פורום אנמיה - יש לך שאלה?

בפורום זה תוכלו לקבל מידע על נושאים כמו המוגלובין, תוספי תזונה, חוסר ברזל, אנמיה חרמשית, אנמיה המוליטית, אנמיה בהריון, בדיקות דם ועוד

מנהל הפורום

ד``ר פרדי אביב
ד"ר פרדי אביב
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר פרדי אביב ללא פרסום בפורום

• עירוי ברזל בהריון
    מיכל
    19/01/2022

שלום
    קיבלתי בחודש 9 עירוי ונופר (צמחונית, המוגלובין 10.4). קיבלתי עירויי פעמיים בשבוע (כל פעם 2 אמפולות), סהכ 10 עירויים.
    התינוק נולד עם פוליציטמיה, האם יש קשר? יתכן ומינון גבוה של ברזל השפיע עליו?

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    עירוי ברזל בהריון

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• על איזה פוליצטמיה מדובר אצל תינוק

ד''ר פרדי אביב
    20/01/2022

שלום רב.
    קצת לא ברור לי על איזה פוליצטמיה מדובר אצל תינוק?
    וגם אם כן יש המוגלובין גבוה אצל התינוק ,אין כל קשר לזה שאימא קבלה עירועי ברזל בהריון.
    בהצלחה.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קבלת עירויי ברזל לעיתים תכופות
    רותי
    27/11/2021

שלום

במהלך חודש יולי- יוני השנה לקחתי 7 עירויי ונופר *200 מ"ג עקב המוגלובין 10.2 ופריטין 20 ( אני בעלת משקל גבוה) . יש לי אנמיה מחוסר ברזל עקב דימומי מחזור חזקים (בת 52).
    כחודש אחרי העירויים המוגלוין עלה ל11.5 ופריטין 150 אבל אז עוד דימומים ארוכים וחזקים ולפני כמה שבועות ההמוגלובים שנמדד הינו 9 ופריטין 15. הרופא נתן לי פרינג'קט 2000 מ"ג בשביל לעלות ברזל והמוגלובין. שאלתי היא האם זה לא מסוכן לקבל עירוי ברזל 3 חודשים אחרי עירוי ברזל גדול אחר.
    או שהגוף לא זוכר וכל עוד חסר ברזל אפשר לעשות עירויים אפילו כל חודש אם יודעים את הסיבה לחוסר ברזל כמו דימומיי מחזור?

קצת חוששת לקחת כל כך הרבה ברזל בוריד בפרק זמן כה קצר.

תודה

הוספת תגובה

תמונה

• קבלת ברזל למטופלת בווריד

ד''ר פרדי אביב
    13/12/2021

שלום רב.
    מתן ברזל למטופלת בווריד זאת החלטה של רופא המטפל .
    באופן כללי ,אפשר לתת ברזל בווריד כמה שצריך (כמובן במידה ויש צורך ) ,ובמינונים נדרשים לפי המצב .
    צורות ברזל - וונופר או פרינגקט זה רק משנה מינון ותדירות מתן .
    הייתי ממליץ לך להיצמד לתוכנית של המטולוג המטפל ולכת לפי המלצות שלו .
    בהצלחה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מינון של פרינגקט
    לילי
    16/11/2021

שלום.

עקב מחזורים קשים הגעתי להמוגלובין 8.5 ופריטין 15.
    רופא המטולוג הציע שתי מנות של פרינגקט 1000 כל אחת בהבדל של שבוע.
    הרופאה במרכז יום קצת נבהלה שזה כמות כה גדולה שבוע אחרי שבוע (2000 בסך הכל תוך שבוע)
    יש לציין שאני בעודף משקל גדול מאוד.
    1) מה דעתך המקצועית על המינון של 2000 מג במקרה כזה?
    2) אם המינון בסדר האם כדאי לחכות חשבועיים או חודש בין העירויים? או שאין לזה משמעות?

תודה

לקביעת תור
    סגירה
    מינון של פרינגקט

הוספת תגובה

תמונה

• מינון של פרינגקט לא דורש ידע מקצועי

ד''ר פרדי אביב
    13/12/2021

שלום רב.
    מינון של פרינגקט לא דורש ידע מיקצועי - ישנה טבלה באינטרנת שמחשבת לפי משקל ,רמת המוגןובין ורמת פריטין כמות הנדרשת של פרינגקט .
    הכמות הסופית של פרינגקט תמיד ניתנת ב2 חלקים בהפרש של שבוע.
    ממליץ להיצמד לתוכנית של המטולוג שבדק אותך.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דימומים קצת כבדים בווסת מהמוגלובין 13
    חגית
    15/11/2021

שלום, כשאני לא לוקחת גלולות עקב דימומים קצת כבדים בווסת מהמוגלובין 13 מחסני ברזל 10 וברזל 20 בשנה הייתי מגיעה לירידה של 2.5 עד 3 בהמוגלובין. מאז עשיתי עירוי ברזל והגעתי להמוגלובין 15 ברזל 113 ופריטין 113. אני לוקחת גלולות רצוף ומחברת חפישות אך עקב גיל 39 אצטרך בקרוב להפסיק. האם ייתכן שעם מחסני ברזל כאלה גבוהים הפעם ההמוגלובין לא ירד לי ב כ 3 בשנה? כי כשזה היה יורד ב כ 3 מחסני הברסל היו 10.
    תודה רבה

הוספת תגובה

תמונה

• תלוי בעוצמות המחזור שיש לך בנוגע לרמות המוגלובין

ד''ר פרדי אביב
    15/11/2021

שלום רב.
    לא הבנתי שאלה .
    את הולכת להפסיק גלולות.
    זה ברור .
    ומה השאלה ?!
    האם ירד המוגןובין או לא? .
    זה תלוי בעוצמת המחזור שיש לך.
    אם מחזור קשה - המוגןויבן יכול לרדת משמעותית.
    אם מחזור לא קשה אז לא .
    בהצלחה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עליה בPLATELETS
    גליה
    14/11/2021

היי

בחודש האחרון היה איבוד דם רב עקב דימום וגינלי. המוגלובין מ10.5 ירד ל9.1 וזאת לאחר עירוי של מנה אחת של דם בבית חולים לפני 3 ימים. בנוסף לקחתי בשבוע שעבר 5 ימים הקסאקפרון לעצירת הדימום 1000 מג ליום וכן חודש חפני זה פרימולוט נור במשך חודש.
    העליה בטסיות דם מאוד מפחידה אותי שכן הן תמיד היו בנורמה.
    ראיתי שגם המדד WBC- LEUCOCYTES הוא 12.3.
    האם יש קשר?
    האם עליי לדאוג מקריש דם?
    האם יכול להיות שטסיות עלו עקב עירוי הדם? קיבלתי רק עירוי של כדוריות דם אדומות- האם הן כוללות טסיות דם?
    האם יכול להיות שזו תגובה של הדם שלי לדם שהתקבל?

המון שאלות

אשמח אם תן תשובה מפורטת.

תודה
    עשיתי היום בדיקות דם וראיתי שPLATELETS עלו קצת מעל לנורמה 459 ונורמה עד 450.

לקביעת תור
    סגירה
    עליה בPLATELETS

הוספת תגובה

תמונה

• ממליץ לפנות לרופא נשים עקב דימומים

ד''ר פרדי אביב
    15/11/2021

שלום רב.
    לא ניראה לי שלעלייה 459 במקום 450 יש משמעות כל שהיא .
    באופן כללי ממליץ לפנות לרופא נשים/המטולוג עקב דימומים כל כך קשים וגינליים .

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עירוי פרינגקט והשפעה על השרירים
    יעל
    12/11/2021

שלום
    קראתי שבפרינגקט אחת מתופעות הלוואי היא התכווצות שרירים. האם הגיוני שתופעת הלוואי תופיע חודש ושבוע לאחר העירוי? כי אז התחילו לי התכווצויות שרירים בלילה שגרמו לכמה מתיחות שריר שלא עוברות כמה חודשים.
    תודה רבה

הוספת תגובה

תמונה

• אף פעם לא שמעתי תופעה כזו מפרינגקט

ד''ר פרדי אביב
    14/11/2021

שלום רב.
    אף פעם לא שמאתי מתופעה זאת.
    וגם לא היגיוני שתופיעה חוד שושבוע אחרי ?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המוגלובין וברזל פחות מנורמה בעת צליאק
    מקס
    27/10/2021

שלום ד"ר,יש לי צליאק, אני עושה בדיקות דם כל שנה. הבדיקה יצא תקינה כולה חוץ מהמוגלובים 12.2 וברזל 54 .בשנים האחרונות הנתונים של המוגלובין אצלי בין 12-ל13 וברזל 55+. יכול להיות שזה עקב ספיגה לקוייה של מזון ?אני משתדל לשמור על דיאטה צליאק. האם יש כאן בעיה של דימום? שוב, כל הפרמטרים בבדיקה (הכל וגם ויטמין B12 ) בטווח הנורמה.אנ ילא מרגיש שום שינוי בגוף,באותו משקל כבר כמה שנים.אני בן 49.
    תודה רבה!

הוספת תגובה

תמונה

• רמות המוגלובין וברזל צריכים להיות בנורמה

ד''ר פרדי אביב
    27/10/2021

שלום רב.
    אם אין שילושלים ואתה שומר על דיאטה צליאק רמות המוגןבין וברזל צריכים להיות בנורמה .
    אלה אם כן יש הבר אחר לכך.
    נא לפנות לרופא משפחה/המטולוג לבירור.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המוגלובים וברזל האם הנתונים מצביעים על מחסור חמור

מקס
    27/10/2021

תודה רבה ד"ר ועוד שאלה קטנה , האם פרמטרים שציינתי הם מצביעים על מחסור חמור ?
    המוגלובים 12.2
    ברזל 55
    תודה !

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• רמות המוגלובין נחשבות נורמטיביות בכלל

ד''ר פרדי אביב
    28/10/2021

ממש לא חמור

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דימום כבד הנובע משרירן ברחם יכול לגרום
    רעות בלהסן
    24/10/2021

האם דימום כבד הנובע משרירן ברחם יכול לגרום לרעידות בידיים

הוספת תגובה

תמונה

• שרירן לא יכול לגרום לשום תסמונת ניורולוגית

ד''ר פרדי אביב
    25/10/2021

שלום רב.
    שרירן לא יכול לגרום לשום תסמונת ניורולוגי .
    יכול להיות רעידת ידיים קשורה לחולשה כללית הנובעת מהדימום וירידה בהמוגןובין עקב זה.
    כדי לגשת טולהיבדק על ידי רופא כולל ספירת דם ורמת ברזל .

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עירוי פרינגקט ותופעות לוואי כמו התכווצות שרירים
    יעל
    21/10/2021

שלום
    קראתי שבפרינגקט אחת מתופעות הלוואי היא התכווצות שרירים. האם הגיוני שתופעת הלוואי תופיע חודש ושבוע לאחר העירוי? כי אז התחילו לי התכווצויות שרירים בלילה שגרמו לכמה מתיחות שריר שלא עוברות כמה חודשים.
    תודה רבה

הוספת תגובה

תמונה

• זריקות בי 12 בהריון והאם לקחת עוד תוסף
    דניאלה
    18/10/2021

שלום ד״ר, אני בהריון ומקבלת זריקות בי 12 פעם בשבוע. האם אפשר לקחת גם תוסף בי 12 כל יום לתחזוקה מלבד הזריקות? יש לזה השפעה כלשהי על הזריקה?

הוספת תגובה

תמונה

• האם טלסמיה מינור משפיעה על הפרופיל הצבאי?
    ריקי
    18/10/2021

שלום,
    ברצוני לברר האם טלסמיה מיינור מורידה את הפרופיל הצבאי?
    ואם כן, לכמה?

תודה

הוספת תגובה

תמונה

• אין לי שמץ אם טלסמיה מיינור מורידה את הפרופיל

ד''ר פרדי אביב
    18/10/2021

שלום רב.
    אין לי שמץ .
    כדי לברר בלשכת גיוס .
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עירוי ברזל (פרינג'קט) 1 גרם אחרי ניתוח
    שמואל
    06/10/2021

אני בן 69 חולה קרון שנים רבות .
    לפני 3 חודשים עברתי ניתוח של כריתה של חלק מהמעי הדק הסופי (20ס"מ) וגם כריתה של חלק קטן מהקולון .
    אחרי מספר ימים היתחילו כאבים והתברר שהיתה זליגה מההשקה שגרמה לזיהום קשה .
    הועברתי לנתוח חירום , ט"נ , ואחריו אשפוז ממושך עקב סיבוכים .
    ירדתי במשקל יות מעשר קילו.
    השתחררתי לבסוף מבית החולים עם המוגלובין 9.6 ועם ברזל נמוך וגם....סטומה .
    רופא גסטרו המליץ על עירוי של פרינג'קט 1 גרם ואחרי 3 שבועות לחזור על בדיקות דם .
    חודש אחרי העירוי ברזל בדיקות הדם (מכבי) :
    המוגלובין 11.6 , פריטין 397 ,טרנספרין 280 ט.סולורשן , ברזל 98 , ח.פולית 3.5 ,rbc 4.15 , .
    l.d.h 210 .
    אני מוטרד שהפריטין יצא גבוהה מאוד כי זה עלול לגרום נזק למערכות הגוף .
    מה עושים כדי להעלות את ההמוגלובין לפחות ל -14 (זה מה שהיה לפני הניתוח).

בתקופה זו , גם אחרי העירוי יש נשירת שיער בלתי פוסקת.
    האם יש צורך בעוד מנת עירוי קטנה של 0.5 ג'ר?
    לקחת כדורי ברזל עדין עם פריטין כל כך גבוה?

הוספת תגובה

תמונה

• פריטין ברמה כזאת לא גורם לשום נזק

ד''ר פרדי אביב
    07/10/2021

שלום רב.
    פריטין ברמה כזאת לא גורם לשום נזק .
    נשירת שיער בלתי פוסקת בדרך כלל לא קשורה לרמת ברזל כלל ואם כן אז ברמה מאוד נמוכה ,כך שכאן אני ממלית לפנות לרופא עור לבדיקת שיער .
    לגבי כן או לא לתת עוד עירוי של פרינגטק צריך לדבר עם רופא גסטרו או רופא משפחה לפי בדיקות אחרונות ובמידה ועדיין חסר ברזל כן לתת ואם אין חסר ברזל אז אין צורך.
    אם יש לך המוגלובין 14 בנוכחות מחלת קרון אז קרוב לוודי אין שום פעילות למחלת קרון ?!כי בדרך כלל כשה יש מחלת קרון תמיד יש אנמיה שהיא גם עקב מחלה דלקתית פעילה וגם עקב חסר ברזל ?!
    בהצלחה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בהמשך לשאלתי בעניין האנמיה לאחר ניתוח

שמואל
    08/10/2021

אולי לא הבנת אותי נכון .
    בעבר (לפני הניתוח) היה לי המוגלובין 14 .
    עכשיו לאחר עירוי פריג'קט של 1 ג'ר הוא 11.6 .
    השאיפה שלי להעלות לרמה נורמלית כי 11.6 היא נמוכה .
    איך עושים זאת ?
    האם הפוטנציאל של העירוי ממשיך לפעול אחרי חודש מאז קבלתי אותו וממשיך להעלות את ההמוגלובין ?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כול להיות עדיין יש פעילות של פרינגקט

ד''ר פרדי אביב
    11/10/2021

1.יכול להיות עדיין יש פעילות של פרינגקט
    2.יכול להיות אין כבר פעילות של פרינגקט וזה מה שיש מסיבה כזאת או אחרת.
    להבין אתזה אפשר רק בעוד חודשיים שלוש מהמתן פרינגקט ?!
    שוב לחזור לבדיקות של ברזל טרנסםפרין פריטין ,וגם להיות בטוח שאין יותר איבוד של דם במעי .
    בהצלחה !

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• איזה מינון של פרינג'קט מומלץ שאקבל
    מירב
    04/10/2021

בבדיקות הדם המוגלובין 9.5 פריטין 3.4
    שוקלת 69 ק"ג

איזה מינון של פרינג'קט מומלץ שאקבל?

500 מ"ג
    1,000 מג
    או 1,500 מג

?

הוספת תגובה

תמונה

• מינון פרינגקט לפי המלצת היצרן

ד''ר פרדי אביב
    07/10/2021

לפי המלצת היצרן לבן אדם במשקל 69 קילו עם המוגלובין פחות מ10 - מומלץ 1500 מג של פרינגקט .

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• יש קשר בין קוצר נשימה קשה ואנמיה
    ספיר
    06/10/2021

בן 60 סובל מקוצר נשימה חמור גם ללא מאמץ ודופק גבוהה במנוחה (88-99) לאחר ניתוח בטן כושל שבעקבותיו נהייתי אנמי עם המוגלובין 9.9 , ברזל בתחום הנמוך של הנורמה .לפני הניתוח הערכים בבקיקות דם היו תקינים
    אקו לב ללא ממצא חריג וגם בדיקת ריאות .
    האם יש קשר בין קוצר נשימה קשה ואנמיה במקרה שלי?
    במקביל , אין תיאבון בכלל וירדתי משמעותי המשקל 12 קילו בחודשים בנוסף לחולשה , עייפות ודיכאון.
    האם לדעתך עירוי ברזל או נמות דם יכול לפתור את 2 הבעיות ?

הוספת תגובה

תמונה

• קוצר נשימה יכולה להיות עקב אנמיה

ד''ר פרדי אביב
    07/10/2021

שלום רב.
    מדובר במבוטח בגיל 60 עם אנמיה קשה עם תלונות שדורשות בירור מקיף .
    כמובן קוצר נשימה יכולה להיות עקב אנמיה ,אבל גם יכולה להיות עקב מחלה שטרם אובחנה ,כמו מחלת לב איסכמית שדורשת בירור מקיף או מחלה אחרת שתסביר גם אנמיה וגם תלונות אחרות.
    אני ממליץ להפנות לרופא משפחה ולהתחיל בירור מסודר לפי התלונות תמונה קלינית והתרשמות של הרופא משפחה.
    זה לא מיקרה לדיון בפורום כאן כי זה דורש בדיקת חולה קבלת אנמנזה והרבה בדיקות נוספות .
    בהצלחה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עליה בפריטין עקב עירויי ונופר
    לילי
    27/09/2021

היי

כתבתי לפני כחודש שעקב דימומי מחזור מאסייבים וארוכים מאוד ההמוגלובין שלי ירד ל9.5. התחלתי לקחת עירויי ונופר ( רופא נתן לי 8*200= 1600 מ"ג ונופר לכל הטיפול).
    אחרי חודש בדיוק שבמהלכם עשיתי 4 טיפולים ( טיפול בשבוע) ההמוגלובין עלה ל10.5 ואילו פריטין עלה מ38 ל102.
    שאלתי הינה מה לעשות במקרה כזה?
    פריטין יש בשפע ואילו המוגלובין עדיין לא הגיע לנורמה.
    האם פשוט לחכות בלי לקחת שום ברזל נוסף עד שהפריטין יגרום להמוגלובין לעלות בעצמו או להתחיל לקחת כדורי ברזל במינונים קטנים בשביל " לעזור" להמוגלובין לעלות?
    מהו המכניזם שבו פריטין הופך להמוגלובין? האם ייתכן מצב שבמשך חודשים ההמוגלובין יהיה נמוך ואילו פריטין גבוה בלי שיומר להמוגלובין?

תודה

הוספת תגובה

תמונה

• הפריטין משחרר ברזל לדם והוא מועבר למח עצם

ד''ר פרדי אביב
    29/09/2021

שלום.מכניזם מאוד מורכב .הפריטין משחרר ברזל לדם והוא מועבר למח עצם על ידי חיבור לטרנספרין .שם משתחרר מטרנספרין ונכנס לתהליך שבסוף היום נוצר המוגלובין .
    לחכות או לא לחכות ולהמשך קבלת ברזל - זה תלוי בכמה היה חסר לפני שהתחלתם טיפול !
    ולכל ממליץ לך לפנות לרופא משפחה/ המטולוג שמכיר את כל הנתונים שלך לפני ועכשיו ואז לקבל תשובה .
    בהצלחה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה