האם צריך להתחסן השנה נגד שפעת החזירים?

החיסונים נגד שפעת כבר הגיעו לכל קופות החולים בישראל, אך האם צריך גם השנה להתחסן נגד שפעת החזירים? לפניכם מידע בנושא שפעת החזירים בישראל 2011.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/10/2011 |
צפיות: 3,855
זוכרים את מגיפת שפעת החזירים אשר רק לפני שנתיים גרמה להיסטריה כלל עולמית וסחפה אחריה מיליוני אנשים מבוהלים, אנשים חובשי מסיכות, ובדיקות של כל היוצאים והנכנסים לגבולות ישראל?

באותה תקופה חברות התרופות עבדו במרץ על פיתוח מהיר והמוני של חיסון חדש נגד שפעת החזירים; אותו חיסון שכיום כמעט ואף אחד לא זוכר, אף על פי שהמחלה כיכבה חודשים רבים בכותרות הראשיות באמצעי התקשורת השונים וגרמה לבהלה קיצונית בציבור.

למידע נוסף בנושא שפעת החזירים היכנסו לפורומים:
פורום חיסונים לילדים, מחלות זיהומיות
פורום מחלות זיהומיות
פורום מחלות ריאה אסטמה
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים
פורום רפואת משפחה

שפעת החזירים התגלתה לראשונה בשנת 2009 בחוות חזירים במקסיקו. אין מידע מדויק לחלוטין אודות האדם הראשון שחלה בשפעת החזירים, אך ידוע כי השפעת נוצרה על ידי שני זנים שונים אשר חברו יחדיו ויצרו נגיף חדש. לשפעת יש מנהג מגונה לקפוץ את מחסום המינים, ולתקוף בני אדם, חזירים ותרנגולים כאחד.

קצת נתונים אודות התחלואה בישראל בשפעת החזירים; במהלך שיא פריצתה של השפעת בין השנים 2009-2010, אובחנו 10,311 ישראלים חולים - רובם אנשים צעירים, ומתוכם מתו מהמחלה 96 חולים.

האם צריך להתחסן שוב השנה?
נכון לעכשיו קיימות שתי "שפעות" חזירים: שפעת הקשורה לוירוס המוכר משנת 2009 H1N1, וזן חדש של השפעת, H3N2. כדאי לדעת כי זני השפעת הקיימים בחיסון של השנה הנוכחית, זהים לחלוטין לאלו של השנה שעברה וכוללים שלושה זנים: קליפורניה A (שפעת החזירים), פרת' A, ובריסביין B. חשוב לדעת כי אין שום ערובה לכך שההגנה של החיסון מהשנה שעברה, תימשך גם לעונת השפעת הנוכחית. תמיד עשויים להופיע זנים חדשים של שפעת, וכן, גם של שפעת החזירים.

קדימה, להתחסן
אוקטובר הוא החודש הרשמי הפותח את "עונת השפעת", ולכן הגיע הזמן שכולנו - ובמיוחד אנשים שלא קיבלו בשנים האחרונות חיסון נגד שפעת - נפשיל שרוולים ונפשוט זרועות לעבר אחות קופת החולים שתזריק לנו את החיסון המדובר.

קבלת חיסון נגד שפעת היא עדיין הדרך הטובה ביותר להגן על עצמכם ועל קרוביכם מפני הידבקות אפשרית בוירוס. בהתייחס לדיווחים על הזן החדש של הנגיף הגורם לשפעת החזירים, קיימת כיום סכנה מועטה יחסית בכל הקשור בהתפשטות והדבקות מאדם לאדם בווירוס החדש המכונה H3N2.

האם נמצא זן חדש של שפעת החזירים?
לאחרונה דווחו בארצות הברית ארבעה מקרים של זיהומי H3N2 בבני אדם. כל הנפגעים חוסנו בעבר בחיסון H1N1. בכל המקרים מעורבים ילדים אשר נחשפו לחזירים בצורה ישירה, או נחשפו לאנשים אחרים שבאו במגע עם חזירים.

הילדים סבלו מתסמיני שפעת אופייניים ומוכרים הכוללים חום, שיעול, קוצר נשימה, שלשולים, כאבי גרון, כאבי ראש, וסימפטומים נוספים. כל ארבעת הילדים טופלו והחלימו מהווירוס. אנו מזכירים שוב כי כרגע אין ראיות המצביעות על העברת הנגיף מאדם לאדם, לכן אין סיבה לדאגה.

עצות להתגוננות מפני שפעת:
וירוסים יכולים לעבור בקלות באמצעות הידיים, חפצים כמו ידיות של דלתות ומעקות מדרגות, לכן הקפידו לרחוץ ידיים לעתים קרובות עם מים וסבון.

נסו לא לגעת בעיניים, באף או בפה, שהם אזורים כניסתם של וירוסים.

בעת שיעול או התעטשות, השתמשו בטישו אם אפשר. לחלופין השתעלו או התעטשו לתוך המרפק שלכם או באזור אחר בזרוע העליונה.

אם אתם חולים, הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות למען בני משפחותיכם וחבריכם לעבודה, הוא להישאר בבית ולהימנע מהפצת המחלה לאחרים.

מי חייב לקבל את החיסון?
מומלץ לכל אדם באשר הוא לקבל חיסון נגד שפעת ובמיוחד לאנשים שחצו את גיל 65, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות, נשים בהריון, תינוקות מעל גיל חצי שנה, אנשים הנמצאים באינטראקציה גבוהה עם אנשים רבים ועוד.

לכתבות נוספות בנושא שפעת החזירים:
שפעת החזירים והשמנת יתר: שילוב מסוכן
שפעת החזירים. הכול מתחיל בשימור הגוף
שפעת החזירים בבית ספר: עצות להורים
שפעת החזירים: אפשר להימנע ממנה
חרדה בגלל שפעת החזירים? לא בבית סיפרנו

במרבית המקומות החיסון ניתן בחינם בקופות החולים השונות – זיכרו כי מדובר בחיסון פשוט המסוגל לסייע במניעת מחלה העשויה להוביל אף למוות. החיסון שמקבלים בקופות החולים הינו חיסון שמופק מנגיף מומת, לכן הוא אינו גורם להופעת שפעת.

חיסון נגד שפעת ניתן רק פעם אחת בשנה בתקופה זו של השנה, וכדאי לדעת כי לרצף של חיסונים הניתנים במהלך השנים קיים יתרון גדול יותר. רצף זה מאפשר עמידות טובה יותר נגד הנגיפים השונים, לכן אמצו לכם הרגל זה באופן שנתי וקבוע. המליצו לחברים, שכנים, ועמיתים לעבודה לגשת לקופת החולים הקרובה למקום מגוריהם ולקבל את החיסון גם כן.דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר