וידאו: בדיקת מאמץ לב ריאה משולבת

בדיקת מאמץ לב ריאה משולבת היא בדיקה הבודקת את תפקודי הלב והריאות בו זמנית בזמן מאמץ ונותנת הערכה לגבי מחלות לב או ריאה הדורשות התערבות כירורגית. ד"ר יאן טופליסקי, מומחה בקרדיולוגיה ביח' לאקוקרדיוגרפיה באיכילוב, מסביר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/06/2012 |
צפיות: 65,477
דירוג: 4.0 מתוך 5 הצבעות
התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
בדיקת מאמץ לב ריאה משולב (CPET) בודקת את יכולת המאמץ של מערכת הלב, כלי הדם, השרירים והריאות בו זמנית. בדומה למבחן מאמץ לב רגיל, גם במבדק CPET הנבדק נדרש ללכת או לרוץ למשך כמה דקות על מסוע, כאשר לפלג גופו העליון מחוברות מספר אלקטרודות המציגות את תפקוד הלב בזמן מאמץ קרדיו-וסקולרי. בניגוד לבדיקה הרגילה, המבחן המשולב כולל גם בדיקת תפקודי ריאה בסיסית לפני המבדק, מדידת סטורציה לכל אורך המאמץ ומסיכה שמולבשת על פיו ואפו של הנבדק, ומודדת את אחוז החמצן ודו-תחמוצת החמצן בכל שאיפה ונשיפה.

בתחילת הבדיקה נלקחים מדדי דופק ולחץ דם כבסיס לבדיקת המאמץ. הבדיקה מתחילה כשטכנאי מפעיל את המסוע, תחילה בקצב נמוך, ובהמשך בקצב הולך ומתגבר עד למאמץ מקסימאלי שיישאר קבוע למשך מספר דקות. המאמץ המקסימאלי ייקבע מראש בהתאם למדדים הראשונים שנלקחים בעת מנוחה.

למידע נוסף בנושא מחלות, טיפולים היכנסו לפורומים:
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב
פורום כושר גופני
פורום מחלות ריאה אסטמה
פורום שומנים בדם, מחלות לב
פורום שיקום לב

בנסיבות תקינות, הבדיקה נמשכת כ-30 דקות ותסתיים לאחר מספר דקות בשיא המאמץ שנקבע מראש. במקרה שיופיעו כאבים בחזה, קוצר נשימה, הפרעות קצב לב, סחרחורת, לחץ דם קיצוני,שינויים באק"ג, או שהמטופל ידווח על כך שאינו מסוגל להמשיך – הבדיקה תופסק.

לתופעה של קושי בעת מאמץ פיזי או קוצר נשימה עשויים להיות מספר גורמים: מחלות לב, ריאות, שרירים, מערכת כלי הדם ויעילות נשיאת חמצן לשרירים באמצעות המוגלובין. היתרון של מבחן המאמץ המשולב הוא ביכולת לבודד את מדידת התפקוד של מערכות שונות בתהליך הקרדיו-וסקולארי, ולספק מידע על "האחריות" של כל איבר להפרעה ביכולת הסופית – וכך לכוון את התהליך האבחוני בצורה מיטבית.

הבדיקה מכמתת את צריכת החמצן המרבית וסף חומצת החלב – הנקודה שבה השרירים לא מקבלים את החמצן הדרוש להם בעת מאמץ ומתחיל תהליך של "התאבנות" השריר. עבור אנשים בריאים, הבדיקה משקפת בצורה המקיפה ביותר את רמת הכושר הגופני, את התפוקה מקסימלית של הלב, ואת הגבול העליון של הריאות והשריר, ומאפשרת להתאים לנבדק את תוכנית האימון המיטבית עבורו.

עבור חולים עם מחלה ידועה או ליקוי מאובחן (בלב, במסתמים או בריאות) לבדיקה יש חשיבות רבה ככלי להערכה טרום ניתוחית. תוצאות הבדיקה עשויות להגדיר בצורה מדויקת את חומרת המחלה ולאפשר לקבל החלטות טיפוליות באופן מושכל (השתלת לב או קוצב, מידת הדחיפות לניתוח והסיכונים הכרוכים בפעולה כירורגית).

כ-350 בדיקות מאמץ לב ריאה משולב נערכות מדי שנה ביחידה לקרדיולוגיה בלתי פולשנית ואקוקרדיוגרפיה במרכז הרפואי ת"א. עבור הנבדקים, לבדיקה יש חשיבות רבה גם בהפגת דאגות וחששות: חלק מהנבדקים שמופנים למבחן המאמץ המשולב מגלים שכל המדדים שלהם תקינים, ושנתוני תפוקת הלב והריאות שלהם במאמץ הם מעבר לנתונים הממוצעים בהתאם לגיל, למין ולמשקל שלהם.

במידה רבה, חשיבות הבדיקה היא ביכולת האבחנה בין בעיה רפואית אמיתית – שעלולה אף להיות קטלנית – לבין מצב פשוט והפיך של עודף משקל או כושר גופני לקוי. על הנבדקים להגיע לבדיקת המאמץ בבגדים נוחים ובנעלי ריצה, לאחר שאכלו ארוחה קלה שעתיים לפני הבדיקה. אין לשתות אלכוהול או לעשן בשלוש השעות שלפני הבדיקה, ויש ליידע את הצוות על תרופות הנלקחות באופן קבוע.

תפקוד הלב וכלי הדם וייחודם
הלב הוא האיבר שתפקידו להזרים את הדם שחוזר מהגוף לאחר שנלקחו ממנו החמצן ותוצרי המזון, מעביר אותו לכיוון הריאות שם הדם מתמלא בחמצן שהוא ה"דלק" של כל הפעילות של הגוף, לאחר מכן הוא מקבל את הדם המחומצן מהריאות ומעבירו חזרה לתוך הגוף ולכן הוא למעשה מהווה שוב את "המענוע" שלהגוף.

טווח נתוני דופק לאדם בריא במנוחה (עפ"י גבר/אישה וקבוצות גיל) - הדופק עצמו במנוחה נע בין 60/80 לאדם נורמלי, ואין הבדל בין גבר ואישה. מאידך יש הבדל משמעותי ותפוקת הלב בין גברים ונשים, גבוהה יותר בגברים.

טווח נתוני דופק לאדם בריא במאמץ (עפ"י גבר/אישה וקבוצות גיל) - טווח במאמץ תלויה בגילו של הנבדק ומחושבת באופן כללי על ידי נוסחה שהיא 220 פחות הגיל.

מי האוכלוסיות שבסיכון?
האוכלוסיות שבאופן ברור מרוויחות מהבדיקה:

חולים שיש להם מחלה לבבית ידועה ואנחנו מנסים להעריך את תפוקת הלב המקסימלית שלהם במאמץ. בדיקה זו היא היחידה שנותנת לנו מדד של תפוקת הלב המקסימלית במאמץ, כי כל שאר הבדיקות במנוחה.

אנשים שנבדקים הם אנשים עם אי ספיקת לב קשה. לדוגמא - את השאלה: האם צריכים השתלת לב או לא אפשר לפתור אך ורק באמצעות הבדיקה הזו. אין אדם שעובר השתלת לב היום בלי לעבור בדיקה שכזו, אבל זה הולך ומתבהר גם במחלות לב אחרות כמו למשל מחלות לב מסתמיות קשות אם הם צריכים ניתוח או לא, חולים עם מחלות מולדות של הלב כדי להבין איזו התערבות הם צריכים.

חולים עם מחלות ריאתיות קשות, הדורשות ניתוח (סרטן ריאות) שבהם השאלה האם הם יוכלו לעמוד בניתוח, הבדיקה הזו כאן מחויבת המציאות.

אוכלוסיה מאוד גדולה של אנשים שמתלוננים על קוצר נשימה או עייפות במאמץ ואז הבדיקה מאפשרת לנו לעשות שני דברים: לבדוק האם יש להם הגבלה או מה שהם חווים כהגבלה זה הגיל שלהם, כי אנו משווים את זה לאנשים בגילם, ואם יש הגבלה לבדוק האם זה בגלל הלב, הריאות, מחלות שריר, עודף משקל כושר גופני וכו', וכמובן אז לכוון אותם לכיוון האבחנתי הנכון.

אנשים שרוצים לבדוק את הכושר הגופני שלהם בצורה מאוד מדויקת. זו בדיקה של אתלטים, שמתעסקים במרתון או בפעילות אירובית כי היא מאפשרת לנו לבדוק את יכולת המאמץ המקסימלית שלהם וגם לבדוק את הסף האנארובי שזה הסף שבו השרירים מתחילים ליצר חומצת חלב. חשוב לזהות את הסף כי זו הנקודה שלא כדאי להעלות את המאמץ - אז לא יוכל להמשיך לאורך זמן.
<@ --- IMG_2 --- @>

בדיקת מאמץ לב ריאה משולבת - שאלות ותשובות
מה המועד האופטימלי לבדיקה – בוקר/צהרים /ערב?
אנחנו מבצעים את הבדיקה רק בבוקר, אבל אין מועד אופטימלי אפשר בכל שעות היום.

מהן ההכנות הנדרשות?
נעלי התעמלות ומצב רוח טוב.

אופן הביצוע – זמן, האם כואב, תאור?
זה לא כואב. מבחינת החולה - זהה למבחן מאמץ רגיל. החולה רץ על מסלול מדורג, ההבדל הוא שבנוסף למדידת לחץ דם במבחן מאמץ רגיל ו- EKG, פה אנחנו גם שמים עליו מסכה שלא מפריעה לנשימתו אבל מסוגלת למדוד בכל שנייה ושנייה גם את צריכת החמצן, גם פליטת דו תחמוצת הפחמן וקצב הנשימה ונפח הנשימה, ועל סמך ניתוח הנתונים נגיע לכל המסקנות דלעיל, אנחנו גם מודדים בעזרת מכשיר על האצבע את ריכוז החמצן.

הוראות לאחר הבדיקה – האם יש תופעות לוואי או סיכונים לאחר הבדיקה?
אין כמו מבחן מאמץ רגיל- אם לחולה יש מחלת לב קשה אז המאמץ יכול להחמיר אותה אבל זה מה שמנסים להשיג.

כל כמה זמן לעשות את הבדיקה גם אם היא תקינה? ומתי להתחיל להיבדק?
אין התוויה רוטינית, באנשים עם אי ספיקת לב קשה (אוכלוסיה ראשונה) כל כמה חודשים כדי לבדוק אם חלה החמרה או הטבה. בעיקר אם עשינו טיפול כלשהו.

כתבות נוספות בנושא לב וכלי דם:
10 שאלות נפוצות על שומן טראנס
תאי גזע: מיתוסים מול עובדות
מחלות לב: איך לחיות עם פרפור פרוזדורים?
5 תפיסות מוטעות על לחץ דם גבוה
חשוב לדעת: על שבץ מוחי בקרב גברים

למי אסור להיבדק?
לאנשים עם היצרות קשה של המסתם האאורטלי שיש להם סימפטומים והם צריכים ניתוח במיידי, אין צורך בבדיקה. אסור גם לאנשים בשבוע הראשון אחרי שעברו התקף לב ולאנשים עם קריש דם ריאתי חריף. ההתוויות הן אותן התוויות כמו למבחן מאמץ רגיל.

אם נוטלים תרופות – האם התוצאות משפיעות (למשל לחולי סוכרת )?
תרופות לסוכרת לא משפיעות על הבדיקות. התרופה היחידה שמשפיעה היא תרופה מקבוצת "בטא בלוקר" שמונעות מקצב הלב לעלות ולכן לא מאפשרות לנו לאמץ את הלב בצורה מקסימלית, מצד שני אנחנו כן אוהבים לעשות את הבדיקה עם התרופה כדי לבדוק את היכולות של האדם תחת הטיפול שהוא מקבל.

עד כמה התוצאות מדויקות?
מאוד מדוייקות. זו בדיקה שיש עליה ספרות נרחבת ואנחנו מכוונים את המכשיר לפני כל נבדק.

מה צופן העתיד בתחום – האם ישולבו בדיקות של איברים נוספים למשל?
לא מתוכננים להיות משולבים בדיקות של איברים נוספים. הבדיקה הזו מתבצעת כבר הרבה שנים במרכזים גדולים בארה"ב ובאירופה, אבל פחות מתבצעת בארץ.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר