מחקר חדש נותן תקווה לחולי סוכרת נעורים

חולי סוכרת נעורים סובלים ממחסור בתאי בטא בלבלב, שהם התאים שיוצרים אינסולין בגוף. חוקרים ישראלים הצליחו להפוך תאי לבלב לתאים מייצרי אינסולין, מה שעשוי לסייע בעתיד לחולי סוכרת הנזקקים להשתלת לבלב.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 14/07/2011 |
צפיות: 7,440
מחקר חדש של פרופ' שמעון אפרת מביה"ס לרפואה באוניברסיטת תל אביב ושל פרופ' נסים בנבניסטי מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, המתפרסם בגיליון יולי 2011 של כתב העת Cell Stem Cell, נותן תקווה לפיתוח טיפול יעיל בסוכרת נעורים.

הטכנולוגיה שפיתחו החוקרים ואנשי צוות המעבדות שלהם מאפשרת הפיכת תאי בטא בלבלב (התאים יוצרי האינסולין, החסרים אצל חולי סוכרת נעורים) לתאי גזע, ריבויים והפיכת התאים החדשים שנוצרו בחזרה לתאי בטא. השיטה החדשה עשויה לסייע בעתיד להתגבר על המחסור בתורמים המונע את הפתרון האולטימטיבי לסוכרת - השתלת לבלב.

למידע נוסף בנושא סוכרת נעורים היכנסו לפורומים:
פורום סוכרת אנדוקרינולוגיה
פורום סוכרת נעורים, סוכרת ילדים
פורום תזונה קלינית
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים
פורום תרופות ייעוץ תרופתי

סוכרת היא מחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז בדם ובשתן. קיימים שני סוגי סוכרת: סוכרת מסוג 1 - הידועה גם בשם סוכרת נעורים, ממנה סובלים כ-10% מחולי הסוכרת, וסוכרת מסוג 2 - הפוגעת בעיקר במבוגרים מעל גיל 30 אך לעתים גם במתבגרים.

שכיחותה של סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים) עולה בשנים האחרונות, כאשר הסיבות לכך אינן לגמרי ברורות. אחד מכל עשרה חולי סוכרת הוא חולה סוכרת נעורים. גם גיל המחלה עבר שינוי, ומספר מקרי הסוכרת החדשים המתגלים אצל אנשים צעירים עד גיל 19, זהה כמעט למספר מקרי הסוכרת המתגלים בגילאים יותר מאוחרים.

סוכרת נגרמת עקב היעדר אינסולין בייצור עצמוני בלבלב, ולפיכך יש צורך באינסולין ממקור חיצוני המוזרק לגוף. במקום שהאינסולין יגיע ישירות לכבד מהלבלב, האינסולין מגיע ישירות לדם הפריפרי ואחר כך לכבד, ולכך יש השלכות שונות. בנוסף, גם מנגנוני הבקרה על רמות הגלוקוז אינן תקינות אצל חולה סוכרת, כך שסוכרתי אינו מוגן ממצבים שבהם רמת הגלוקוז יורדת מתחת לרמה התקינה (היפוגליקמיה) וגורמת לתשישות, אי נוחות, סחרחורת, ואף למצב של איבוד הכרה, פרכוסים ומוות.

בסוכרת נעורים תאי הבטא של הלבלב נהרסים. השתלת לבלב מאפשרת את החלפת התאים הפגועים בתאים תקינים, אבל הקושי העיקרי בפני שימוש נרחב בהשתלות הוא המחסור בתורמים, ביחס של 1:1,000 בערך בין תורמים לחולים, וזאת על רקע העובדה שלבלב ניתן לתרום רק מן המת. אחד הפתרונות הנחקרים הוא שימוש בתאי גזע עובריים - כאלה שטרם התמיינו לסוג תא מסויים בגוף ולפיכך ניתן להפוך אותם לתאי לבלב, שכן, בניגוד לתאי הלבלב, ניתן להרבות תאים אלה ולקבל כמויות בלתי מוגבלות של תאים יוצרי אינסולין. אך ישנן בעיות מעשיות ב"שכנוע" התאים להפוך דווקא לתאי בטא.

בשנים האחרונות פותחה טכנולוגיה חדשה של תכנות מחדש של תאים בוגרים (תאי רקמת חיבור לדוגמה, בשל קלות השגתם), כך שיהפכו בחזרה לתאי גזע, הדומים לתאי הגזע העובריים. תאים אלה קרויים תאי גזע מושרים (induced pluripotent stem cells) והם מהווים מקור תאים פוטנציאלי לטיפול במחלות שונות. ואולם, כפי שמצאו החוקרים, קשה להפוך תאי רקמת חיבור, שתוכנתו מחדש לתאי גזע ועברו ריבוי, לתאי לבלב.

מתאי לבלב לתאי גזע ובחזרה לתאי לבלב


בשיטה החדשה לקחו החוקרים תאי בטא מלבלב אנושי, הפכו אותם לתאי גזע מושרים, הרבו אותם, ואת התאים החדשים שהתקבלו הפכו בחזרה לתאי לבלב. לדברי החוקרים, תאי הגזע המושרים המופקים מתאי בטא של אדם שומרים על "זיכרון" של מוצאם בחלק מן החלבונים הקשורים לגנים שלהם, ועל כן הם יעילים יותר בהתמיינות חזרה לתאי בטא, לאחר שלב הריבוי במעבדה.

לכתבות נוספות בנושא סוכרת נעורים:
כיצד אימון אישי יכול לעזור לחולי סוכרת?
סוכרת נעורים: חידושים שמסייעים באיזון
סוכרת: ניתן לעצור את המגפה הזו
טרום סוכרת, כך הגוף מבקש לחזור לאיזון
לטוס עם סוכרת בבטחה ובשלום

פרופ' אפרת: "בשלב ראשון פיתחנו דרך לסמן תאי בטא של אדם בתרבית כך שאפשר לעקוב אחריהם גם כאשר הם עוברים תכנות מחדש. כך אנו מוודאים ששורת תאים דמויי תאי גזע עובריים המופקת מהם אכן מקורה בתאי בטא. אחרת, כיוון שמתחילים מאוכלוסיה מעורבת של תאים, ברגע שנמחקת הזהות המקורית של התא אי אפשר לזהות יותר את המקור".

לאחר ייצור שורות תאי הגזע המושרים, הצליחו החוקרים להפוך אותם ביעילות גבוהה יותר (יחסית לתאי גזע אחרים) לתאים מייצרי-אינסולין, הניתנים להשתלה. "השימוש בתאים אלה מבטיח לשפר את יעילות ההפקה של תאי בטא במעבדה, במטרה ליצור מקור בלתי מוגבל של תאים להשתלה בחולי סוכרת ממספר מצומצם של תורמים".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד