נמצאה דרך להאריך חיי חולי סרטן גרורתי

טיפול פליאטיבי הוא גישה טיפולית כוללנית שמטרתה לשפר את איכות החיים של חולים במחלה חשוכת מרפא. מחקר חדש הוכיח לראשונה שטיפול פליאטיבי משולב בטיפול אונקולוגי סטנדרטי מאריך את חייהם של חולי סרטן אמבולטוריים.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2011 |
צפיות: 6,229
מחקר חדש שנערך בביה"ח הכללי בבוסטון, מסצ'וסטס ופורסם במגזין ניו אינגלנד בדק את ההשפעה של מתן מוקדם של טיפול פליאטיבי (תומך) בשילוב עם טיפול אונקולוגי סטנדרטי על איכות החיים ושרידות בחולי סרטן אמבולטוריים (לא מאושפזים) עם מחלה גרורתית שאובחנה לאחרונה. תוצאות המחקר הראו כי הטיפול המשולב האריך את שרידות החולים ושיפר את איכות חייהם.

למידע נוסף בנושא סרטן היכנסו לפורומים:
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן העור, מלנומה, נקודות חן
פורום סרטן הערמונית, סרטן האשכים, סרטן שלפוחית השתן
פורום סרטן ורפואה משלימה

תוצאות המחקר הוצגו לראשונה ביום עיון מיוחד שערכה העמותה לקידום הסיעוד האונקולוגי בנושא חידושים ועדכונים בכאב אונקולוגי. המחקר נערך בקרב 151 חולים אמבולטוריים שאובחנו לאחרונה עם סרטן גרורתי מסוג Non small cell Lung הידוע כ-NSCL.

החולים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות מחקר:
חולים שקיבלו טיפול פליאטיבי בדגש על איזון סימפטומים של כאב, נשימה, בחילות ועוד, וכן מענה פסיכוסוציאלי בשילוב עם טיפול אונקולוגי סטנדרטי.
חולים שקיבלו טיפול אונקולוגי סטנדרטי בלבד.

תוצאות המחקר הראו כי חציון זמן השרידות היה ארוך יותר בקבוצת המטופלים שקיבלו טיפול פליאטיבי לעומת החולים שטופלו בטיפול אונקולוגי סטנדרטי בלבד. לחולים שהיו בקבוצה שכללה טיפול פליאטיבי הייתה איכות חיים טובה יותר מאשר לחולים שקיבלו טיפול אונקולוגי סטנדרטי בלבד.

למספר מועט יותר של חולים שקיבלו טיפול פליאטיבי מוקדם ניתן טיפול אגרסיבי בשלב האחרון לחייהם לעומת החולים שקיבלו טיפול אונקולוגי בלבד. למרות התוצאה הנ"ל, לחולים בקבוצה שכלל טיפול תומך הייתה שרידות ארוכה יותר מהמטופלים שקיבלו טיפול אונקולוגי סטנדרטי בלבד.

מסקנת החוקרים הייתה כי לשילוב של טיפול פליאטיבי בשלב מוקדם יחסית עם הטיפול האונקולוגי הסטנדרטי בחולי סרטן NSCL גרורתי יש משמעות קלינית הבאה לידי ביטוי גם בשרידות החולים וגם באיכות החיים שלהם. ההשפעה כמעט וזהה לתגובה לטיפול כימותרפי הניתן בקו ראשון בחולים אלו.

פרופ' פסח שוורצמן, מנהל שרות שכוך הכאב שרותי בריאות כללית מחוז דרום באוניברסיטת בן גוריון אמר כי "מדובר בממצא מחקרי חשוב וחדשני, שכן זו הפעם ראשונה שפורסמה עבודה בה הגורם המשתנה היה הטיפול הפליאטיבי וכן הפעם הראשונה בה עלה כי הטיפול התומך האריך את שרידות החולים". המחקר מציע אופציה טיפולית מוצלחת להקלה סימפטומטית של חולי סרטן גרורתי וכן מתייחס לדילמות הקשורות לשימוש בשירותים רפואיים בשלבים האחרונים של חייהם של חולי סרטן.

מהו טיפול פליאטיבי?


מקור השם הוא מהמילה palliation שהיא בעצם טיפול תמיכתי ולא מרפא. טיפול פליאטיבי מוגדר על ידי ארגון הבריאות העולמי כגישה טיפולית כוללנית שמטרתה לשפר את איכות החיים של חולים ובני משפחתם, המתמודדים עם מחלה חשוכת מרפא עם מאפיינים וקשיים הקשורים למצבי סוף החיים, במטרה למנוע ולהקל את סבלם.

טיפול פליאטיבי הוא המשמעותי בכל שלבי המחלה ולא כמו שמקובל לחשוב בשלב שהמחלה לא מגיבה עוד לטיפול מרפא. בכל שלב הדבר החשוב ביותר הוא הקלה על הכאבים ועל סימפטומים נוספים - פיזיים (כגון קוצר נשימה, עייפות, עצירות, בחילות, חוסר תיאבון, קושי להירדם), חברתיים, פסיכולוגיים (כגון דיכאון וחרדה) ורוחניים של החולה.

טיפול פליאטיבי הינו גישה טיפולית ובארצות מסוימות כמו אנגליה, ארה"ב, קנדה אף התמחות העוסקת בהקלה של סבל פיזי, נפשי או רוחני. כך ניתן להקל על כאב, קוצר נשימה, הקאות, חרדה, דיכאון ועוד בחולים הסובלים ממחלות חשוכות מרפא כגון סרטן, מחלות שרירים ניווניות, אי ספיקת ריאות, כליות, כבד או לב כרוניים ועוד.

לכתבות נוספות בנושא סרטן:
צריכת בירה מתונה מסייעת למנוע סרטן כליה
נטילת אסטרוגן מורידה את הסיכון לסרטן שד
מחקר: חולי אלצהיימר לוקים פחות בסרטן
לראשונה: ניתן לרפא את סרטן המעי הגס
סרטן המעי הגס: קווים מנחים לגילוי מוקדם

על פי חוזר מנכ"ל משרד הבריאות מספטמבר 2009, בתי חולים וקופות חולים אמורים להתארגן למתן שירות פליאטיבי לכל דורש עד שנת 2012, בבית החולה או בבית חולים. בישראל יש מספר יחידות הוספיס המטפלים בחולים בבית. כמו כן, במספר בתי חולים קיימת יחידה לייעוץ פליאטיבי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר