מחקר: תאי גזע ותרומתם לטיפול בחולי לב

יכולות הריפוי והחידוש של תאי גזע מעניינות זמן רב את הקהילה המדעית. מחקר חדש בוחן הפקת תאי גזע ממבוגרים חולי לב שעברו ניתוח מעקפים ומציע פיתרון עתידי.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/05/2010 |
צפיות: 10,380
תאי גזע מעוררים מזה זמן רב עניין בקרב הקהילה הרפואית כאשר מדענים מנסים לחקור כיצד ניתן להשתמש בהם לשיפור הבריאות ושיפור איכות החיים של חולים. כעת, מחקר חדש טוען שבעתיד הקרוב ניתן יהיה להשתמש בתאי גזע של חולי לב במהלך ניתוח מעקפים כדי לסייע בתהליך ההחלמה שאחריו. לפי החוקרים, כלי דם שנשארים לאחר ניתוח מעקפים מציל חיים יכולים להיות מקור לתאי גזע שיעזרו בעתיד בטיפול בבעיות לב ויצילו את חייהם של אלפי חולי לב.

צוות מדענים מאוניברסיטת בריסטול שבאנגליה הפיק תאי גזע מוורידים ומעורקים ואחר כך השתמש בהם כדי להאיץ צמיחה של כלי דם בקרב עכברים. החוקרים אומרים שהממצאים שלהם יכולים לקדם צעד אחד קדימה טיפולים לתיקון שרירי לב פגועים. למרות זאת מומחים בתחום תאי גזע מזהירים שהתפתחות זו רחוקה מאיתנו מספר שנים.

למידע נוסף בנושא תאי גזע ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום איסוף דם טבורי, שימור דם טבורי, תאי גזע
פורום שיקום לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב

תאי גזע אטרקטיביים למחקר הרפואי משום שיש להם את היכולת להפיק סוגים שונים של תאים אנושיים, ולקדם אפשרויות לתיקון או לחידוש רקמות שנהרסו בשל מחלה או פציעה. בעוד עוברים אנושיים נראו בתחילה כמקור העיקרי של תאי גזע, כאשר התגלה שיש להם פוטנציאל לייצר כמעט כל סוג רקמה, כעת מדענים מוצאים יותר ויותר דרכים לבודד תאים ממבוגרים ולעודד את תאי הגזע המבוגרים להתרבות למספרים גדולים. הם מאמינים כי תאי גזע אלו יכולים להיות בעלי אותן תכונות ריפוי כמו תאי הגזע העובריים. מחקר תאי גזע עובריים עורר מחלוקות אתיות רבות וייתכן שהמחקר הנוכחי מציע להן פיתרון כאשר הוא מתמקד במחקר תאי גזע של חולים מבוגרים.

הגילוי האחרון משתמש ב"פסולת" מאלפי ניתוחים שבוצעו על חולי לב מדי שנה. חולים עם מחלת לב לעיתים קרובות סובלים מכלי דם צרים או חסומים המובילים לשריר הלב. חוסר בדם משאיר את השריר מנוון מה שיכול לגרום לכאב בחזה או אפילו להתקפת לב. ניתוח מעקפים בלב משתמש בחלק של כלי דם, שנלקח בדרך כלל מהרגל של החולה כדי להחליף חלק צר או חסום של עורק הלב. המנתח בדרך כלל לוקח מהרגל חלק קצת יותר גדול ממה שנדרש בפועל.

במחקר הנדון, הצוות מבריסטול השתמש בחלק כלי דם שנשאר והצליח בתנאי מעבדה להפיק ממנו תאי גזע ולגרום להם להתרבות. כאשר תאי גזע הוזרקו לשריר הרגל של עכבר שמליבו נמנעה אספקת דם כדי לדמות תנאים של לב פגום, תאי גזע נראו כמניעים את ההתפתחות של כלי דם חדשים ושיפרו את זרם הדם.

למאמרים נוספים בנושא תאי גזע ועוד:
מעתה: ניתן לגדל תאי גזע בכמויות גדולות
תאי גזע: בקרוב ניתן יהיה לבנות לב אנושי
חידוש בתחום השתלת תאי גזע מדם טבורי
השתלת תאי גזע עובריים מעכבת ניוון רשתית
סוף לגידולים שמצמיחים תאי גזע עובריים?

לפי פרופסור פאולו מדדו, שהוביל את המחקר, זוהי הפעם הראשונה שהצליחו להפיק תאי גזע מחלקים של כלי דם שנשאר לאחר ניתוח מעקפים של הלב. תאים אלו מאפשרים לאדם שעבר ניתוח מעקפים לקבל טיפול לב בעזרת תאי גזע של הגוף שלו עצמו.

למרות זאת, מומחים אחרים אומרים שעבודה רבה תידרש עד לשימוש בתאי גזע אלו בהיקף נרחב בבני אדם וכי צריך עוד לחקור את המנגנונים של עבודת התאים ולהבין אותו במלואו. לטענת מומחים אלו, אפשרי בעתיד שיהיה טיפול כזה, אך הוא לא יינתן ביחד עם ניתוח המעקפים משום שלוקח זמן להפיק ולגדל תאי גזע במעבדה. פיתוחים עתידיים יאפשרו כפי הנראה גם לאחסן ולשמר תאים לזמן ממושך לצורך הטיפול בחולי לב וישפרו גם הם את תנאי בריאותם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר