ניתוח מוח בערות מלאה ממזער סיבוכים

ניתוח מוח כאשר המנותח ער מאפשר שימור של תפקידים חיוניים כמו תנועות גוף, תפקודי שפה ועוד. ייחודה של שיטה זו היא מזעור הסיבוכים שיכולים להיווצר בעת ניתוח מוח בהרדמה מלאה וקיצור זמן התאוששות.
מאת מערכת BeOK
| 23/12/2010 |
צפיות: 16,701
ניתוח מוח מתבצע בד"כ לצורך כריתת תהליכים פתולוגים שונים כגון: גידולים, מומים בכלי דם, או כריתת מוקדים בקליפת המוח הגורמים לאפילפסיה. לעיתים נמצאים תהליכים אלה בסמיכות למרכזים חיוניים במוח, האחראים על תפקודים שונים כגון תנועת הגוף (האזור המוטורי), תחושה, תפקודי שפה (מרכזים לדיבור ומרכזים להבנת הדיבור ואזורים החשובים לתפקודים קוגניטיביים שונים, כגון: זיכרון, התמצאות במרחב וכדומה.

למידע נוסף בנושא ניתוח מוח בערות מלאה ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום אפילפסיה - תמיכה
פורום נוירוכירורגיה, ניתוחי ראש
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום ניתוחי ראש צוואר, גידולי ראש
פורום רפואת משפחה

אחד האתגרים החשובים לביצוע מוצלח של ניתוח מוח הינו שימור אותם תפקודים חיוניים. בחולים מסוימים, ניתוח מוח בערות מלאה (תוך מיפוי האזורים הפונקציונאליים) מאפשר השגת מטרה זו ומביא להתאוששות מהירה יותר ולמזעור הסיבוכים כתוצאה מניתוח בהרדמה מלאה. עד כה נותחו בהצלחה בטכניקה זו למעלה מ-1,000 חולים. ניתוח מוח בערות מלאה מבוצעים במחלקה הנוירוכירורגית במרכז רפואי ת"א כדבר שבשגרה. יש לציין כי המנותחים שיתפו פעולה עם הצוות ומידת שביעות רצונם היתה גבוהה במיוחד.

לאור העובדה כי אין במוח תחושת כאב, ניתוח מוח מבוצע בהרדמה מקומית, המונעת תחושת כאב. לעיתים ניתנת תרופת הרדמה קצרת טווח עד לאחר פתיחת הגולגולת. במהלך ניתוח מוח ראשו של החולה מקובע במסגרת נוקשה השומרת על יציבותו. בהתאם למיקום הגידול מתבצעים החתך העורי ופתיחת הגולגולת מעל האזור הפתולוגי במוח, כאשר לפני פתיחתה נבדקת מידת הרגישות לכאב. בעזרת גירוי חשמלי (בעוצמה נמוכה) של פני המוח מאותרים וממופים האזורים בעלי החשיבות התפקודית.

אזורי מוח, המתגלים כבעלי חשיבות תפקודית מסומנים ע"י פתקיות סטריליות ומהווים תמרור אזהרה למנתח במהלך הניתוח, כאזורים בהם אסור לפגוע. למיפוי זה חשיבות רבה מאחר שפעמים רבות בשל התהליכים הפתולוגים, הנמצאים מתחת לקליפת המוח , פני המוח מעוותים והאנטומיה הרגילה איננה נראית. בנוסף, האזורים התפקודיים בקליפת המוח, ובמיוחד אזורים האחראים על שפה, אינם נמצאים במקומות קבועים (קיימת שונות בין האנשים).

בתום זיהוי מיקומם של המרכזים התפקודיים בקליפת המוח, עובר המנתח למלאכת כריתת הגידול, שגם במהלכה טמון סיכון של פגיעה בקשרים העצביים בין קליפת המוח לאזורים עמוקים יותר (קישורים המוליכים הוראות התנועה/שפה). ערנות החולה במהלך הניתוח מאפשרת גירוי חשמלי גם של אזורים אלה, על מנת לזהות אם פעולה כלשהי של המנתח עלולה לגרום נזק. בנוסף, ניטור מתמיד של תפקוד החולה, עשויה לזהות בשלב מוקדם הופעת חולשה, או הפרעת דיבור המאותתת למנתח על צורך בשינוי טכניקת הניתוח, שינוי גישה, או לפעמים הפסקת הפעולה בכדי לא לפגוע בתפקוד החולה.

פרופ' צביקה רם - מנהל המערך הנוירוכירורגי באיכילוב מספר על חוויה שקרתה לו:"בעת ניתוח מוח בערות מלאה החולה ביקש שישימו לו את המוניטור מול העיניים, כי הוא מאוד רצה לראות את מהלך הניתוח. בשלב מסוים, בזמן שהצוות מטפל בהסרת הגידול שלו, הוא הסב את תשומת לבי לעורק קטן שדימם".

למאמרים נוספים בנושא ניתוחים ועוד:
רופא מומחה? אפשר גם מהבית
מה אתם יודעים על חוסר איזון הורמונלי?
רוצים למנוע דמנציה? אז תתחילו ללכת
כיצד אומגה 3 מסייעת לגופנו?
סובלים מכאב? מדיטציה יכולה לעזור

עם סיום ניתוח המוח, החולה שהיה ער לחלוטין במהלכו, אינו נזקק לתקופת התאוששות המלוות בבלבול, בחילות והקאות. רוב החולים יכולים להשתחרר לבתיהם כבר למחרת ניתוח המוח. כמו בכל פעולה כירורגית גם בניתוח זה קיימים סיכונים, אך לניסיון המנתח והמרדים המלווה כל ניתוח כזה חשיבות עליונה. בצוותים מנוסים אחוז הסיכונים הינו נמוך ביותר. יש לציין כי אין עליה בשכיחות סיבוכים אחרים כגון זיהומים בניתוחים מסוג זה.

לשיטה זו של ניתוח מוח בערות מלאה חשיבות עליונה בחולים הסובלים מתהליכים הנמצאים בסמיכות לאזורים פונקציונאליים במוח. זאת בשל האפשרות למפות את פני המוח במהלך הניתוח לזהות ולנטר האזורים התפקודיים, על מנת לא לפגוע בהם במהלך הניתוח ולאפשר ניתוח מוח ברמת בטיחות מקסימלית. יתרון נוסף של ניתוח מוח בערות מלאה הוא, כאמור, התאוששות מהירה יותר של המנותח וחזרה לשגרת חיים מהר ככל האפשר. כאמור, ניסיון הצוות המנתח, המרדים ואחות חדר ניתוח הינו קריטי להצלחת ניתוחים אלה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

מילומה נפוצה: על המחלה והטיפול בה
| 07/11/2018 |
צפיות: 266
מילומה נפוצה היא מחלה ממארת של תאי הפלזמה שבמוח העצם. כיום אפשר לטפל במחלה אך לא להחלים ממנה לחלוטין, אך הצפי הוא שבעתיד הקרוב ימצא מזור למחלה
קרא עוד
זריקות PRP: טיפול אלטרנטיבי לכאבים כרוניים
מאת מערכת BeOK
| 01/11/2018 |
צפיות: 277
אם אתם סובלים מכאבים כרוניים באזורים שונים, כדאי מאוד שתכירו את הטיפול הייחודי בהזרקות שמבוסס על יכולת הגוף שלכם לרפא את עצמו
קרא עוד
לימפומה: כל מה שצריך לדעת על סרטן בלוטות הלימפה
מאת מערכת BeOK
| 29/10/2018 |
צפיות: 376
לימפומה היא סוג של סרטן אשר מקורו בבלוטות הלימפה. ישנם סוגים שונים של לימפומה, שלהם תסמינים שונים ודרכי הטיפול בהם נבדלות אחת מהשנייה
קרא עוד
אשך טמיר: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 28/10/2018 |
צפיות: 304
אשך טמיר הוא מום מולד נפוץ אצל תינוקות זכרים. לרוב המצב מסתדר מעצמו ללא טיפול אך לעתים הפתרון הוא ניתוח לקיבוע האשך
קרא עוד
אלרגיה לתכשיטים: לא כל הנוצץ זהב
| 25/10/2018 |
צפיות: 348
אלרגיה לתכשיטים לרוב נובעת מחשיפה לניקל. האלרגיה אינה חמורה אך היא גורמת לגירוי של העור ולפריחה
קרא עוד
נקודת חן מדממת: סימן אזהרה לסרטן העור
| 24/10/2018 |
צפיות: 359
נקודת חן מדממת אינה בהכרח מעידה על גידול ממאיר, אך אין להישאר אדישים לכך משום שהדימום יכול להוות סימן אזהרה להתפתחות של סרטן העור
קרא עוד
שיקום לאחר אירוע מוחי
| 21/10/2018 |
צפיות: 406
אירוע מוחי פוגע באזורים שונים של המוח, טכנולוגיה חדישה מאפשרת לשקם את אותם האזורים כמעט ללא תופעות לוואי
קרא עוד
דמנציה ואלצהיימר: מה ההבדל בין שתי המחלות?
מאת מערכת BeOK
| 14/10/2018 |
צפיות: 517
רבים מתבלבלים בין דמנציה לאלצהיימר, אך אלה שני מצבים שונים הנגרמים מסיבות שונות ולכן גם הטיפול בהם נבדל אחד מהשני
קרא עוד
עולם חדש בפתח: ה-AI כובש את ההדמיה הרפואית
מאת מערכת BeOK
| 08/10/2018 |
צפיות: 231
ההתפתחות הטכנולוגית ממשיכה לתת את אותותיה בתחום הרפואה. הפעם, ענף ההדמיה הרפואית הוא הנהנה העיקרי מכך. על הקשר בין הדמיה רפואית לבינה מלאכותית (AI)
קרא עוד
וולוודיניה: מה גורם לכאבים כרוניים בפות?
| 07/10/2018 |
צפיות: 443
וולוודיניה היא תסמונת של כאב כרוני באזור הפות. דלקות חוזרות ושימוש במוצרים אינטימיים יכולים לתרום להתפתחות הבעיה
קרא עוד