עישון סיגריה מזיק לתאים באופן מיידי

חשבתם שעישון סיגריה אחת אינו מזיק? חוקרים מצאו כי עישון סיגריה אחת מביא להימצאות חומרים מסרטנים בכל תאי הגוף דקות בודדות לאחר מכן ולהשפעתם על הדנ"א באופן מיידי.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/02/2011 |
צפיות: 6,309
ידוע שעישון ארוך טווח פוגע בתוחלת החיים ובסיכוי ללקות במחלות, אך מחקר חדש מצא שגם עישון סיגריה חד פעמי גורם לנזק מיידי בתאי הריאות. המחקר, שפורסם על ידי האגודה האמריקאית לכימיה, מצא שעישון סיגריה גורם באופן מיידי לנזק לדנ"א, תוך דקות משאיפת העשן. החוקרים מאוניברסיטת מינסוטה במניאפוליס, ארה"ב, התמקדו בחומרים המצויים בכל סיגריה וקרויים הידרוקרבונים ארומטיים פוליציקליים (PAH). חומרים אלה ידועים כמסרטנים ומשמשים בתפקיד מרכזי בהתפתחות סרטן ריאות, אשר גורם למותם של 3,000 אנשים ביום ברחבי העולם וכ-1,300 ישראלים מדי שנה.

מטרת המחקר הייתה לבחון את המנגנון של פירוק PAH הנכנס לגוף באמצעות שאיפת עשן סיגריה, ללא התערבות של גורמי חשיפה אחרים כגון זיהום אוויר והמזון שאנו צורכים. החוקרים עקבו אחר מהלך התפרקות החומר בגופם של 12 מעשנים. המשתתפים במחקר עישנו סיגריה, ובדיקות דם נלקחו מהם לאחר פרקי זמן שונים מרגע השאיפה – החל מרבע שעה ועד לאחר 24 שעות. בכל נקודת זמן נבדק ריכוז תוצרי הלוואי המסרטנים בפלזמת הדם.

למידע נוסף לגבי עישון סיגריות, גמילה מעישון ועוד היכנסו לפורומים:
פורום הפסקת עישון, גמילה מעישון
פורום כירורגית כלי דם, ורידים
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום שומנים בדם, מחלות לב
פורום שיקום לב

מתוצאות המחקר, שפורסם בכתב העת המדעי-מקצועי Cancer Research in Toxicology, עולה כי הרמות המקסימליות של תוצרי הלוואי המסרטנים נמצאו אצל המשתתפים כבר לאחר 15-30 דקות מזמן עישון סיגריה. לאחר מכן החלו רמות תוצרי הלוואי לרדת. החוקרים, שנדהמו ממהירות הופעתם של תוצרי הלוואי המסרטנים, קבעו כי היא דומה למהירות שהייתה מתקבלת אם היו מזריקים PAH ישירות לזרם הדם של המשתתפים.

בעוד שלפני כן חשבו שהשפעת עישון סיגריות מתקבלת בטווח ארוך יותר, המחקר מחזק את ההשערה כי ה-PAH, אחד הגורמים המרכזיים לסרטן ריאות, משפיע על הגוף באופן מיידי. המחקר מצא שאחד המרכיבים גורם למוטציות שמובילות לסרטן בתאי הריאות.

"כיוון שתוצרי הלוואי של פירוק PAH הם מסרטנים, מעידים ממצאי המחקר שהעישון גורם לנזק גנטי מיידי ולעלייה מהירה בסיכון לטווח קצר לסרטן. יש בכך כדי להוות אזהרה חמורה לאנשים השוקלים להתחיל לעשן", כותבים עורכי המחקר.

מהאגודה למלחמה בסרטן נמסר בתגובה למחקר: "בכל יום מגלים מחקרים נזקים חמורים יותר הנגרמים מעישון. כ-10,000 איש מתים בכל שנה כתוצאה מעישון בישראל בלבד. אנשים צריכים להפנים את המידע, עד כמה מסוכנים מוצרי הטבק והרכבם לבריאות. למותר לציין שתמיד חשוב להחליט להפסיק לעשן וחשוב עוד יותר לא להתמכר להרגל הקטלני הזה".

נזקי העישון


כעשרה אחוז מהחומרים מהם מורכבת סיגריה הוכחו כמזיקים וכמאתיים מהם ידועים כקרצינוגנים, חומרים הגורמים לסרטן. העישון גורם להחלשות של מערכת החיסון ולסיכוי רב יותר מהרגיל למחלות שונות, תוך השפעה גם על אנשים הנמצאים בקרבתם של המעשנים. מחקר מצא שלבני זוג של מעשנים היו סיכויים פי שניים עד שלושה ללקות בסרטן הריאה בהשוואה ללא מעשנים.

למאמרים נוספים בנושא עישון סיגריות:
פעילות גופנית: ללא עישון וצריכת אלכוהול
עישון במהלך הריון מוביל לאסון
גמילה מעישון, הטיפים שעוזרים להפסיק
טרשת עורקים ועוד הפרעות לב
גמילה מעישון ללא התערבות טיפולית

תוחלת החיים אצל מעשנים קצרה יותר בכשמונה עד עשר שנים. העישון מגביר את הסיכוי למחלות לב, כגון מחלת כלי דם טרשתית, אירועים מוחיים ומחלות כלי דם פריפריות ברגליים. כמו כן, למעשנים יש סיכויים רבים יותר לפתח מחלות ריאה חסימתיות כרוניות (COPD), הנגרמות כתוצאה מהרס יחידות פונקציונאליות של הריאה ומביאות לקוצר נשימה הולך וגובר. מחלה זו בדרך כלל מופיעה בגילאי חמישים וגורמת לזיהומים חוזרים בדרכי הנשימה המביאים לאשפוז, לצורך בחמצן ואף להשתלות ריאה.

לתינוקות ולילדים הנמצאים בקרבת הורים מעשנים יש סיכוי כפול לפתח בעיות נשימה כגון אסטמה וברונכיטיס. העישון גורם לאימפוטנציה, ירידה בפוריות, נזקים בעור הפנים, הזדקנות מערכות הגוף, קושי בביצוע פעילות ספורטיבית ושלל השפעות מזיקות אחרות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר