סרטן המעי הגס: לא גזירה משמיים

בישראל מאובחנים מדי שנה למעלה מ-3,200 מקרים חדשים של סרטן המעי הגס. אם אתם לא רוצים להיכנס לסטטיסטיקה הזו, חשוב שתכירו את השיטות לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס ותגיעו למעקב בהתאם לגילכם ולרמת הסיכון שלכם. צפו בסרטון.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/01/2011 |
צפיות: 21,852
סרטן המעי הגס הינו מחלה שכיחה וקטלנית אשר ניתנת למניעה במרבית המקרים. אחד מתוך כ-20 בני אדם החיים בעולם המערבי, יפתח סרטן במעי הגס במהלך חייו. להלן מספר עובדות על סרטן המעי הגס:

סרטן המעי הגס מהווה את הגורם השלישי בעולם, והשני בשכיחותו בארץ לתמותה מסרטן בקרב נשים וגברים. הסיכון המצטבר ללקות בו במהלך החיים מגיע לכ-6%.

מרבית גידולי המעי הגס מאובחנים באוכלוסייה הכללית כסיכון ממוצע, וקיימת עלייה חדה בשכיחות המקרים מגיל 50 ומעלה.

בישראל מאובחנים מדי שנה למעלה מ-3200 מקרים חדשים של סרטן המעי הגס וקיימים נתונים לאחרונה על עליית שכיחות המחלה אף בגילאים צעירים.

ב-15%-25% מהמקרים קיים סיפור משפחתי של המחלה – רוב המקרים קשורים לנטייה גנטית תורשתית.

למידע נוסף על סרטן המעי הגס ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים
פורום גסטרואנטרולוגיה, מחלות דרכי העיכול
פורום מחלות המעי הגס
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה
פורום רפואת משפחה

תודות לתכניות הגילוי המוקדם, שכיחות סרטן המעי הגס והתמותה ממנו ירדו בשנים האחרונות. סרטן המעי הגס ניתן למניעה בשיעור של כ-90% עם מעקב וגילוי מוקדם בשיטות המתאימות.

איך מונעים את סרטן המעי הגס?


סרטן המעי הגס הינו ייחודי בכך שהוא ניתן למניעה בשיעור גבוה יותר מכל גידול אחר. קיימות מספר שיטות לגילוי מוקדם. גילוי מוקדם של פוליפים במעי, שמקדימים את הופעת סרטן המעי הגס, מאפשר את הוצאתם ועל ידי כך מניעת התפתחות התהליך הסרטני. כמו כן, גילוי של גידולים קיימים בשלבים מוקדמים יותר תורם לסיכוי טוב יותר משמעותית לריפוי.

שיטות הגילוי המוקדם המקובלות כיום הן:1. בדיקת דם סמוי בצואה


בדיקה זו מגלה פוליפים גדולים ומתקדמים שמדממים לחלל המעי וכן גידולים של המעי הגס. רגישות הבדיקה איננה מושלמת ולכן יש לבצעה מדי שנה ברציפות החל מגיל 50 אם אין גורמי סיכון.

2. קולונוסוקפיה וירטואלית


זו בדיקה במכשיר של טומוגרפיה ממוחשבת-CT לפניה מבוצעת הכנה לניקוי המעי עם דיאטה וחומר משלשל, בבדיקה מבוצעת סריקה עם שחזור תלת מימדי של המעי כך שניתן לראות נגעים מורמים בדופן המעי. גילוי נגעים כאלו יצריך בדיקת קולונוסקופיה לזיהוי ודאי וכריתה. יש לציין כי רגישות הבדיקה יורדת כשמדובר בפוליפים מתחת ל-10 מ"מ, וכן לגבי פוליפים שטוחים. זו הסיבה שאיננה מומלצת לאוכלוסיות עם גורמי סיכון כלשהן.

3. קולונוסקופיה


בדיקה זו עדיין נחשבת לבדיקה המדויקת ביותר לאיתור וטיפול בפוליפים שמקדימים התפתחות של סרטן המעי הגס. גם כאן מבוצעת הכנה של המעי עם דיאטה וחומר משלשל לניקוי הדפנות. הבדיקה מבוצעת עם טשטוש הניתן לווריד, הגורם למטופל לישון ולא לזכור את הפעולה. במהלך הבדיקה מחדירים צינור גמיש ודק עם מלמה בקצהו וסוקרים את דפנות המעי לנוכחות של פוליפים או נגעים אחרים. ניתן לקבל הפניה לבדיקה דרך גסטרואנטרולוג. הבדיקה מומלצת לכלל האוכלוסייה ללא גורמי סיכון החל מגיל 50 כל 10 שנים בתנאי שבוצעה במלואה עם הכנה טובה, ולאוכלוסיות עם גורמי סיכון החל מגיל צעיר יותר ובמרווחים המשתנים בהתאם לגורמי הסיכון.

גורמי הסיכון לסרטן המעי הגס הם, בין היתר:


סיפור משפחתי של גידולי מערכת העיכול - בהתאם לרקע האישי והמשפחתי, מסווגת האוכלוסייה לדרגת סיכון ממוצע או מעל לממוצע, ומותאמת מסגרת המניעה והמעקב האופטימאליים על-פי גיל ההתחלה, סוג ותדירות הבדיקות.

מחלת מעי דלקתית המערבת את המעי הגס.

סרטן שד.

עישון.

סוכרת והשמנה.

דרכי מניעה נוספות פרט לגילוי מוקדם, הינן שינוי באורח החיים בהיבט של תזונה פעילות גופנית ועוד.


השירות לגידולים במערכת העיכול במרכז הרפואי ת"א


השירות לגידולים במערכת העיכול, של מכון הגסטרו במרכז הרפואי ת"א, מתמחה בייעוץ, התאמת מסגרת מניעה, מעקב וטיפול, עבור אנשים ו/או משפחות הנמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות גידולים במערכת העיכול.

המרפאה משלבת צוות רב-תחומי הכולל, רופאים מומחים בתחום הגסטרואנטרולוגיה, יועץ גנטי, מתאמת שירותי המרפאה, אפידמיולוגיה, פסיכולוגית קלינית, ועובדת סוציאלית. המרפאה פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם המכון הפתולוגי והמכון הגנטי (לשם בירור נטייה תורשתית לסרטן המעי הגס), וכן עם מחלקות ההדמיה, הכירורגיה והאונקולוגיה ועם האגודה למלחמה בסרטן.

מטרתו העיקרית של השירות לאוכלוסיות בסיכון, הינה לבצע אבחנה של הסיכון לפתח גידולים סרטניים, ולארגן את המעקב הרפואי למשפחות בסיכון.

הדרך היעילה ביותר לטיפול בסרטן המעי הגס היא אבחון מוקדם ומניעה!


ממחקר אחרון שנערך בנושא, עולה כי שיעור קרובי המשפחה של חולי סרטן המעי הגס העוברים מעקב אנדוסקופי ראוי, נמוך מאוד, כ-30% בלבד. לאור דרגת הסיכון הגבוהה של בני המשפחה של החולים, ומאחר שניתן למנוע את סרטן המעי הגס על-ידי מעקב מתאים בלמעלה מ-90% מהמקרים, יש חשיבות ראשונה במעלה, ואף פיקוח נפש בהגדלת מספר בני המשפחה המבצעים מעקב מסודר. על-ידי שיתוף פעולה מלא ושכנוע בני המשפחה, ניתן יהיה להגביר את אחוז ההיענות לבדיקות הגילוי המוקדם ולמנוע את מחלת סרטן המעי הגס.

מה כולל השירות לגידולים במערכת העיכול?


תשאול מקיף, בניית עץ משפחתי מפורט ובדיקה גופנית והתאמת מסגרת מניעה הולמת. ייעוץ אישי ומשפחתי ניתן על-ידי גסטרואנטרולוג בכיר.

אבחנה בין אנשים בסיכון ממוצע, לעומת אנשים בסיכון מעל לממוצע, לגידולי מערכת העיכול ודירוג רמת הסיכון.

התאמת פרופיל המניעה לגבי משפחות בסיכון מעל לממוצע ומעקב בחולים לאחר טיפול בסרטן.

במקרים הרלוונטיים, אנשים ו/או משפחות בסיכון מוגבר, מופנים להמשך יעוץ על ידי גנטיקאי לגבי האפשרות של נטייה גנטית (תורשתית).

בירור מולקולרי וגנטי - מבוצע באופן בלעדי דרך השירות ומיועד לאנשים בעלי סיפור אישי או משפחתי של גידולים. במקרים הרלבנטיים, מבוצעת בדיקה על רקמת הגידול דרך המכון הפתולוגי או נלקחת דגימת דם להפקת דנ"א (לאחר חתימה על טופס הסכמה מדעת). צוות המרפאה מסייע בהעברת דגימות הדנ"א למעבדה הגנטית, וכן בתקשורת עם קופ"ח המבטחת בנוגע למתן טופס ההתחייבות (ט' 17). מטופל שלקה בסרטן המעי הגס מתחת לגיל 50, או שיש לו קרובי משפחה שלקו במחלה בגיל צעיר, חייב לעבור בירור גנטי - תוצאותיו ישפיעו על תדירות המעקב שלו ושל בני המשפחה.

מעקב הכולל בדיקות אנדוסקופיות (סיב אופטי) אבחנתיות וטיפוליות של דרכי העיכול העליונות והתחתונות, בשיטות מהמתקדמות בעולם (בלעדיות בארץ), ובאמצעות ציוד חדשני, לזיהוי ואיפיון יעילים יותר של נגעים טרום-ממאירים והסרתם.

השיטות האנדוסוקפיות כוללות:


אנדוסקופיה משופרת - הדמיה לדרכי העיכול העליונות והתחתונות, מאפשרת תמונה ברזולוציה גבוהה, ואיתור נגעים זעירים ושטוחים שעלולים לחמוק בטכניקה ובציוד רגילים.

כרומו אנדוסקופיה - צביעה של רירית מערכת העיכול תוך כדי ביצוע הבדיקה להדגשת שטח הפנים של הרירית ולגילוי פוליפים, נגעים שטוחים או קטנים, ורירית עם שינויים טרום-סרטניים.

אנדוסקופיה קונפוקאלית - צינור עם סיב אופטי (אנדוסקופ), שבקצהו מיקרוסקופ עם סיב לייזר, המסוגל להגדיל את התמונה המתקבלת של רירית מערכת העיכול פי 1,000 עד לרמת התא הבודד ברירית, בדומה לביופסיה הנבדקת תחת מיקרוסקופ. הטכניקה מאפשרת לאבחן תוך כדי בדיקה, מצבים פתולוגיים ולדגום את האזור לביופסיה באופן ממוקד.

מאמרים נוספים על סרטן המעי הגס ועוד:
סרטן המעי הגס - לשנות הגישה הטיפולית
קולונוסקופיה, תם ונשלם
הגורמים לסרטן המעי הגס
קולונוסקופיה: כך נראה סרטן המעי הגס
מדריך מצולם: הכל על בדיקת גסטרוסקופיה

המלצות למניעה דרך שינוי תזונתי פעילות גופנית ואורח חיים בריא, עדכון בנושאים של תכניות מעקב ומניעה חדשות למטופלים שבמאגר המידע של השירות

באילו תסמונות גנטיות מטפל השירות?


תסמונת תורשתית של סרטן המעי הגס - תסמונת לינץ'.

תסמונת פוליפוזיס אדנומטוטית משפחתית - (FAP).

תסמונות פוליפוזיס נדירות נוספות, פוליפוזיס נעורים ותסמונת ע"ש פוץ-יגר.

תסמונת פוליפוזיס נוספת שזוהתה לאחרונה (MYH פוליפוזיס).

תסמונות אלו נגרמות עקב שינוי גנטי בחומר התורשה (דנ"א), המועבר במשפחה בין הדורות. בחולים אלה קיימת נטייה תורשתית הגורמת לסיכון גבוה ביותר להתפתחות גידולים בגיל צעיר. הסיכוי להעברת שינוי גנטי מסוג זה לצאצאים הינו כ-50%. בחלק גדול מן המקרים, ניתן לזהות את השינוי הגנטי באמצעות בירור גנטי משפחתי, ולאתר בקרב בני המשפחה, מי נושא את השינוי התורשתי וזקוק למסגרת מעקב קפדנית. החשיבות הרבה של תוכניות המניעה והמעקב הקפדני במשפחות עם נטייה גנטית לגידולים במערכת העיכול, באה לידי ביטוי בהצלחתן להביא לתוחלת חיים ארוכה ולאיכות חיים טובה יותר!


* המידע באדיבות ד"ר רויטל קריב מהמרכז הרפואי תל אביב.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

סוכרת סוג 2: המסלול להחלמה מלאה באמצעות ניתוח בריאטרי
ד"ר אסנת רזיאל
| 13/11/2019 |
צפיות: 3,342
רבים מאוכלוסיית העולם מתמודדים עם מחלת הסוכרת שפוגעת בשגרת חייהם ועלולה להוביל לתחלואה קשה. הטיפול התרופתי בסוכרת יעיל ומגוון ונועד ליצב את רמת הסוכר, אולם אין בו בכדי לרפא את המחלה. הניתוחים הבריאטריים, לירידה במשקל, הם כלי נהדר לטיפול בהשמנת יתר קיצונית, ובמקרים רבים נצפית במקביל לירידה במשקל גם נסיגה משמעותית של הסוכרת ואף ריפוי מלא שלה.
קרא עוד
תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי
ד"ר דב אנגלשטיין
| 18/08/2019 |
צפיות: 5,737
תסביב אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב על צירו. נוסף לכאב העז, במצב זה של תסביב זרימת הדם לאשך פוחתת, עם פגיעה בחיות ותפקוד האשך, מצב היכול להוביל להסרתו.
קרא עוד
אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 5,508
מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
קרא עוד
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/08/2019 |
צפיות: 6,543
אורטיקריה גורמת להופעת פריחה, לכאבים ולתחושת אי-נוחות. בעקבות כך, החולה עלול לחוש בסטרס נפשי . סטרס זה ילווה בתחושות חרדה, עייפות כרונית ואף דיכאון. מה נחשב לטיפול האולטימטיבי עבור מחלה זו? וכיצד גורמים לגרד המציק להיעלם?
קרא עוד
סרטן השד – היום שאחרי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2019 |
צפיות: 1,234
החיים עם סרטן השד אינם נגמרים מיד עם ההחלמה. נשים צריכות לחיות עם העובדה שהמחלה בתקופת הפוגה וכי היא יכולה לשוב, חשוב ללמוד להתמודד עם הפחד
קרא עוד
פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 1,236
שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
קרא עוד
דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 755
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 769
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 823
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 637
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד