צחוק משפר תפקוד כלי דם ומונע מחלות לב

מה עוד אפשר לעשות כדי למנוע מחלות לב וכלי דם? לצד ההמלצות לאמץ סגנון חיים בריא, להימנע מעישון ולבצע פעילות גופנית קבועה, סדרת מחקרים קובעת כי צחוק משפר תפקוד של כלי דם. האמת המצחיקה בכתבה שלפניכם.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/09/2011 |
צפיות: 6,566
החיים במסלול המהיר, הכרוכים בלחץ רב, מתח, חרדה ושאר תופעות לא נעימות, גובים מאיתנו מחיר בריאותי כבד. על כן, בשנים האחרונים מומחים למחלות לב וכלי דם ממליצים על סגנון חיים רגוע ונטול מתחים עד כמה שאפשר. אחרת, קיים סיכוי שתיפלו קורבן למחלות כמו סוכרת ואי ספיקת לב. נכון לעכשיו ההמלצה העדכנית בתחום היא לצחוק, וכמה שיותר.

למידע נוסף בנושא מחלות לב וכלי דם היכנסו לפורומים:
פורום טיפולי ורידים, דליות, מחלות כלי דם
פורום כירורגית כלי דם, ורידים
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב

חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מרילנד בבולטימור שבארצות הברית ערכו מחקר המשך לסדרת מחקרים שעסקו בקשר בין צחוק ובריאות כלי דם. במהלך המחקר התבצע מעקב אחר כלי דם של מתנדבים שצפו בקטעים מסרט בעל אופי מלחיץ, למשל קטע הפתיחה של 'להציל את טוראי ראיין'. נמצא שאצל המתנדבים שצפו בסרט זה הדופן הפנימית של כלי הדם, הנקראת אנדותליום, הפכה צרה יותר באופן שמגביל את זרימת הדם. תגובה כזו עשויה בטווח הרחוק להזיק לבריאות.

לעומת זאת, לאחר שהמשתתפים צפו בקטעים מקומדיה, למשל מהסרט 'משתגעים על מרי', דפנות כלי הדם התרחבו. על פי החוקרים, אצל כל המשתתפים שצפו בקטעים מסרטים מצחיקים, חלה התרחבות של דופן כלי הדם. המחקר נערך על 30 אנשים בריאים בשנות ה-20 עד שנות ה-50 לחייהם והוצג בכנס של האיגוד האירופאי לקרדיולוגיה שנערך לאחרונה בפריז.

הממצאים מאששים תוצאות מחקרים קודמים, שהוכיחו כי קיים קשר בין סטרס והיצרות של כלי דם. מחקר נוסף מהעת האחרונה מראה שאנשים השורדים התקפי לב נמצאים בסיכון גבוה יותר לאירוע לבבי נוסף אם הם נוהגים לכעוס או להיות בלחץ לעומת אלו שחווים תחושות אלו בתדירות נמוכה יותר.

במחקר נערכו למעלה מ-300 מדידות על זרועות המשתתפים. מדידות אלו הראו עלייה של בין 30% ל-50% בקוטר כלי דם בעקבות התרחבותם בעקבות צחוק לעומת היצרותם בעקבות סטרס. הניסוי התבצע גם על אדם אחד הסובל ממחלת לב ובאופן מפתיע התקבלו תוצאות דומות. על פי החוקרים, נראה שגם אם עבר עליכם יום גרוע במיוחד ואתם נמצאים תחת לחץ רב, אתם יכולים לשנות את המצב תוך דקות. לא מדובר רק בשיפור מצב הרוח אלא גם בשיפור התפקוד של כלי דם בגופכם.

נראה שהשינוי שנגרם לאנדותליום כתוצאה מצחוק הוא עקבי ודומה לתרומה של אימון אירובי או שימוש בתרופות המורידות רמות כולסטרול כמו סטטינים. ההבדל הוא בכך שלצחוק יש השפעה שהיא כמעט מיידית. חוקרים כיום מתמקדים יותר ויותר בקשר בין רגשות ומחלות כלי דם ולב, שהם הסיבה הראשונה במעלה למוות ברחבי העולם. המחקר השלישי שהוצג בכנס הראה קשר בין מתח בעבודה ושעות ארוכות בעבודה ובין שיעור גבוה יותר של מחלות לב ותמותה.

חוקרים מאמינים כי רגשות חיוביים, כמו אלו המתעוררים בעקבות צחוק והקשבה למוסיקה מרגיעה, משחררים אנדרורפינים המזוהים על ידי האנדותליום. כתוצאה מכך יש שחרור של תחמוצת החנקן. תחמוצת החנקן (nitric oxide) היא כימיקל שמגן על הלב בכך שהוא מוביל להתרחבות של כלי דם, זרימת דם טובה יותר, הפחתת תגובות דלקתיות ומניעת היווצרות פלאק כתוצאה מכולסטרול.

לכתבות נוספות בנושא מחלות לב וכלי דם:
פסוריאזיס מעלה את הסיכון לקבל שבץ
שוקולד מפחית בשליש את הסיכון למחלות לב
נישואים טובים עוזרים לשרוד ניתוח מעקפים
גובה ושומן עודף מעלים הסיכון לקרישי דם
כלי דם: טכנולוגיה חדשה עומדת בפתח

לעומת זאת, נמצא שרגשות שליליים כמו עוינות , כעס, דיכאון, מתח ובידוד חברתי הם רעילים ללב. נדרש מחקר מעמיק יותר שיבחן האם צחוק על בסיס קבוע עשוי להוריד את הסיכון להתקפי לב. בכל מקרה, עד שתהיה תשובה סופית החוקרים ממליצים לשלב צחוק על בסיס קבוע כחלק מסגנון חיים בריא.

החוקר מייקל מילר מסכם שמרשם לבריאות טובה צריך לכלול צחוק, וממליץ שכדי לשמור על הבריאות ממליץ שתאכלו ירקות, תתאמנו, תימנעו מהרגלים לא בריאים כמו עישון והקפידו לצחוק מכל הלב מדי יום.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר