כלי דם: טכנולוגיה חדשה עומדת בפתח

ייתכן ובקרוב מאוד כלי דם מהונדסים יחליפו את השימוש בכלי דם מלאכותיים, במקרים בהם לא ניתן להשתמש בכלי דם מגוף המטופל. כך עולה ממחקר חדש, שגילה כיצד ניתן להנדס כלי דם מתאי גזע שגודלו במעבדה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 14/04/2010 |
צפיות: 12,727
ממחקר שבוצע לאחרונה עולה כי כלי דם שהונדסו מתאי גזע שגודלו במעבדה, פועלים היטב בגופם של בעלי חיים. החוקרים אומרים כי לא רחוק היום בו כלי דם מסוג זה יוכלו להחליף את התחליפים הסינתטיים בהם משתמשים היום.

"כיום, רוב כלי הדם שדרושים בעת ניתוח פרוצדורה רפואית, כדוגמת ניתוח מעקפים, נלקחים ברובם מגופו של המטופל. השימוש בכלי דם מלאכותיים נעשה ב-40% מבין המקרים, אבל כלי דם אלה רחוקים מלהיות מושלמים", מסביר סטפן אי. מק'לייני, חוקר פוסט דוקטורט בבית החולים של אוניברסיטת תומס ג'פרסון בפילדלפיה. המחקר אמור להיות מוצג בקרוב בכנס איגוד הלב האמריקני שיתקיים בסן פרנסיסקו.

למידע נוסף בנושא כלי דם ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום יתר לחץ דם, לחץ דם גבוה
פורום טיפולי ורידים, דליות, מחלות כלי דם

"כלי דם מלאכותיים לעולם לא הופכים באמת לכלי דם רגילים", אומר מק'לייני. "הם נוטים להיסתם במהלך שנה עד שלוש שנים והם לעולם לא מתכווצים או מגיבים בצורה אחרת בעת שינויים בלחץ דם. לעומת זאת, כלי דם שהונדסו מתאי גזע, ואשר הראו תוצאות טובות כאשר נבדקו בבעלי חיים, מתחילים לאחר זמן מה להתנהג כמו כלי דם רגילים היות והם מורכבים מרכיבים דומים".

תהליך בניית כלי הדם מתחיל בהוצאת רקמה שומנית אנושית מהאזור שסביב הטבור. לאחר מכן מתבצע תהליך סינון שברי התאים וטיהור הרקמה. לאחר מכן, התאים השונים מופרדים בעזרת טכנולוגיות שונות. תאי הגזע שמתקבלים לאחר התהליך מבשילים לאחר זמן מה לתאי אנדותל אשר מרכיבים את דופנות כלי הדם. לאחר מכן התאים מושמים על פיגום חלבוני של מבנה כלי דם. התוצאה היא כלי דם בעל מאפיינים ביו-רפואיים יותר מאשר סינתטיים.

במחקר של חוקרי תומס ג'פרסון השתתפו עשרה ארנבונים. אצל חמישה מהם הוכנסו כלי דם שהונדסו מתאי גזע אל אבי העורקים, כלי הדם הראשי של הלב, ואצל חמשת הארנבונים האחרים הוכנסו כלי דם שהורכבו מחלבונים בלבד. לאחר שמונה שבועות, כלי הדם החלבוניים הפגינו סימנים של עיבוי, כפי שניתן לראות אצל אנשים הלוקים במחלות לב, וכרישי דם. לעומתם, כלי דם שהונדסו מתאי גזע הפגינו שיעור נמוך בהרבה של בעיות מסוג זה.

מק'לייני מתאר את המחקר כצעד ראשון בדרך ארוכה שבסופו של דבר עשויה להוביל לשימוש בכלי דם מהונדסים לצורך השתלות אצל אנשים. הצעד הבא בדרך זו הם ניסויים בבעלי חיים גדולים יותר, כדוגמת כלבים. סדרת הניסויים שצריכה להיעשות בטרם ניסויים בבני אדם, אמורה להימשך לפחות שלוש שנים.

במידה וכל הניסויים בסדרה יהיו מוצלחים והדבר יגיע לניסויים בבני אדם, בניסויים הראשונים לא יעשה שימוש בכלי דם מהונדסים בעת ניתוחי מעקפי לב. במקום זאת, הם ישמשו ככל הנראה בניתוחי מעקפים של מחלות עורקים היקפיות, בהן חלה חסימה של כלי דם באזור הגפיים התחתונות. בנוסף, ייתכן וכלי דם אלה יחליפו גם את השימוש בכלי דם מלאכותיים בהם נעזרים כעת לחיבור עם כליות מלאכותיות עבור חולים שעוברים דיאליזה.

למאמרים נוספים בנושא כלי דם ועוד:
היצרות כלי דם אחראית למחלת טרשת נפוצה?
מסע אל נבכי מערכת לב וכלי דם
לחצי מהישראלים יש מחלות לב וכלי דם
מחלות לב וכלי דם? לא כשיש היגיינה טבעית
מחקר: טכניקה חדשנית לאיתור זיהום כלי דם

ד"ר רוברט א. הגל, אחד מיושבי הראש של הכנס בסן פרנסיסקו ופרופסור לרפואה וביוכימיה באוניברסיטת מערב אונטריו שבקנדה, אומר כי ישנה דרישה גבוהה לכלי דם טובים יותר שישמשו לניתוחי מעקפים כמו גם למטרות רפואיות אחרות, היות ואלה שנמצאים כיום בשימוש כשלא ניתן להשתמש בכלי דם מקוריים של המטופל הינם בעלי שיעורי הצלחה נמוכים למדי.

ד"ר הגל אומר שעד כה נעשו מספר ניסיונות לשיפור כלי דם. ואולם, מה שמעניין במיוחד במחקר שבוצע בתומס ג'פרסון הוא השימוש של החוקרים בתאי שומן שניתן להשיג בקלות, בעוד שמחקרים אחרים ניסו לעשות זאת על בסיס תאים אחרים אותם קשה יותר להשיג, כדוגמת תאי מח עצם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

מפרצת מוחית: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/07/2019 |
צפיות: 389
מפרצת מוחית היא סוג של אירוע מוחי שבו יש דליפה של דם למוח. זהו מצב חירום שאם לא מטפלים בו בזמן הוא יכול לגרום לנזקים מוחיים ולמוות
קרא עוד
MGUS: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/04/2019 |
צפיות: 490
היא תוקפת את תאי הפלסמה ועלולה להתפתח למיאלומה נפוצה בהמשך חייה. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת MGUS המסוכנת
קרא עוד
קרישיות יתר בהריון: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/04/2019 |
צפיות: 460
כ-15% אחוז מאוכלוסיית הארץ נחשבים לנשאים של קרישיות יתר, והם בסיכון מוגבר להיווצרות פקקת בכלי הדם. תופעה זו יכולה להיות גנטית מולדת או נרכשת כתוצאה מאורח חיים וגורמי סיכון נוספים. אז כיצד מאבחנים? איך מטפלים? ומדוע הריון מגביר את הסיכון לכך?
קרא עוד
טכיקרדיה חדרית: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/03/2019 |
צפיות: 593
״טכיקרדיה חדרית״ היא הפרעה בקצב הלב התקין שמקורה במדורי הלב התחתונים, ה״חדרים״. הפרעת קצב זו גורמת לדופק לב מואץ ויכולה לגרום לאובדן הכרה ואף לסכנת חיים ללא זיהוי וטיפול נכון
קרא עוד
דלקת קרום הלב: מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים בה?
ד"ר אביב מגר
| 16/10/2018 |
צפיות: 1,205
מרגישים כאבים בחזה בנשימה עמוקה? סבלתם לאחרונה ממחלת חום? ייתכן שיש לכם דלקת בקרום הלב. במקרה כזה ייתכן שאתם זקוקים לטיפול ולאשפוז בבית חולים
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת על הפרעת הקצב
ד״ר גיא רוזן
| 26/09/2018 |
צפיות: 2,597
בשנים האחרונות ישנה עלייה ניכרת במספר החולים בפרפור פרוזדורים – הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר בקרב מבוגרים. על כן חשוב לדעת מה הגורמים לה וכיצד מטפלים בה
קרא עוד
כל כך טוב שזה רע: הכולסטרול ה"טוב" שבגוף יכול גם להזיק לכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2018 |
צפיות: 1,080
מסתבר שגם אצל הכולסטרול, כמו בכל תחום בחיים – יותר מדי טוב יכול להפוך בסופו של דבר לרע בעבורכם
קרא עוד
עישון – מזיק לבריאות יותר ממה שחשבתם
פרופ` דוד רוט
| 21/08/2018 |
צפיות: 2,450
ידוע שעישון מזיק לבריאות, לא רק עישון סיגריות אלא גם עישון של סיגרים, מקטרות וסיגריות אלקטרוניות. נוסף לבעיות לב ולסרטן ריאות עישון אחראי באופן ישיר על מספר רב של מחלות העלולות לגרום למוות
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 1,725
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
קרא עוד
קרדיומיופתיה: כל מה שצריך לדעת על מחלות שריר הלב
פרופ` דוד רוט
| 08/04/2018 |
צפיות: 1,558
קרדיומיופתיה היא קבוצה של כמה מחלות אשר פוגעות בתפקוד התקין של שריר הלב. תפקוד לקוי של שריר הלב יכול לגרום למצבים בריאותיים חמורים כמו הפרעות בקצב הלב ואי ספיקת לב
קרא עוד