסדק האופקי מימין{חתך 179 סדרה 3}.
    נודול בקוטר 4 מ"מ ו-2 מ"מ ב-190 rml.
    נודול בקוטר 3 מ"מ ו-201 rml
    נודול בקוטר 4 מ"מ ב-178 rll
    נודול תת-פלאורלי בקוטר 2 מ"מ ב-113 lul} יתכן קשר לימפה.
    נודול בקוטר 3 מ"מ בלינגולה {80}
    נודול בקוטר 3 מ"מ בלינגולה,תת-פלאורלי{187}.
    נודול תת-פלאורלי בקוטר 2 מ"מ ב-218 lll}/
    נודול בקוטר 5 מ"מ ב-llln על הסדק האלכסוני{143}.
    שינויים פיברוטים קלים למדי בפסגות הריאות.
    ללא עדות לברוכיאקטיזיות או מחלה אינטרסטיציאלית.
    מעבר בטן -אדרנלים תקינים.

סיכום:נודולים ריאתיים קטנים דו"צ עד 5 מ"מ ,אלו שעל הסדקים ותת-פלאורלים יכולים להתאים לקשרי לימפה,האחרים אינם ספציפיים,אין עדות למחלת ריאות אינטרסטיציאלית.

מאוד מבקשת התיחסותך למימצאים ודרכי טיפול,מה פשר ריבוי הנודולים בבדיקה,לציין שאף פעם לא עישנתי בת 64 ופעילה ספורטיבית ,תודה על מענה מהיר לפנייה זו

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ורד

פרופ' אלון בן נון
    03/05/2018

ורד שלום
    בכללי נודולים זעירים מסוג זה אינם מסוכנים ומצריכים מעקב בלבד אבל תשובה כזו מבלי לראות את הבדיקה בעיניים כללית מאוד ואינה מדוייקת.
    יש צורך לפנות עם הבדיקה למכון ריאות קרוב למקום מגוריך על מנת לקבל תשובה מלאה וברורה ולא תשובה כללית.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• כאב ממוקד צדק שמאל
    inbal
    20/04/2018

יש לי כבר שבועיים כאב ממוקד מאוד,מעט שמאלה ממפתח הלב,כואב בלחיצה,בקימה משכיבה לעמידה,כואב גם קצת בישיבה נמוכה(לא על כסא).כואב בעט השתעלות ונשימה עמוקה.לאהכואב כלל בעמידה,ישיבה רגילה,הליכה.אני בתו 45,שוקלת 80 קילו,לא עשיתי לאחרונה פעילות פיזית.הרופאה נתנה לי אתופן,לא עוזר.תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• כאב

פרופ' אלון בן נון
    03/05/2018

שלום
    כאבים מסוג זה נובעים לרוב ממתיחת שריר רצועה או גיד ובאמת במרבית המקרים אצופן מסייע לכאב.
    במידה ואין שיפור צריך לרוב להמשיך את הבירור עי צילום חזה ובדיקה במרפאת ריאות או כירורגית חזה.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• פנאומוטורקס ספונטני ופרופיל צבאי
    סארי
    14/04/2018

הבעיה הרפוית הזאת הייתה לי ב2016 . הייתי מאושפז ליום ואחרי זה עשיתי צילומים והכל תקין, בגלל בעיה זאת הורידו לי את הפרופיל הצבאי ל 45, עכשיו השאלה האם אני יכול עכשיו להעלות את הפרופיל ולעבור לתפקיד קרבי ?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• פניאומוטורקס

פרופ' אלון בן נון
    14/04/2018

הבעיה אינה רק בעיה רפואית אלא בירוקרטיה צבאית. מבחינה רפואית עליך לעבור בדיקות כולל בדיקות מעבדה, צילום חזה, תפקודי ריאות מורחבים ומבחן מאמץ
    במידה וכל אלה יהיו תקינים אין מניעה רפואית להעלאת הפרופיל לפרופיל קרבי.
    יהיה צריך לבקש וועדה רפאוית על מנת לעשות זאת
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תופעות של כאבים בבית החזה
    אבי
    16/08/2017

אל פרופסור בן נון שלום לאחר כחצי שנה של כאבים בחזה כולל הקרנה ליד שמאל הייתי במיון פעמיים בהפרש של חודשיים ובשניהם עשיתי צילום חזה בראשון היה תקין ובשני גם היה תקין אבל נרשם שיש ניפוח יתר קל ובזמן הצילום השני הייתי מצונן כמו כן אני מעשן ומזה כחודש יש לי קצת שיעול המון נזלת ואף סתום עכשין לפני שבועיים עשיתי צינטור וירטואלי שכלל את בית החזה ולא נרשם שם כלום לגבי ניפוח יתר היה רשום שהכל תקין מה זה אומר אם אפשר לדעת אני בן 37 איך בצילום רנטגן המתמחה החליטה שיש ניפוח יתר קל ואילו בסיטי זה לא הוזכר בתודה מראש אבי בן נון בפיענוח סיטי של החזה נכתב ציור ריאתי שמור מבנה גרמי תקין וללא ממצא

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• ניפוח יתר

פרופ' אלון בן נון
    17/08/2017

אבי שלום
    הסיטי בדיקה מדוייקת בהרבה ולכן סביר להניח שתשובה זו מייצגת נכון יותר את המצב. בכל מקרה בכדי לקבל תשובה מקצועית טובה כדאי לך לפנות לרופא ריאות קרוב למקום מגוריך ולהבדק. תראה לו את הצילומים ותקבל תשובה ברורה לשאלתך
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה