ניתוח מוח בערות מלאה ממזער סיבוכים

ניתוח מוח כאשר המנותח ער מאפשר שימור של תפקידים חיוניים כמו תנועות גוף, תפקודי שפה ועוד. ייחודה של שיטה זו היא מזעור הסיבוכים שיכולים להיווצר בעת ניתוח מוח בהרדמה מלאה וקיצור זמן התאוששות.
מאת מערכת BeOK
| 23/12/2010 |
צפיות: 16,563
ניתוח מוח מתבצע בד"כ לצורך כריתת תהליכים פתולוגים שונים כגון: גידולים, מומים בכלי דם, או כריתת מוקדים בקליפת המוח הגורמים לאפילפסיה. לעיתים נמצאים תהליכים אלה בסמיכות למרכזים חיוניים במוח, האחראים על תפקודים שונים כגון תנועת הגוף (האזור המוטורי), תחושה, תפקודי שפה (מרכזים לדיבור ומרכזים להבנת הדיבור ואזורים החשובים לתפקודים קוגניטיביים שונים, כגון: זיכרון, התמצאות במרחב וכדומה.

למידע נוסף בנושא ניתוח מוח בערות מלאה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום אפילפסיה - תמיכה
פורום נוירוכירורגיה, ניתוחי ראש
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום ניתוחי ראש צוואר, גידולי ראש
פורום רפואת משפחה

אחד האתגרים החשובים לביצוע מוצלח של ניתוח מוח הינו שימור אותם תפקודים חיוניים. בחולים מסוימים, ניתוח מוח בערות מלאה (תוך מיפוי האזורים הפונקציונאליים) מאפשר השגת מטרה זו ומביא להתאוששות מהירה יותר ולמזעור הסיבוכים כתוצאה מניתוח בהרדמה מלאה. עד כה נותחו בהצלחה בטכניקה זו למעלה מ-1,000 חולים. ניתוח מוח בערות מלאה מבוצעים במחלקה הנוירוכירורגית במרכז רפואי ת"א כדבר שבשגרה. יש לציין כי המנותחים שיתפו פעולה עם הצוות ומידת שביעות רצונם היתה גבוהה במיוחד.

לאור העובדה כי אין במוח תחושת כאב, ניתוח מוח מבוצע בהרדמה מקומית, המונעת תחושת כאב. לעיתים ניתנת תרופת הרדמה קצרת טווח עד לאחר פתיחת הגולגולת. במהלך ניתוח מוח ראשו של החולה מקובע במסגרת נוקשה השומרת על יציבותו. בהתאם למיקום הגידול מתבצעים החתך העורי ופתיחת הגולגולת מעל האזור הפתולוגי במוח, כאשר לפני פתיחתה נבדקת מידת הרגישות לכאב. בעזרת גירוי חשמלי (בעוצמה נמוכה) של פני המוח מאותרים וממופים האזורים בעלי החשיבות התפקודית.

אזורי מוח, המתגלים כבעלי חשיבות תפקודית מסומנים ע"י פתקיות סטריליות ומהווים תמרור אזהרה למנתח במהלך הניתוח, כאזורים בהם אסור לפגוע. למיפוי זה חשיבות רבה מאחר שפעמים רבות בשל התהליכים הפתולוגים, הנמצאים מתחת לקליפת המוח , פני המוח מעוותים והאנטומיה הרגילה איננה נראית. בנוסף, האזורים התפקודיים בקליפת המוח, ובמיוחד אזורים האחראים על שפה, אינם נמצאים במקומות קבועים (קיימת שונות בין האנשים).

בתום זיהוי מיקומם של המרכזים התפקודיים בקליפת המוח, עובר המנתח למלאכת כריתת הגידול, שגם במהלכה טמון סיכון של פגיעה בקשרים העצביים בין קליפת המוח לאזורים עמוקים יותר (קישורים המוליכים הוראות התנועה/שפה). ערנות החולה במהלך הניתוח מאפשרת גירוי חשמלי גם של אזורים אלה, על מנת לזהות אם פעולה כלשהי של המנתח עלולה לגרום נזק. בנוסף, ניטור מתמיד של תפקוד החולה, עשויה לזהות בשלב מוקדם הופעת חולשה, או הפרעת דיבור המאותתת למנתח על צורך בשינוי טכניקת הניתוח, שינוי גישה, או לפעמים הפסקת הפעולה בכדי לא לפגוע בתפקוד החולה.

פרופ' צביקה רם - מנהל המערך הנוירוכירורגי באיכילוב מספר על חוויה שקרתה לו:"בעת ניתוח מוח בערות מלאה החולה ביקש שישימו לו את המוניטור מול העיניים, כי הוא מאוד רצה לראות את מהלך הניתוח. בשלב מסוים, בזמן שהצוות מטפל בהסרת הגידול שלו, הוא הסב את תשומת לבי לעורק קטן שדימם".

למאמרים נוספים בנושא ניתוחים ועוד:
רופא מומחה? אפשר גם מהבית
מה אתם יודעים על חוסר איזון הורמונלי?
רוצים למנוע דמנציה? אז תתחילו ללכת
כיצד אומגה 3 מסייעת לגופנו?
סובלים מכאב? מדיטציה יכולה לעזור

עם סיום ניתוח המוח, החולה שהיה ער לחלוטין במהלכו, אינו נזקק לתקופת התאוששות המלוות בבלבול, בחילות והקאות. רוב החולים יכולים להשתחרר לבתיהם כבר למחרת ניתוח המוח. כמו בכל פעולה כירורגית גם בניתוח זה קיימים סיכונים, אך לניסיון המנתח והמרדים המלווה כל ניתוח כזה חשיבות עליונה. בצוותים מנוסים אחוז הסיכונים הינו נמוך ביותר. יש לציין כי אין עליה בשכיחות סיבוכים אחרים כגון זיהומים בניתוחים מסוג זה.

לשיטה זו של ניתוח מוח בערות מלאה חשיבות עליונה בחולים הסובלים מתהליכים הנמצאים בסמיכות לאזורים פונקציונאליים במוח. זאת בשל האפשרות למפות את פני המוח במהלך הניתוח לזהות ולנטר האזורים התפקודיים, על מנת לא לפגוע בהם במהלך הניתוח ולאפשר ניתוח מוח ברמת בטיחות מקסימלית. יתרון נוסף של ניתוח מוח בערות מלאה הוא, כאמור, התאוששות מהירה יותר של המנותח וחזרה לשגרת חיים מהר ככל האפשר. כאמור, ניסיון הצוות המנתח, המרדים ואחות חדר ניתוח הינו קריטי להצלחת ניתוחים אלה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

אפילפסיה: טיפול לא תרופתי בעזרת נוירופידבק
| 23/05/2018 |
צפיות: 63
אפילפסיה היא הפרעה נוירולוגית הגורמת להתקפים ולפרכוסים. הטיפול התרופתי במחלה לא מתאים לכל החולים, אך בעזרת טיפול בנוירופידבק אפשר להקל על התסמינים של המחלה ואף למנוע את ההתקפים
קרא עוד
פסוריאזיס של הציפורניים: תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2018 |
צפיות: 218
פסוריאזיס היא מחלת עור שיכולה לפגוע גם בציפורניים. פסוריאזיס של הציפורן מתאפיינת בשקעים בציפורן, בשינויי צבע הציפורן ובחריצים עמוקים בתחתית הציפורן
קרא עוד
נוירופידבק לטיפול באוטיזם ו-PDD
| 02/05/2018 |
צפיות: 837
קרא עוד
סוגים של סרטן העור
| 30/04/2018 |
צפיות: 523
סרטן העור הוא גידול ממאיר המתפתח בתאי העור השונים. ישנם סוגים שונים של סרטן העור ושלכל אחד מהם מאפיינים אחרים, גילוי מוקדם של אנומליות בעור מגביר את סיכויי ההחלמה מהסרטן
קרא עוד
בקע ספורטאים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 26/04/2018 |
צפיות: 465
בקע ספורטאים היא פגיעה בשרירים או ברקמות באזור המפשעה עקב פעילות ספורטיבית. אפשר לטפל במצב בטיפולי פיזיותרפיה או בניתוח
קרא עוד
ניתוחים גינקולוגיים בשיטת לייזר
| 25/04/2018 |
צפיות: 831
קרא עוד
דלקת צוואר רחם [Cervicitis]
| 15/04/2018 |
צפיות: 577
דלקת צוואר הרחם היא מחלה דלקתית אשר יכולה להיגרם על ידי חיידקים, טפילים ונגיפים כשהנפוץ שבהם הוא נגיף הפפילומה האנושי
קרא עוד
קונדילומה: כל מה שצריך לדעת על יבלות באיבר המין
| 04/04/2018 |
צפיות: 1,006
קונדילומה היא מחלת מין הגורמת לגידולים בעור. המחלה מדבקת מאוד וללא טיפול נכון היא יכולה לגרום לסוגים שונים של סרטן
קרא עוד
הפרשות נרתיק – גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
| 27/03/2018 |
צפיות: 820
שינויים במאפיינים של הפרשות מהנרתיק כמו מרקם, צבע וריח, יכולים להעיד על בעיות ועל דלקות כמו זיהום פטרייתי (קנדידה) וזיהום נרתיקי מחיידקים או מטפילים
קרא עוד
מיפוי שומות דיגיטלי: זיהוי מוקדם של מלנומה
| 26/03/2018 |
צפיות: 750
מלנומה הוא הסוג המסוכן ביותר של סרטן העור. מיפוי שומות לזיהוי מוקדם של מלנומה הכרחי להחלמה מהמחלה
קרא עוד