מאיזה סוג של כאבי ראש אתם סובלים?

כאבי ראש אינם תופעה נדירה: הם תוקפים את רוב האוכלוסייה לפחות פעם אחת בשנה. ואולם, מסתבר כי ישנו יותר מסוג אחד של כאבי ראש, ולכל אחד מהסוגים גורמים וטיפולים אחרים. על כך בכתבה הבאה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/05/2010 |
צפיות: 20,504
כאבי ראש הם מנת חלקם של רוב בני האדם: כ-80% מכלל האוכלוסייה לקו בכאב ראש לפחות אחת לשנה. בקרב רבע מהאוכלוסייה הכאב יטריד מספיק כדי ליטול תרופה, אך רק בקרב מעטים הסבל של כאבי ראש יוביל לפנייה לרופא. לא כל כאבי הראש דומים: המקור, העוצמה ודרך הטיפול משתנים. להלן מורה נבוכים לעולם כאבי ראש.

מה בעצם כואב?


נדמה כי זה המוח שכואב, אך למעשה, מעטפותיו וכלי הדם הגדולים המזינים אותו מכילים קולטני כאב רבים. וכך, כאב שמקורו בתוך הגולגולת נובע מגירוי מעטפות המוח או מכלי הדם או מלחץ עליהם. מוקדי כאב אפשריים נוספים הם כל האזורים החיצוניים לגולגולת, בהם העיניים, השרירים, הסינוסים, מפרקי הלסת ועוד.

למידע נוסף בנושא כאבי ראש ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום כאב
פורום כאב ורפואה סינית
פורום גוף נפש, רפואת גוף נפש
פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות
פורום רפואת משפחה

מהם סוגי הכאב?


כאבי ראש ראשוניים.

כאבים שמופיעים מעצמם ולא כתוצאה ממחלה, שבהם המדריך מתמקד.

כאבי ראש משניים.

נובעים כתופעת לוואי של מחלה והטיפול בהם הינו בעצם הטיפול במחלה עצמה, כגון סינוסיטיס, שיניים ועוד.

כאבי ראש ראשוניים


הגורמים לכאבי ראש ראשוניים אינם ידועים והם אינם נובעים משינויים אנטומיים ידועים. לכן בניגוד לכאבים משניים, במקרים אלה אי אפשר לטפל ב"גורם". כאבי ראש ראשוניים עלולים להיות קשים, ממושכים ומלווים בבחילות ובהקאות. הם אמנם לא מאיימים על תוחלת החיים, אך הם פוגעים קשות באיכות החיים. ישנם כמה סוגים של כאבי ראש ראשוניים:

1. כאבי ראש שנובעים ממתח (TENSION TYPE HEADACHE)


כאבי ראש אלה הם למעשה "כאבי ראש רגילים" ורוב האנשים שחשים בהם אינם פונים לרופא, היות שהם יודעים שכשיפוג המתח או כשייטלו משכך כאבים תיפתר הבעיה. אלה הם כאבי ראש חולפים (אפיזודיים). ואולם ישנם מצבים שכאבים אלה הופכים לסיוט (לכאבי ראש כרוניים), הכאב עלול להמשך שעות ועד ימים ונעשה תכוף יותר - החל בשלוש-ארבע פעמים בשבוע וכלה בכאב ראש יום-יומי מטריד.

כאבי ראש שנובעים ממתח נחווים ככאבים מופשטים. לעתים הם מתוארים כמעין מטפחת-ראש ("בנדנה") העוטפת את הראש, לעתים כקסדה ולעיתים כמשקל כבד הרובץ עליו. הם יכולים להיות מלווה בבחילה, אך אינם מלווים בהקאות ובאי-סבילות לאור ולרעש. הגורם לכאבי ראש ממתח עדיין אינו ידוע. מניחים שהוא נעוץ במערכת העצבים ואילו מתח השרירים, אם נוצר, הוא משני.

הטיפול לרוב משולב: מצד אחד טיפול שנועד לאפשר לחולה להתמודד עם מתח, חרדה (תרופתי, פסיכולוגי או אחר), וטיפול פיזיותרפי לשחרור שרירי הצוואר. ומצד שני טיפול תרופתי: לכאב החולף - תרופות נוגדות כאב מצויות ותרופות נוגדות דלקת פשוטות. לכאב כרוני- נוגדי דיכאון (המעלים רמות סרוטונין במוח).

2. כאבי ראש מסוג מיגרנה


הידועה ביותר מבין סוגי כאבי ראש הראשוניים ושמה נגזר מיוונית: Hemicrania ('חצי ראש'). אכן, רוב הסובלים מתלוננים על כאב ראש חד צדי. המיגרנה נפוצה מאוד: בארץ סובלים ממנה 23%-21% מהנשים ו-12%-10% מהגברים. בקרב ילדים שיעור הסובלים ממיגרנה מגיע לכ-4%, אך בגיל זה עדיין אין הבדל בין בנים ובנות. עלייה בשכיחות המיגרנה בקרב בנות מתחילה על רקע הורמונאלי עם כניסתן לגיל הבשלות המינית, סמוך לווסת הראשונה.

המיגרנה היא ככל הנראה מחלה גנטית, ולאחרונה התגלה אצל מחצית מהחולים בצורה הספציפית של המחלה (Hemiplegic Migraine) ליקוי בכרומוזום מס' 19. ואכן קיימות עדויות נוספות לליקויים גנטיים הגורמים למיגרנה. כיום, אבחנת המיגרנה עדיין קלינית, כלומר על הרופא להסתמך על דברי החולה ותיאורו ואין בידינו סמן ביולוגי ספציפי למחלה זו. המיגרנה מוגדרת ככאבי ראש התקפיים, בדרך כלל פועמים וחד צדדיים שנמשכים בין ארבע ל-72 שעות ומלווים בבחילה ו/או בהקאה ו/או באי-סבילות לאור היום, לרעש ולעיתים גם לריח. לרוב, הכאב בינוני עד חזק ומוחמר על-ידי מאמץ פיסי. ב20%-10% מבין המקרים, לכאבי ראש קודמים סימני חסר נוירולוגי, בעיקר הפרעות ראייה (אורות בוהקים, קווי זיג זג, "כתמים" ואפילו עיוורון מלא) או תחושת נימול (איבוד תחושה חלקי), חולשה, הפרעת דיבור או הפרעה בשיווי משקל. תופעה זו קרויה אאורה (Aura) ונמשכת לרוב כ-20 דקות.

ישנם גורמים שונים העשויים לזרז הופעת התקף מיגרנה, כגון מתח, חוסר או עודף שינה, מחזור חודשי, מזונות שונים (יין אדום, גבינה צהובה, שוקולד ועוד) ויש אף קשר לשינויים במזג האוויר. הטיפול במיגרנה הוא לרוב תרופתי, וישנה חשיבות רבה לכך שהתרופה שניתנת תהיה בעלת התוויה ספציפית למיגרנה. הטיפול מתחלק לטיפול בעת התקף ולטיפול מונע.
<@ --- IMG_2 --- @>

מיגרנה קלה עד בינונית.

רוב הסובלים ממיגרנה, סובלים ממיגרנה המוגדרת קלה עד בינונית. כיום קיימות בישראל תרופות למיגרנה ללא מרשם רופא, כגון אקסידול. בתרופות אלו הרכב ייחודי של חומרים פעילים הכוללים אספירין, פאראצטמול ותוספת קופאין, המגביר את יעילותן. תרופות אלו נמכרות שנים רבות בארה"ב ובאירופה ומומלצות לטיפול במיגרנה קלה עד בינונית בעדיפות ראשונית (טיפול קו ראשון) על ידי גופים קליניים מובילים בעולם. התרופות יעילות יותר כאשר נוטלים אותן בתחילת ההתקף, מוקדם ככל שניתן.

מיגרנה קשה.

בזמן התקף קיימות חמש תרופות מסוג טריפטנים שפועלות על הקולטנים לסרוטונין בדופן כלי הדם ובקצות העצבים. הטיפול בהם יעיל ב-80%-70% מן המקרים. ניתן ליטול חלק מן התרופות בצורת זריקה, ספריי או טבלית נמסה. יש חולים שאף נאלצים לפנות לחדר מיון ושם הם מטופלים בהזרקת אחת התרופות.

למאמרים נוספים בנושא כאבי ראש:
כאבי ראש? תנסו כירופרקטיקה
מיגרנה וכאבי ראש: טיפול ע"י רפואה סינית
מיגרנה אצל ילדים: יותר מסתם כאב ראש
וידאו: מיגרנה, אפשר להתגבר עליה
פרויקט כאב: כאבי ראש, כאבי גב ושרירים

טיפול מונע ניתן כאשר תדירות ההתקפים גדולה (מעל ארבעה בחודש), כשההתקפים ממושכים, כשההתקפים אינם מגיבים לטיפול תרופתי או כאשר אסור ליטול תרופות מסוג טריפטנים. למניעה ישנן מספר תרופות, ביניהן תרופות להורדת לחץ דם, נוגדות דיכאון, נוגדות אפילפסיה ואף הזרקה של לידוקאין או בוטוקס לנקודות מסוימות אזור ראש צוואר.

3. כאבי ראש מקובצים (Cluster Headache)


אחד מכאבי הראש הקשים הידועים לאנושות. הכאב תמיד חד-צדי, סביב העין באזור הרקה ולעתים בלסת העליונה או בזווית הלסת התחתונה. הכאב נמשך בין 30 דקות לשלוש שעות, (בממוצע 45 דקות) ומלווה בדמעת, אודם בלחמית, צניחת העפעף ונזילה או תחושת סתימה בנחיר בצד הכואב. הכאב מופיע למשך תקופה ואז נעלם מאליו וחוזר לאחר חצי שנה, שנה או מספר שנים ומכאן שמו. בתקופת הכאב ההתקפים של כאבי ראש עשויים להיות יום-יומיים ולהופיע עד חמש פעמים ביממה, לרוב פעם עד שלוש פעמים ביום, ובאופן טיפוסי – להעיר את החולה משנתו כשעה וחצי לאחר שנרדם או בשעות הקטנות של הלילה בשינת רע"ם (ריצוד עניים מהיר REM). כאבי ראש מקובצים שכיחים יותר אצל גברים ועשויים להופיע כמעט בכל גיל. הטיפול בהתקף עצמו ניתן בהנשמת חמצן או בהזרקת חומרים ממשפחת הטריפטנים (מעלי רמות סרוטונין) –כמו במקרה של מיגרנה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר עדי אדר
    ד"ר עדי אדר
    מומחה לנוירולוגיית ילדים דר` עדי אדר הינו מומחה לנוירולוגיה והתפתחות הילד, כיום מנהל את מכון אדר , מכון ארצי לאבחון הפרעות קשב וריכוז, נירולוגיה ילדים. מכון אדר זכה גם השנה בסקר שביעות רצון של... קרא עוד