ריח גוף רע יכול לנבוע מהפרעה גנטית

ריח גוף לא נעים יכול להסב סבל נפשי רב לאדם הסובל ממנו, ולגרום לבעיות חברתיות ופסיכולוגיות קשות. מחקר חדש מעלה כי ריח גוף כבד של דגים, שנקרא טרימתילאמינוריה, נובע מפגם גנטי שמועבר בתורשה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/09/2011 |
צפיות: 10,839
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
אנשים שסובלים מריח גוף לא נעים עשויים להתעניין במחקר חדש, שקובע כי הגורם לריח המטריד הוא הפרעה גנטית נדירה שידועה בשם "תסמונת ריח הדגים".

ריח גוף לא נעים, שהשם הקליני שלו הוא טרימתילאמינוריה, נגרם על ידי כמויות עודפות של אנזים בשם טרימתילאמין. טרימתילאמין מיוצר כאשר אנשים מעכלים מזונות עשירים בחומר הנקרא כולין - כמו דגים מלוחים, ביצים, כבד וקטניות מסוימות כגון סויה ושעועית.

למידע נוסף בנושא ריח גוף רע היכנסו לפורומים:
פורום בדיקות גנטיות, מחלות מטבוליות, יעוץ גנטי
פורום גסטרואנטרולוגיה, מחלות דרכי העיכול
פורום מחלות כבד, גסטרואנטרולוגיה
פורום רפואת שיניים
פורום רפואת שיניים לילדים

אצל רוב האנשים הטרימתילאמין מועבר לכבד והופך לחומר נטול ריח. כאשר הטרימתילאמין אינו מפורק בצורה הנכונה הוא מופרש בשתן, בזיעה ובנשימה וגורם לריח חזק של דגים. הריח מתעצם לאחר גיל ההתבגרות ועלול לגרום לבעיות חברתיות ופסיכולוגיות קשות. הסימפטומים יכולים להופיע בכל גיל ותלויים בעיכול מזונות מסוימים.

אנשים שסובלים מבעיה של ריח גוף רע קבוע מתייעצים בדרך כלל עם כל רופא אפשרי, מתרחצים שלוש פעמים ביום ומזליפים על עצמם את טובי הבשמים. לצערם, ריח גוף זה עמיד.

לדברי החוקר הראשי, פול וייז ממרכז מונל לכימיית החושים בפילדלפיה, אנשים עם טרימתילאמינוריה יכולים יכול לייצר צחנה למרות שמירה על היגיינה טובה. ההשפעה הפסיכולוגית של טרימתילאמינוריה בולטת. עם זאת, קשה לאבחן אותה ללא בדיקות רפואיות מיוחדות. המחקר נערך בארה"ב ופורסם בכתב העת American Journal of Medicine.

טרימתילאמינוריה נגרמת על ידי פגמים בגן המכונה FMO3, שמעכב את יכולתו של הגוף לעכל טרימתילאמין ולהפוך אותו לחומר ללא ריח. לטרימתילאמין עצמו יש ריח דגים חזק, אך רק ל- 10-15% מהאנשים שיש להם טרימתילאמינוריה יש ריח ברור של דגים, מה שעשוי להקשות עוד יותר על קבלת האבחנה.

כדי שלמישהו תהיה את הבעיה, הוא או היא חייבים לרשת עותק פגום של הגן FMO3 משני ההורים, שבעצמם ישאו את הגן אך הפגם הגנטי לא יבוא לידי ביטוי אצלם והם לא יסבלו מריח גוף לא נעים. כמובן שאם לאחד ההורים יש את ההפרעה, גם הוא יעביר אות הגן הפגום בתורשה.

לצורך המחקר הנוכחי, וייז ועמיתיו בחנו כמה פעמים טרימתילאמינוריה שאובחנה באנשים שהגיעו למרכז מונל לכימיית החושים בפילדלפיה, וביקשו עזרה עבור ריח גוף לא נעים מתמשך ובלתי מוסבר. החוקרים מצאו כי לשליש מ- 353 מהאנשים שפנו למרכז מסיבה זו היתה טרימתילאמינוריה. הבדיקות כללו מדידה של רמת הטרימתילאמין בשתן לאחר שהנבדק שותה משקה שהוסף לו כולין.

מתוך 118 הנבדקים שאובחנו בטרימתילאמינוריה, רק 3.5% התלוננו על ריח "חשוד". רובם דיווחו על ריח גוף מוגבר באופן כללי ועל ריח וטעם רע בפה. רבים מהמשתתפים במחקר נבדקו אצל כמה רופאים ורופאי שיניים בטרם הופנו לבדיקה במרכז מונל. חלקם פנו למרכז בכוחות עצמם, מה שהיה, לדברי החוקרים, המגבלה העיקרית של המחקר.

מסיבה זו לא סביר כי המשתתפים במחקר מהווים מדגם מייצג של כל האנשים שסובלים מריח גוף בלתי מוסבר, כלומר, לא ניתן להסיק כי לשליש מהאנשים המוטרדים מבעיה זו יש טרימתילאמינוריה.

הגורם השני הכי נפוץ לריח גוף לא מוסבר הוא בָּאֶשֶׁת פה כרונית, שידועה כריח רע מהפה. באשת פה נגרמת לרוב על ידי פעילותם המטבולית של סוגים מסוימים של חיידקים בפה, והיא מוערכת כסיבה השלישית בשכיחותה לפניה לרופא שיניים, לאחר עששת ודלקת חניכיים. ריח רע מהפה יכול להיתפס בטעות כריח גוף, כי הריח מפוזר סביב הגוף כשמדברים או נושפים.

לכתבות נוספות בנושא ריח רע:
נשים, כיצד אתן מתמודדות עם זיעה?
ריח רע מהפה: איך נפטרים ממנו?
ריח רע מהפה: מומחים ממליצים
10 תופעות גופניות שהלוואי ויעלמו
סירחון וזיעה, מכת הקיץ

רק במעבדות בודדות ניתן לבדוק אם אתם סובלים מטרימתילאמינוריה, אבל אחת הדרכים לאמוד האם יש לכם את זה או לא, תהיה לבצע שינויים בתזונה, כגון הימנעות ממזונות עשירים בכולין, כמו כמו ביצים, דגים וקיטניות. אם המנעות ממזונות אלה משפרת את הבעיה שלכם, זה מרמז משמעותי לכך שיסודה של הבעיה הוא טרימתילאמינוריה.

מלבד שינויים בתזונה, ניתן לעתים לפתור בעיית ריח רע מהגוף באמצעות נטילת המינרל אבץ. גם ניסויים במינרל מגנזיום מצאו כי הוא עשוי להעלים ריח גוף רע, ככל הנראה כיוון שהוא לוקח חלק במספר תהליכים מטבוליים. שילוב של מגנזיום, אבץ, ויטמין B6 וויטמין B בשם פאבה,עשוי להועיל גם הוא במניעת ריח גוף וריח פה לא נעים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 136
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 235
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 268
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד
דלקת העצם: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/06/2019 |
צפיות: 295
אוסטאומיאליטיס היא מחלה זיהומית אשר פוגעת בעצם וברקמה המקיפה אותה. המחלה תוקפת הן ילדים והן מבוגרים, והיא יכולה להשפיע על המבנה ועל התפקוד של העצם
קרא עוד
fUS: טיפול חדשני לרעד
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 06/06/2019 |
צפיות: 1,026
פיתוח ישראלי הוביל ליצירת טיפול חדשני המפחית משמעותית הופעת רעד בקרב חולי פרקינסון ומחלת הרעד הראשוני. כיצד מתבצע הטיפול? האם קיים צורך בתפרים? ומה הם אחוזי ההצלחה?
קרא עוד
ASC-US: תשובה לא תקינה של משטח ציטולוגי
ד"ר שרגא וקסלר
| 05/06/2019 |
צפיות: 944
בדיקת פאפ היא בדיקה שגרתית ומאוד חשובה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. רוב תוצאות הבדיקות מעידות על תאים תקינים, אך מה קורה כאשר בבדיקה מתגלים תאים קשקשיים לא תקינים?
קרא עוד
דמנציה ושכחת הקרובים
ד"ר דנה פאר
| 04/06/2019 |
צפיות: 478
מחלת הדמנציה פוגעת, בעיקר, בזיכרון לטווח הקצר. אחד הקשיים הכואבים ביותר איתם יש להתמודד במחלה הוא הרגע בו מתחיל החולה לא לזהות את קרוביו. רגע זה מרגיש כמו אגרוף שורף בבטן חשופה. ד"ר דנה פאר מסבירה מה מומלץ לעשות ברגעים אלו וכיצד מתמודדים עם השלב הכואב
קרא עוד
הזעת לילה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/05/2019 |
צפיות: 491
הזעת לילה היא תופעה שעלולה להתרחש עקב גורמים רבים. היא יכולה להופיע מעצמה או כסימפטום שמאותת על בעיה בריאותית אחרת. מתי יש צורך להיוועץ עם הרופא? ומהם הגורמים השכיחים ביותר לתופעה זו?
קרא עוד
הקשר בין חום גוף גבוה בעבר למניעת תאים סרטניים בהווה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/05/2019 |
צפיות: 418
האם מקרי עבר שבהם סבלתם מחום גוף גבוה יכולים לעזור במניעת מחלת הסרטן? מחקרים חדשים בתחום שופכים אור חדש בנושא
קרא עוד
הסוכר שבדם: כל מה שצריך לדעת על גלוקוז
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/05/2019 |
צפיות: 452
הסוכר בדם הוא מרכיב חיוני עבור תפקוד יעיל של הגוף. באילו רמות עליו להיות? מהיכן הוא מגיע וכיצד הוא מתעכל בגוף?
קרא עוד