לידיעתכם, מחקרים על סרטן עור

מחקרים שנערכו לאחרונה בנושא סרטן עור עוזרים לעלות את המודעות למחלה ברחבי העולם. מחקרים אחרונים בדקו את הקשר בין סרטן עור לבין חשיפה לשמש, מחלות לב ושילוב מאכלים כמו ברוקולי במסגרת תזונה נכונה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/06/2010 |
צפיות: 11,520
סרטן עור הוא סוג של סרטן המתבטא בגידולים ממאירים על פני העור. אחד הגורמים העיקריים לסרטן עור הוא חשיפה לאור השמש, קרינת UV, ללא הגנה, בעיקר אצל אנשים בעלי עור בהיר.

ישנם מספר סוגים של סרטן עור, סוגים אלו מאופיינים בסוג התא המתחלק באופן לא נורמאלי: מלנומה (גידול לא מבוקר של מלנוציטים, תאים הנמצאים בשכבה התחתונה של האפידרמיס בעור), קרצינומה של תאי קשקש (גידול לא מבוקר של השכבה בעליונה של תאי האפיתל, אחת מארבעת סוגי הרקמות הבסיסיות בגוף), קרצינומה של תאי בסיס (גידול לא מבוקר של השכבה התחתונה של תאי אפיתל) וקפוסי סרקומה (גידול לא מבוקר של השכבה התת-עורית, אופייני באוכלוסיות הסובלות מדיכוי המערכת החיסונית, כולל בעיקר חולי איידס ומושתלי איברים).

למידע נוסף בנושא סרטן, היכנסו לפורומים:
פורום סרטן העור, מלנומה, נקודות חן
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום קרינה סלולרית, סרטן
פורום סרטן ריאות, סרטן ריאה
פורום סרטן הערמונית, סרטן האשכים, סרטן שלפוחית השתן

במחקרים שנערכו לאחרונה נבחנו קשרים בין סרטן עור לבין מחלות לב, חשיפה לשמש ותזונה נכונה. חשוב להביא מחקרים אלו לידיעת הציבור, במיוחד לאור חשיבות המודעות לגילוי מוקדם של סרטן ובמיוחד של סרטן עור.

קשר בין סרטן עור למחלות לב


כמה מחקרים נערכו לאחרונה בנושא של סרטן עור. אחד המחקרים, אשר נערך ב-Mayo Clinic בארה"ב, מצא שישנו סיכון גבוה לחלות במחלת סרטן עור לאחר השתלת לב. במהלך המחקר נבחנו נתוניהם של 312 אנשים, אשר עברו השתלת לב בין השנים 1998 ו-2006. חציון הגיל בזמן ההשתלה עמד על 47.4 שנים. המשתתפים נמצאו במעקב במשך 19 שנים.

מתוצאות המחקר עולה כי במהלך תקופת המעקב התפתחו בקרב 46.4% מהמשתתפים סוגי סרטן עור שונים. בקרב חולים אלו נמצאו 1,395 מקרים של סרטן עור, מתוכם 1,236 קרצינומות של תאי קשקש, 151 קרצינומות של תאי בסיס וחמישה מקרי מלנומות. השיעורים עלו ככל שעבר הזמן מההשתלה. יש לציין כי רבים מן החולים פיתחו יותר ממקרה אחד של סרטן עור, לעיתים מעל לעשרה מקרים.

גורמים אשר העלו את הסיכון לפיתוח קרצינומה של תאי קשקש היו: סוג אחר (לא עור) של סרטן לאחר ההשתלה, גיל מבוגר יותר בזמן ההשתלה וסיבה ידועה לכשל בתפקוד הלב.

גורמים אשר העלו את הסיכון לפיתוח קרצינומה של תאי בסיס היו: זיהום של נגיף ההרפס לאחר ההשתלה, גיל מבוגר יותר בזמן ההשתלה ושימוש בתרופה לדיכוי המערכת החיסונית. למרות השיעורים הגבוהים של סרטן העור, נרשם רק מקרה אחד של מוות, ממלנומה.

החוקרים מציינים כי שיעור התמותה הנמוך על אף ריבוי המקרים, נובע משיטות מניעה וחינוך אפקטיביות שהנהיגו בקרב החולים שעברו השתלת לב. החוקרים ממליצים על הגנה קפדנית על העור מפני השמש, חינוך בנושא סרטן העור, תוסף יומי של ויטמין D ובדיקות עור סדירות.

הקשר בין סרטן העור לחשיפה לשמש


במחקר אחר, חוקרים מטייוואן בחנו את הקשר שבין חשיפה לשמש והסיכון לסרטן עור מסוג קרצינומה של תאי קשקש בקרב אוכלוסייה אסיאתית. חשיפה לשמש הינה גורם סיכון ידוע לסרטן זה בקרב אנשים בעלי עור בהיר, אולם הנושא לא נחקר כראוי בקרב אנשים ממוצא אסיאתי.

בקרב האוכלוסייה בטייוואן נפוץ יותר סרטן עור קרצינומה של תאי קשקש (SCC), זאת בניגוד לאוכלוסייה לבנה ואוכלוסיות אסיאתיות אחרות, בהן הסוג הנפוץ הוא סרטן עור מסוג קרצינומה של תאי בסיס (BCC). על כן, התמקדו החוקרים בקשר שבין SCC וחשיפה לשמש באוכלוסיית טייוואן. כמו כן בחנו החוקרים את ההשפעה של מגדר על קשר זה.

החוקרים גייסו לצורך כך 176 חולים, אשר אובחנו כסובלים מסרטן עור בין השנים 1996 ו-1999. כמו כן, גויסה קבוצת ביקורת של 216 אנשים התואמים מבחינת גיל, מגדר ואזור מגורים. המשתתפים היו מעל גיל 30. הם מילאו שאלונים, אשר כללו שאלות בנוגע לחשיפה לשמש בגיל צעיר (24-15), חשיפה לשמש לאורך כל החיים ותגובת העור לאחר שעתיים של חשיפה לשמש.

המחקר מצא קשר בין חשיפה לשמש בגיל צעיר וחשיפה לשמש לאורך החיים ובין סיכון לסרטן עור מסוג קרצינומה של תאי קשקש (SCC). הקשר היה חזק יותר ככל שהחשיפה לשמש הייתה רבה יותר.

בקרב גברים, נמצא קשר חזק בין חשיפה לשמש בגיל צעיר ובין הסיכון למחלה: בקרב הגברים שנחשפו לשמש בגיל צעיר במידה הרבה ביותר, היה הסיכון גבוה פי שלוש לעומת הגברים שנחשפו במידה המעטה ביותר. בקרב נשים נמצא קשר חזק בין חשיפה לשמש לאורך שנות חיים והסיכון למחלה: הסיכון לחלות בקרב נשים, אשר נחשפו לשמש לאורך החיים במידה הרבה ביותר, היה גבוה פי 4.5 לעומת נשים שנחשפו במידה המעטה ביותר. החוקרים מציינים כי ייתכן והבדל זה נובע משוני בסגנון חיים בין גברים ונשים. הגברים באוכלוסייה זו נוטים יותר לבלות בחוץ בגיל צעיר לעומת נשים ונשים נוטות להתכסות יותר. לנשים מבוגרות יותר הומלץ להיחשף לשמש בשל אוסטיאופורוזיס.

המחקר מצביע על תבנית סיכון שונה בקרב אסיאתים לעומת אסיאתים אמריקאים/קנדים ולבנים. מחקרים נוספים בקרב אוכלוסייה אסיאתית יעזרו להבהיר את ההבדל בנוגע לסיכון לחלות במחלת סרטן עור בין קבוצות אתניות שונות.
<@ --- IMG_2 --- @>

הקשר בין תזונה לסרטן עור


חוקרים מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס בארה"ב בחנו את השפעת תמצית נבטי ברוקולי בעכברים, על התפתחות של סרטן עור לאחר חשיפה לקרינת UV.

במהלך המחקר נחשפו העכברים לקרינת UV במשך 12 שעות, פעמיים בשבוע, לאורך 17 שבועות. מדובר בקרינה השווה לקרינת ה-UV אליה נחשפים בני אדם בעת שהותם בחוץ. לאחר אותם 17 שבועות של קרינה חולקו העכברים לשתי קבוצות של 30 עכברים. קבוצה אחת קיבלה תזונה שכללה תמצית נבטי ברוקולי עשירה בגלוקוראפאנין.

חומר זה הופך במהלך העיכול לסולפורפן, אשר הוכח כבעל תכונות אנטי סרטניות. מחקר קודם הראה כי מריחה של תמצית נבטי ברוקולי המכילה סולפורפן מפחיתה ב-50% את השיעור, הכמות והנפח של גידולי סרטן עור.

מטרת מחקר זה הייתה לבחון האם ניתן להגיע לאותה הגנה באמצעות תזונה. העכברים נמצאו במעקב במשך 13 שבועות נוספים בהם נמדדו שיעור, כמות ונפח הגידולים בקרב שתי הקבוצות.

לאחר 13 שבועות נצפה שיעור נמוך בצורה משמעותית של כמות ונפח גידולי סרטן עור בקרב העכברים אשר קיבלו את תמצית נבטי הברוקולי, לעומת קבוצת הביקורת. בקרב העכברים שקיבלו תמצית נבטי ברוקולי נמצאו תשעה עכברים שכלל לא פיתחו גידולים, זאת לעומת שני עכברים בקבוצת הביקורת. זהו שיעור גידולים הנמוך ב-25%.

כמות ונפח הגידולים הושפעו לטובה מן התמצית, כאשר בקרב העכברים שקיבלו את התמצית הם היו נמוכים ב-47% ו-70% בהתאמה, לעומת קבוצת הביקורת. משקל העכברים בשתי הקבוצות נשאר דומה לאורך כל המחקר. עובדה זו מצביעה על כך שההבדל בהתפתחות הגידולים נובע מתמצית נבטי הברוקולי בלבד.

החוקרים מסיקים כי תמצית נבטי ברוקולי מפחיתה שיעור, כמות ונפח של גידולי סרטן עור בקרב עכברים שנחשפו לקרינת UV. העכברים קיבלו את התמצית המגנה לאחר החשיפה לקרינה ומכאן שההשפעה המעכבת היא על התקדמות הגידולים ולא היווצרותם.

למאמרים נוספים בנושא סרטן עור ועוד:
סרטן וחשיבה חיובית: יש קשר?
מחקרים בנושא סרטן מלנומה: תגליות חשובות
סרטן הפה: מניעה, אבחון ושאלות נפוצות
מחקר מצא: סרטן יכול להירפא מעצמו
יש סרטן המוח במשפחה? אתם בסיכון

החוקרים מציינים כי מודל זה מתאים גם לבני אדם, שהרי אנשים נחשפים לרוב לקרינת UV בילדותם וחשיפה זו פוחתת בזמן בגרות. כמו כן, לגידולים של סרטן עור שאיננו מלנומה לוקח בדרך כלל שנים רבות, לרוב עשורים, להפוך לממאירים ובזמן זה אפשר להתערב ולהשפיע על התפתחות הגידול.

לאור הנוכחות של ברוקולי ונבטי ברוקולי בתזונת אנשים, שימוש בתמצית של ירק זה מהווה אופציה קלה ונוחה לצריכה של גלוקוראפאנין וסולפורפן על ידי בני אדם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר