סרטן המעי הגס: קווים מנחים לגילוי מוקדם

למעלה מ-90 מומחים מאירופה, ארה"ב ומישראל פרסמו קווים מנחים חדשים לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. הבדיקה המומלצת לגילוי סרטן המעי הגס היא בדיקת דם סמוי לנשים וגברים בגילאי 50-74.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 05/03/2011 |
צפיות: 5,002
סרטן המעי הגס הוא הסרטן השני בשכיחותו באירופה, כמו גם בישראל. כ-330,000 איש באירופה מאובחנים מדי שנה בסרטן המעי הגס וכ-150,000 מתים מהמחלה. בישראל מדובר בסרטן השני בשכיחותו אחרי סרטן השד. כ-3,420 חולים מאובחנים בסרטן זה מדי שנה, וכ-1,240 נשים וגברים מתים ממנו בשנה. בנוסף, מבין מקרי המוות מסרטן בישראל, סרטן המעי הגס הוא גורם המוות השני אחרי סרטן ריאות.

למידע נוסף בנושא סרטן המעי הגס היכנסו לפורומים:
פורום בדיקות רפואיות, בדיקות דם
פורום מחלות המעי הגס
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן ורפואה משלימה
פורום קרינה סלולרית, סרטן

לאור המצב התכנסה לאחרונה מועצת הפרלמנט האירופאי לאישור הנחיות חדשות לבדיקת סקר בסרטן המעי הגס והחלחולת, במטרה לעדכן את ההנחיות שניתנו ב-2003. ההמלצות גובשו במסגרת IARC, רשות מחקר הסרטן של ארגון הבריאות העולמי (WHO) על ידי 90 המומחים המובילים בתחום, ונועדו להבטיח בטיחות ובדיקות אמינות על מנת למקסם את התועלת לאוכלוסיה ולהביא למינימום את הנזקים העלולים להיגרם מבדיקות סקר.

מדוע לערוך בדיקת סקר לסרטן המעי הגס והחלחולת?


לבדיקות סריקה, כמו למשל בדיקת הדם הסמוי בצואה, יש יכולת מוכחת להוריד את התמותה מסרטן המעי הגס ב- 30%. כמו כן קיימת יכולת להוריד משמעותית גם את מספר המקרים החדשים, דרך זיהוי נגעים שפירים והסרתם עוד לפני שהפכו לממאירים. כלומר, לבדיקה זו יש גם גם יכולת למנוע את המחלה. בנוסף, הגילוי המוקדם מאפשר טיפול בשלב מוקדם, מה שמשפר את שיעורי הריפוי מהמחלה באופן משמעותי לכ-80% ויותר ומאפשר לחולים איכות חיים טובה יותר.

מהי הבדיקה המומלצת ולמי היא מיועדת?


המומחים מאשרים: בדיקת דם סמוי לנשים ולגברים בגילאי 50-74 היא הבדיקה המומלצת כבדיקת סקר. יש הסכמה כי בכוח בדיקה זו להפחית תמותה מסרטן המעי הגס והחלחולת. המומחים הבהירו כי על אף שבמספר מדינות נעשה שימוש בבדיקה פולשנית (כגון קולונוסקופיה) לאוכלוסיה בריאה, הבדיקה שהוכחה כבעלת מינימום סיכון ומקסימום תועלת היא בדיקת הדם הסמוי.

מדיניות הסריקה של משרד הבריאות לגילוי סרטן המעי הגס בישראל קובעת כי כל אזרח בגיל 50-74 יוזמן לבדיקה לנוכחות דם סמוי בצואה אחת לשנה, בזימון יזום ותוך שימוש בערכה בעלת רגישות גבוהה. לאוכלוסייה בסיכון גבוה בשל היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס מומלץ לבצע בדיקה קולונוסקופית תקופתית אחת ל-3-5 שנים.

באוכלוסיית ישראל ישנם 1.35 מיליון תושבים בקבוצת הגיל 50-74 המיועדים לסריקה התקופתית.
משרד הבריאות מפעיל מזה מספר שנים תוכנית לאומית לגילוי סרטן המעי. התוכנית מפקחת על הביצוע הארצי של הבדיקות ועל מעקב איכות אחר הגידולים הממאירים והלא ממאירים המתגלים בבדיקות הסריקה ובבדיקות ההמשך. במסגרת תוכנית זו הונחו כל קופות החולים לבצע בדיקת סריקה של כלל אוכלוסיית המבוטחים, לפי המדיניות שנקבעה בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות ממאי 2005, בהמלצת המועצה הלאומית לאונקולוגיה.

למאמרים נוספים בנושא סרטן המעי הגס:
סרטן המעי הגס: לא גזירה משמיים
קולונוסקופיה וירטואלית, קל להציל חיים
סקר חדש בנושא סרטן המעי הגס
בשר אדום גורם להתפתחות סרטן המעי הדק
משככי כאבים מונעים את סרטן המעי הגס

מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, מסבירה כי "חשוב לזכור שבנוסף לסריקה לאבחון מוקדם, המאפשרת גם איתור נגעים קדם ממאירים, יש עוד דרכים להפחית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס. חשוב לאמץ פעילות גופנית סדירה, להימנע מהשמנה, מעישון ומצריכת אלכוהול לא מבוקרת ולהמעיט באכילת בשר אדום ו/או מעובד".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

סוכרת סוג 2: המסלול להחלמה מלאה באמצעות ניתוח בריאטרי
ד"ר אסנת רזיאל
| 13/11/2019 |
צפיות: 4,767
רבים מאוכלוסיית העולם מתמודדים עם מחלת הסוכרת שפוגעת בשגרת חייהם ועלולה להוביל לתחלואה קשה. הטיפול התרופתי בסוכרת יעיל ומגוון ונועד ליצב את רמת הסוכר, אולם אין בו בכדי לרפא את המחלה. הניתוחים הבריאטריים, לירידה במשקל, הם כלי נהדר לטיפול בהשמנת יתר קיצונית, ובמקרים רבים נצפית במקביל לירידה במשקל גם נסיגה משמעותית של הסוכרת ואף ריפוי מלא שלה.
קרא עוד
תסביב האשך: מצב חירום אורולוגי
ד"ר דב אנגלשטיין
| 18/08/2019 |
צפיות: 7,126
תסביב אשך הוא מצב שבו האשך מסתובב על צירו. נוסף לכאב העז, במצב זה של תסביב זרימת הדם לאשך פוחתת, עם פגיעה בחיות ותפקוד האשך, מצב היכול להוביל להסרתו.
קרא עוד
אטקסיה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 13/08/2019 |
צפיות: 6,608
מה זה "אטקסיה"? ממה זה נגרם? כיצד מאבחנים אטקסיה? מהם תסמיניה העיקריים? ומה פריט המידע הכי מהותי בדרך לזיהוי ואבחון המחלה?
קרא עוד
אורטיקריה: סוגים, גורמים ודרכי טיפול
ד"ר יורם פייטלסון
| 07/08/2019 |
צפיות: 6,763
אורטיקריה גורמת להופעת פריחה, לכאבים ולתחושת אי-נוחות. בעקבות כך, החולה עלול לחוש בסטרס נפשי . סטרס זה ילווה בתחושות חרדה, עייפות כרונית ואף דיכאון. מה נחשב לטיפול האולטימטיבי עבור מחלה זו? וכיצד גורמים לגרד המציק להיעלם?
קרא עוד
סרטן השד – היום שאחרי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2019 |
צפיות: 1,276
החיים עם סרטן השד אינם נגמרים מיד עם ההחלמה. נשים צריכות לחיות עם העובדה שהמחלה בתקופת הפוגה וכי היא יכולה לשוב, חשוב ללמוד להתמודד עם הפחד
קרא עוד
פציאליס: כיצד מטפלים בשיתוק בעצב הפנים?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/07/2019 |
צפיות: 1,317
שיתוק של עצב הפנים מהווה הן בעיה תפקודית והן בעיה אסתטית. הכירורגיה הפלסטית מאפשרת מגוון של ניתוחים שיקומיים שמשפרים את איכות החיים של הלוקים במצב
קרא עוד
דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 779
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 842
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 923
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 678
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד