חדש, מפיקים תאי גזע מדם

עד כה השיטות להפקת תאי גזע היו מורכבות, יקרות ודרשו זמן רב, אבל לא עוד. שלושה מחקרים בלתי תלויים גילו כי ניתן לתכנת מחדש תאי דם בוגרים ולהפוך אותם לתאי גזע זמינים בתהליך בטוח וקצר.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/07/2010 |
צפיות: 9,088
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
משלושה מחקרים בלתי תלויים שבוצעו לאחרונה עולה כי מדם שנלקח באמצעות מזרק פשוט ניתן להפיק תאי גזע שיכולים להפוך לאחר מכן לכל סוגי הרקמות בגוף. שיטה זו תפתח בפני המדענים חלון הזדמנויות בכל הקשור להפקת תאי גזע מותאמים אישית.

היות ופעולת לקיחת דם הינה בטוחה, מהירה ויעילה בהשוואה לשיטת "קציר" תאי גזע שנמצאת בשימוש כיום, המדענים מקווים בעתיד הלא כל כך רחוק ששיטה חדשה זו תשמש להפקת תאי גזע לצורך מחקרים וריפוי מחלות.

למידע נוסף בנושא תאי גזע ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום איסוף דם טבורי, שימור דם טבורי, תאי גזע
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שיקום לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום שומנים בדם, מחלות לב

"הממצאים מצביעים על התקדמות גדולה וחשובה בתחום", אומרת ביולוגית בתחום תאי גזע, ד"ר שיניה יאמאנאקה מאוניברסיטת קיוטו שביפן וממכון גלדסטון למחלות לב וכלי דם שבסן פרנסיסקו ארה"ב.

כל שלושת קבוצות המחקר השתמשו בשיטות דומות על מנת לגרום לתאים מסוימים של מערכת החיסון האנושית להפוך לתאי גזע שיכולים להתפתח לאחר מכן לסוגים רבים של תאים. היות והם תכנתו מחדש תאים בוגרים, תאים אלה חולקים מאפיינים רבים עם תאי גזע עוברים, ואולם הם מוגבלים יותר בסוגי התאים אליהם הם יכולים להתפתח. חוקרים רבים מעריכים כי לאחר התפתחות התחום, תאים בוגרים שתוכנתו מחדש יכולים להפוך ליעילים באותה הרמה כמו תאי גזע עובריים שמושגים כרגע באמצעות שיטת "קציר".

המחקרים החדשים ביצעו תכנות מחדש של תאי בוגרים לתאי גזע באמצעות שימוש בווירוסים שהחדירו לתוך התאים תרכובות של ארבעה גנים. תרכובת זו גרמה לתאים הבוגרים להפוך שוב לתאים שיכולים להתפתח לכל סוג תא. מבחינה תיאורטית עד כה, תאי גזע אלה יוכלו להפוך לאחר מכן לנוירונים (תאי עצב) במוח, לתאי שריר ברגליים או לתאי לב.

החוקרים שביצעו את המחקרים, הפכו את תאי הגזע לכמה סוגים שונים של תאי דם בוגרים, בין השאר גם לתאי דם לבנים מסוג תאי טי. בנוסף לכך, כאשר תאי גזע אלה הושתלו בעכברים, הם התפתחו לשלוש קבוצות של תאי אב, בדיוק כשם שהדבר קורה אצל עוברים אנושיים. תאי אב כאלה, מתפתחים לאחר מכן לסוגים שונים של תאי רקמה.

"נכון להיום דרוש מחקר נוסף במטרה לקבוע האם תאי גזע אלה יכולים להתפתח לאחר מכן לרקמה אנושית פעילה", אומר ד"ר רודולף ג'יניש ממכון וייטהד למחקר ביו-רפואי שבקמברידג' מסצ'וסטס, החוקר הראשי של אחד משלושת המחקרים הנ"ל. החשש של החוקרים הוא מכך כי לתאי גזע שתוכנתו מחדש יישאר זיכרון מחייהם בתור תאי דם, דבר שימנע מהם לתפקד כתאי גזע לכל דבר.

למאמרים נוספים בנושא תאי גזע:
מחקר: תאי גזע ותרומתם לטיפול בחולי לב
מעתה: ניתן לגדל תאי גזע בכמויות גדולות
תאי גזע: בקרוב ניתן יהיה לבנות לב אנושי
חידוש בתחום השתלת תאי גזע מדם טבורי
השתלת תאי גזע עובריים מעכבת ניוון רשתית

מחקרים קודמים הצליחו בעבר לגרום לתאים בוגרים אחרים להפוך לתאי גזע. המקור השכיח ביותר עבור תאי גזע היה עד כה תאי עור בוגרים, המכונים פיברובלסטים, שנהפכו לתאי גזע ולאחר מכן לנוירונים. ואולם, "קציר" תאי עור הינו קשה ומסובך בהרבה מאשר פעולה פשוטה של לקיחת דם. בנוסף לכך, התהליך של הפיכת תאי עור לתאי גזע הוא ארוך ויכול להימשך עד לחודש ימים במהלכו נצברת כמות מספקת של תאי גזע. זאת בהשוואה לטכניקה החדשה של תכנות מחדש של תאי דם בוגרים, שנמשכת ימים ספורים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

MGUS: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/04/2019 |
צפיות: 350
היא תוקפת את תאי הפלסמה ועלולה להתפתח למיאלומה נפוצה בהמשך חייה. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת MGUS המסוכנת
קרא עוד
קרישיות יתר בהריון: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/04/2019 |
צפיות: 364
כ-15% אחוז מאוכלוסיית הארץ נחשבים לנשאים של קרישיות יתר, והם בסיכון מוגבר להיווצרות פקקת בכלי הדם. תופעה זו יכולה להיות גנטית מולדת או נרכשת כתוצאה מאורח חיים וגורמי סיכון נוספים. אז כיצד מאבחנים? איך מטפלים? ומדוע הריון מגביר את הסיכון לכך?
קרא עוד
טכיקרדיה חדרית: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/03/2019 |
צפיות: 432
״טכיקרדיה חדרית״ היא הפרעה בקצב הלב התקין שמקורה במדורי הלב התחתונים, ה״חדרים״. הפרעת קצב זו גורמת לדופק לב מואץ ויכולה לגרום לאובדן הכרה ואף לסכנת חיים ללא זיהוי וטיפול נכון
קרא עוד
דלקת קרום הלב: מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים בה?
ד"ר אביב מגר
| 16/10/2018 |
צפיות: 1,061
מרגישים כאבים בחזה בנשימה עמוקה? סבלתם לאחרונה ממחלת חום? ייתכן שיש לכם דלקת בקרום הלב. במקרה כזה ייתכן שאתם זקוקים לטיפול ולאשפוז בבית חולים
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת על הפרעת הקצב
ד״ר גיא רוזן
| 26/09/2018 |
צפיות: 2,360
בשנים האחרונות ישנה עלייה ניכרת במספר החולים בפרפור פרוזדורים – הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר בקרב מבוגרים. על כן חשוב לדעת מה הגורמים לה וכיצד מטפלים בה
קרא עוד
כל כך טוב שזה רע: הכולסטרול ה"טוב" שבגוף יכול גם להזיק לכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2018 |
צפיות: 955
מסתבר שגם אצל הכולסטרול, כמו בכל תחום בחיים – יותר מדי טוב יכול להפוך בסופו של דבר לרע בעבורכם
קרא עוד
עישון – מזיק לבריאות יותר ממה שחשבתם
פרופ` דוד רוט
| 21/08/2018 |
צפיות: 2,303
ידוע שעישון מזיק לבריאות, לא רק עישון סיגריות אלא גם עישון של סיגרים, מקטרות וסיגריות אלקטרוניות. נוסף לבעיות לב ולסרטן ריאות עישון אחראי באופן ישיר על מספר רב של מחלות העלולות לגרום למוות
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 1,629
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
קרא עוד
קרדיומיופתיה: כל מה שצריך לדעת על מחלות שריר הלב
פרופ` דוד רוט
| 08/04/2018 |
צפיות: 1,431
קרדיומיופתיה היא קבוצה של כמה מחלות אשר פוגעות בתפקוד התקין של שריר הלב. תפקוד לקוי של שריר הלב יכול לגרום למצבים בריאותיים חמורים כמו הפרעות בקצב הלב ואי ספיקת לב
קרא עוד
כיצד להפחית את הסיכוי להתקף לב?
פרופ` דוד רוט
| 27/02/2018 |
צפיות: 1,744
התקף לב הוא מחלה שכיחה, אך באיתור של גורמי הסיכון ושינוי הרגלי החיים אפשר להפחית את הסיכויים ללקות בהתקף לב
קרא עוד