חדשות טובות לסובלים מבעיית כאב כרוני

מחקר בינלאומי חדש הצליח לבודד את הגן האחראי לתחושת כאב כרוני. כאב כרוני תוקף כ-20% מהאוכלוסייה, ועד כה לא היה ברור מדוע לאחר חוויה דומה חלק מהאנשים יפתחו בעיית כאב כרוני ואילו אחרים לא.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/08/2010 |
צפיות: 11,173
אם גם אתם סובלים מבעיית כאב כרוני, כדאי שתדעו כי האשמה היא בגנים שלכם. במחקר חדש שנערך לאחרונה ע"י קבוצת מדענים בין לאומית בראשותו של פרופ' אריאל דרבסי מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, החוקרים הצליחו בפעם הראשונה בהיסטוריה לזהות גן שקובע את רגישותם של אנשים לפתח כאב כרוני לאחר פגיעה עצבית זו או אחרת. גילוי זה מהווה פריצת דרך משמעותית שתאפשר פיתוח טיפולים טובים יותר נגד בעיות כאב וכן הבנה טובה יותר של הגורמים האחראים לקיומו של כאב כרוני בקרב אנשים מסוימים והיעדרו אצל אחרים.

כאב כרוני הוא בעיה רפואית המשפיעה על כ-20% מהאוכלוסייה. גם כאשר הגורם לכאב דומה, כמו במקרה של פציעה או ניתוח, חלק מהאנשים יסבלו לאחר מכן מבעיית כאב כרוני ואילו חלקם האחר - לא. ואולם, המנגנונים הביולוגים האחראים להבדלים בין אנשים בחוויית הכאב, נותרו עד כה לא ידועים.

למידע נוסף בנושא כאב ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום כאב
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן השד

פרופ' דרבסי, בשיתוף עם אחד מבין חוקרי הכאב המובילים בעולם, פרופ' מרשל דבור מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, זיהו במחקרם כי קיימת סבירות גבוהה לכך כי הגן האחראי לתחושת כאב בקרב עכברים נמצא באזור בתוך כרומוזום מספר 15. במאמר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת המדעי Genome Research מתארים פרופ' דרבסי, פרופ' דבור ושותפיהם מחו"ל את תהליך זיהוי הגן האמור.

בשלב הראשון של המחקר, בעזרת גישות מתקדמות למיפוי גנים, צמצמו החוקרים את טווח הגנים הרלוונטי להימצאותו של הגן האחראי לבעיית כאב כרוני לאזור הכולל כ-150 גנים בלבד מתוך כ-20,000 גנים הקיימים בגנום האדם. תוך שימוש בגישות ביו-אינפורמטיות (קרי, שיטות הנעזרות בטכנולוגיית מחשבים לצורך חקר תופעות ביולוגיות) וניתוח של ביטוי גנים בתאי עצב, הצליחו החוקרים לזהות את הקשר בין הגֶן Cacgn2 לתחושת כאב כרוני בקרב עכברים.

בשלב הבא, בחנו החוקרים את ההתנהגות והמאפיינים האלקטרו-פיזיולוגיים של עכברים אצלם הגן Cacgn2 אינו מתפקד ומצאו הוכחה חד משמעית לתפקידו של גן זה בהקשר של כאב כרוני.

בהמשך המחקר, בדקו החוקרים את הקשר של אותו הגן לתחושת כאב כרוני גם אצל אנשים. במחקר שנעשה בקרב חולות סרטן שעברו כריתת שד מצאו החוקרים כי חלק מהחולות מפתחות כאב כרוני הנמשך חצי שנה ויותר לאחר הניתוח, לעומת נשים אחרות שהכאב לאחר הניתוח חלף לאחר מספר שבועות. הגן Cacgn2 נמצא גם כאן אחראי במידה מסוימת להבדלים בקיומו של כאב כרוני בין הנשים.

למאמרים נוספים בנושא כאב:
כאב גרון, טיפול ביתי ורפואי
פתרון ארוך טווח נגד כאבי ראש
הכאב כאמצעי להשגת תשומת לב
כאבי ברכיים: תרגילי ירכיים עוזרים?
כאבי גב בקרב רוכבי אופניים

החוקרים מציינים כי למרות שיש צורך במחקרים רבים נוספים לפני שתוצאות אלו יוכלו להיות מיושמות, התוצאות עד כה מעודדות. "הממצאים מראים כי לשונות בהופעת כאב כרוני בין אדם לאדם יש כנראה קשר לשונות בגנים בין אדם לאדם", מסביר פרופ' דרבסי. "הגילוי שלנו יוכל לספק תובנות לפיתוח טיפולים בבעיית כאב כרוני דרך מנגנונים שעד כה לא חשבו עליהם".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר ראובן אייכנבאום
    ד"ר ראובן אייכנבאום
    נוירולוג בכיר ומומחה ברפואה פיזיקלית, שיקום ושיקום נוירולוגי. נותן חוות דעת שניה, רפואית ורפואית משפטית.... קרא עוד