סרטן הדם CML - לוקמיה מיאלואידית כרונית

סרטן הדם CML נחשב כיום לסרטן שבעזרת טיפול מתאים ניתן לחיות איתו חיים מלאים. לרגל יום המודעות העולמי למחלה, אספנו עבורכם מידע על CML, תסמיני המחלה, שיטות האבחון וטיפולים חדשים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/09/2012 |
צפיות: 5,791
לוקמיה מיאלואידית כרונית (CML) הינה אחת מ- 4 סוגי סרטן הדם. בישראל, מהווה לוקמיה מיאלואידית כרונית 15-20% מכלל הלוקמיות במבוגרים כאשר מדובר ב- 100 חולים חדשים מידי שנה. מדובר במחלה שבה סוג מסוים של תאי הדם הלבנים הופך לממאיר ומתחיל להתרבות בקצב מהיר. כתוצאה מכך, התא הממאיר ממלא את מח העצם ומונע ממנו לייצר תאי דם בכמות ובתפקוד תקינים.

למידע נוסף בנושא סרטן הדם היכנסו לפורומים:
פורום איסוף דם טבורי, שימור דם טבורי, תאי גזע
פורום בדיקות רפואיות, בדיקות דם
פורום לוקמיה, המטולוגיה, קרישת דם, סרטן הדם
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים

אבחון לוקמיה מיאלואידית כרונית


בהיעדר טיפול, המחלה מתקדמת תוך שלוש עד לחמש שנים מהשלב הראשוני (הכרוני), דרך שלב ביניים (שלב מואץ) לצורה אקוטית ההופכת במהירות לקטלנית. מרבית החולים מאובחנים כאמור בשלב הכרוני. היות ושלב זה מתפתח באיטיות, חלקם אינם חשים דבר ובמקרים רבים מאובחנים במקרה. אלו החשים בסימפטומים לרוב מדווחים על תלונות כלליות כגון עייפות, חולשה, תחושת מלאות בבטן או כאבים (בגלל הטחול המוגדל). לעתים ייתכנו חום גבוה, ירידה במשקל, או כאבי עצמות.

אם מספר הכדוריות הלבנות גבוה מאוד, עלולים להופיע סימפטומים הקשורים להאטה בזרימת הדם הכוללים כאבי ראש, טשטוש ראיה, סחרחורת, וקשיי נשימה. בסופו של דבר האבחנה נקבעת כאשר יש סימנים קליניים מתאימים, משטח דם ובדיקת מח עצם תואמים, וכשמוכיחים כי תאי הדם נושאים את כרומוזום פילדלפיה או מכילים את הטרנסלוקציה בין כרומוזום 9 ו- 22.

לוקימיה מילואידית כרונית היא המחלה הראשונה בהיסטוריה בו הודגם הקשר בין מוטציה גנטית בתאים והתפתחות סרטן. המחלה התגלתה עוד באמצע המאה ה 19 אבל רק בעשור האחרון חלה התקדמות רבה ביכולת לרפא אותה.

טיפול במחלה


עד לפריצת הדרך לטיפול במחלה, נחשבה המחלה לחשוכת מרפא, כאשר האופציות הטיפוליות היחידות שעמדו בפני החולים היו טיפולי כימותראפיה, הקרנות או השתלת מוח עצם, כאשר חלקם היו לא יעילים, כרוכים בסבל רב והעניקו תוחלת חיים ממוצעת שעמדה על 5 שנים. עד מהרה נכנס טיפולים ממוקדי מטרה מסוג מעכבי טירוזין קינאז, שהינם יעילים, בעלי תגובה מהירה יותר לטיפול במחלה, וכוללים פחות תופעות לוואי. לאלו חשיבות משמעותית למניעת התקדמות המחלה בקרב החולים ולעצירת הדרדרות במצב החולה.


גם כיום, הסיכוי היחידי לריפוי הוא ע"י השתלת מח עצם אולם אין ספק כי התרופות שנכנסו בעשור האחרון שינו את התמונה כליל והפיחו תקווה חדשה בקרב החולים והמטפלים כאחד, בהפיכת המחלה לכרונית. אבל יש עדיין הרבה דברים נוספים שצריך לעשות בהקשר למחלה ולחולים. יותר משליש מהחולים לא מגיבים לטיפול הקו הראשון הקיים או סובלים מתופעות לוואי קשות. בנוסף יש להמשיך לשאוף להגיע לריפוי המחלה, מכיוון שאצל רוב החולים המפסיקים טיפול במסגרת ניסוי מבוקר, יש סימנים להתקדמות המחלה.

יום המודעות ללוקמיה מיאלואידית כרונית


התאריך 22.9 מסמל את השינוי הגנטי שחל בכרומוזומים 9 ו- 22 שהוא הסיבה להיווצרות הכרומוזום הפגום פילדלפיה, והגורם הישיר למחלת ה-CML. תאריך זה הוכרז כיום המודעות הבינלאומי ל-CML, ויערכו בו פעולות רבות בשיתוף עמותות חולי CML מכל רחבי העולם, עם ארגוני הרופאים המקומיים, להגברת המודעות של הציבור הרחב לקיום המחלה, דרכי ההתמודדות איתה, שיפור המעקב והטיפולים הקיימים.

לכתבות נוספות בנושא מחלות וטיפולים:
טרשת נפוצה: סיפורים אופטימים לשנה החדשה
שטיפת ידיים: עשה ואל תעשה
מיתוסים על טרשת נפוצה וניפוצם
גילוי מקרה של שחפת בהדסה
הפטיטיס C: חידושים באבחון ובטיפול

העמותה הישראלית לחולי CML תקיים בתאריך זה לראשונה בישראל אירוע לציון יום המודעות הבינלאומי למחלה. גיורא שרף, מנכ"ל העמותה לחולי CML: המסר העיקרי שאנו מבקשים לשדר הוא מסר של אופטימיות שגם עם אבחון כחולה במחלת סרטן או לוקמיה, אפשר היום להמשיך לחיות ולתפקד, ולהגשים כמעט כל מה שחולמים או רוצים. ביום זה אנו קוראים לכל החולים להפוך להיות חולים משכילים בקשר למחלתם, ולהיות מעורבים בניהול המחלה יחד עם הרופאים המטפלים. אנו קוראים לכל חולי ה-CML בארץ, להצטרף לעמותה הקיימת כבר יותר מעשור שנים, ועוזרת ליותר מ-250 חולים בהתמודדות היום יומית הלא קלה עם המחלה ותופעות הלוואי של הטיפולים".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר