וידאו: הכל על אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס היא דלקת של העור המתאפיינת בפריחה, תחושת גרד ויובש של העור. לרוב היא חמורה יותר בילדות ונסוגה בבגרות. ממה נגרמת אטופיק דרמטיטיס, מהם תסמיניה ומהם הטיפולים? צפו בוידאו.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 31/01/2012 |
צפיות: 54,064
אטופיק דרמטיטיס היא בעיית עור דלקתית כרונית עם התלקחויות והטבות, המאופיינת בגרד ויובש של העור עם פריחה אופיינית. לעתים המחלה הופכת אתהעור לרגיש יותר לאלרגיות מסוגים שונים. המחלה יכולה להופיע בכל גיל החל מהינקות, דרך הילדות ועד לגיל המבוגר, כאשר הן השכיחות והן החומרה מוגברים בילדות ונוטים לסגת עם ההתבגרות.

למידע נוסף בנושא אטופיק דרמטיטיס, מחלות עור, היכנסו לפורומים:
פורום מחלות עור ומין
פורום סרטן העור, מלנומה, נקודות חן
פורום קוסמטיקה פרא רפואית
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית
פורום רפואת עור משלימה

שכיחות אטופיק דרמטיטיס בעולם המערבי מגיעה ל-20% מאוכלוסיית הילדים ואילו במדינות מתפתחות שיעור הלוקים במחלה עומד על אחוזים ספורים בלבד, עם נטיה לאטופיק דרמטיטיס בערים הגדולות בעיקר באיזורים מתועשים ופחות באיזורים כפריים.

באיזה גיל תתחיל המחלה?


אטופיק דרמטיטיס מופיעה לרוב בשנה הראשונה לחיים כאשר כ-80% מהמקרים יבואו לידי ביטוי עד גיל חמש.

האם יש נטיה ללקות באטופיק דרמטיטיס?


שכיחות אטופיק דרמטיטיס בקרב ההורים לילד הלוקה במחלה יכולה להגיע עד לכדי שני שליש מהמקרים. במחקרים נמצאו מספר גנים אשר במצבים בהם חלה בהם פגיעה תיתכן הופעת אטופיק דרמטיטיס, למשל, הגן לפילגרין. יחד עם זאת, כיום אי אפשר לאפיין במדוייק את הסיבה הגנטית למחלה אשר יתכן והיא קשורה למספר פגמים המובילים לתמונה קלינית דומה. למרבית חולי אטופיק דרמטיטיס או לבני המשפחה הקרובים אלייהם רקע של קדחת השחת או אסטמה.

מהם התהליכים המתרחשים בגוף בעת המחלה?


למרות המחקר הרב הנערך בנושא זה אין עדיין תשובה חד משמעית מקובלת בנושא זה. הסברה המקובלת היא היא כי נוצר שילוב של נטיה גנטית עם פגם במערכת החיסונית, וכשלון של העור בתפקידו כחיץ בפני גורמים זרים חיצוניים. הפגיעה בתפקידו של העור כחיץ כלפי הסביבה באה לידי ביטוי ביובש של העור, הזעה מוגברת וגרד כתוצאה מכך. העור חדיר יותר לגורמים מהחוץ כגון אלרגנים ומזהמים.

האם קיימים גורמים חיצוניים המחמירים אטופיק דרמטיטיס?


מעבר לגורמים הפנימיים קיימים מספר גורמים היכולים לגרום להתפרצות או החמרה באטופי דרמטיטיס כגון סטרס נפשי, חרדה, מזג אוויר יבש וחם, מזהמים שונים, הן חידקים והן וירוסים וכן חומרים מגרים כגון חומרי ניקוי. כפי שצוין קודם לכן, לסביבת המגורים, בעיקר באזורים מתועשים, גם כן השפעה לא מבוטלת על אטופיק דרמטיטיס.

ממה יסבול חולה אטופיק דרמטיטיס?


התלונה העיקרית באטופיק דרמטיטיס היא הגרד היכול להגיע למצב בלתי נסבל, מלווה בהפרעות בשינה ובתיפקוד. פריחה אופיינית מופיעה במקביל לגרד כאשר היא מאופיינת בהחמרות והטבות, אך לעיתים קרובות תהפוך לכרונית בדרגות עוצמה משתנות.

הפריחה עצמה מורכבת מנגעים קטנים מורמים מעל פני העור התמזגים לרבדים אדומים ועליהם לעיתים קשקשים מלווים לרוב בסימני גרד. החדירות הרבה של העור בשילוב הגרד גורמים לעיתים מזומנות לזיהום משני של העור. במקרים של מחלה מתמשכת העור הופך מעובה יותר מחוספס וקשה.

מיקום הפריחה משתנה בהתאם לגיל. בתינוקות היא תופיעה לרוב על פני הלחיים, הקרקפת והצוואר, עם התפשטות לגוף ובעיקר למרפקים וברכיים. אזור החיתול לרוב לא יהיה מעורב. בילדים הפריחה תימצא בשכיחות הגבוה ביותר באזור הקיפולים, כלומר צוואר, ברכיים ומרפקים, שורשי כפות הידיים והקרסוליים, כמובן תיתכן מעורבות נרחבת של הגוף כולו. במבוגרים האזורים המעורבים בעיקר הם הפנים והצוואר, בית חזה והגפיים.

איך מטפלים באטופיק דרמטיטיס?


הטיפול באטופיק דרמטיטיס אינו בבחינת 'זבנג וגמרנו'. הטיפול הינו ממושך ומותאם למצבים השונים החל מתקופות שקטות ועד למצבים של החמרות במחלה. כפי שאנו יודעים הרפואה המונעת נמצאת בראש המאבק בכל מחלה, כמו גם באטופיק דרמטיטיס. אחת הנקודות החשובות היא ההיגיינה האישית. כפי שצוין לעיל, המחלה יכולה להחמיר בזמן זיהומים של העור ולכן שמירה על נקיון הגוף מהווה נדבך חשוב בטיפול.

יחד עם זאת, לרחצה ישנם מספר כללים. עדיף לטבול באמבטיה למשך מספר דקות תוך שימוש בשמני אמבט מאשר להתרחץ במקלחת. המים צריכים להיות פושרים, שכן מים חמים יגרמו להתפרצות גרד. ייבוש העור עדיף שיעשה על ידי הספגה ולא בשיפשוף, ולאחר מכן מומלץ להשתמש בקרם לחות המונע התייבשות של העור. כדאי למרוח קרם לחות מספר פעמים ביום וכך נמנע יובש וגרד. הביגוד צריך להיות אוורירי וקל, עדיף מכותנה ולא מצמר.

כמו כן, הסביבה המועדפת היא טמפרטורה של 24 מעלות עם לחות בינונית. בנוסף, כפי שהדבר נכון גם לבעיות בריאותיות רבות אחרות, גם באטופיק דרמטיטיס מתח מהווה גורם מחמיר ולכן עדיף לנסות ולהוריד מתחים עד כמה שאפשר.

טיפול תרופתי: כן או לא?


תמיד נשאלת השאלה - אולי עדיף טיפול ללא תרופות, המתבסס על אמצעים טבעיים? התשובה היא כן - אך תלוי באילו מצבים. אם אין צורך בטיפול תרופתי הרי הוא מיותר ולא נמליץ עליו. יחד עם זאת, קיימים מצבים בהם הטיפול הכרחי ושימוש בו ימנע התדרדרות של המצב והחרפה באטופיק דרמטיטיס.

משחות סטרואידליות משמשות לעיתים תכופות בטיפול באטופיק דרמטיטיס. יעילותן רבה ומוכחת ולעיתים אין אפשרות להימנע מהשימוש בהן. עם זאת, שימוש מושכל ימנע את תופעות הלוואי הקיימות בהן, כבכל תרופה. משחות אנטיביוטיות עוזרות להלחם במזהמים הנוטים להתישב על עורם של חולי אטופיק דרמטיטיס ולגרום להחרפה במצב העור.
<@ --- IMG_2 --- @>
סוג נוסף של טיפול מקומי הוא משחות אימונומודולטוריות, הפועלות על מערכת החיסון שאף היא פועלת בצורה לקויה באטופיק דרמטיטיס. משחות אלו מסוגלות להפחית את פעילות מערכת החיסון במקום המריחה בלבד, ללא ספיגה משמעותית וכך למנוע תופעות לוואי כלליות מהן.

במידה והטיפול המקומי לא מספק יש צורך לעבור לטיפול סיסטמי. טיפולים אלו כוללים תרופות אנטי-היסטמיניות העוזרות להתגבר על הגרד הקשה והמטריד ממנו סובלים חולי אטופיק דרמטיטיס. טיפול אנטיביוטי פומי נמצא יעיל מאד במצבים בהם קיימת החמרה באטופיק דרמטיטיס על רקע זיהום משני של העור.

במצבים קשים יותר ישנה אפשרות לטיפול בפוטותרפיה כלומר קרינת אור באורכי גל ספציפיים שנמצאו יעילים למטרה זו. חשוב להדגיש כי אין המדובר בקרינה הניתנת לחולים במחלות גידוליות, אלא ניצול חלק קטן מספקטרום קרני השמש. טיפולים נוספים במצבים חמורים כוללים תרופות שונות כגון ציקלוספורין הניתנות לתקופות קצובות עד להשגת שיפור במצב.

החיים עם אטופיק דרמטיטיס - האם חל שיפור עם הזמן?


אטופיק דרמטיטיס יכולה להיות מחלה מאד מתסכלת מעצם העובדה שהינה בדרך כלל ממושכת. יחד עם זאת, במרבית המקרים חומרת המחלה פוחתת עם השנים ככל שהילד מתבגר, עד למצב שבו רק אחוז קטן מהילדים עם אטופיק דרמטיטיס נשארים מבוגרים עם אטופיק דרמטיטיס. אטופיק דרמטיטיס אינה מחלה נעימה ויכולה להיות קשה אך בדרך כלל זה עובר, כלומר - התקווה מוצדקת.

לכתבות נוספות בנושא אטפיק דרמטיטיס, מחלות עור:
כיצד מזהים ומאבחנים אטופיק דרמטיטיס?
כיצד להתמודד עם אקזמה מתמשכת בידיים?
מחלות עור אצל ילדים: אבחון וטיפול
כל מה שרציתם לדעת על כוויות קור
האם רפואה משלימה עוזרת לבעיות אקנה?

וכפי שמסכם ד"ר יעקב משיח, מומחה למחלות עור ומין מביה"ח איכילוב: "אטופיק דרמטיטיס היא מחלה שאפשר לחיות אתה, ובטיפול נכון ומתאים,אשר משלב את ההורים ואת הילד, אנחנו יכולים להצליח ולתת לילד אפשרות לגדול וליהנות מהתקופה שהוא ילד".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

דיסליפידמיה: כשהכולסטרול הרע גובר על הכולסטרול הטוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/07/2019 |
צפיות: 49
דיסליפידמיה היא מצב שבו יש רמות לא תקינות של שומנים בדם. כדי להימנע ממצב זה, יש לאכול אוכל בריא ולהימנע מאוכל רווי שומן
קרא עוד
Temporal Arteritis: כיצד מטפלים בדלקת עורק הרקה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/07/2019 |
צפיות: 209
דלקת עורק הרקה היא מחלה מסוכנת שיכולה לגרום לסיבוכים קשים כמו שבץ, עיוורון ומפרצת באבי העורקים. מה הם תסמיני הדלקת? כיצד ניתן לאבחן? ומדוע אסור להזניח את הטיפול בה?
קרא עוד
מחלת רעד: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/07/2019 |
צפיות: 297
רעד ראשוני הוא מחלה המאופיינת ברעידות קלות באזורי גוף שונים. המחלה אינה גורמת לבעיות בריאותיות, אך יכולה להשפיע על איכות החיים
קרא עוד
תסמונת מרפן: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2019 |
צפיות: 321
תסמונת מרפן היא הפרעה גנטית אשר גורמת לנזקים גופניים רבים בעיניים, בכלי הדם ובמבנה השלד. בטיפול נכון החולים במחלה יכולים לחיות חיים ארוכים ומלאים
קרא עוד
דלקת העצם: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/06/2019 |
צפיות: 332
אוסטאומיאליטיס היא מחלה זיהומית אשר פוגעת בעצם וברקמה המקיפה אותה. המחלה תוקפת הן ילדים והן מבוגרים, והיא יכולה להשפיע על המבנה ועל התפקוד של העצם
קרא עוד
fUS: טיפול חדשני לרעד
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 06/06/2019 |
צפיות: 1,039
פיתוח ישראלי הוביל ליצירת טיפול חדשני המפחית משמעותית הופעת רעד בקרב חולי פרקינסון ומחלת הרעד הראשוני. כיצד מתבצע הטיפול? האם קיים צורך בתפרים? ומה הם אחוזי ההצלחה?
קרא עוד
ASC-US: תשובה לא תקינה של משטח ציטולוגי
ד"ר שרגא וקסלר
| 05/06/2019 |
צפיות: 961
בדיקת פאפ היא בדיקה שגרתית ומאוד חשובה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. רוב תוצאות הבדיקות מעידות על תאים תקינים, אך מה קורה כאשר בבדיקה מתגלים תאים קשקשיים לא תקינים?
קרא עוד
דמנציה ושכחת הקרובים
ד"ר דנה פאר
| 04/06/2019 |
צפיות: 498
מחלת הדמנציה פוגעת, בעיקר, בזיכרון לטווח הקצר. אחד הקשיים הכואבים ביותר איתם יש להתמודד במחלה הוא הרגע בו מתחיל החולה לא לזהות את קרוביו. רגע זה מרגיש כמו אגרוף שורף בבטן חשופה. ד"ר דנה פאר מסבירה מה מומלץ לעשות ברגעים אלו וכיצד מתמודדים עם השלב הכואב
קרא עוד
הזעת לילה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/05/2019 |
צפיות: 511
הזעת לילה היא תופעה שעלולה להתרחש עקב גורמים רבים. היא יכולה להופיע מעצמה או כסימפטום שמאותת על בעיה בריאותית אחרת. מתי יש צורך להיוועץ עם הרופא? ומהם הגורמים השכיחים ביותר לתופעה זו?
קרא עוד
הקשר בין חום גוף גבוה בעבר למניעת תאים סרטניים בהווה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/05/2019 |
צפיות: 432
האם מקרי עבר שבהם סבלתם מחום גוף גבוה יכולים לעזור במניעת מחלת הסרטן? מחקרים חדשים בתחום שופכים אור חדש בנושא
קרא עוד