מערכת העיכול העליונה: הפרעות נפוצות

מערכת העיכול היא האיבר היחיד בגוף שנמצא בתנועה מתמדת. המזון שאנו אוכלים מיועד לספק אנרגיה לקיום החיים ולהוות אבן בניין לצמיחת הגוף ולתחזוקתו. לשם כך המזון עובר תהליכים מורכבים של תנועה לאיבר היעד, שם יפורק על ידי מיצי העיכול בקיבה ובמעי, ויספג במעי.
מאת מערכת BeOK
| 05/07/2011 |
צפיות: 51,066
הפרעות בתנועה ובתפקוד של מערכת העיכול יכולות לגרום להפרעות בהולכת המזון וליצור תסמינים של הפרעות בליעה, צרבת, מלאות לאחר האוכל, עצירות ושלשול. הגורמים למצבים אלו הם הפרעות בעצבים ובשרירי מערכת העיכול.

קבוצה נוספת של הפרעות נגרמת בשל ירידה בסף התחושה לכאב ולגירויים אחרים, ולא בגלל הפרעה אורגנית הניתנת למדידה. במצב זה נגרמים תסמינים דומים לתסמינים הקודמים, אבל הגישה האבחנתית והטיפולית שונות לחלוטין. תלונות אלו מכונות כיום "הפרעות תפקודיות במערכת העיכול", והן שכיחות יותר מאשר ההפרעות האורגניות הרגילות.

למידע נוסף בנושא מערכת העיכול היכנסו לפורומים:
פורום גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים
פורום גסטרואנטרולוגיה, מחלות דרכי העיכול
פורום מחלות המעי הגס
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה
פורום רפואת משפחה

ההפרעות השכיחות במערכת העיכול ודרכי אויר עליונים - Aero-Digestive System:
1. הפרעות בבליעה
2. תחושת גוף זר בגרון
3. העלאת גירה
4. צרבת ומחלת ההחזר הקיבתי- ושטי (מחלת הרפלוקס)
5. שיעול/צרידות/כחכוח/הפרשות רבות בחלל הפה/אסטמה/קוצר נשימה/מחנק לילי המיוחסים למערכת העיכול/תחושת גוף זר בגרון
6. כאב בחזה ממקור לא לבבי
7. גיהוק/שיהוק/בליעת אויר
8. בחילה והקאה
9. כאב בחזה ממקור לא לבבי
10. דיספפסיה תפקודית ("קיבה רגישה")
11. שיתוק הקיבה

הפרעות תפקודיות בבליעה מתחלקות לשני סוגים עיקריים: אלו שמקורן בחלל הפה והלוע, ואלו שמקורן בוושט. הפרעות בחלל הפה והלוע נובעות ממחלות עצבים או שרירים, בעיקר בחולים לאחר אירוע מוחי, ניוון שרירים או מחלות של מערכת העצבים המרכזית וההיקפית כסוכרת ומחלת פרקינסון. הפרעות בתפקוד הוושט כוללות את מחלת האכלזיה וכישלון בתנועתיות הוושט. אמצעי האבחון הם מדידת לחצים בוושט, צילום דינאמי של מנגנון הבליעה או אלקטרומיוגרפיה (EMG) ולרינגוסקופיה. הטיפולים המקובלים מותאמים אישית לבעיית החולה וכוללים שיקום בליעה ע"י קלינאית תקשורת המתמחה בתחום, טיפול תרופתי, הזרקת בוטולינום טוקסין (בוטוקס), הרחבת הוושט וניתוחים.

מחלת ההחזר הקיבתי-וושטי, שבה חוזר תוכן קיבה לוושט, בעיקר לאחר האוכל, היא אחת מהמחלות השכיחות של העולם המודרני. הביטויים העיקריים של הפרעה זו הם, צרבת, עליית תוכן חומצי או מזון, כאב בחזה שלא ממקור הלב ולעיתים אסטמה, שיעול כרוני, מחנק לילי, צרידות וכחכוח בגרון.

בדיקות להערכת תנועתיות מערכת העיכול העליונה
מנומטריית ושט – מדידת לחצים בוושט, הנותנת אינפורמציה לגבי הפעילות המוטורית של הוושט ושל שני שסתומיו. הבדיקה נותנת אינפורמציה לגבי תפקוד הוושט בחשד להפרעות בבליעה, מחלת ההחזר הקיבתי-ושטי (GERD), כאב בחזה והקאות. לאחרונה נרכש במכון ציוד חדשני הכולל מנומטריה ברזולוציה גבוהה עם עכבה חשמלית שהוא המילה האחרונה באבחנות של הפרעות בתנועתיות לאורך מערכת העיכול.

ניטור PH הושט במשך 24 שעות – בדיקה זו נועדה לאפיין את כמות הפרשות החומצה מהקיבה לוושט לאורך היממה. הבדיקה נועדה להעריך את חומרת הצרבת לחולים אשר אינם מגיבים לטיפול, וכן לפני החלטה על ניתוח למחלת ההחזר הקיבתי-ושטי.

בדיקת משולבת של חומציות ועכבה - pH-Impedance – בדיקה המאפיינת את כל סוגי ההחזר הקיבתי-ושטי – חומצי ושאינו חומצי. הבדיקה מיועדת לחולים, שאינם מגיבים לטיפול התרופתי המקובל, וכן לחולים עם תופעות מחוץ למערכת העיכול כגון כאב בחזה \ שעול \ צרידות \ אסטמה \ מחנק \ כחכוח \ תחושת גוף זר בגרון.

התרוקנות קיבה – בדיקה הנותנת אינפורמציה לגבי התפקוד המוטורי של הקיבה על-ידי מדידת קצב ההתפנות שלה. הבדיקה מיועדת לחולים, הסובלים מכאב בטן לא מוסבר, נפיחות, שובע מוקדם, בחילה והקאות.

בדיקות רישום חשמלי EMG – בבדיקות אלה נבדקת הפעילות החשמלית של העצבים והשרירים השונים בגוף. במערכת העיכול העליונה נבדקים מצבי פגיעה עצבית או שרירית בסוגר הוושטי העליון

טיפולים
הטיפולים השונים נגזרים מהאבחנות של החולים. הטיפול המקובל הוא טיפול תרופתי בחוסמי משאבות מימן בצרבת או כאב בבטן עליונה. לעיתים יש מקום להוסיף טיפולים הממריצים את מערכת העיכול לעבוד. הזרקת בוטולינום טוקסין נעשית בחולים הסובלים מאכלזיה של הוושט, אכלזיה של סוגר ושטי עליון או שיתוק של הקיבה. חולים אשר אינם מגיבים לטיפול התרופתי מועמדים לניתוח בהתאם לממצאים (אכלזיה \ מחלת ההחזר קיבתי ושטי)

המרפאה הייחודית להפרעות תפקודיות של מערכת העיכול באיכילוב, נועדה לענות על מגוון של בעיות, הנובעות ממצבים כגון קיבה ומעי רגישים. במרפאה שותפים רופאים וכן צוות פארה-רפואי, התורמים לגישה ולטיפול הכוללני בחולה, כל אחד על פי תחומו הספציפי. המרפאה משלבת טיפולים תרופתיים מסורתיים וכן שימוש במגוון טיפולים לא תרופתיים.

הטיפול בהפרעות תנועתיות ותפקודיות של מערכת העיכול הנו טיפול מורכב. הוא כולל שינוי באורחות החיים, ובהרגלי התזונה, טיפולים כוללניים (הוליסטיים) עם יעילות מוכחת, טיפול תרופתי וניתוחי.

טיפולים תרופתיים
1) תרופות לתסמינים ספציפיים (כאב בטן, שלשול, עצירות, אי שליטה על הסוגרים, פליטת גזים ונפיחות).
2) תרופות המיועדות לטיפול בליקוי בתנועתיות המעי ובסף הרגישות הנמוך לכאב, נפיחות וגירויים אחרים.
3) הזרקת רעלן הבוטולינום (BOTULINUM TOXIN) נועדה להרפיית שרירי מערכת העיכול. המצבים השכיחים להזרקה הם אכלזיה של הוושט, שיתוק של הקיבה, סדק בפי-הטבעת ועצירות מסוג אניזמוס.

לכתבות נוספות בנושא מערכת העיכול:
איך להקל על בעיות עיכול, גזים ועצירות
איך מקלים על תסמונת מעי רגיז ללא תרופות
כאבי בטן אצל ילדים, הבעיה ופתרונה
כאבי בטן בילדים: מתי צריך לגשת לרופא?
ג'ט לג מאט קצב חילוף חומרים


טיפולים לא תרופתיים כוללניים (הוליסטיים)
1) ייעוץ תזונתי - במסגרת הייעוץ התזונתי על-ידי דיאטנית המתמחה בתחום, מושגת תמונה כוללת של הרגלי האכילה והתזונה. על סמך תמונה זו נבנה הטיפול התזונתי המותאם אישית למטופל. כלים תזונתיים אלה עשויים להוביל להקלה משמעותית בתסמינים. במסגרת זו נכללים גם טיפולים ב"חיידקים ידידותיים" (פרוביוטיקה) המשפיעים על אקולוגיית המעי והוכחו כיעילים בהפרעות תפקודיות של מערכת העיכול.

2) טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (Cognitive Behavioral Therapy) - חולים בהפרעות תפקודיות של מערכת העיכול חווים סבל גופני והיעדר הבנה לתלונותיהם על ידי אחרים ("לא מאמינים לי"). מטרת הטיפול היא לחזק את כישורי ההתמודדות של החולה על-ידי התמקדות בתהליכי החשיבה ותפיסת מצבו וכן בדיקת הקשרים בין רגשות, מחשבות, והתנהגות.

3) משוב ביולוגי (Biofeedback) - משוב ביולוגי הנה שיטה שמטרתה לסייע לאדם להשיג שליטה בתגובות פיזיולוגיות בלתי רצוניות. תהליכי הלימוד להרפיה עצמית, שליטה ואיזון בין גוף לנפש מושגים ע"י שימוש במכשור המזהה ומגיב לתהליכים פיזיולוגיים.

4) היפנוזה רפואית - היפנוזה היא מצב מודעות שונה ממצב של ערות רגילה. בעת הטיפול המטופל אינו ישן ואינו נמצא במצב של חוסר הכרה, אלא במצב דמוי חלימה. דרך מצב הכרה זה המטופל יכול להשיג הרפיה פנימית ויכולת שליטה עצמית על התסמינים. בעת הטיפול אין אובדן שליטה ואין כל סכנה שהמטופל יעשה דברים בניגוד לרצונו או מצפונו.

המידע באדיבות ד"ר רון ישי, מנהל השרות לנוירוגסטרואנטרולוגיה ותנועתיות מערכת העיכול, איכילוב.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

ניקור בלוטת התריס: הכנה להליך, פירוש תוצאות ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 21/01/2018 |
צפיות: 38
ניקור הוא הליך רפואי שבו בודקים אם קשריות וגושים בבלוטת הריס הם שפירים או ממאירים. ההליך פשוט ואינו כרוך בהכנות מקדימות
קרא עוד
מיאסטניה גרביס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 17/01/2018 |
צפיות: 88
מיאסטניה גרביס היא מחלה המתפתחת בעקבות ליקוי בתקשורת בין העצב לשריר. המחלה גורמת לחולשה של השרירים שיכולה לבוא לידי ביטוי בקשיי נשימה, בעפעפיים נפולים ובקשיים לעלות במדרגות
קרא עוד
אבנים בכיס המרה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 14/01/2018 |
צפיות: 124
אבנים בכיס המרה נוצרות מעודף כולסטרול או בילירובין בגוף. אוכל רווי שומן ועודף משקל תורמים להיווצרות שלהן
קרא עוד
סרטן הכליה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 10/01/2018 |
צפיות: 216
סרטן הכליה הוא גידול ממאיר המתפתח בכליות. בשלביה המוקדמים למחלה אין תסמינים ולכן פעמים רבות מגלים אותה כשהיא כבר שלחה גרורות לאיברים אחרים
קרא עוד
הידרותרפיה לטיפול בטרשת נפוצה
מאת מערכת BeOK
| 08/01/2018 |
צפיות: 112
התעמלות במים או טיפולים כמו וואטסו יכולים לסייע רבות לחולים בטרשת נפוצה, הם משפרים את הגמישות ואת שיווי המשקל ומונעים עייפות של הגוף
קרא עוד
מיגרנה: סוגים ותסמינים
מאת מערכת BeOK
| 07/01/2018 |
צפיות: 111
שני סוגי המיגרנה הנפוצים ביותר הם מיגרנה עם אאורה ומיגרנה ללא אאורה. הבחנה בין הסוגים והבנה שלהם יסייעו לטפל נכון ולמניעה
קרא עוד
תסמונת בארט: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 03/01/2018 |
צפיות: 230
תסמונת בארט היא חריגה של תאי הוושט בעקבות חשיפה ממושכת לחומצה קיבתית. התסמונת יכולה לגרום להתפתחות של תאים טרום סרטניים בוושט
קרא עוד
פולימיאלגיה ראומטיקה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 01/01/2018 |
צפיות: 192
פולימיאלגיה ראומטיקה היא מחלה אשר פוגעת בעיקר באנשים מבוגרים. המחלה גורמת לכאבי שרירים ולקשיחות הצוואר אשר מגבילים את טווח התנועה
קרא עוד
לשון לבנה: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 31/12/2017 |
צפיות: 245
לשון לבנה היא תופעה נפוצה אשר יכולה להיגרם מסיבות בריאותיות שונות, כמו התייבשות, מחסור בברזל ולשון גיאוגרפית
קרא עוד
שעלת: תסמינים, טיפול ודרכי מניעה
מאת מערכת BeOK
| 24/12/2017 |
צפיות: 334
שעלת היא מחלה זיהומית המאופיינת בהתקפי שיעול חמורים. המחלה מתפרצת בעיקר אצל תינוקות ופעוטות והיא יכולה לגרום לסיבוכים רבים ואף למוות
קרא עוד