הכל אודות אנדוסקופיה

הבדיקה האנדוסקופית הינה בדיקה המתבצעת בעזרת אנדוסקופ. אנדוסקופ הוא מכשיר חדיש העשוי צינור ארוך, צר וגמיש, הבנוי מסיבי זכוכית וסביבו מעטה מחומר פלסטי, עוביו כאצבע ובאמצעותו ניתן להסתכל אל תוך חלל הקיבה או המעי, ולבצע פעולות שונות בו זמנית.
מאת מערכת BeOK
| 06/07/2011 |
צפיות: 15,123
בזמן בדיקה אנדוסקופית, ניתן בקלות לכוון את קצה המכשיר בתוך מערכת העיכול. פרט להסתכלות ובדיקה קפדנית, ניתן במהלך הבדיקה לקחת דוגמת רקמה (ביופסיה), לשאוב מיץ מרה או מיץ קיבה ולברר נוכחות זיהום במערכת העיכול. המכשור האנדוסקופי עובר חיטוי וניקוי קפדניים בין בדיקה לבדיקה.

הבדיקה האנדוסקופית מאפשרת אבחון וטיפול במחלות לבלב ודרכי מרה, כגון
דלקת כרונית של הלבלב: מאופיינת על ידי כאב כרוני בבטן העליונה, הופעת סכרת והפרעה בספיגת שומנים המתבטאת על ידי שלשול. הבירור כולל בדיקות לתפקוד הלבלב ובדיקות הדמיה מיוחדות. הטיפול במחלה הינו תרופתי וניתוחי.
גידולי לבלב: הינו אחד הגידולים הממאירים השכיחים ביותר והקטלני שבינהם. ניתן להשיג רפוי בחלק מהמקרים על ידי שילוב של ניתוח, הקרנות וכימוטרפיה.
מחלות ציסטיות: מחלות ציסטיות של הלבלב כוללות ציסטות דלקתיות וציסטות גידוליות. האבחנה מתבססת על שילוב של ממצאים מבדיקות הדמיה ובדיקות מנוזל הציסטה. הטיפול כולל התערבות אנדוסקופית, ניתוח או מעקב בלבד.
גידולים נוירואנדוקריניים: הגידולים הנויאואנדוקריניים כוללים גידולים המפרישים אינסולין- אינסולינומה,תסמונת זולינגר- אליסון, גלוקגונומה, ויפומה וכן גידולים שאינם מפרישים הורמונים. האבחנה נעשית על פי מדידת רמת ההורמון בדם בשלוב עם מגוון אמצעי הדמיה. הטיפול כולל תרופות, ניתוח וכימותרפיה.
אבחון ממצאים ונטילת ביופסיות סביב מערכת העיכול בטווח הדמיית המכשיר: יותרת הכליה, כבד, חלל הבטן, בלוטות הלימפה.
טיפול בכאב כתסמין למחלות גידוליות ומחלות בחלל הבטן, באמצעות חסימת "מקלעת השמש" (צומת עצבי בחלל הבטן
אבחון מדוייק לממצאים בדופן מערכת העיכול, כגון אבני דרכי מרה.
דרוג ואבחון גידולי ריאה.

למידע נוסף בנושא אנדוסקופיה היכנסו לפורומים:
פורום גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים
פורום גסטרואנטרולוגיה, מחלות דרכי העיכול
פורום מחלות המעי הגס
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה
פורום פרוקטולוגיה, טחורים, פיסורה, פיסטולה

אחת מדרכי האבחון הבסיסיות ביותר למחלות דרכי העיכול מבוססת על בדיקה אנדוסקופית. בדיקה אנדוסקופית הינה בדיקת אבחון והסתכלות פנימה לדרכי העיכול, תוך שימוש באנדוסקופ, שהינו צינור גמיש ודק, שבקצו מקור אור ומצלמה זעירה המאפשרת הסתכלות ישירה אל חללים פנימיים בגוף. האנדוסקופ משמש לאבחון ואף מאפשר לקחת דגימה (ביופסיה) או לבצע פעולות טיפוליות- בהתאם למקרה ולצורך.

גסטרוסקופיה
בדיקה של רירית הוושט, הקיבה והתריסריון (החלק הראשון של המעי הדק) באמצעות החדרת אנדוסקופ דרך הפה. בבדיקה עצמה ניתן לקבל מידע ראשוני מאקרוסקופי (מהסתכלות הישירה) ובהתאם לצורך לקיחת דגימה (ביופסיה) לבחינת הימצאות של חיידק הליקובקטר פילורי, האחראי לכיב (אולקוס) של הקיבה או התרסריון.

קולונוסקופיה
בדיקה של כל המעי הגס וחלק מהמעי הדק באמצעות קולונוסקופ, שהינו צינור דק וגמיש, המוחדר דרך פי הטבעת ומובל במעלה המעי הגס. בבדיקה זו, ניתן להוציא דגימות לבדיקה מיקרוסקופית באמצעות מלקחיים גמישים שמועברים דרך הקולונוסקופ, וכן להסיר פוליפ במצב של דימום רקטלי.

סיגמואידוסקופיה
בדיקה של החלחולת ושל המעי הגס הסיגמואידי (פרשדון) באמצעות מכשיר צפיה שנקרא סיגמואידוסקופ. בבדיקה זו נחסכת ההכנה הנדרשת לקראת בדיקת קולונוסקופיה אולם, האזור הנבדק הינו מצומצם יותר.

אנדוסקופיה של דרכי המרה והלבלב (ERCP)
בדיקה לאבחון הצינורות המובילים אל התריסריון מן הכבד, כיס המרה והלבלב, המבוססת על החדרת אנדוסקופ והזרקת חומר ניגוד.

אולטרסאונד אנדוסקופי (EUS)
בדיקה לאבחון צינור מערכת העיכול ואיברים פנימיים קרובים כמו הלבלב וכיס המרה, באמצעות החדרת אנדוסקופ שבראשו מתמר אולטרסאונד. הקצה החיצוני של האנדוסקופ מחובר למחשב ההופך את ההד החוזר מהמתמר לתמונת אולטרסאונד. בשיטה זו מתקבלת תמונת הדמיה מדויקת יותר וכן מידע מהימן יותר אודות האיבר הנבדק למול אולטרסאונד חיצוני על-פני הבטן. שיטה זו מאפשרת גם לקיחת דגימה (ביופסיה).

אולטרסאונד אנדוסקופי של מערכת העיכול, היא פרוצדורה משלימה לבדיקות דימות שגרתיות יותר, כמו CT, MRI ו-ERCP, שבהן אותרו תהליכים שיש לבדוק באופן מעמיק יותר.

בדיקת האולטרסאונד, המבוססת על החזר של גלי קול בתדר גבוה, מאפשרת להדגים את מבנה אברי הגוף ולהעריך את תפקודם. הבדיקה מאפשרת הסתכלות באופן מדויק בדופן מערכת העיכול, וכן באיברים סמוכים, ובכלל זה, בדרכי המרה, בלבלב, בכבד ובטחול ובבלוטות הלימפה הסמוכות.

בהתאם לממצאים שמתגלים במהלך הבדיקה, ניתן באמצעות האנדוסקופ אף לבצע ביופסיה (דגימת רקמה) באמצעות מחט מיוחדת, המוחדרת דרך האנדוסקופ תחת הנחיית האולטרסאונד. יש לזכור שביופסיות נלקחות לא רק במקרה של גידולים, אלא גם במחלות אחרות, כגון דלקות. הממצאים מתועדים על-ידי צילום.

באמצעות בדיקה זו ניתן לזהות ביעילות רבה תהליכים דלקתיים וגידולים קטנים, שלא ניתן לזהות בבדיקות דימות אחרות, לקבוע את מיקומם המדויק, את מידת חדירותם (למשל, לדופן המעי), ובמקרה של גידול סרטני, לקבוע את מידת התפשטות המחלה (דירוג - staging).

בעזרת EUS אפשר לבצע גם פעולות טיפוליות, ובכללן: חסימת מרכז עצבי בצליאק, טיפול בכאב אצל חולי סרטן, ניקוז אבצסים או פסוידוציסטות בלבלב, הזרקה של חומרים כימותרפיים לגידולים וניקוז דרכי מרה חסומות.

כיצד מבוצעת הפעולה בפועל?
בדיקת EUS מבוצעת תוך שימוש בסדציה (טשטוש), המאפשרת לנבדק לעבור אותה במינימום של אי-נעימות. זריקת הטשטוש ניתנת לווריד, לפני תחילת הבדיקה, ולאחריה מתבקש הנבדק לשכב על צידו השמאלי.

בראשית הבדיקה יותז חומר מאלחש אל הלוע – על מנת להפחית כל תחושה של אי נעימות במקום. לאחר שהחומר יתחיל להשפיע, יחדיר הרופא הבודק בעדינות אנדוסקופ (מעין צינור ארוך וגמיש) אל פיו של הנבדק. החדרת המכשיר אינה כרוכה בכאב ולא מפריעה לנשימה.

לאחר מכן, יתקדם הרופא דרך הלוע אל הוושט, הקיבה או התריסריון – בהתאם למטרת הבדיקה. לאחר הגעת האנדוסקופ אל איבר המטרה, תבוצע סריקת האולטרסאונד. בהתאם לממצאים שיתגלו, עשוי הרופא להחליט על לקיחת ביופסיה מהממצא. הביופסיה תלקח על ידי מחט עדינה שתוחדר אף היא אל איבר המטרה דרך האנדוסקופ (FNA).

פרט לאבחון וצפייה, הבדיקה מאפשרת גם לנקוט בשורה של פעולות, כמו חסימת מרכז עצבי בצליאק, טיפול בכאב אצל חולי סרטן, ניקוז אבצסים או פסוידוציסטות בלבלב, הזרקה של חומרים כימותרפיים לגידולים וניקוז דרכי מרה חסומות. הבדיקה מבוצעת בסדציה (טשטוש, conscious sedation), הניתן בזריקה אל הווריד. הסדציה פועלת במהירות, ומקנה למטופל תחושה של ישנוניות, המונעת ממנו לחוש כאב או אי נעימות במהלך הבדיקה. הפעולה נמשכת כחצי שעה.

אנדוסקופיה קונפוקאלית
המכשיר החדש הקרוי CONFOCAL ENDOMICROSCOPE משתמש באור לייזר ובטכנולוגיה אופטית המאפשרת לראות מבנים תאיים של הרקמה החיה בזמן אמת, תוך כדי הפעולה האנדוסקופית.

התמונה המיקרוסקופית שמתקבלת בעזרת ה-CONFOCAL ENDOMICROSCOPE נותנת מידע שעוזר לכוון את לקיחת הביופסיות מנגעים טרום סרטניים גם אם אינם נראים חשודים בהסתכלות אנדוסקופית רגילה (פוליפים שטוחים, שינויים טרום סרטניים בדלקת כרונית של המעי הגס וושט ע"ש בארט). בהשוואה לבדיקות האנדוסקופיות הסטנדרטיות הנהוגות כיום, למערכת החדשה יש יתרון בהגדלה העצומה וברזולוציה הגבוהה בהרבה שהיא מאפשרת, אשר מקבילה בעצם לבדיקה היסטולוגית במיקרוסקופ. היתרון כמובן, שזה נעשה ב-REAL TIME בזמן הבדיקה האנדוסקופית.

לכתבות נוספות בנושא אנדוסקופיה ומערכת העיכול:
אנדוסקופיה באמצעות גלולת מצלמה
איך להקל על בעיות עיכול, גזים ועצירות
איך מקלים על תסמונת מעי רגיז ללא תרופות
כאבי בטן אצל ילדים, הבעיה ופתרונה
כאבי בטן בילדים: מתי צריך לגשת לרופא?

כיצד מתבצעת הבדיקה?
מבחינת החולה בדיקת האנדוסקופיה הקונפוקאלית דומה לבדיקה האנדוסקופית הסטנדרטית. היא מבוצעת ע"י קולונוסקופ שמשמש גם לבדיקת מערכת העיכול העליונה. ההבדל היחיד הוא הצורך בהזרקה תוך ורידית של חומר ניגוד הקרוי פלואורסצאין סודיום 10% כדי לאפשר למיקרוסקופ הלייזר להבחין במבנים התאיים של הרקמה. בחולים עם קוליטיס ממושכת, שעוברים מעקב משלבים גם כרומואנדוסקופיה, שהיא צביעה של רירית המעי הגס בעזרת קטטר המרסס את הצבע מתילן כחול כספריי דרך האנדוסקופ. הצביעה משפרת את יעילות הגילוי של נגעים טרום סרטניים במעי הגס.

ד"ר סנטו ארוין, מנהל המכון הגסטרואנטרולוגי במרכז הרפואי תל אביב :"טכנולוגיה זו מהווה פריצת דרך של ממש, שכן היא מאפשרת לבחון רקמות בהגדלה מיקרוסקופית בגוף החי מבלי לחשוף אותן לאותם תהליכים כימיים הנדרשים במעבדה הפתולוגית. יתכן שבעתיד היא תמזער את הצורך בנטילת ביופסיות.

טכנולוגיות חדישות ומעקב רפואי מקצועי ומסודר עתיד להערכת הרופאים למנוע חלק ניכר מגידולי מערכת העיכול, שמהווים היום גורם מוביל לתמותה מסרטן".

שנהיה בריאים!!


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

ניקור בלוטת התריס: הכנה להליך, פירוש תוצאות ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 21/01/2018 |
צפיות: 38
ניקור הוא הליך רפואי שבו בודקים אם קשריות וגושים בבלוטת הריס הם שפירים או ממאירים. ההליך פשוט ואינו כרוך בהכנות מקדימות
קרא עוד
מיאסטניה גרביס: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 17/01/2018 |
צפיות: 88
מיאסטניה גרביס היא מחלה המתפתחת בעקבות ליקוי בתקשורת בין העצב לשריר. המחלה גורמת לחולשה של השרירים שיכולה לבוא לידי ביטוי בקשיי נשימה, בעפעפיים נפולים ובקשיים לעלות במדרגות
קרא עוד
אבנים בכיס המרה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 14/01/2018 |
צפיות: 124
אבנים בכיס המרה נוצרות מעודף כולסטרול או בילירובין בגוף. אוכל רווי שומן ועודף משקל תורמים להיווצרות שלהן
קרא עוד
סרטן הכליה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 10/01/2018 |
צפיות: 216
סרטן הכליה הוא גידול ממאיר המתפתח בכליות. בשלביה המוקדמים למחלה אין תסמינים ולכן פעמים רבות מגלים אותה כשהיא כבר שלחה גרורות לאיברים אחרים
קרא עוד
הידרותרפיה לטיפול בטרשת נפוצה
מאת מערכת BeOK
| 08/01/2018 |
צפיות: 112
התעמלות במים או טיפולים כמו וואטסו יכולים לסייע רבות לחולים בטרשת נפוצה, הם משפרים את הגמישות ואת שיווי המשקל ומונעים עייפות של הגוף
קרא עוד
מיגרנה: סוגים ותסמינים
מאת מערכת BeOK
| 07/01/2018 |
צפיות: 111
שני סוגי המיגרנה הנפוצים ביותר הם מיגרנה עם אאורה ומיגרנה ללא אאורה. הבחנה בין הסוגים והבנה שלהם יסייעו לטפל נכון ולמניעה
קרא עוד
תסמונת בארט: תסמינים, גורמי סיכון ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 03/01/2018 |
צפיות: 230
תסמונת בארט היא חריגה של תאי הוושט בעקבות חשיפה ממושכת לחומצה קיבתית. התסמונת יכולה לגרום להתפתחות של תאים טרום סרטניים בוושט
קרא עוד
פולימיאלגיה ראומטיקה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 01/01/2018 |
צפיות: 192
פולימיאלגיה ראומטיקה היא מחלה אשר פוגעת בעיקר באנשים מבוגרים. המחלה גורמת לכאבי שרירים ולקשיחות הצוואר אשר מגבילים את טווח התנועה
קרא עוד
לשון לבנה: גורמים ודרכי טיפול
מאת מערכת BeOK
| 31/12/2017 |
צפיות: 245
לשון לבנה היא תופעה נפוצה אשר יכולה להיגרם מסיבות בריאותיות שונות, כמו התייבשות, מחסור בברזל ולשון גיאוגרפית
קרא עוד
שעלת: תסמינים, טיפול ודרכי מניעה
מאת מערכת BeOK
| 24/12/2017 |
צפיות: 334
שעלת היא מחלה זיהומית המאופיינת בהתקפי שיעול חמורים. המחלה מתפרצת בעיקר אצל תינוקות ופעוטות והיא יכולה לגרום לסיבוכים רבים ואף למוות
קרא עוד