בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | קהילות | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
 בריאות ראשי»פורומים»פורומים רפואת ילדים»פורום פסיכולוגיה ילדים
הוסף למועדפים 
פורומים רפואיים
 

פורום פסיכולוגיה ילדים

פורום פסיכולוגיה ילדים עוסק בנושאים: פסיכולוגית ילדים, פסיכולוג ילדים, הורים וילדים, גידול ילדים, ייעוץ חינוכי, בעיות התנהגות אצל ילדים, בעיות חברתיות בילדים, יחסים בין אחים, בחירת גן ילדים
מנהלי פורום פסיכולוגיה ילדים:
פז שפירא
לפרטים נוספים
טל עמיעד
לפרטים נוספים
שלום רב,

זה מספר ימים (כמעט שבועיים) שבתי בת ה-9 לא מצליחה להירדם בלילות ופשוט יושבת ובוכה כששואלים אותה מה פשר הבכי ומדוע היא לא נרדמת התשובה שלה היא "לא יודעת".
היא טוענת כי היא לא פוחדת משום דבר וכי לכאורה רק קשה לה להירדם.
הבכי ממשיך למשך שעות או עד שאנו אומרים לה לבוא לישון איתנו או עם אחיה בחדר שלו ואז היא נרדמת תוך מספר דקות.

שוב - לטענתה היא לא בוכה כי היא רוצה לישון עם מישהו אלא פשוט קשה לה להירדם.
עליי לציין כי היא ילדה בוגרת מאוד לגילה וכי תופעה זו החלה רק לאחרונה וללא שום שינוי סביבתי או הסבר "הגיוני".
אשמח לפיתרון
ממני הלא ישנה בלילות.
 
פז שפירא  
09:28 10.09.15
הי קרן,

האם ישנם שינויים נוספים בהתנהגותה של ביתך? האם היא אוכלת טוב? האם היא נפגשת עם חברות וממשיכה בפעילות כרגיל בבית הספר ואחר הצהריים?
אם כך - אני מציעה להמשיך ולעזור לה להירדם, אך עדיף לשבת לידה כשהיא במיטתה עד שנרדמת ולא להציע לה לישון איתכם או עם אחיה.
שלום רב,
בני בן ה-6 הוא ילד יחיד, בן להורים גרושים המתגורר עימי. היות והינו ילד יחיד זוכה למלוא תשומת הלב. יש לציין כי הינו ילד חכם, דעתן, עקשן ומגיב לכל דבר. שום דבר לא יכול לחלוף מולו מבלי שיגיב. הוא אוהב מאוד שהכל יעשה כרצונו, בעימותים או במחלוקת אפילו עם חברים מתקשה לוותר, אוהב מאוד להתחרות ולנצח. לאחרונה נתקלתי בקושי רב מולו, כאשר מבקשת ממנו לעשות דבר מה והוא אינו מקשיב, כל רגע מבקש עוד זמן ועוד זמן ואינו מבצע את אשר מבקשת מייד ובנוסף כאשר רוצה או מבקש משהו ואני אומרת לו לא, הוא פוצח בבכי ומתחיל לצרוח בקולי קולות זמן ממושך כאשר הוא חוזר על אותה מילה עשרות פעמים בצעקות רמות. בזמן התקף אני מעלה אותו לחדרו מנסה להרגיעו ע"י חיבוק ואמפתיה שמבינה שכועס אך מאידך כאשר קצת נרגע חוזרת ואומרת לו אילו היה מקשיב ומשתף פעולה כל הכעס לא היה קורה. מבקשת עיצה כיצד לנהוג נכון בזמן התקף כעס מצידו, בגין אי היענות לרצונו ומה נכון לעשות או להגיד כדי שזה לא יחזור על עצמו שוב ושוב?
הי עינת,

התגובה שלך נשמעת לי נכונה - את לא נענית לבקשה שאינך מעוניינת לתת לו, את מגיבה באמפטיה אך גם באסרטיביות.

כיוון שאת אומרת שזה התחיל רק לאחרונה, אני מציעה שתמשיכי באופן עקבי בתגובותייך אלו ואם יעבור זמן וזה לא יעזור, התייעצו שוב.
אנו הורים בהורות משותפת אשר רואים עין בעין את טובת הילד מעל הכול.אנו רוצים לברר מה הגיל המומלץ והרצוי ללינת תינוק אצל האב כאשר בני הזוג גרים בסמיכות אך בנפרד כאשר הקשר בין השותפים להבאת ילד לעולם הוא איכותי וראוי . תודה על התשובה המפורטת
הי טל,

להשקפתי ניתן להתחיל בלינה בכל גיל והדבר החשוב הוא שתהיה שגרה של ימים קבועים ושיהיה יחס חם וטוב מכל אחד מההורים ואווירה של שיתוף פעולה בין ההורים.
שלום רב, בהמשך לתגובתך ,ברצוני להמשיך ולשאול: כשאת אומרת" בכול גיל " האם זה אומר שכבר בשבוע הראשון לחיי התינוק רצוי שישן גם אצל האב , כאשר האם והאב מתגוררים בנפרד?
להשקפתי ניתן בכל גיל, אך זה גם תלוי ברצון ובהשקפה שלכם ההורים. למשל, במשפחות שבו האם מניקה אין זה אפשרי שהתינוק ישן לא איתה. העניין תלוי בגורמים רבים, למשל בחלוקת התפקידים ביניכם, בצורך של כל אחד מכם לזמן מסויים עם התנוק ועוד.
הנכדה שלי בת 4.5 מפחדת בצורה הסטרית מחפיפת שיער זאת למרות שחופפים לה בזהירות בלי להרטיב את הפנים חופפים לה יום כן יום לא לתת לה מנוחה אבל ביום שחופפים היא קמה בבוקר ושואלת אמא היום חופפים ואם עונים לה כן כל היום היא צורחת שלא בא לה לחפוף מנדנדת ולא מרפה וגם אם אומרים לה טוב לא נחפוף היום היא ממשיכה שמא כן יחפפו לה קנינו לה מצחיה מיוחדת שלא יטפטף לעיניים או לפנים היא מצמידה מגבת לפנים ועדין הצרחות זה משהו שאין לתאר. מה עושים?
 
פז שפירא  
13:35 01.10.15
הי גליה,

זה טוב שחופפים יום כן ויום לא לתת מנוחה. חשוב להקפיד שזה יישמר ושלא יהיה מקום למשא ומתן בעניין.

חשוב לענות לה מייד כאשר היא שואלת לגבי האם זהו היום שבו חופפים או לא. אני מציעה להכין טבלה של ימות השבוע (אפשר לכתוב במספרים 1 - ליום ראשון וכן הלאה כדי שנכדתך תוכל לקרוא להבין בעצמה) וכאשר היא שואלת לגשת איתה לטבלה ושהיא תגיד אם רשום שחופפים או לא (אפשר בימים שחופפים לצייר ציור או להדביק מדבקה של מקלחת).

באופן זה הופכים את הכללים לגבי ימי החפיפה למשהו קבוע, שאין עליו משא ומתן, שהוא חיצוני (ולא תלוי בהורים או בבכי). וטוב שההורים רגישים ופועלים כדי להקטין את חוסר הנעימות של החפיפה על ידי כל מיני עזרים ושיטות.
שלום
יש לי בת מקסימה בת שנה ו4. ילדה שמחה, חייכנית, חברותית. לא בוכה הרבה ולא מתלוננת הרבה. מקבלת המון תשומת לב, חום ואהבה בבית וגם יודעת להיות עצמאית ולהעסיק את עצמה. לאחרונה היא התחילה להרביץ לי (לאמא), ורק לי. היא לא מרביצה מכעס או מתוך תסכול אלא רק כי היא חושבת שזה משחק (נראה לי)- היא מרביצה וצוחקת אחר כך. כשהיא עושה את זה אני מסתכלת עליה במבט כועס ואומרת ״אסור״ או ״אני לא מרשה להרביץ״ בטון כועס, אבל לא צועקת כמובן. לרוב אחרי זה היא ממשיכה להרביץ ולחפש את התגובה שלי
מה לעשות?
אם מה שביתך עושה אינו נעים לך ולהרגשתך את מעוניינת להפסיק זאת - אמרי לה שזה לא נעים לך ושאת מבקשת שתפסיק.

במידה וביתך לא מפסיקה תוכלי להוריד אותה ממך או להתרחק ממנה קצת בכל פעם שזה קורה.
 
חסוי
21:06 17.09.15
שלום,


הגננת של ביתי בת ה-5 יצאה לחופשת לידה והגיעה גננת אחרת במקומה (הייתה בגן עוד קודם כגננת משלימה)

לאחרונה ביתי לא רוצה ללכת לגן, היא אומרת שמשעמם לה שם ושהגננת לא נחמדה, היא רוצה ללכת לגן אחר

בנוסף אבא שלה נמצא בחו"ל ואח שלה התחיל כיתה א' וגם הוא מסתגל לשינוי שקרה לו

מצב הרוח שלה השתנה מילדה שמחה היא בוכה ומצוברחת

אני מנסה להקל עלה ומוציאה אותה מהגן בשעות יותר מוקדמות במקום להשאיר אותה עד סוף היום בגן/צהרון אך לא אוכל לעשות זאת עוד הרבה זמן

איך עליי לנהוג מול הגננת החדשה על מנת להקל על ביתי את השהייה בגן?

תודה
 
פז שפירא  
13:28 01.10.15
הי,

מעניין לשמוע ממך, איך את מרגישה עם הגננת החדשה? אילו רגשות ומחשבות מתעוררות בך כשאת במגע איתה? האם את סומכת עליה?

חשוב לערוך עם הגננת החדשה שיחה ובה לשמוע ממנה איך ביתך מתנהלת בגן - איך מצב הרוח שלה, מה היא עושה במהלך היום, האם היא משחקת, האם היא יוצרת קשר עם הצוות ועם חברים? חשוב לשוחח עם הגננת החדשה על הדרכים בה היא יכולה להרגיע אותה ולעזור לה במסגרת הגן. כמו כן יש מקום רב, במידה ואת אכן סומכת על הגננת, להעביר את המסר הזה לביתך ולומר לה שהגננת תעזור לה, שהגננת אוהבת אותה וכו'.

במידה ויעבור זמן וזה לא יעזור, ניתן לערב בעניין את פסיכולוגית הגן - לקיים שיחה עם הגננת ועם הפסיכולוגית.
 
חסוי
21:00 17.09.15
שלום,

ביתי בת ה-5 ממציאה לפעמים דברים ומספרת לאנשים שונים כולל לי ובגן לחברות ולגננת כל מיני דברים. בהתחלה האמנתי לה עד שעליתי על זה שלפעמים היא ממציאה.

האם חלק מההתפתחות בגיל זה ?

איך כדאי להגיב כשהיא מספרת סיפור שלא בטוח באמת קרה כאילו קרה באמת ?


תודה
 
פז שפירא  
13:19 01.10.15
הי,


באופן עקרוני, בגיל הזה ילדים יכולים לספר סיפורים לא אמיתיים, כאקט יצירתי ודימיוני.

עם זאת, אשמח אם תפרטי קצת, אילו סיפורים היא ממציאה כדי שאוכל לייעץ לך עוד.
שלום,
בני בן ה-4 (אחרי בת 6) הוא ילד מאוד נבון ומאוד רגיש לאנשים אחרים, שמח ונעים עם לב רחב מאוד. הבעיה היא שכאשר צריך לעשות דברים (לצחצח שיניים/ לנעול נעלים/ לשבת לאכול/ להתרחץ וכו), הוא קודם גל יגיד לא, או ימצא תירוץ שהוא צריך לעשות קודם משהו אחר ורק אחר כך יעשה את מה שהתבקש. זה קורה המון בבקרים ובערבים כאשר יש לו "מטלות".
ניסינו במשחקים, ניסינו עם תחרויות, ניסינו עם הסברים (צריך לצחצח שינים כי אחרת יבואו קריוס ובקטוס וכן הלאה). שום דבר לא עוזר. על כל דבר שאנחנו מבקשים הוא מתווכח למה הוא לא צריך לעשות או למה עליו לעשות משהו אחר, או בדרך אחרת (דוגמא קטנה: אני: בוא תיכנס לאוטו צריך ליסוע, הוא: לא רוצה, אני רוצה ליסוע אחר כך/ אני רוצה קודם לראות טלביזיה ואז ליסוע וכן הלאה). כמובן שכהוא מתחיל עם זה אני אומרת בצורה אסרטיבית שעכשיו צריך לעשות מה שצריך לעשות וכשיסתימו הדברים שצריך לעשות יוכל לבחור מה לעשות. רק לעיתים רחוקות זה עובד.
מה עוד אפשר לעשות?? אני כבר עובדת עצות וחסרת סבלנות
תודה
הי תמי,

זה באמת נשמע מאוד מתסכל.
אני משערת שבנך בדרך זו מנסה להשיג לעצמו תחושה של כוח ושליטה. על כן, אני מציעה לאפשר לו בחירה במקומות בהם ניתן להתפשר עימו אך להתעקש בדברים שחייבים להיעשות.

לגבי הדברים שצריך לעשות, תוכלי להסביר לו בזמן רגוע שהוא פעמים רבות מסרב לעשות דברים שאת מבקשת, כמו לצחצח שיניים ושאת תיעני לבקשותיו רק לאחר שהוא יעשה את מה שאת ביקשת. למשל, אחרי שתבקשי ממנו לצחצח שיניים הוא יגיד לא ואז המתיני וחכי לבקשה שלו. ואז אימרי: "אני אתן לך רק אחרי שתעשה מה שאני ביקשתי".
אם תבחרי לפעול כך תצטרכי לפנות יותר זמן ולשם כך להקדים את שעת הקימה והשינה.

יש אפשרות נוספת - לתת לו לחוש את התוצאות של דברים שאינו מוכן לעשות. למשל - אם אינו מסכים לנעול נעליים, צאו בשעה הרצוייה מהבית, בין אם נעל אותן או לא ואז ייתכן שירצה לנעול את נעליו כדי לא לצאת יחף. אם אינו מסכים לצחצח שיניים - לאחר מכן לא יוכל לאכול ממתקים ואוכל מתוק על מנת לשמור על שיניו. אם אינו מוכן להיכנס לאוטו - אחד ההורים ישארו איתו בבית והוא לא ילך לאותו המקום.
כל זה גם דורש מאמץ מצד ההורים אך ייתכן מאוד שזה ישתלם בסוף.

 
אלינור
06:33 28.08.15
ביתי בת 6 ילדה חכמה ומאוד דואגת לאחותה בת השנתיים וחצי.בדרך כלל הן משחקות מאוד יפה מתחבקות וכמובן רבות על צעצועים..
מה שקורה ביתי כבר הולכת לכיתה א כבר 3 שבועות וכל יום היא חוזרת עם מכתב להורים שבו כתוב שהיא לא שומעת למורה ולא מוכנה לשבת
ושאלנו את ביתי היא אומרת שהיום לימודים יותר מידי ארוך והמורה מחליטה הכל ואפילו צועקת עליהם והיא לא נהנת ולא רוצה ללכת יותר
ועוד דבר בבית היא מתנהגת כמו תינוקת כלומר שאנחנו לא מסכימים למשהו והיא לא מקשיבה ויוצא שהעלינו את הטון היא ישר בוכה ואומרת שכואב לה ובוכה בצורה מחרידה
כמובן שאנחנו לא מתיחסים וכשהיא מפסיקה לבכות אנחנו ישר מסבירים לה את הסיבה למה אמרנו לא ושהיא קודם צריכה להקשיב ולהגיד לנו מה היא חושבת לפני שהיא מתחילה לבכות
היא לא מוכנה להקשיב ובימים האחרונים התחלנו להעניש שזה בלי טלוויזיה בלי מחשב
והעונש ממש פוגע בה היא לא מפסיקה מלהציק ולהתכנן.כמובן שאנחנו לא נשברים
מה הייתם מצעים לנו לעשות גם בבית הספר וגם בבית ?
תודה מראש הודליה
 
פז שפירא  
12:57 01.10.15
הי אלינור,

האם ההתנהגות בבית היתה תמיד או שגם היא החלה לפני שלושה שבועות?
שלום,
יש לי ילדה בת 4.5 וילד בן 6.5. אופיה של הילדה שונה מאוד מהילד והיא נוטה יותר לכעוס ולהתעצבן וכך גם "פותרת" בעיות מול אחיה - באלימות. הילד לא מחזיר לה חזרה כי הוא מודע לכוחו ולכן נאלץ לסבול את האלימות הלא נעימה ואף לבכות.
וכך יוצא שתמיד הוא "המסכן" והיא "הרעה והאלימה". תמיד היא נענשת וכל הכעס מופנה אליה, אל ללא הועיל. היא חוזרת על כך שוב ושוב.
יש להם רגעי משחק משותפים לרגעים קצרים מאוד שמסתיימים תמיד במכות מצידה של הילדה ובכי מצידו של הילד וכמובן גם של הילדה בגלל הכעס והעונש שמקבלת.
אלה סיטואציות החוזרות על עצמן על בסיס יום יומי ופשוט בלתי נסבלות יותר!
אני מוצאת את עצמי חסרת אונים מולה, וממש לא יודעת כבר איך נכון לנהוג כלפיה.
העונשים הם ישיבה בחדר מיד לאחר מעשה ולא מקבלת מה שהילד מקבל (ארטיק, תוכנית טלויזיה, ביקור אצל סבתא).
יש לציין שכשהילדה נמצאת לבד ללא אחיה היא פשוט מלאך, ילדה מקסימה, מקשיבה להורים, ונעים להיות בחברתה. אך בדקה שאחיה מצטרף הכל פשוט נעלם, והיא נכנסת לעמדת מגננה, יכול להיות מקנאה.
אשמח מאוד מאוד לקבל הכוונה קצרה איך למנוע כמה שיותר את הסיטואציות האלה וגם איך לקרב יותר בין האחים שנראה שממש לא סובלים אחד את השני, לצערי.

תודה,
אודליה.
הי אודליה,

נשמע שאת מגיבה היטב לאלימות מצד ביתך. אפשר גם להבין את ההרגשה שלך שנכנסתם למצב בו הילדה היא תמיד ה"רעה" ושזה לא מצב חיובי.

לכן, ניתן להכניס גם אלמנטים של חיזוקים חיוביים. למשל, תוכלי לשבת עם ילדיך ולשחק איתם וכאשר הם מצליחים להסתדר (גם אם לזמן קצר ביותר) לעודד אותם. למשל: "עכשיו אתם מסתדרים ממש טוב"..."נעים לראות אתכם משחקים יפה ולא רבים".

כמו כן, אפשר לדבר עם ביתך לאחר שהיא מרביצה או בזמן רגוע ולומר שאת חושבת שהיא מנסה כך למשוך את תשומת ליבך, אולי כי היא מקנאת ולחשוב איתה על האפשרות שכאשר היא מקנאת או צריכה תשומת לב אישית שתגיד לך את זה ושאת תתפני אליה.

מעבר לכך, כדאי למצוא זמן איכות עם ביתך, רק איתה ולהסביר לה שזה נועד לגרום לה פחות לקנא באחיה.
הבת שלי בת 1.8 התחילה לפני כ5 חודשים לסובב את המוצץ על גבי השיער ולהכניס לפה במהלך הירדמות או כניסה לשינה עמוקה
היא תולשת ממש את השיער שלה !
מה דרך הטיפול? מה עושים?
 
פז שפירא  
12:48 01.10.15
הי ספיר,

הבת שלך עושה פעולות הרגעה כדי להירדם. אולם, כיוון שמדובר בפעולה שפוגעת בה (תלישת השיער) כדאי לנסות ולכוון את ביתך לפעולה אלטרנטיבית. ניתן לאסוף את שיערה לפני השינה וכאשר היא מתחילה לסובב את המוצץ על שיערה לכוון את ידה בעדינות, אולי שתסובב את המוצץ על חולצתה למשל.
נסו לשבת לידה כשהיא נרדמת ולחזור על כך כדי ליצור אצלה הרגל חדש.

כל זה תקף במידה ותלישת השיער נעשית רק לפני השינה. אם היא תולשת את שיערה גם בהזדמנויות אחרות כדאי להתייעץ עם איש מקצוע.
 
אמא
12:29 21.09.15
שלום פז
נכנסתי לפורום שאת מנהלת והתרשמתי מתשובותייך
יש לי ילד מקסים בן 10 ילד עם נשמה טובה הוא משתף אותי בכל דבר כולל כל המחשבות שהוא חושב הוא כועס על עצמו שיש לו מחשבות של קללות בראש ולעיתים משהו בראש אומר לו לעשות דברים בכוונה מיד לאחר מכן הוא משתף אותי ואומר אמא עשיתי משהו לא יפה בכוונה ועכשיו אני מצטער כל הזמן בראש משהו אומר לי לעשות את זה ואני רוצה להוציא את הדבר הזה אציין כי אין איתו בעיות מיוחדות בבית הספר איך אני יכולה לעזור לו ? אנחנו גרים בפתח תקווה האם תוכלי להמליץ לי על משהו שיכול לעזור או שיטת טיפול מומלצת אציין כי אמר לי אמא אני רוצה ללכת למישהו שיוציא לי את המחשבות המציקות האלה תודה והמשך יום נפלא
 
פז שפירא  
12:43 01.10.15
הי,

כדאי לברר מה פשר המחשבות האלה ולשם כך אני מציעה לשוחח עם איש מקצוע - פסיכולוג או פסיכיאטר ילדים.

היי
הבת שלי, בת 4.5, סובלת כבר שנה מפחד אמיתי מבלונים. היא לא מסכימה להיכנס לימי הולדת שיש בלונים, ואם תסכים ותהיה רחוקה ובלון אחד יתפוצץ- היא נכנסת להסטריה.
אין לי ספק שהפחד הוא אמיתי, ואין לי ממש מושג ממה זה נגרם (יש לי תחושה שזה נגרם דווקא מיום העצמאות בגיל 3 אז נבהלה מזיקוקים. ביום העצמאות האחרון- לא הסכימה לצאת לטייל ונשארנו בבית).
איך ניתן לטפל בזה? היא לא מסכימה גם שינפחו בלוון ויקשרו אותו לידה....
תודה מראש
 
טל עמיעד  
12:05 30.09.15
שלום אור,
ניתן לנסות ששאתם תתווכו לילדה את החשיפה לבלונים, לתת לה לגעת תחילה בבלון לא מנופח, אח"כ לנפח לידה ולהוציא אוויר, לתת לה לשחק בבלון קשור מנופח וכו', ובסופו של דבר אפילו ללמד אותה כיצד לפוצץ בלונים, להכין אותה מראש לכך שיהיה רעש, שזה רק רעש וזה לא עושה כלום חוץ מטיפה להבהיל. חשוב שהכל יעשה עם חיוך ובאווירה טובה, וכמובן בקצב שלה. במידה ואתם מרגישים שזה לא צולח, ניתן לפנות לטיפול ממוקד בפוביה לילדים, מומלץ על טיפול CBT אצל מטפל/ת מוסמכים ומוכרים ע"י איט"ה. מדובר בדרך כלל בטיפול קצר ויעיל.
טל
 
רחלי
08:23 18.09.15
בני בן ה 8 לפני שבוע סיפר לי שרשם במחשב את המילה ערומות ונבהל מעצמו ומאז הוא אומר לי שיש לו מחשבות רעות שהוא מדמיין אותנו ערומים ואומר על עצמו שהוא סוטה
יש לציין שהוא גדל בבית עם 3 בנות
אני ו 2 אחיות שלו
אנחנו בקשר טוב מאוד עם האבא
זה שכיח מחשבות כאלה בגילו?
ומה לומר לילד
 
טל עמיעד  
09:46 30.09.15
שלום רחלי,
ממה שאת מתארת נשמע שהוא בעיקר מבוהל ממה שראה. חשוב בעיניי להסביר לו שאין משהו רע או פסול בעירום, אך שאת לא מעוניינת שיחפש זאת שוב במחשב אלא להפוך אותך לכתובת לשאלות שמטרידות אותו בנוגע לזה. ההתעניינות בגוף שלו ובגוף באופן כללי היא טבעית ומובנת, וחשוב במקרה בו את מתארת לנסות ולסייע לו לא לפתח חרדה או תחושת אשמה סביב מחשבות אלו, שכאמור הן טבעיות ומובנות.
טל
 
הילה
08:49 19.09.15
היי
יש לי ילד אוטיסט בן 2.5 לא מדבר ולא יוזם משחק עם חברים(איתנו בבית יוזם).
הוא אוהב מגון גדול של משחקים...
באחד המשחקים יש 120 קלפים שאנחנו משחקים בלי בעיה, בזמן האחרון תמיד הוא מביא לי 2 קלפים עם תמונות של ילדים, מה זה יכול להעיד? הוא תמיד מחפש את ה 2 הספציפים האלה ולא למטרת המשחק המקורי פשוט מגיש לי אותם או סתם מסתובב איתם בבית, למקלחת, למיטה וכו
אשמח להתיחסותך
 
טל עמיעד  
09:45 30.09.15
שלום הילה,
לאור העובדה שאת לא מתארת את רמת האוטיזם ועד כמה הילד מתקשר עם סביבתו קשה לומר מה משמעות ההתנהגות שאת מתארת, וייתכן גם שאין לה משמעות נוספת. אני ממליץ להתייעץ על כך עם אנשי המקצוע שמלווים אתכם ומכירים את הילד לאורך זמן.
טל
 
אורין
22:29 24.09.15
שלום בני בן ה 8 היה חשוף למריבות שלי עם בעלי. במהלכן הוא היה צועק עליי (גם אני ) אבל הייתי גם בוכה בנוכחות הילד. ברור לי שזה דבר שאסור לעשות (לריב בנוכחותו או לבכות). אולם התקשיתי להחזיק את העצבים והתפרצתי. אציין שבני היה מאד קשור לאביו תמיד חיפש אותו ונדמה אפילו שאהב אותו יותר מאשר אותי. מאז אותם מקרים הוא אומר לי מידי פעם "אני אומר אותך לאבא והוא יצעק עלייך ואת תבכי" התעלמתי מאמרות אלו. היום אמר אבא כועס אבא עצבני אבא רותח ושוב התעלמתי. איך. עליי להגיב כדי שיפסיק לומר זאת? אציין גם שבעלי היה עבורו כמו חבר , צחוקים אבל ללא הצבת גבולות ולאחרונה החל להיות קשוח יותר ולהציב לו גבולות.
 
אורין
14:01 26.09.15
חשוב לי לומר שבני ילד רגיש ומפני שנחשף למריבות ביינינו ומפני שאבא שלו החל להגיב אליו בצורה קשו חה ולעיתים בחוסר רגש בני אומר מידי פעם והוא בן 8 אבא יצעק עלייך ואת תבכי או אבא כועס אבא רוגז אבא עצבני. איך עליילהגיב לאמרות אלו? מה עליי לומר לו? עד עתה לא התייחסתי.
 
טל עמיעד  
09:40 30.09.15
שלום אורין,
חשוב לעשות עבור הילד הפרדה בין הקשר שהיה בין אמא לאבא לבין הקשרים של כל אחד מכם מולו. אני מבין ממה שכתבת שאתם כבר לא יחד, וייתכן ומה שאת מתארת הוא תהליך טבעי של הילד של התמקמות מחדש במערכת הקשרים במשפחה ומול כל אחד מכם בנפרד, כמו גם חלק מתהליך העיבוד שלו את הפרידה ואת המריבות שקדמו לה. במידה ואין התנהגויות נוספות שהשתנו אצלו ואין עדות למצוקה רגשית נוספת שקיימת הייתי פשוט ממליץ לדבר איתו על כך שאבא ואמא כעסו ורבו, שזה לא משהו שקשור אליו ושלפעמים גם הוא יכול לכעוס או לבכות כשכועסים עליו וכך גם המבוגרים.
טל
שלום,
אני עושה עבודה על התפתחות קוגניטיבית בתינוקות עד גיל שנתיים. האם התפתחות שפתית הינה חלק מהתפתחות קוגניטיבית?
 
טל עמיעד  
09:36 30.09.15
כן
 
אמא
12:05 28.09.15
היי
יש לי תאומים בני חודשיים וחצי.
רציתי לשאול כמה דברים:
1. הם נמצאים "על הידיים" פרקי זמן סבירים, בעיקר לאוכל, גרעפסים קצת התפנקויות ולעיתים אולי שתי דקות להרדמה כשהם חסרי מנוחה.

מיותר לציין שטיפול בשניים בגיל כזה גורר מטבעו חוסר זמן והם בידיים בעיקר כשצריך ולא כל הזמן כמו נדהוג היום מנשאים וכאלה - לא קורה אצלי..

לאחרונה אני תוהה אם זה בסדר, למשל שהם נרדמים כמעט בלי ידיים, ואם כן רק לשתי דקות ומניחה אותם במיטה. כשיש להם גזים אני מרגיעה עליי אבל גם הרבה פפעמים הם במיטה נרגעים לבד. שוב כי אני עסוקה עם האחר. לפעמים אני רואה אותם מרדימים את עצמם, האחד עם יד מונפת והאחר בוהה במשהו.

לא תכננתי כך אבל כך יצא.
אני מוטרדת שהם כאילו לא מקבלים מספיק ידיים בשביל להזדקק לכך יותר? כאילו שכן אמורים להתרפק יותר ובגלל שהרגלתי אותם כך זה מה שנהיה? זה הגיוני או שזה דווקא חיובי? טכנית עכשיו יש לי יורת זמן מבשבעות הקודמים - השאלה אם להשקיע ביותר ידיים ותלות בי או להיפך?

שנית, הבנתיש המח מתפתח היטב כשיש גירויים רבים. השאלה איזה גירויים אפשר בגיל כזה לתת והאם חשוב לחדA? למשל האוניברסיטה זה משהו שהם מאוד אוהבים אבל חוזר על עצמו, מרגיש לי כמו לשים אותם מול הטלויזיה עם אותו צעצוע מנגן ואותן בובות או שזה בסדר< אשמח להצעות לגבי גירויים חשובים בגיל הזה.
 
טל עמיעד  
09:36 30.09.15
נשמע שההתפתחות שלהם תקינה. אין זמן רצוי בו הילדים צריכים להיות על הידיים, ואם הדבר נוח לך ולהם טוב שאתם מתואמים בזה, וזה מה שבאמת חשוב, מה גם שהרבה הורים כנראה יקנאו בך על הקלות בה הם מרגיעים את עצמם.
לגבי צעצועים, בגיל חודשיים אוניברסיטה היא בהחלט מספיקה ואין מה לדאוג לגבי ההתפתחות הקוגניטיבית שלהם.
טל
 
גון
22:25 29.09.15
אני אמא לשלושה ילדים בן 9ובת 6 והקטנה בת 2 ושלושה חודשים ,. אני רוצה להתייעץ איתכם לגבי קטנה שלי היא ילדה מאוד חכמה מדברת ומסבירה מה שהיא רוצה מספרת סיפורים אפילו ילדה טובה לפעמים עקשנית כמו בני גילה היא הייתה עד גיל שנתיים אצל חמותי כל יום עד שעות הצהריים רק לפני חודשיים הכנסתי אותה לגן חדש שהגן מחולק לשלוש שכבות תינוקות , ביניים וגדולים שהיא נמצאת בשכבת הגדולים שמספרם בקבוצה 7 שהם מתחילים מגיל שנה ושמונה חודשים עד הגיל. שלה שהיא הגדולה ביניהם ...
היא מאווווד אוהבת ללכת מאוד שמחה לדבר על הגן .. הבעיה כשחוזרת הביתה היא נהפכת לתינוקת ממש לא רוצה לדבר רק מסמנת לי בשפת הסמנים ... בוכה הרבה וזה מאוד מקשה עליי בחיי יום יום מילדה כמעט עצמאית לממש תינוקת ,..
אני דואגת שהיא רואה הרבה תינוקות ומחקה אותם והדאגה שלי שאולי זה ישפיע על ההתפתחות שלה ... אולי שאני לא התאמתי המסגרת הנכונה לה ...אחרי שהתייעצתי עם המטפלת היא אמרה שזה תהליך טבעי ועם הזמן זה יעלם ...
תעזרו לי לקבל החלטות ...
 
טל עמיעד  
09:35 30.09.15
שלום רב,
כמו שאמרה המטפלת, נשמע שהתהליך הוא טבעי ונורמטיבי ויכול להיות חלק מקשיי הקליטה בגן. במידה והדבר מפריע לכם, אתם יכולים לעודד אותה במקומות בהם היא עושה "דברים של גדולים" כמו לאכול לבד, לסייע לכם להתלבש וכו', להדגיש שם כמה זה כיף שהיא כבר גדולה ויודעת לעשות את הדברים האלה, כשהנקודה המרכזית היא לא להתלונן בפניה על כך שהיא מתנהגת כמו תינוקת אלא לעודד את ההתנהגות הבוגרת יותר.
טל
 
ד.
22:58 25.09.15
שלום רב. בתחילת שנה בשיחת הכרות אישית עם המורה, ילד בן 10 שנים, אמר למורה בנוכחות האמא : "אמא מרביצה לי" .אני לא מבינה מדוע? אף פעם לא הרמתי יד עליו. אנחנו הורים מאוד אוהבים,משקיעים ודואגים לילדים . מדוע? מדוע ילד בן 10 יגיד דבר כזה? איך? אני לא מבינה מה קורה... בכיתי המון מאז ששמעתי משפט זה ממנו...מדוע שיגיד דבר כזה שקרי?
יש ילדים מאוד חוצפנים שמנצלים את החולשה של ההורים שלהם. תיזהרי מזה.
 
ד.
08:44 26.09.15
הוא ענה לי :" שאני מרביצה לו בכל פעם וצועקת עליו". נכון שאני צועקת עליו כאשר לא מקשיב לי . הוא ילד בעל אופי עקשן מאוד ותמיד עומד על שלו ולא מוותר. אם הוא רוצה משהו אז חייב לקבל. לא יודע לקבל מההורים את המילה "אסור" או "אני לא מרשה. יש המון ויכוחים איתו ביומיום. אבל מעולם מעולם לא הרמנו עליו יד! בביתספר המורה מספרת כי הוא ילד שקט ומבצע כל הנדרש בכיתה ללא בעיות. אני לא מבינה מה קורה איתו?
+ הוספת הודעה
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  ...  739  
 חיפוש בפורום זה
המידע באתר אינו מהווה תחליף להתייעצות עם גורם מקצועי והינו בהתאם לתנאי השימוש
מנהלהודעה מקוריתתגובהללא תוכןהודעה חדשההודעה עם תמונההודעה עם וידאו
תגיות
פסיכולוגיה ילדים   יחסים בין ילדים   פסיכולוג ילדים   הורים וילדים   גידול ילדים   ייעוץ ילדים   ייעוץ להורים   יעוץ חינוכי
RSS RSS פורום פסיכולוגיה ילדים