מחלת לב כלילית: תסמינים ואזהרות

מחלת לב כלילית היא מחלת לב וכלי דם הנפוצה ביותר בעולם. למחלה - שנגרמת כתוצאה מגורמים סביבתיים כמו עודף משקל ועישון - ישנם תסמינים ברורים שיכולים להעיד על הופעתה ולמנוע בזמן נזק ללב ואף למוות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/04/2012 |
צפיות: 4,433
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
התסמינים שמעידים על מחלת לב כלילית יכולים להשתנות מאדם לאדם. שני התסמינים השכיחים ביותר הם תעוקת חזה והתקף לב. במקרים מסוימים יכול אדם לא לחוש כלל בתסמינים שיעידו על מחלתו.

התסמינים של מחלת לב כלילית שונים גם בין גברים לנשים. גברים מתלוננים לרוב על תסמינים טיפוסיים למחלה כמו תעוקת חזה – כאב וחוסר נוחות בבית החזה או קוצר נשימה. נשים לעומת זאת, לא תמיד חוות את התסמינים האלה. נשים יכולות לחוש כאב במקום אחר בגוף מלבד בבית החזה או לסבול מבחילה או עייפות ואלה יהיו בעצם תסמינים שיעידו על מחלת לב כלילית.

למידע נוסף בנושא מחלות לב וכלי דם היכנסו לפורומים:
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב
פורום שיקום לב

מה היא מחלת לב כלילית?


מחלת לב כלילית היא מחלה של עורק כלילי אחד או יותר המספקים דם אל הלב. העורקים הכלילים נפגעים כתוצאה מחסימה של רובד שומני בתוך העורק שאינו מאפשר הזרמת דם תקינה – טרשת עורקים. מלבד הפגיעה בזרימת הדם אל הלב, נפגעת גם הגמישות של העורק והיכולת שלו להתרחב כשיש דרישה מוגברת לאספקת חמצן בשריר הלב.

גורמי הסיכון למחלה הם כולסטרול גבוה, עודף משקל, הרגלי תזונה לקויים, עישון חוסר בפעילות גופנית, יתר לחץ דם, הזדקנות וסוכרת. אבל גם תורשה היא גורם סיכון למחלה.

מחלת לב כלילית היא מחלת הלב וכלי דם הנפוצה ביותר. היא גבתה יותר קורבנות ברחבי העולם מאשר סרטן, תאונות דרכים, סוכרת ומחלות נשימה כרוניות ביחד. מחלת לב כלילית גורמת להפרעה בפעילות התקינה של הלב, להפרעת קצב או לבצקת ריאות. לכן חשוב להכיר את התסמינים הנפוצים של המחלה כדי לנסות ולזהות אותה כמה שיותר מהר.


תעוקת חזה


תעוקת חזה היא אחד התסמינים הטיפוסיים למחלת לב כלילית. תעוקת חזה מורגשת כאשר טרשת העורקים מתפשטת. זרימת הדם בעורקים מתחילה לרדת וגמישות העורק נפגעת. כאשר קוטר עורק אחד או יותר נחסמים ביותר מ 30% – מתחילים להרגיש תעוקת חזה.

תעוקת חזה מתאפיינת בכאב, תחושת חוסר נוחות בבית החזה או קוצר נשימה. היא מורגשת בעיקר בזמן מאמץ כאשר הלב דורש יותר חמצן. ככל שהעורקים חסומים יותר, תעוקת חזה תורגש לא רק בזמן פעילות ספורטיבית אינטנסיבית, אלא יכולה להופיע בזמן פעילויות מתונות יחסית כמו עבודה בגינה או עליה במדרגות.

התקף לב


התקף לב הוא התסמין החמור ביותר למחלת לב כלילית. לפעמים למרבה הצער התקף לב הוא התסמין הראשון למחלה ללא תסמינים מוקדמים כמו תעוקת לב.
התקף לב נגרם כתוצאה מטרשת עורקים. הסידן והשומן שהצטברו על דפנות העורקים עלולים ליצור קריש דם בשם "פקיק" (תרומבוס) שעלול להכשיל את העורק ולגרום להתקף לב (אוטם שריר הלב).

הסיבוכים שעלולים להיווצר כתוצאה מהתקף לב הם אי ספיקת לב, הפרעות בקצב הלב, דלקת בקרום הלב ובמקרה החמור ביותר לגרום למוות.

לכתבות נוספות בנושא מחלות לב וכלי דם:
לחץ דם גבוה עלול לגרום לאין אונות
פקקת ורידים: פעילות גופנית תעזור למנוע
לחץ דם גבוה: לפני התרופות תנסו לרוץ
לב: כך תהרסו אותו במו ידיכם
5 מיתוסים על דופק לב

גם להתקף לב ישנם תסמינים מקדימים שכדאי ללמוד אותם:
כאב בבית החזה – הכאב דומה לכאב שחשים בזמן תעוקת חזה רק שהוא לא עובר בזמן מנוחה. הכאב מורגש כמו לחץ בבית החזה שנמשך יותר מ-10 דקות. הכאב יכול להקרין גם ליד שמאל, לאזור הגב, לצוואר וללסת התחתונה. במקרים מסוימים הכאב יכול להגיע עד לבטן.
זיעה קרה
חיוורון
בחילה
חרדה גדולה
תחושה של מוות מתקרב
שיהוקים
הקאות וסחרחורות
עילפון
עייפות
קוצר נשימה שנהייה קשה יותר בזמן שכיבה אבל משתפר כשעוברים למצב ישיבה
תחושת צריבה בבית החזה.

חשוב מאוד ללמוד את התסמינים שמעידים על מחלת לב כלילית ואת התסמינים להתקף לב, כדי לדעת לזהות את המחלה בזמן. אבל ניתן לנסות ולמנוע את מחלת הלב הכלילית בעזרת פעילות גופנית מספר ימים בשבוע, הפסקת עישון והתמדה בתזונה נכונה ובאורח חיים בריא.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

מפרצת מוחית: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/07/2019 |
צפיות: 260
מפרצת מוחית היא סוג של אירוע מוחי שבו יש דליפה של דם למוח. זהו מצב חירום שאם לא מטפלים בו בזמן הוא יכול לגרום לנזקים מוחיים ולמוות
קרא עוד
MGUS: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/04/2019 |
צפיות: 414
היא תוקפת את תאי הפלסמה ועלולה להתפתח למיאלומה נפוצה בהמשך חייה. כל מה שאתם צריכים לדעת על מחלת MGUS המסוכנת
קרא עוד
קרישיות יתר בהריון: תסמינים, גורמים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/04/2019 |
צפיות: 411
כ-15% אחוז מאוכלוסיית הארץ נחשבים לנשאים של קרישיות יתר, והם בסיכון מוגבר להיווצרות פקקת בכלי הדם. תופעה זו יכולה להיות גנטית מולדת או נרכשת כתוצאה מאורח חיים וגורמי סיכון נוספים. אז כיצד מאבחנים? איך מטפלים? ומדוע הריון מגביר את הסיכון לכך?
קרא עוד
טכיקרדיה חדרית: תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/03/2019 |
צפיות: 500
״טכיקרדיה חדרית״ היא הפרעה בקצב הלב התקין שמקורה במדורי הלב התחתונים, ה״חדרים״. הפרעת קצב זו גורמת לדופק לב מואץ ויכולה לגרום לאובדן הכרה ואף לסכנת חיים ללא זיהוי וטיפול נכון
קרא עוד
דלקת קרום הלב: מהם סימני המחלה וכיצד מטפלים בה?
ד"ר אביב מגר
| 16/10/2018 |
צפיות: 1,116
מרגישים כאבים בחזה בנשימה עמוקה? סבלתם לאחרונה ממחלת חום? ייתכן שיש לכם דלקת בקרום הלב. במקרה כזה ייתכן שאתם זקוקים לטיפול ולאשפוז בבית חולים
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: כל מה שצריך לדעת על הפרעת הקצב
ד״ר גיא רוזן
| 26/09/2018 |
צפיות: 2,450
בשנים האחרונות ישנה עלייה ניכרת במספר החולים בפרפור פרוזדורים – הפרעת קצב הלב השכיחה ביותר בקרב מבוגרים. על כן חשוב לדעת מה הגורמים לה וכיצד מטפלים בה
קרא עוד
כל כך טוב שזה רע: הכולסטרול ה"טוב" שבגוף יכול גם להזיק לכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2018 |
צפיות: 1,009
מסתבר שגם אצל הכולסטרול, כמו בכל תחום בחיים – יותר מדי טוב יכול להפוך בסופו של דבר לרע בעבורכם
קרא עוד
עישון – מזיק לבריאות יותר ממה שחשבתם
פרופ` דוד רוט
| 21/08/2018 |
צפיות: 2,360
ידוע שעישון מזיק לבריאות, לא רק עישון סיגריות אלא גם עישון של סיגרים, מקטרות וסיגריות אלקטרוניות. נוסף לבעיות לב ולסרטן ריאות עישון אחראי באופן ישיר על מספר רב של מחלות העלולות לגרום למוות
קרא עוד
פרפור פרוזדורים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2018 |
צפיות: 1,666
פרפור פרוזדורים הוא הפרעת קצב לב שכיחה אשר אינה מסכנת חיים בפני עצמה אך עלולה להוביל לקרישי דם ולשבץ
קרא עוד
קרדיומיופתיה: כל מה שצריך לדעת על מחלות שריר הלב
פרופ` דוד רוט
| 08/04/2018 |
צפיות: 1,469
קרדיומיופתיה היא קבוצה של כמה מחלות אשר פוגעות בתפקוד התקין של שריר הלב. תפקוד לקוי של שריר הלב יכול לגרום למצבים בריאותיים חמורים כמו הפרעות בקצב הלב ואי ספיקת לב
קרא עוד