מאלו תסמינים אצל ילדים אסור להתעלם?

ילדים רבים סובלים מחום, כאבי בטן ותסמינים נוספים אשר מקפיצים את ההורים וגורמים להם לרוץ איתם למיון. מתי קיים צורך ממשי לקחת ילדים לרופא? לפניכם חמישה תסמינים אצל ילדים מהם אסור להתעלם.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/09/2011 |
צפיות: 63,082
דירוג: 3.7 מתוך 18 הצבעות
התקבלו 18 דירוגים בציון ממוצע 3.7 מתוך 5
הסיטואציה הבאה ודאי מוכרת להורים רבים: הילד קודח, צורח ומתלונן על כאבים בכל הגוף - אתם מצידכם כבר אוחזים בשפופרת הטלפון בכדי להזמין רופא הביתה. כיצד תדעו האם באמת יש צורך מיידי לראות רופא או שניתן להמתין למחר? הורים רבים דואגים כאשר קופת החולים כבר סגורה וממהרים להזעיק רופא תורן או ללכת מיון - במקרים רבים שלא לצורך.

למידע נוסף על מחלות ילדים היכנסו לפורומים:
פורום אנדוקרינולוגיה ילדים
פורום אף אוזן גרון ילדים
פורום גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים
פורום עזרה ראשונה, החייאה, בטיחות
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים

אם הילד נראה חלש מאוד, או חולה כפי שמעולם לא היה בעבר, כדאי להתקשר לרופא מייד. מתוך כל השיחות שהורים מבצעים לרופאים, התוצאה היא ש-20% מהילדים נשלחים לחדר המיון, 30% הולכים לרופא למחרת, ומחציתם נשארים בבית. ישנם הורים שחוששים לפנות למיון עם הילד מחשש שילעגו להם ויאמרו שהם מגזימים. אולם, כדאי לסמוך על האינסטינקטים שלכם ולגשת למיון מאשר להצטער מאוחר יותר.

צינון, שיעול, כאבי בטן ופריחה מגרדת הינם תסמינים שכיחים אצל כל הילדים. חלק מהתסמינים עשויים להצדיק ביקור אצל הרופא או בחדר המיון. בהקשר זה חשוב לדעת שעבור תינוקות ועבור ילדים בוגרים יותר, הקריטריונים לביקור רופא או הליכה לחדר מיון הם שונים. לפניכם חמישה תסמינים אצל ילדים מהם אסור להתעלם בשום צורה:

חום גבוה אצל ילדים מעל גיל שנה
אם הילד שלכם מעט מסמיק וחם, האינסטינקט הראשוני שלכם הוא לקחת אותו מהר ככל האפשר לראות רופא - אך לא תמיד זה הכרחי; אל תסתכלו אך ורק על התוצאה שמופיעה במדחום ואלא בדקו תסמינים נוספים כמו המראה הכללי של הילד, האם הוא מתלונן ועוד. חום הוא דרך של הגוף להגן על עצמו מפני זיהומים, אם לילד יש חום, פירוש הדבר כי המערכת החיסונית שלו פועלת. חום ניתן למדוד בכמה דרכים: באופן רקטאלי, תחת הזרוע או בפה.

מומלץ תחילה לתת לילדכם תרופה להורדת חום כגון פרצטמול או איבופרופן בכדי להוריד את החום. חשוב לעקוב מקרוב אחר מינון התרופה שאתם נותנים לילד גם אם מדובר בתרופה ללא מרשם. זכרו, תרופות להורדת חום לא נלחמות במחלה אלא רק בתסמין שלה - החום והכאבים.

מחקר שפורסם בכתב העת Pediatrics מצא כי אחד מכל ארבעה הורים נותנים לילדיהם תרופות להפחתת חום כאשר הטמפרטורה שלהם היא פחות מ-37.8 מעלות צלזיוס, אך רוב רופאי הילדים לא ממליצים על טיפול חום אלא אם כן החום הוא מעל 38.3 מעלות. אם הילד שלכם נראה טוב, אוכל ושותה, כדאי לוותר על חדר המיון מכיוון שחום גבוה כשלעצמו לא תמיד מצריך טיפול דחוף.

כאבי ראש חזקים
כיצד ניתן לדעת האם כאב הראש של הילד חמור מספיק כדי להצדיק טיפול רפואי מיידי, או שאולי כדאי לחכות שהכאב יחלוף לבדו? כאבי ראש קלים ניתן להעלים באמצעות מנוחה ומשככי כאבים. אם כאב הראש של הילד נמשך שעות ארוכות או אם הכאב הוא מאוד חזק עד כדי כך שהילד אינו מסוגל לאכול או לשחק, ולמעשה מנטרל את הילד מכל פעילות – כדאי לראות רופא ילדים בהקדם.

כאבי ראש נגרמים לעיתים קרובות על ידי שרירי הקרקפת, ואינם מעידים על בעיה הקשורה למוח; אך כאבי ראש בשילוב עם סימפטומים נוירולוגיים כגון בלבול, ראייה מטושטשת וקושי בהליכה צריכים להיבדק על ידי רופא בחדר המיון. כאבי ראש בשילוב עם חום, הקאות, בלבול או נוקשות מצריכים בדיקה דחופה מכיוון שייתכן שהילד חלה בזיהום או מחלה קשה כגון דלקת קרום המוח.

פריחה נרחבת
פריחה על הזרועות או הרגליים של ילדיכם אינה צריכה להדאיג אתכם, מכיוון שבדרך כלל מדובר בפריחות לא מזיקות. במידה והפריחה מכסה את כל גופו, כדאי לבחון אותה בכדי לראות האם יש צורך בקבלת טיפול רפואי. אם אתם נוגעים בפריחה אדומה והיא הופכת ללבנה בעת המגע, וכאשר אתם מרפים היא חוזרת להיות אדומה שוב, כנראה שאין צורך לדאוג, מרבית הפריחות הן למעשה אלרגיה ילדים סובלים מאלרגיות לעיתים תכופות.

פריחה, או כתמים אדומים או סגולים על העור שאינם משנים את צבעם כאשר אתם לוחצים עליהם - עשויים להצביע על מצב חירום רפואי כגון דלקת קרום המוח או אלח דם, במיוחד אם הם מלווים בחום. במקרה כזה יש לפנות לחדר מיון. פריחה יכולה להופיע גם על הפנים לאחר התקפי שיעול עזים או הקאות, והיא לא תמיד סימן למשהו רציני.

פריחות נוספות ונפוצות אשר יכולות להיות מצב חירום רפואי הן סרפדת או חרלת אשר מופיעות יחד עם נפיחות שפתיים. פריחות אלה צריכות להיות מטופלות לעיתים קרובות באמצעות בנדריל. אם אתם מבחינים בנפיחות בשפתיים או בפנים של הילד, יש לקחת אותו לרופא. אם קשה לילדכם לנשום כדאי להתקשר לאמבולנס, מכיוון שהוא עשוי להימצא בסכנת חיים מיידית.
<@ --- IMG_2 --- @>
כאבי בטן עזים
כאשר ילד סובל מכאבי בטן או הרעלת מזון, כדאי לבדוק את כמות הפעמים שהוא הקיא או שלשל. הקאות ושלשולים יכולים לגרום להתייבשות; אם הילד סובל מהתייבשות קלה הרופא עשוי להמליץ על שתייה מרובה וטיפול תרופתי בבית, אם הילד שלכם נראה מאוד חולה, מתלונן הרבה ומושבת מכל פעילות, צריך לקחת אותו במהרה לרופא.

ילדים צעירים נמצאים בסיכון גדול יותר בפני התייבשות. הקאה שלוש פעמים ביום בשעות אחר הצהריים לא תגרום להתייבשות, אך שמונה התקפי שלשול במשך כל שעה סביר להניח שכן, כמו גם שילוב של הקאות ושלשולים. התייבשות צריכה להיות תחת פיקוח הדוק, ולעיתים היא מצריכה טיפול חירום. אם מאבדים נוזלים רבים, יתכן ויהיה צורך לקבל עירוי נוזלים בבית חולים ו/או תרופות מרשם נגד הקאות.

צוואר תפוס
צוואר תפוס יכול להצביע על דלקת קרום המוח, ואם זה המצב, הרי שמדובר במצב חירום רפואי. יש לדאוג כאשר כאב הצוואר מופיע יחד עם עמידה נוקשה של הילד וחסר יכולת שלו להסתכל ימינה או שמאלה. לעיתים רחוקות מופיע רק צוואר תפוס שהוא מצב שאיננו מסוכן ונובע כתוצאה משרירים כואבים ותפוסים.

לכתבות נוספות בנושא מחלות ילדים:
מגיפת ספטמבר: אסתמה של תחילת הלימודים
הסיכוי לילד שני עם אוטיזם: אחד מחמישה
אוטם מוחי בילדים: אבחון וטיפול בתופעה
התמכרות לאינטרנט ודיכאון אצל מתבגרים
מחלות ילדים: עד כמה ההורים מעורבים?

לסיכום, יש לראות ולבחון את מכלול הסימפטומים וההרגשה הכללית של הילד. למשל, צוואר נוקשה לבדו אינו מעיד על מצב קריטי, אך צוואר תפוס בשילוב עם חום, רגישות לאור וכאבי ראש עשויים בהחלט להעיד על דלקת קרום המוח. צוואר נוקשה המלווה בחום עשוי להיות דלקת שקדים. כמובן שגם טראומה כמו פציעה עשויה לגרום לכאבים. במידה ומופיעים תסמינים של דלקת קרום המח מומלץ לפנות לרופא בדחיפות או לגשת לחדר מיון.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר