סקר חדש בנושא סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס, שנחשב למחלה שכיחה וקטלנית, אחראי למותם של ארבעה ישראלים מדי יום. גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, יכול להציל חיים. למרות זאת, רבים נמנעים מהבדיקה ממגוון סיבות שונות.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/06/2010 |
צפיות: 8,507
לאחרונה ערכה האגודה למלחמה בסרטן סקר טלפוני, בקרב בני 50 ומעלה המהווים מדגם ארצי ומייצג של הציבור היהודי בישראל. בסקר נבדקו עמדות ודעות של המשתתפים בנוגע לבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ובנושא מניעת המחלה. האגודה ערכה סקר זהה בשנת 2007, עובדה המאפשרת לבחון האם חל שינוי ביחס בנוגע לסרטן המעי הגס בשנים האחרונות.

מתוצאות הסקר עולה כי 7.2% מהמשתתפים לא ידעו על קיומה של בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, זאת בהשוואה ל-16.7% בשנת 2007. מבין אלו שידעו על הבדיקה, ביצעו אותה בפועל 66%, בהשוואה ל-58% בשנת 2007. מדובר בעליה בשיעור המבצעים, אך עם זאת, עדיין כשליש מאלו שידעו על הבדיקה החליטו שלא לבצע אותה.

למידע נוסף בנושא סרטן המעי הגס ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום מחלות המעי הגס
פורום סרטן ריאות, סרטן ריאה
פורום סרטן העור, מלנומה, נקודות חן
פורום סרטן העין (אונקולוגיה של העין)

מקרב אלו שלא ביצעו את הבדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, התשובות לשאלה מדוע לא ביצעו אותה, נותרו מגוונות: 22.4% הסבירו זאת "בגלל עצלות", לעומת 33.2% ב-2007. 12.3% הסבירו כי הבדיקה אינה בסדר העדיפויות שלהם. 11.4% הסבירו שהם מפחדים מתוצאות הבדיקה ו-9.8% מפחדים מהבדיקה עצמה. בשנת 2007 יותר אנשים פחדו מהבדיקה עצמה - 12.2% ופחות אנשים פחדו מהתוצאות 7.9%. סיבות נוספות לאי ביצוע הבדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס היו: "מגעיל אותי", "לא בא לי להתעסק בפרוצדורה" ו-"לא יצא לי לעשות".

"חלק ניכר מהתשובות ניתן לכאורה לייחס לתירוצים שונים שאנשים נותנים לעצמם, אבל מחקרים מראים כי הפחד מהבדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס או התוצאה שלה, הוא שמונע מאנשים ללכת להיבדק", אומרת מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן. "את מיגור הפחד הזה אנחנו מקדמים באגודה למלחמה בסרטן".

המסר לציבור הוא כי סרטן המעי הגס עלול להיות קשה כאשר הוא מתגלה בשלביו המאוחרים ויעידו על כך הנתונים: כארבעה ישראלים מתים בכל יום בגלל סרטן המעי הגס. אבל דווקא גילויו המוקדם הוא שמשנה את התמונה ומאפשר ריפוי בשיעורים גבוהים ביותר. האבחנה הניתנת בזמן, בשלב הפוליפ, לפני שהוא הופך לגידול סרטני ולפני שהוא שולח גרורות, היא קריטית להישרדות. לכן המסר הוא: "אל תשחקו עם החיים שלכם. הגעתם לגיל 50? לכו להיבדק. גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס מציל חיים".

המשתתפים בסקר נשאלו האם הרופא שלהם יידע אותם לגבי הצורך בביצוע הבדיקה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. 62% מהנשאלים השיבו בחיוב. זאת לעומת 50% בשנת 2007. מירי זיו: "קופות החולים מופקדות על יישום התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס וחשוב ששיעורי ההפניה מהרופא ימשיכו וישתפרו כך שכל אוכלוסיית היעד תקבל הפניה לבדיקה מגורם רפואי".

למאמרים נוספים בנושא סרטן המעי הגס:
סרטן המעי הגס: המחקרים החדשים
סרטן המעי הגס: גילוי מוקדם מציל חיים
משככי כאבים מונעים את סרטן המעי הגס
קולונוסקופיה: כך נראה סרטן המעי הגס
סרטן המעי הגס: הכל על הטיפול התרופתי

סרטן המעי הגס נמצא במקום השלישי מבחינת שכיחותו מבין סוגי הסרטן הקיימים. למרות שמו, סרטן המעי הגס כולל גידולים לא רק באזור המעי הגס אלא גם בתוספתן ובחלחולת. מבין כל סוגי הסרטן, סרטן המעי הגס נפוץ מאוד בישראל ונחשב למחלה קטלנית, אלא אם הוא מאובחן בשלב מוקדם מספיק.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

סוכרת סוג 2: המסלול להחלמה מלאה באמצעות ניתוח בריאטרי
ד"ר אסנת רזיאל
| 13/11/2019 |
צפיות: 4,767
רבים מאוכלוסיית העולם מתמודדים עם מחלת הסוכרת שפוגעת בשגרת חייהם ועלולה להוביל לתחלואה קשה. הטיפול התרופתי בסוכרת יעיל ומגוון ונועד ליצב את רמת הסוכר, אולם אין בו בכדי לרפא את המחלה. הניתוחים הבריאטריים, לירידה במשקל, הם כלי נהדר לטיפול בהשמנת יתר קיצונית, ובמקרים רבים נצפית במקביל לירידה במשקל גם נסיגה משמעותית של הסוכרת ואף ריפוי מלא שלה.
קרא עוד
תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי
ד"ר דב אנגלשטיין
| 18/08/2019 |
צפיות: 7,127
תסביב אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב על צירו. נוסף לכאב העז, במצב זה של תסביב זרימת הדם לאשך פוחתת, עם פגיעה בחיות ותפקוד האשך, מצב היכול להוביל להסרתו.
קרא עוד
אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 6,608
מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
קרא עוד
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/08/2019 |
צפיות: 6,763
אורטיקריה גורמת להופעת פריחה, לכאבים ולתחושת אי-נוחות. בעקבות כך, החולה עלול לחוש בסטרס נפשי . סטרס זה ילווה בתחושות חרדה, עייפות כרונית ואף דיכאון. מה נחשב לטיפול האולטימטיבי עבור מחלה זו? וכיצד גורמים לגרד המציק להיעלם?
קרא עוד
סרטן השד – היום שאחרי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2019 |
צפיות: 1,276
החיים עם סרטן השד אינם נגמרים מיד עם ההחלמה. נשים צריכות לחיות עם העובדה שהמחלה בתקופת הפוגה וכי היא יכולה לשוב, חשוב ללמוד להתמודד עם הפחד
קרא עוד
פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 1,317
שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
קרא עוד
דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 779
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 842
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 923
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 678
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד