על הספה: פירוש חלומות בגישת הפסיכותרפיה

פירוש חלומות העסיק את האדם מאז ומתמיד. על פי גישת הפסיכותרפיה, פירוש חלומות הוא הדרך להעלות בעיות חשובות איתן אנו מתמודדים ולפתור נושאים בזמן, לפני שמאוחר מדי.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/03/2011 |
צפיות: 5,504
למרות המחקרים בנושא, גם חלומות מודרניים תמיד נושאים איתם מסתוריות. הנה כמה גישות פסיכולוגיות לפירוש חלומות ומדוע הן חשובות בטיפול:

זיגמונד פרויד הוא שקרא לחלומות "דרך המלך לתת מודע". ספרו "פירוש החלום" הוא אחד מעבודותיו החשובות ביותר. פרויד האמין שכל חלום הוא הגשמה של משאלה, לעתים חבויה, כאשר הגשמת המשאלה שמתבטאת בחלומות היא לא בהכרח מקור להנאה. למשל, לעתים משאלתו של אדם הוא להיות מוענש. פרויד האמין שבחלומות טמון תוכן מיני שמניע אותם. פרויד הניח את היסוד לתפיסה שרצון סודי מסתתרת בתוכן החלום.

יש תפיסות שונות לגבי פירוש חלומות. מדענים בשנים האחרונות מאמינים שהחלומות הם לא יותר מפעילות חשמלית במוח, שמנקה את עצמו במהלך הלילה, ויש המאמינים שחלומות הם חשובים ביותר להבנת התת-מודע, כרמזים חשובים לקבלת ההחלטות שלנו בחיי היומיום.

למידע נוסף בנושא פירוש חלומות, פסיכותרפיה ועוד היכנסו לפורומים:
פורום NLP דמיון מודרך
פורום הפרעות שינה ועייפות
פורום פסיכולוגיה
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום פסיכותרפיה גופנית

על פי גישת הפסיכותרפיה, למטרת פירוש חלומות חשוב להבין שאנו לעולם לא משתמשים בחלום עצמו. זה אולי נשמע מוזר, אבל חשבו על כך. כשאתם מספרים למישהו על החלום שלכם, זה בלתי אפשרי לתאר את כל מה שחוויתם בזמן החלום. כל שאתם יכולים לעשות הוא לתאר את החלום במילים. למעשה, כשאנו מדברים על חלומות אנו מדברים על התפיסה שלנו אותם.

מה שאנו בוחרים לספר הוא המשמעותי. כשאנו מספרים אנו בונים מבנה לחלום, לעתים הגיוני יותר מאשר שהיה בחלום עצמו. בתהליך סיפור החלום אפשר לראות את המהלכים הפסיכולוגיים והתפיסות שלנו.

העבודה הקלינית של פירוש חלומות כוללת שלושה שלבים:

1. כתיבת החלום

– קודם כל, אנו זקוקים לטקסט של החלום. מומלץ לכתוב אותו מיד כשמתעוררים מהחלום. לעתים אם תזכרו בחלום במהלך הטיפול, המטפל יכתוב את מה שתאמרו.

2. אסוציאציות

– עליכם לתאר ולהבין את ההקשרים הפסיכולוגיים לסצנות שונות בחלום. האסוציאציות צריכות להגיע מחיי היומיום שלהם, ולא ממילוני פירוש חלומות שונים. בדרך כלל המטפל ישאל, כשאתה חושב על החלום, אילו אסוציאציות עולות לך? אם למשל חלמתם על חבר ילדות, לא בהכרח יש לאדם עצמו משמעות, אלא על מה שחשבתם עליו כשהייתם ילדים, במהות שלו – יתכן שכאן טמונה המשמעות שרלוונטית לדברים שמעסיקים אתכם היום.

3. הקשר בין האסוציאציות שהועלו

– מצאו את הקשרים בין האסוציאציות השונות, כמו תרגילי "קו-נקודה" שמחברים בהם את הנקודות כדי לראות את התמונה שמסתתרת ביניהן. מבחינה פסיכולוגית, תבדקו מהי הרשת המקשרת בין האסוציאציות שעלו לכם מהחלום, ותקבלו תמונת מצב של הקונפליקטים שמעסיקים אתכם. לעתים רבות האסוציאציות יהיו בעיקר רגשיות. כשעולות תחושות מסוימות מהחלום, אפשר להעלות סיטואציה מהעבר שגרמה לכם להרגיש תחושות דומות ולקשר זאת לחייכם הנוכחיים.

פירוש חלומות - נקודות חשובות על פי גישת הפסיכותרפיה:


לעתים תוכלו לשים לב שאם תקשיבו לחלומותיכם תוכלו לפתור בעיות מסוימות בזמן. למרות שניתוח חלומות לא בהכרח צריך להיות חלק מטיפול פסיכותרפי, הטיפול עשוי להיות פורה יותר אם תנסו לפענח את החלומות שלכם.

חלומות הם תמיד "אמיתיים" – לא אמיתיים במובן הפשוט, אלא שהמשמעות של חלומות היא בדרך כלל מטאפורית ובדרך כלל מתארת תחושות אמיתיות שאנו חווים. למשל אם אשה חולמת שלבעלה יש רומן, אין זה אומר שיש לו באמת רומן, אבל דבר זה מציג תמונה גרפית של התחושות שלה. ברגע שהיא מכירה בתחושה הזו, היא יכולה לבדוק את חייה, ולבדוק מדוע היא מרגישה נבגדת ומה עליה לעשות בנידון. החלומות קוראים לנו להתעורר ולהתייחס לאמת הזו. חלומות שחוזרים על עצמם מראים שאתם מפספסים את המשמעות האמיתית שלהם, ולכן חשוב להתייחס לבעיה.

למאמרים נוספים בנושא חלומות, פסיכולוגיה ועוד:
טלוויזיה, בעיות שינה - מה הקשר?
לילה טוב. על הפרעות שינה בילדים
עשר שיטות למניעת הפרעות שינה
סדר יום קבוע מפחית דיכאון
התמודדות עם מתח: עצות לחיים בריאים יותר

לעתים פירוש חלומות הוא ההפך ממה שנראה על פני השטח – כלומר, לעתים אנו רואים את התשוקות שלנו משתקפות באחרים. למשל, אם אתם חולמים שאתם מובכים במקום ציבורי בלי בגדים, זה בדרך כלל אומר שיש לכם צורך להסתיר משהו שאתם חוששים שיראה לאחרים כמו "האמת הערומה".

לא כל מטפל בפסיכותרפיה מומחה בנושא פירוש חלומות. פרויד סבר שכדי לעסוק בפירוש חלומות על המטפל להבין בתחומים שונים כגון אמנות, היסטוריה, מוסיקה ודת, מעבר להכשרה הפסיכולוגית. תוכלו לשאול את המטפל האם יש לו את ההכשרה הראויה לכך.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אילן בוש
    ד"ר אילן בוש
    פסיכיאטר ילדים בכיר מומחה בפסיכיאטריה ילדים ונוער, הפרעות קשב וריכוז, מתן ייעוץ פסיכולוגי, פסיכותרפיה, אוטיזם, גיל ההתבגרות, הפרעות חרדה, הגיל הרך ... קרא עוד