חשוב לדעת: על שבץ מוחי בקרב גברים

שבץ מוחי מהווה גורם תמותה רביעי במספר בקרב גברים מסביב לעולם, לאחר מחלות לב, סרטן ותאונות. מהם הסימפטומים המקדימים של שבץ מוחי? כיצד מפחיתים את גורמי הסיכון ואילו טיפולים קיימים? בכתבה הבאה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/05/2012 |
צפיות: 5,593
שבץ מוחי הוא גורם התמותה הרביעי במספר בקרב גברים. עם זאת מרבית הגברים כיום אינם יודעים לשייך כמעט שום סימפטום למצב רפואי מסוכן ונפוץ זה. בכתבה זו נבחן מהם הסמפטומים המקדימים בקרב גברים וכיצד ניתן למנוע שבץ מוחי, לפני שיהיה זה מאוחר מדי.

סקרים רפואיים מראים שוב ושוב מגמה של חוסר אכפתיות או התעלמות מסמפטומים מקדימים לשבץ בקרב גברים בגיל העמידה, להבדיל מהתקף לב וסוגי סרטן שונים להם המודעות גבוהה יותר. שבץ מוחי נתפס בעיני רבים כמצב רפואי המקושר עם גילאים מתקדמים יותר – הגיל השלישי ושנות הזקנה המאוחרות.

אבל אם תשאלו את הרופא שלכם, הוא יאמר לכם ובצדק, שכדאי מאוד להיות יותר מודעים לסכנות הטמונות בשבץ מוחי ועד כמה חשוב לנהל את חייכם ולנהוג על פי הרגלי תזונה, פעילות גופנית ובריאות כללית אשר יש בהם להפחית את הסיכויים לשבץ מוחי.

למידע נוסף על שבץ מוחי הכנסו לפורומים:
פורום טיפולי ורידים, דליות, מחלות כלי דם
פורום כירורגית כלי דם, ורידים
פורום לחץ דם, מחלות כליה ילדים, הרטבת לילה
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים

אחרי הכל, שבץ מוחי הוא גורם המוות הרביעי במספר בקרב גברים, לאחר הרשימה המפוקפקת של מחלות הלב, סרטן ותאונות שונות אשר עלולים להביא למוות בטרם עת. על פי סטטיסטיקות רפואיות, שבץ מוחי נפוץ בקרב גברים בעיקר מעל גיל 65, אך למעשה יכול להופיע בכל גיל. בנוסף, שבץ מוחי נוטה להיות גם קטלני יותר וגם להופיע מוקדם יותר בקרב גברים מאשר נשים.

התוצאות של שבץ מוחי עלולות להיות הרסניות, אין מדובר רק במוות, אירוע מסוג זה יכול גם להוביל לשיתוק וללא שום יכולת לתקשר עם הסביבה.

עם זאת, החדשות הטובות הן ש- 80% מכל מקרי השבץ ניתנים למניעה. עכשיו זה הזמן לשפר את הסיכויים שלכם להמנע משבץ וללמוד אילו סימנים עלולים לבשר רעות ואילו שינויים באורח החיים יש לבצע על מנת להפחית את הסיכון.

מהו שבץ מוחי?


יש למעשה שני סוגים של שבץ.

שבץ איסכמי:

זהו הסוג הנפוץ ביותר של שבץ. הוא נגרם מקריש דם החוסם את העורקים ומונע מחמצן להגיע אל חלק כזה או אחר של המוח. ללא חמצן, תאי המוח נכנסים להלם ומיד לאחר מכן מתחילים למות. ככל שמאוחר יותר הטיפול בשבץ, כך גדל הנזק למוח. לא כל מקרי השבץ האיסכמי מסתיימים בנזק קשה, ישנם התקפים קלים ומקומיים הנפתרים מעצמם בתוך מספר דקות ומהווים תמרור אזהרה קריטי.

שבץ המורגי:

סוג זה של שבץ אמנם פחות נפוץ, אך תוצאותיו הרסניות יותר. שבץ המורגי הוא מצב של התפרצות כלי דם ודימום במוח. כאן הגורם הוא שונה אך התוצאה זהה לזו של השבץ האיסכמי, תאי המוח לא מקבלים את כמות הדם הדרושה להם. יותר מ- 60 % ממקרי שבץ זה מובילים למוות בתוך כשנה ואלו השורדים אותך עלולים לסבול ממוגבלויות שונות.

כיצד ניתן למנוע שבץ מוחי?


הדרך הטובה ביותר למנוע שבץ המורגי היא על ידי הימנעות מלחץ דם גבוה. לחץ דם גבוה מפעיל דחף על דפנות כלי הדם העלול לגרום להם להתפרץ.

שבץ איסכמי נגרם מקרישי דם, המהווים אותו גורם למעשה, של התקפי לב. על מנת להקטין את הסיכון לשבץ איסכמי יש לשמור על בריאות העורקים ובכך למנוע הצטברות שומנים ופלאק העלולים לחסום אותם. ניתן לעשות זאת על ידי ההרגלים הבאים:

פעילות גופנית במשך מינימלי של חצי שעה, ברוב ימות השבוע
תזונה נכונה, דלה בשומן רווי וכוללת מגוון של פירות וירקות
שמירה על משקל תקין
הימנעות מעישון

בנוסף, ישנן מחלות לב מסוימות, כגון פרפור פרוזדורים, הגורמות ללב לפעום בצורה פחות יעילה מהרגיל ולהוביל להיווצרות קרישי דם העלולים להסתיים בשבץ. לחץ דם גבוה, סוכרת ורמות גבוהות של כולסטרול בדם מעלים כולם את הסיכון עוד ועוד. אם אתם סובלים מאחת מהתופעות הללו עליכם לשמור אותו תחת שליטה בעזרת אורח חיים נכון או תרופות.

אספירין במינון נמוך עשוי להפחית את הסיכון לשבץ וגברים רבים בגילאים משתמשים בו ונהנים מהתכונות מדללות הדם שבו אשר יש בהן למנוע שבץ. עם זאת, יש להתייעץ עם רופא אודות כדאיות נטילה קבועה של התרופה. גורמי סיכון נוספים לשבץ הם כמובן גיל והסטוריה משפחתית, בהם לא ניתן לשלוט אך לאורח חיים בריא עשויה להיות השפעה חיובית גם מול אלו.

כיצד מטפלים בשבץ?


הטיפול בשבץ תלוי בסוגו. שבץ איסכמי שמאובחן בזמן יכול להיות מטופל בעזרת תרופות נוגדות קרישה הממיסות קרישי דם ומחזירות את זרימת הדם אל האזור הפגוע.
שבץ המורגי קשה יותר לטיפול, בדרך כלל צריך פשוט לחכות שהדימום יפסיק מעצמו. לעיתים מטפלים בשבץ המורגי בעזרת ניתוחים או הליכים נוספים שמטרתם הפסקת הדימום.

האלמנט החשוב ביותר באשר לטיפול בשבץ מוחי הוא מהירות האבחון, שכן על הטיפול להיות מבוצע בתוך כמה שעות מהופעת הסמפטומים הראשוניים של שבץ מוחי.

למאמרים נוספים בנושא שבץ:
רגע לפני אירוע מוחי: סימנים שחשוב להכיר
שבץ מוחי, גורמי סיכון
תרופה חדשה למניעת שבץ תחליף את קומדין?
זהירות, שבץ מוחי הוא גורם התמותה הרביעי
פסוריאזיס מעלה את הסיכון לקבל שבץ

ההתאוששות משבץ עשויה להיות תהליך מתמשך, במקרה של שבץ איסכמי הרופא עשוי להמליץ על מדללי דם, תרופות אשר מפחיתות את הנטייה של הדם להיקרש. גברים אשר חוו שבץ בעוצמה זו או אחרת חשופים לשבץ נוסף בהרבה מאחרים, לכן לאחר שבץ ראשון רופאים שמים לדגש את שינוי אורח החיים.

תסמינים לשבץ מוחי


חוסר תחושה או חולשה פתאומית, במיוחד בצד אחד של הגוף
בלבול פתאומי
דיבור מבולבל באופן פתאומי
בעיות ראייה פתאומיות
קשה ללכת או לשמור על איזון

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר