מה אתם יודעים על תופעת אצירת שתן?

אצירת שתן היא בעיה בה האדם אינו נותן שתן, מה שיכול לגרום לסכנה מוחשית ונזק בלתי הפיך לתפקוד הכליות. מאחר שיש כיום טיפולים רבים לבעיית אצירת שתן, מומלץ לסובלים מהבעיה לא להתבייש ולפנות לקבלת טיפול.
מאת מערכת BeOK
| 10/11/2010 |
צפיות: 15,343
כולם מדברים על תופעת דליפת שתן, תופעה בה ישנה דליפה אי רצונית של השלפוחית החל מטיפות בודדות לפרקים ועד אי שליטה מלאה. אולם בעיה חמורה אחרת הזוכה לפחות סיקור הינה אצירת השתן. אצירת שתן (אי יכולת להטיל שתן) באה לידי ביטוי באגירת השתן בשלפוחית עד שזו מתמלאת ומכאן שני תרחישים אפשריים. הראשון והחמור פחות הינו דליפת שתן, שריריי רצפת האגן התומכים באחזקת האיברים הפנימיים אינם מסוגלים עוד להחזיק את כמות השתן הגדולה המצויה בשלפוחית ועל כן השלפוחית דולפת. הבעיה השנייה והחמורה בהרבה היא החזרת השתן לכליות. כאשר השתן חוזר לכליות נוצר לחולה סכנה מוחשית ונזק בלתי הפיך לתפקוד הכליות.

על פי נתונים כ-450,000 איש מעל גיל 40 בישראל סובלים מאי שליטה בסוגרים וכ-5000 סובלים מתופעת אצירת שתן כתוצאה מפגיעה בחוט שדרה, או פגיעה עצבית. חלקם כלל אינם חשים צורך לרוקן את השלפוחית או שאינם יכולים לרוקנה באופן רצוני עקב אי שליטה בשרירים. רבים מהם אינם יודעים כי השלפוחית שלהם התמלאה ועל כן עלולים להטיל את מימיהם ללא שליטה.

למידע נוסף בנושא אצירת שתן ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום אורולוגיה, אימפוטנציה
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום גניקולוגיה נערות
פורום ניתוחים גניקולוגים (גינקולוגים), אנדומטריוזיס
פורום רצפת האגן, בריחת שתן, דליפת שתן, צניחת רחם

אצירת שתן מופיעה פעמים רבות כתוצאה מפציעות חוט השדרה, שבץ מוחי, חבלות ראש ומחלות נוירולוגיות כדוגמת דמנציה, טרשת נפוצה, פרקינסון וכדומה. לרוב מי שמתפלים בפגיעה זו הינם רופאי השיקום.

לדברי דר' פרידה שמש, רופאה בכירה במחלקת השיקום בביה"ח "רעות": "אצירת שתן יכולה לגרום לסיבוכים כגון זיהומי שתן, אבנים בדרכי השתן ופגיעה בתפקוד כלייתי. יש להוסיף כי דלקת בדרכי השתן עלולה להתפתח לזיהום בדם, צריבה באזור איבר המין, גרימת פצעי לחץ, נפילות ואף שברים"

הפתרון המועדף הינו צנתור עצמי לסירוגין, המאפשר ביצוע עצמאי ע"י המטופל. הצנתור הינו הליך בו צינורית המוחדרת לשלפוחית מנקזת מתוכה את השתן. מכיוון שחולים רבים אינם חשים מתי עליהם לרוקן את השלפוחית הם מבצעים זאת על פי תזמון, כל כמה שעות.

עקב המבוכה הרבה והשתיקה היחסית הסוררת סביב הנושא, מרבית האנשים לא פונים לרופא. אצל חולים רבים קיימת התחושה כי מדובר בתופעה שאינה ברת טיפול מאחר וישנם סוגים שונים של אי שליטה במתן שתן. שיחה גלויה עם רופא-מומחה בתחום הינה צעד ראשון וחשוב ביותר באבחנת סיבת הפגיעה ובהכנות הטיפול.

לדעת דר' שמש: "בפניי רופא השיקום בתקופת טרום הטיפול עומדות אופציות רבות לבירור ואבחון מדויק לסיבת הבעיה וזאת על ידי בדיקות מעבדה – תפקודי הכליה, בדיקת שתן כללית ותרבית, בדיקת אולטרה-סאונד של דרכי השתן, אורודינמיקה וציסטוגרפיה."

"בנוסף, קיימים כיום סוגי טיפול מגוונים בהתאם לסוגי אי שליטה. מטרות הטיפול הן: שמירה על מערכת השתן העליונה (כליות ואורטרים) מניעת אי-ספיקה כלייתית ומניעת דליפת השתן וריקון מייטבי של השלפוחית." הדגישה דר' שמש.

למאמרים נוספים בנושא בריחת שתן, אצירת שתן ועוד:
בריחת שתן - סוף עידן ההרטבות הנשיות
וידאו: על רצפת האגן ובריחת שתן
שיטת פאולה משפרת תפקוד מיני, בריחת שתן
מניעת בריחת שתן אחרי לידה
יש לי פיפי (באמצע הסקס)

עוד טוענת דר' שמש: "סוגי הטיפול מתחלקים לתמיכתיים, תרופתיים והתערבותיים/ ניתוחיים. לדוגמא, טיפולים תמיכתיים כמו הדרכה ותרגילים לאימון השלפוחית ולחיזוק שרירי רצפת האגן מספיקים על מנת לפתור את הבעיה באי שליטה במאמץ.טיפול נוסף הוא לימוד שליטה על מתן השתן באמצעות ביו-פידבק."

חלק חשוב ביותר בטיפול השיקומי של חולים שעברו פגיעות בחוט השדרה לדוגמה, הינה לימוד צנתורים עצמיים - פעולה טכנית בה המטופל מחדיר מספר פעמים ביממה צנתר דרך השופכה לשלפוחית השתן וזאת לצורך ניקוז השתן, מטרת הפעולה הפחתת הנזק בדרכי השתן העליונה וזיהומים חוזרים. טכנולוגיה חדשה בשוק מבית ענקית המכשור הרפואי הדנית "קולופלסט", מונעת את הפגיעות הרבות שהתלוו בעבר לשימוש בצנתרים עצמיים. הטכנולוגיה החדשה מאפשרת החדרה ללא שפשופים פציעות וזיהומים העלולים להתלוות לתהליך.

תוכנית הטיפול הינה פרטנית ונקבעת רק לאחר בדיקה רפואית מקיפה, תוך התייחסות לכלל גורמי הרקע הרלוונטיים. גישה נכונה בטיפול באי שליטה על מתן שתן חייבת לתת מענה להיבט הרפואי מחד, ולאיכות החיים של המטופל, מאידך. לכן, מומלץ מאוד לסובלים מבעית אצירת שתן לא להתבייש ולפנות לקבלת הטיפול המתאים.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

אפילפסיה: מה ההבדל בין פרכוס כללי לפרכוס חלקי?
מאת מערכת BeOK
| 22/05/2017 |
צפיות: 10
אפילפסיה היא מחלה נוירולוגית הנגרמת מהפרעה בפעילות החשמלית במוח. ישנם סוגים שונים של התקפים וכדי לזהות אותם יש לדעת מהם המאפיינים שלהם
קרא עוד
מחלת גבהים: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 18/05/2017 |
צפיות: 69
מחלת גבהים היא מחלה הנגרמת ממחסור בחמצן במקומות גבוהים. המחלה יכולה לגרום לקשיי נשימה, לבצקות בריאות ואף למוות
קרא עוד
כל מה שצריך לדעת על חיסון נגד חצבת
מאת מערכת BeOK
| 16/05/2017 |
צפיות: 93
בשבועות האחרונים חלה עלייה ניכרת במקרי החצבת באירופה. כדי לדעת אם צריך להתחסן יש להכיר את החיסון המרובע ואת הסכנות הכרוכות בו
קרא עוד
המנגיומה: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2017 |
צפיות: 129
המנגיומות הן נגעים שפירים הנראים ככתם לידה בולט. הן לרוב אינן מזיקות ואינן גורמות לתסמינים והן חולפות מעצמן בתוך כמה שנים
קרא עוד
תזונה נכונה למניעת סרטן הערמונית
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2017 |
צפיות: 133
סרטן הערמונית הוא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים. אכילה של מאכלים מסוימים והימנעות מאחרים יכולה למנוע את המחלה ואת ההתקדמות שלה
קרא עוד
טיי זקס: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 14/05/2017 |
צפיות: 148
טיי זקס היא מחלה גנטית אשר פוגעת במערכת העצבים של התינוק. ילדים החולים במחלה סובלים מעיוורון, מהתקפים ומקצב גדילה איטי
קרא עוד
תסמונת הלם רעלי: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 11/05/2017 |
צפיות: 261
תסמונת הלם רעלי היא זיהום חיידקי נדיר המהווה מצב חירום. התסמונת גורמת לפריחה, לכאבי שרירים ולהתקפים
קרא עוד
סרטן הערמונית: תסמינים, אבחון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 09/05/2017 |
צפיות: 154
סרטן הערמונית הוא מחלה שכיחה בקרב גברים. בזיהוי מוקדם של התסמינים ובאבחון נכון של הממצאים אפשר למנוע את החמרת המחלה
קרא עוד
טטנוס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 08/05/2017 |
צפיות: 92
טטנוס היא מחלה אשר גורמת להתכווצויות שרירים ולעוויתות. הנבגים של החיידק נמצאים באדמה ובאבק וחדירה שלהם למחזור הדם יכולה להיות קטלנית
קרא עוד
המחלה החמישית: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 07/05/2017 |
צפיות: 117
המחלה החמישית היא מחלת ילדים נפוצה אשר לרוב חולפת מעצמה. המחלה יכולה להיות מסוכנת בקרב מבוגרים ובעיקר בקרב נשים בהריון
קרא עוד