איידס, HIV

רוצה לדעת על איידס, HIV? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי איידס, HIV. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
מחלת איידס (AIDS, קיצור של Acquired Immune Deficiency Syndrome), הידועה גם בשמה העברי "תסמונת כשל חיסוני נרגש", הינה מחלה חשוכת מרפא של מערכת החיסון, אולם כיום עם התפתחות הטיפולים ניתן לחיות עמה שנים רבות.

האיידס התגלה לראשונה בעולם המערבי בתחילת שנות ה-80 של המאה ה-20 והפך תוך כמה שנים למגיפה כלל עולמית שקטלה - וממשיכה לקטול - מיליוני בני אדם בכל רחבי תבל.

גורם המחלה, נגיף ה-HIV, מביא עם השנים לקריסה במערכת החיסון וכתוצאה מכך להופעת מחלות זיהומיות וממאירות. השנים הראשונות לאחר ההתוודעות לנגיף ולמחלת האיידס השאירו את הרופאים כמעט חסרי אונים. בעשור האחרון של המאה ה-20 חלה התקדמות רבה הן בהבנת המחלה והן בטיפול, אך עדיין, הכניסה למאה ה-21 הותירה את המין האנושי בכלל ועולם הרפואה בפרט עם שאלות רבות שעדיין לא נפתרו.

איידס נחשב לתסמונת מכיוון שאין לו תסמין יחיד וחד משמעי והוא משפיע על מערכות רבות ושונות בגוף האדם. אין במחלת איידס מאפיין תורשתי והוא מועבר על ידי נגיף בלבד.

מקור מחלת האיידס


ככל הנראה, על פי תיעודים היסטוריים, מקורה של מחלת איידס הוא קופים באפריקה שהיו מקור מזון לשבטים שמדרום למדבר סהרה, כאשר ההדבקה מהקופים לאדם היתה, כנראה, תוצאה של הכנת החיה למאכל. בזמן חיתוך החיה, מגע דם של הקוף ופצעים פתוחים של הצייד אפשרו את ההדבקה. כמו כן, מוטציות גנטיות של הנגיף במשך השנים אפשרו את ההדבקה בנגיף האיידס ואת המחלה אצל האדם.

עם התפתחות הקשרים בין השבטים והתפתחות דרכי התחבורה, נוצרו תנאים להתפשטות נגיף האיידס ברחבי היבשת השחורה. ההגירה מאזורים כפריים לעירוניים והתפתחות הזנות היוו את היסוד להתפתחות מגיפת איידס ביבשת אפריקה.

בתחילת שנות ה-80, כאמור, התגלה נגיף איידס לראשונה בעולם המערבי ונחשב, בשנים הראשונות, לכזה המכה רק הומוסקסואלים. איידס אף קיבל את הכינוי "מחלה של הומוסקסואלים", זאת בשל העובדה שהמתירנות המינית בקהילה ההומו-לסבית באותן שנים, בעיקר בערים סן פרנסיסקו, ניו יורק ולוס אנג'לס, היתה גדולה והנגיף, העובר בין השאר על ידי יחסי מין לא מוגנים, התפשט במהרה בתוך הקהילה.

כעבור כמה שנים הופיע איידס גם אצל הטרוסקסואלים, עם עלייה משמעותית בקרב נשים, נרקומנים שהשתמשו במחטים נגועים ובקרב חולי המופיליה שקיבלו מנות דם נגועות בנגיף הקטלני. בצורה זו הפסיק האיידס, לאט-לאט, להיות מזוהה עם הומוסקסואלים והפך להיות מגיפה של כלל האנושות.

דרכי הידבקויות במחלת איידס


איידס מועבר על ידי כניסת נגיף ה-HIV לגוף בדרכים שונות, כשהמשותף בין כולן הוא מגע ישיר בין נוזלי גוף שונים. מחוץ לגוף הדם הנגיף אינו יכול לשרוד יותר מ-20 דקות והוא רגיש לחום וקור קיצוניים. דרכי ההידבקות באיידס העיקריות הן:

1. הידבקות בנגיף איידס על ידי יחסי מין.

יחסי מין לא מוגנים, דהיינו ללא קונדום, עם נשא של נגיף איידס, הכוללים מין אנאלי, מין וגינאלי ובמקרים מסוימים מין אוראלי עלולים לגרום להידבקות בנגיף בגלל הפרשות הגוף הנספגות בריריות שונות בסביבות איברי המין.

2. הידבקות בנגיף איידס על ידי עירוי דם.

עירוי דם נגוע בנגיף איידס הניתן לאדם בריא יהפוך אותו בוודאות לחולה איידס וזו הסיבה שברוב המדינות המתוקנות ישנן תקנות מחמירות בקשר לבדיקות מנות הדם הניתנות לאנשים בריאים. בשנות ה-80 עובדה זו לא היתה ידועה ולכן חולי המופיליה, מחלה הפוגעת בקרישת הדם והמאלצת את החולים בה לקבל תרומות דם רבות, נדבקו במחלת איידס בשל תרומות של דם נגוע.

3. הידבקות בנגיף איידס על ידי הזרקת סמים ושימוש במחטים לא מעוקרים.

שימוש בסמים על ידי הזרקתם לווריד הוא קרקע פורייה להידבקות במחלת איידס. בדרך כלל, לפני הזרקת מנת הסם, נהוג לשאוב מעט דם לתוך המזרק כדי לקצר את ערבוב הסם בדם וכך נשארות טיפות דם בקצה המחט. היה וחולה איידס הזריק סמים במחט בצורה זו ואדם בריא השתמש באותו מזרק, ללא עיקורו לאחר מכן, יזריק לעצמו דם נגוע בנגיף האיידס וככל הנראה יידבק במחלה.

4. הידבקות בנגיף איידס על ידי העברה מאם לתינוק.

קיים סיכוי של 15%-45% שאישה בהריון הנגועה בנגיף HIV תעביר את הנגיף לתינוקה, כשההדבקה עלולה להיגרם בזמן ההריון, במהלך הלידה או אחרי לידה, כשהתינוק יונק. הסיכון פוחת במקרים בהם האם נוטלת תרופות, יולדת בניתוח קיסרי ונמנעת מהנקה.

5. הידבקות בנגיף איידס על ידי פצעים פתוחים.

כאשר שני פצעים פתוחים ומדממים מגיעים למגע פיזי ביניהם, קיים סיכון להידבק בנגיף איידס במידה ואחד מהאנשים נשא של הנגיף. ניתן להפחית את הסיכון, בעיקר אצל אנשי צוותים רפואיים למיניהם, על ידי חבישת כפפות גומי.

מהלך מחלת איידס


אצל רוב הנדבקים בנגיף האיידס מופיעה שפעת בחודשים הראשונים שלאחר ההדבקה, כשבין הסימפטומים ניתן למצוא חום גבוה, פריחה ובחילות. כמו כן, קיימת צניחה במספר הלימפוציטים מסוג T, תאי דם לבנים, בכמות הקרובה ל-50%.

התקופה שבין ההידבקות בנגיף ה-HIV לרגע בו מחלת איידס מתפתחת נקרא שלב הדגירה, הנמשך בין שנתיים ל-15 שנים. בתקופה זו נקרא החולה "נשא", הנגיף מתפשט במהירות ומערכת החיסון עדיין נלחמת בזיהומים השונים ומתפקדת ברמה כזו המאפשרת חיים נורמאליים.

כשספירת הלימפוציטים מסוג T יורדת מתחת ל-500 תאים למיקרוליטר דם (המצב התקין אצל אדם בריא הוא 1,200 תאים), מתחיל שלב ההתפרצות, בו מתנהל קרב אבוד מראש עם מחלת האיידס. הנגיף תוקף תאים עיקריים במערכת החיסון המולדת משכפל את עצמו ומתרבה במהירות מסחררת ואף גורם להרס תאים ויטאליים במערכות השונות בגוף.

כשספירת הלימפוציטים מסוג T יורדת אל מתחת לרף ה-200 תאים למיקרוליטר, האדם מוגדר רשמית כחולה איידס. כ-80% מהחולים במחלת איידס נפטרים תוך חמש שנים מאז הוגדרו כחולי איידס. שיאה של המחלה הוא כשל חיסוני כולל, הגורם לדיכוי מערכת החיסון ולזיהומים קשים על ידי גורמים שאדם בריא מתמודד עמן ללא כל קושי, כגון דלקת ריאות, דלקת הוושט והרפס. כבנוסף, מחלות קשות כגון סרטן הלימפה, שיתוק ועיוורון נגרמות בשל מחלת האיידס, עד שהגוף אינו עומד עוד וקורס תחת הזיהומים הרבים שהשתלטו עליו.

טיפול תרופתי נגד מחלת איידס


מחלת איידס נחשבת עדיין כמחלה כרונית חשוכת מרפא. הטיפול הקיים מצליח, במקרה הטוב, למנוע את התפרצות המחלה ועוזר להעלאת תוחלת החיים של נשאי הנגיף, העומד כיום על עשרות שנים.

בשל העובדה כי איידס הינה מחלה נגיפית, מס' התרופות נגד איידס אינו גדול והטיפול מתמקד בעיקר במציאת חיסונים המסייעים למערכת החיסון להתמודד עם זיהומים שונים. הקושי הגדול הוא בהשתנותו הרבה והמהירה של הנגיף, זאת לעמת נגיפים אחרים, ובהתפתחותן של מוטציות שונות במהלך התפתחות הנגיף.

בשנים האחרונות קיימות כמה תרופות אנטי וויראליות המצליחות לנטרל את נגיף ה-HIV וגורמות להפחתה משמעותית בעומס הנגיפי. התרופות הצליחו להאריך בצורה ניכרת את הזמן שבין ההידבקות בנגיף ובין פריצת מחלת האיידס עצמה ובכך הצליחו להאריך את חיי הנגועים בנגיף, כאמור, לעיתים בעשרות שנים.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של תרופות נגד נגיף HIV, כאשר שילוב של כמה מהן זכה לכינוי "הקוקטייל" אותו נוטלים חולי איידס. חולה איידס המטופל בתרופות נגד איידס ואשר הנגיפים בגופו פיתחו עמידות בפני אחת התרופות, סביר להניח שאם הוא ידביק אדם אחר, הנגיפים בגופו של הנדבק יהיו עמידים אף הם לתרופה. את התרופות חשוב ליטול בעקביות לפי המינון המומלץ, שכן כל שינוי או החסרה אפילו של מנה אחת עלולה לעודד את הנגיף לפתח עמידות.

תופעות הלוואי של התרופות השונות נגד איידס כוללות בחילות והקאות, סחרחורות, שלשולים, צרבות ועוד. רוב תופעות הלוואי חולפות לאחר תקופת הסתגלות קצרה.

בדיקת איידס


בדיקת HIV, הידועה בשמה "בדיקת איידס" היא בדיקת דם פשוטה המאתרת ובודקת קיומם של נוגדני HIV המופיעים בדם, בדרך כלל, תוך שלושה חודשים מיום ההידבקות. לכן, נהוג להדריך את הפונה לבדיקה ראשונה, גם כאשר התוצאה שלילית (לא נמצאו נגיפים), לחזור על הבדיקה לאחר שלושה חודשים נוספים, זאת משום שהבדיקה אינה משקפת בהכרח את מצבו ביום עריכתה.

אנשים מפורסמים שנדבקו בנגיף HIV ו/או חולי איידס


מג'יק ג'ונסון (שחקן כדורסל אמריקני)
רוק האדסון (שחקן קולנוע אמריקני, נפטר ב-1984)
פרדי מרקורי (סולן להקת "קווין", נפטר ב-1991)
ארתור אש (שחקן טניס אמריקני, נפטר ב-1993)
עמוס גוטמן (במאי קולנוע ישראלי, נפטר ב-1993)
עפרה חזה (זמרת ישראלית, נפטרה ב-2000)

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

איידס, HIV

בפורום זה תוכלו לקבל מידע רפואי וייעוץ בעל מה שנוגע למחלה ולהתייעץ על נושאים כמו בדיקות רפואיות, דרכי הידבקות, טיפול במחלה, קוקטייל תרופות, PrEP ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • בדיקה איידס בקופת חולים אחרי 25 יום מהמגע
  שמוליק
  10/10/2019

  שלום,
  ביצעתי בדיקה בקופת חולים מכבי לגילוי HIV 1,2 p24
  25 יום אחרי המגע .
  בתשובה שקיבלתי צוין הבדיקה מאפשרת ברוב המקרים לזהות הדבקה חדשה כ 3 שבועות לאחר החשיפה החשודה, ושיש לחזור על הבדיקה 12 שבועות ....
  השאלה האם אפשר להסתפק בבדיקה שעשיתי 25 יום לאחר המגע או שמא לא להיות רגוע ולבצע שנית.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אשמח להתייחסותך ד"ר, זה מאוד מלחיץ אותי

  שמוליק
  13/10/2019

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • יש לי סיכוי להידבק באיידס
  אנונימי
  30/06/2019

  היי, אני קיימתי עם בן זוגי יחסי מין אוראלי ולאחר מכן הוא ניסה להתקדם למין אנאלי הוא ניסה לחדור לפי הטבעת אך חסמתי אותו אבל הוא עדיין היה קרוב לאיזור, יש סיכוי שנדבקתי? ועוד שאלה אם לפרטנר אין איידס אז אין אפשרות כלל שהוא ידביק כי הוירוס לא קיים אצלו , נכון?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • עד שיענו לך...

  רוני
  01/07/2019

  למה לקיים יחסים ללא קונדום. למה אתה משחק עם החיים שלך.
  לעצם העניין ביחסים אוראליים הצד המוצץ בסיכון גדול יותר
  לגבי הצמדת הפין אל אזור פי הטבעת. פי הטבעת זו רירית עדינה ויכול להיות שיצא לפרטנר שלך נוזל מקדים.. רק אתה יכול לדעת אם היה חיכוך ישיר בין הפין שלו לפי הטבעת שלך...רצוי להימנע מכל זה ללא קונדום. וכמובן שאם הייתה חדירה אז אתה בסיכון ממש רק במידה והפרטנר שלך נשא.
  אתה לא יכול לדעת אם הפרטנר שלך נשא על סמך מילה שלו...אלא על סמל בדיקות דם שעושים יחד

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מחלות ילדות אצל מבוגרים
  אורנה
  22/01/2019

  שלום וברכה,

  אנחנו נשואים כ - 6 שנים.
  לפני 3 שנים, בעודנו נשואים למעלה מ- 3 שנים כשהייתי בהריון ביקשתי מרופא הנשים שיכניס לי בדיקת hiv שיצאה שלילית ב״ה.
  בעלי מאז שהתחתנו לא נבדק, לא רוצה כי אני נבדקתי אחרי זמן רב שהיינו נשואים ונראה לו מספק.

  לא מזמן בעלי חלה בחצבת,
  לא מצאנו את פנקס החיסונים שלו, ומעבר להסתמך על דברי אימו שהוא חוסן, איננו יודעים אם קיבל 2 מנות.

  ובמקום מסוים,
  קצת מטרידה אותי מחשבה האם יכולה להיות ירידה בתפקוד מערכת החיסונית רק בנוגע לחצבת?
  יש לציין שהוא ב״ה בריא ולא תופס מחלות אחרות, ובסך מרגיש מצוין ב״ה.
  אני יודעת ששום דבר לא מחליף בדיקה,
  השאלה היא רק בקשר לתאוריה הספציפית הזו.

  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אשמח בבקשה למענה?

  אורנה
  28/01/2019

  אשמח מאוד למענה...
  תודה רבה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חופף במספרה וסכנת הדבקה
  חלי
  17/01/2019

  האם יש סכנת הדבקות בhiv על ידי חופף במספרה אם שרט אותי טיפה עם ידיו וציפורניו בקרקפת?עשה עיסוי וממש הרגשתי את ציפורניו

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • חופף במספרה וסכנת הדבקה

  חלי
  27/01/2019

  אשמח לתשובה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ממש לא !! צאו מהסטיגמות - ספרים לא נשאי hiv

  ד''ר מרגלית לורבר
  28/01/2019

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לא ספציפית ספר.

  חלי
  28/01/2019

  חס וחלילה אין לי סטיגמה על ספרים זה כל אחד אחר שהיה שורט אותימבראש ופוצע הייתי מפחדת

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שאלה בנוגע לתאי T cd4
  שחר
  28/01/2019

  אישתי מקבלת טיפול כבר כמעט שנתיים ולאחר שכמות הcd4 הייתה כבר בסביבות ה700 לפני שנה בבדיקה האחרונה שהיא עשתה לפני שבוע זה ירד ל567. הרופאה המטפלת אמרה שזה בסדר ושזה כל הזמן עולה ויורד.
  האם זה באמת נכון שזה כל הזמן עולה ויורד?
  אישתי לוקחת כדור יום יום ואף פעם לא מפספסת אז איך זה ירד?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • רמות CD4

  ד''ר מרגלית לורבר
  28/01/2019

  כל עוד שבדיקת hiv rna (עומס נגיפי) היא אנדטקטבל אין רלבנטיות לתנודות ברמת Cd4 ואין גם מה לעשות בנידון.
  המספר תלוי בספירה הלבנה וזה גורם משתנה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • עור יבש בידיים שאלה
  מעיין
  24/01/2019

  לד"ר שלום
  יש לי עור יבש בידיים,ובגב היד חתך די עמוק שרואים בו מין אדום.במקרה שמישהו נוגע בי באותו האזור יש סיכון מבחינת איידס?
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אין סכנה להידבק ממגע גם אם יש חתך עמוק בעור

  ד''ר מרגלית לורבר
  28/01/2019

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אחות שמבצעת בדיקת דם
  חלי
  14/01/2019

  היי ד"ר עשיתי בדיקות דם שגרתיות דרך קופת חולים וכשנכנסתי לאחות תחילה הכל היה בסדר הייתה עם כפפות ראיתי במו עיניי שלקחה הכל חד פעמי ואז מכיוון שהיא לא מצאה לי וריד היא פשוט הורידה כפפה אחת ונגעה בי ביד עם ידה וציפורניה בכדי למצוא לי וריד.השאלה היא אם יש סכנת הדבקה באיידס ככהלא בטוחה שידה נגעה איפה שהמחט לקחה דם.זאת אומרת לא בטוחה אם היה מגע עם ידה בדם שלי בפתח האם אני אמורה לחשוש? היא גם אחות בקופת חולים אז אמורה להיות בריאה מאיידס לא?? תפקידה מחייב.אשמח לתשובה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אחות שמבצעת בדיקה

  חלי
  27/01/2019

  אפשר תשובה דר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אין שום סכנה ואי אפשר להידבק מאחות שלוקחת דם

  ד''ר מרגלית לורבר
  28/01/2019

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקת קומבו 10 יום אחרי מגע אמינה?
  אבנר
  27/01/2019

  אני בחרדות ממש לגבי איידס עשיתי כבר כמה בדיקות בעבר ויצא שאין
  הכרתי מישהי ושכבנו כמה פעמים הפעם האחרונה הייתה לפני 10 יום
  אני יכול לסמוך על בדיקת קומבו לאחר 10 יום?
  כמה אחוזי הצלחה יש לה אחרי 10 יום?
  הרופא אמר לי שכן

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לא רלוונטי

  אבנר
  28/01/2019

  כבר לא רלוונטי .

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תענווו

  אבנר
  28/01/2019

  תענו האם זה אמין בבקשה גם אם רק 90 אחוז תענו אני בחרדות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • לא רלוונטי

  אבנר
  28/01/2019

  בסדר ענו לי כבר שכן

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מינימום שלושה שבועות כדי לקבל תשובה אמינה

  ד''ר מרגלית לורבר
  28/01/2019

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קומבו דור רביעי - 8 שבועות
  חושש
  15/12/2018


  האם הבדיקה אמינה לאחר 8 שבועות מתאריך החשש?
  כאשר ממליצים להבדק לאחר 4 שבועות,
  האם יש הבדל ברמת האמינות בין 4 שבועות ל 8 שבועות?

  במידה והתוצאה שלילית לאחר 8 שבועות,
  האם יש צורך לבצע בדיקה נוספת לאחר חודש נוסף (3 חודשים)?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקת קומבו דור רביעי היא האמינה ביותר

  ד''ר מרגלית לורבר
  14/01/2019

  רצוי לחזור עליה פעם אחרונה אחרי שלושה חודשים לבטחון מחא

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הדבקה באיידס משתיה מבקבוק משותף
  אנונימית
  16/12/2018

  היי,
  האם ניתן להידבק באיידס כתוצאה משתיה מבקבוק מים משתוף עם חולה איידס?
  הכוונה שתיה מאותה פיה ואותם מים ישר אחריו

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אין כל סכנת הדבקה משתיה מבקבוק משותף עם נשא hiv

  ד''ר מרגלית לורבר
  14/01/2019

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום