מחקר: תאי גזע ותרומתם לטיפול בחולי לב

יכולות הריפוי והחידוש של תאי גזע מעניינות זמן רב את הקהילה המדעית. מחקר חדש בוחן הפקת תאי גזע ממבוגרים חולי לב שעברו ניתוח מעקפים ומציע פיתרון עתידי.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/05/2010 |
צפיות: 9,513
תאי גזע מעוררים מזה זמן רב עניין בקרב הקהילה הרפואית כאשר מדענים מנסים לחקור כיצד ניתן להשתמש בהם לשיפור הבריאות ושיפור איכות החיים של חולים. כעת, מחקר חדש טוען שבעתיד הקרוב ניתן יהיה להשתמש בתאי גזע של חולי לב במהלך ניתוח מעקפים כדי לסייע בתהליך ההחלמה שאחריו. לפי החוקרים, כלי דם שנשארים לאחר ניתוח מעקפים מציל חיים יכולים להיות מקור לתאי גזע שיעזרו בעתיד בטיפול בבעיות לב ויצילו את חייהם של אלפי חולי לב.

צוות מדענים מאוניברסיטת בריסטול שבאנגליה הפיק תאי גזע מוורידים ומעורקים ואחר כך השתמש בהם כדי להאיץ צמיחה של כלי דם בקרב עכברים. החוקרים אומרים שהממצאים שלהם יכולים לקדם צעד אחד קדימה טיפולים לתיקון שרירי לב פגועים. למרות זאת מומחים בתחום תאי גזע מזהירים שהתפתחות זו רחוקה מאיתנו מספר שנים.

למידע נוסף בנושא תאי גזע ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום איסוף דם טבורי, שימור דם טבורי, תאי גזע
פורום שיקום לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב

תאי גזע אטרקטיביים למחקר הרפואי משום שיש להם את היכולת להפיק סוגים שונים של תאים אנושיים, ולקדם אפשרויות לתיקון או לחידוש רקמות שנהרסו בשל מחלה או פציעה. בעוד עוברים אנושיים נראו בתחילה כמקור העיקרי של תאי גזע, כאשר התגלה שיש להם פוטנציאל לייצר כמעט כל סוג רקמה, כעת מדענים מוצאים יותר ויותר דרכים לבודד תאים ממבוגרים ולעודד את תאי הגזע המבוגרים להתרבות למספרים גדולים. הם מאמינים כי תאי גזע אלו יכולים להיות בעלי אותן תכונות ריפוי כמו תאי הגזע העובריים. מחקר תאי גזע עובריים עורר מחלוקות אתיות רבות וייתכן שהמחקר הנוכחי מציע להן פיתרון כאשר הוא מתמקד במחקר תאי גזע של חולים מבוגרים.

הגילוי האחרון משתמש ב"פסולת" מאלפי ניתוחים שבוצעו על חולי לב מדי שנה. חולים עם מחלת לב לעיתים קרובות סובלים מכלי דם צרים או חסומים המובילים לשריר הלב. חוסר בדם משאיר את השריר מנוון מה שיכול לגרום לכאב בחזה או אפילו להתקפת לב. ניתוח מעקפים בלב משתמש בחלק של כלי דם, שנלקח בדרך כלל מהרגל של החולה כדי להחליף חלק צר או חסום של עורק הלב. המנתח בדרך כלל לוקח מהרגל חלק קצת יותר גדול ממה שנדרש בפועל.

במחקר הנדון, הצוות מבריסטול השתמש בחלק כלי דם שנשאר והצליח בתנאי מעבדה להפיק ממנו תאי גזע ולגרום להם להתרבות. כאשר תאי גזע הוזרקו לשריר הרגל של עכבר שמליבו נמנעה אספקת דם כדי לדמות תנאים של לב פגום, תאי גזע נראו כמניעים את ההתפתחות של כלי דם חדשים ושיפרו את זרם הדם.

למאמרים נוספים בנושא תאי גזע ועוד:
מעתה: ניתן לגדל תאי גזע בכמויות גדולות
תאי גזע: בקרוב ניתן יהיה לבנות לב אנושי
חידוש בתחום השתלת תאי גזע מדם טבורי
השתלת תאי גזע עובריים מעכבת ניוון רשתית
סוף לגידולים שמצמיחים תאי גזע עובריים?

לפי פרופסור פאולו מדדו, שהוביל את המחקר, זוהי הפעם הראשונה שהצליחו להפיק תאי גזע מחלקים של כלי דם שנשאר לאחר ניתוח מעקפים של הלב. תאים אלו מאפשרים לאדם שעבר ניתוח מעקפים לקבל טיפול לב בעזרת תאי גזע של הגוף שלו עצמו.

למרות זאת, מומחים אחרים אומרים שעבודה רבה תידרש עד לשימוש בתאי גזע אלו בהיקף נרחב בבני אדם וכי צריך עוד לחקור את המנגנונים של עבודת התאים ולהבין אותו במלואו. לטענת מומחים אלו, אפשרי בעתיד שיהיה טיפול כזה, אך הוא לא יינתן ביחד עם ניתוח המעקפים משום שלוקח זמן להפיק ולגדל תאי גזע במעבדה. פיתוחים עתידיים יאפשרו כפי הנראה גם לאחסן ולשמר תאים לזמן ממושך לצורך הטיפול בחולי לב וישפרו גם הם את תנאי בריאותם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

MGUS: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/04/2019 |
צפיות: 350
היא תוקפת את תאי הפלסמה ועלולה להתפתח למיאלומה נפוצה בהמשך חייה. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת MGUS המסוכנת
קרא עוד
קרישיות יתר בהריון: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/04/2019 |
צפיות: 364
כ-15% אחוז מאוכלוסיית הארץ נחשבים לנשאים של קרישיות יתר, והם בסיכון מוגבר להיווצרות פקקת בכלי הדם. תופעה זו יכולה להיות גנטית מולדת או נרכשת כתוצאה מאורח חיים וגורמי סיכון נוספים. אז כיצד מאבחנים? איך מטפלים? ומדוע הריון מגביר את הסיכון לכך?
קרא עוד
טכיקרדיה חדרית: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/03/2019 |
צפיות: 432
״טכיקרדיה חדרית״ היא הפרעה בקצב הלב התקין שמקורה במדורי הלב התחתונים, ה״חדרים״. הפרעת קצב זו גורמת לדופק לב מואץ ויכולה לגרום לאובדן הכרה ואף לסכנת חיים ללא זיהוי וטיפול נכון
קרא עוד
דלקת קרום הלב: מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים בה?
ד"ר אביב מגר
| 16/10/2018 |
צפיות: 1,061
מרגישים כאבים בחזה בנשימה עמוקה? סבלתם לאחרונה ממחלת חום? ייתכן שיש לכם דלקת בקרום הלב. במקרה כזה ייתכן שאתם זקוקים לטיפול ולאשפוז בבית חולים
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת על הפרעת הקצב
ד״ר גיא רוזן
| 26/09/2018 |
צפיות: 2,360
בשנים האחרונות ישנה עלייה ניכרת במספר החולים בפרפור פרוזדורים – הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר בקרב מבוגרים. על כן חשוב לדעת מה הגורמים לה וכיצד מטפלים בה
קרא עוד
כל כך טוב שזה רע: הכולסטרול ה"טוב" שבגוף יכול גם להזיק לכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2018 |
צפיות: 955
מסתבר שגם אצל הכולסטרול, כמו בכל תחום בחיים – יותר מדי טוב יכול להפוך בסופו של דבר לרע בעבורכם
קרא עוד
עישון – מזיק לבריאות יותר ממה שחשבתם
פרופ` דוד רוט
| 21/08/2018 |
צפיות: 2,303
ידוע שעישון מזיק לבריאות, לא רק עישון סיגריות אלא גם עישון של סיגרים, מקטרות וסיגריות אלקטרוניות. נוסף לבעיות לב ולסרטן ריאות עישון אחראי באופן ישיר על מספר רב של מחלות העלולות לגרום למוות
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 1,629
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
קרא עוד
קרדיומיופתיה: כל מה שצריך לדעת על מחלות שריר הלב
פרופ` דוד רוט
| 08/04/2018 |
צפיות: 1,431
קרדיומיופתיה היא קבוצה של כמה מחלות אשר פוגעות בתפקוד התקין של שריר הלב. תפקוד לקוי של שריר הלב יכול לגרום למצבים בריאותיים חמורים כמו הפרעות בקצב הלב ואי ספיקת לב
קרא עוד
כיצד להפחית את הסיכוי להתקף לב?
פרופ` דוד רוט
| 27/02/2018 |
צפיות: 1,744
התקף לב הוא מחלה שכיחה, אך באיתור של גורמי הסיכון ושינוי הרגלי החיים אפשר להפחית את הסיכויים ללקות בהתקף לב
קרא עוד