מחקרים בנושא סרטן מלנומה: תגליות חשובות

מלנומה - סוג של סרטן עור קשה ששכיחותו באוכלוסייה עולה בשנים האחרונות, הייתה הנושא של כמה מחקרים שבדקו את השפעות החלמה ממנה ואת הטיפול האפשרי בה. כיום, מלנומה מהווה את רוב סוגי סרטן העור בעולם.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/05/2010 |
צפיות: 12,912
מלנומה הינה סוג של סרטן המופיע לרוב בעור, אם כי גם במקומות נוספים: בעין, במערכת העיכול, במוח ועוד. מלנומה הינה סוג קשה של סרטן ששכיחותו עולה לאחרונה עם השנים. היות וכך, חוקרים מכל רחבי העולם מנסים לגלות כמה שניתן על מלנומה והטיפול בה.

חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד גילו כי חולים שהתגברו על מלנומה הינם בעלי סיכון מוגבר לחלות שוב במחלה או בסוגי סרטן אחרים. החוקרים ניתחו נתונים של 16,591 מחלימים ממלנומה, שנאספו בין השנים 1973 ו-2003. הם מצאו כי בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, למחלימי המלנומה היה סיכוי הגבוה ב-32% לפתח כל סוג של סרטן ראשוני נוסף.

למידע נוסף בנושא מלנומה וסרטן, היכנסו לפורומים:
פורום סרטן העור, מלנומה, נקודות חן
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום קרינה סלולרית, סרטן
פורום סרטן ריאות, סרטן ריאה
פורום סרטן הערמונית, סרטן האשכים, סרטן שלפוחית השתן

במחקר נוסף שערכו חוקרים מהמכון הלאומי לסרטן בארה"ב נבדקו נתונים שנאספו מ-89,515 חולים במהלך 33 שנים (בין השנים 1973 עד 2006), אשר שרדו לפחות חודשיים לאחר אבחנה של מלנומה. מהתוצאות עולה כי 10,857 (12.1%) מהמחלימים פיתחו לפחות גידול סרטני ראשוני אחד נוסף. הסיכון הכולל של המחלימים לפתח סרטן ראשוני נוסף עלה ב-28%. הסיכון שלהם לפתח מלנומה נוספת, היה גבוה פי תשע מזה של האוכלוסייה הכללית ורבע מן הגידולים הנוספים היו גידולי מלנומה. הסיכון לפתח מלנומה נוספת היה גבוה במיוחד בקרב נשים שסבלו ממלנומה של ראש-צוואר וצעירים מתחת לגיל 30. סוגי הסרטן הנוספים הנפוצים ביותר לגביהם היה למחלימים סיכון מוגבר הם: סרטן השד, סרטן הערמונית ולימפומה מסוג נון הודג'קינס.

החוקרים מציינים כי הגורמים לעליה בסיכון לסרטן נוסף בקרב חולי מלנומה הם ככל הנראה נטייה גנטית, גורמי סיכון סביבתיים והימצאות תחת השגחה רפואית קפדנית יותר. החוקרים ממליצים לחולים שאובחנו כסובלים ממלנומה להישאר תחת השגחה מתמשכת שתבדוק את חזרתה של מלנומה וכן את התפתחותם של סוגי סרטן אחרים.

מחקר נוסף שבוצע בתחום הוא מחקר קליני שלב II, אשר נערך גם הוא בארה"ב, ובו נבחנה יעילותו של חיסון כטיפול נגד מלנומה מתקדמת. החיסון נקרא OncoVex ובמקור הוא פותח לשימוש כנגד נגיף ההרפס. יעילותו כנגד מלנומה התגלתה במקרה, כאשר הוא הושם מבלי משים בצלחת פטרי עם תאי גידול. החיסון כולל וירוס שתוכנת מחדש, כך שהוא תוקף תאי גידול מבלי לפגוע בתאים בריאים. כמו כן כולל החיסון מרכיבים ביולוגיים המעודדים תגובה של מערכת החיסון כנגד המלנומה.

במחקר נבדקו 50 חולים הסובלים ממלנומה גרורתית בשלב IIIc או IV ולא הגיבו לטיפול המקובל. הם קיבלו את החיסון בזריקה פעם בשבועיים, עד לסה"כ של 24 זריקות או עד היעלמות המחלה. החולים נמצאו תחת מעקב למשך תקופה ממוצעת של 18 חודשים.

למאמרים נוספים בנושא מלנומה וסרטן:
כיצד להבדיל בין נקודת חן לבין מלנומה?
חיסון נגד מלנומה - מציל חולי סרטן העור
מלנומה ממאירה של העור בישראל
שיבא: נפתחה מרפאת מעקב אחרי מלנומה
סרטן העור: הישראלים מודעים לנזקי השמש

מתוצאות המחקר עולה כי שיעור התגובה הכוללת לחיסון עמד על 26%: שמונה חולים החלימו לגמרי ועוד ארבעה חולים הגיבו לחיסון באופן חלקי והחלימו לאחר ניתוח או המשך הזרקות החיסון לנגעים חדשים.

ההישרדות הכוללת עמדה על 58% לאחר שנה ו-52% לאחר שנתיים. החוקרים הופתעו במיוחד מכך, שגם נגעים אליהם לא ניתן היה להגיע ולא הוזרק לתוכם החיסון הגיבו לטיפול. מכאן שהחיסון עורר תגובה של מערכת החיסון, אשר הגיעה לאתרים מרוחקים באמצעות מחזור הדם.

תוצאות המחקר מעידות על יעילות החיסון כטיפול מערכתי כנגד מלנומה גרורתית. יעילות זו בנוסף לרעילות נמוכה של התרופה מצדיקים מעבר לשלב III של המחקר, שיבוצע בארה"ב ויבדוק 430 חולי מלנומה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר