סרטן הדם CML - לוקמיה מיאלואידית כרונית

סרטן הדם CML נחשב כיום לסרטן שבעזרת טיפול מתאים ניתן לחיות איתו חיים מלאים. לרגל יום המודעות העולמי למחלה, אספנו עבורכם מידע על CML, תסמיני המחלה, שיטות האבחון וטיפולים חדשים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/09/2012 |
צפיות: 5,086
לוקמיה מיאלואידית כרונית (CML) הינה אחת מ- 4 סוגי סרטן הדם. בישראל, מהווה לוקמיה מיאלואידית כרונית 15-20% מכלל הלוקמיות במבוגרים כאשר מדובר ב- 100 חולים חדשים מידי שנה. מדובר במחלה שבה סוג מסוים של תאי הדם הלבנים הופך לממאיר ומתחיל להתרבות בקצב מהיר. כתוצאה מכך, התא הממאיר ממלא את מח העצם ומונע ממנו לייצר תאי דם בכמות ובתפקוד תקינים.

למידע נוסף בנושא סרטן הדם היכנסו לפורומים:
פורום איסוף דם טבורי, שימור דם טבורי, תאי גזע
פורום בדיקות רפואיות, בדיקות דם
פורום לוקמיה, המטולוגיה, קרישת דם, סרטן הדם
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן ילדים, המטואונקולוגיה ילדים

אבחון לוקמיה מיאלואידית כרונית


בהיעדר טיפול, המחלה מתקדמת תוך שלוש עד לחמש שנים מהשלב הראשוני (הכרוני), דרך שלב ביניים (שלב מואץ) לצורה אקוטית ההופכת במהירות לקטלנית. מרבית החולים מאובחנים כאמור בשלב הכרוני. היות ושלב זה מתפתח באיטיות, חלקם אינם חשים דבר ובמקרים רבים מאובחנים במקרה. אלו החשים בסימפטומים לרוב מדווחים על תלונות כלליות כגון עייפות, חולשה, תחושת מלאות בבטן או כאבים (בגלל הטחול המוגדל). לעתים ייתכנו חום גבוה, ירידה במשקל, או כאבי עצמות.

אם מספר הכדוריות הלבנות גבוה מאוד, עלולים להופיע סימפטומים הקשורים להאטה בזרימת הדם הכוללים כאבי ראש, טשטוש ראיה, סחרחורת, וקשיי נשימה. בסופו של דבר האבחנה נקבעת כאשר יש סימנים קליניים מתאימים, משטח דם ובדיקת מח עצם תואמים, וכשמוכיחים כי תאי הדם נושאים את כרומוזום פילדלפיה או מכילים את הטרנסלוקציה בין כרומוזום 9 ו- 22.

לוקימיה מילואידית כרונית היא המחלה הראשונה בהיסטוריה בו הודגם הקשר בין מוטציה גנטית בתאים והתפתחות סרטן. המחלה התגלתה עוד באמצע המאה ה 19 אבל רק בעשור האחרון חלה התקדמות רבה ביכולת לרפא אותה.

טיפול במחלה


עד לפריצת הדרך לטיפול במחלה, נחשבה המחלה לחשוכת מרפא, כאשר האופציות הטיפוליות היחידות שעמדו בפני החולים היו טיפולי כימותראפיה, הקרנות או השתלת מוח עצם, כאשר חלקם היו לא יעילים, כרוכים בסבל רב והעניקו תוחלת חיים ממוצעת שעמדה על 5 שנים. עד מהרה נכנס טיפולים ממוקדי מטרה מסוג מעכבי טירוזין קינאז, שהינם יעילים, בעלי תגובה מהירה יותר לטיפול במחלה, וכוללים פחות תופעות לוואי. לאלו חשיבות משמעותית למניעת התקדמות המחלה בקרב החולים ולעצירת הדרדרות במצב החולה.


גם כיום, הסיכוי היחידי לריפוי הוא ע"י השתלת מח עצם אולם אין ספק כי התרופות שנכנסו בעשור האחרון שינו את התמונה כליל והפיחו תקווה חדשה בקרב החולים והמטפלים כאחד, בהפיכת המחלה לכרונית. אבל יש עדיין הרבה דברים נוספים שצריך לעשות בהקשר למחלה ולחולים. יותר משליש מהחולים לא מגיבים לטיפול הקו הראשון הקיים או סובלים מתופעות לוואי קשות. בנוסף יש להמשיך לשאוף להגיע לריפוי המחלה, מכיוון שאצל רוב החולים המפסיקים טיפול במסגרת ניסוי מבוקר, יש סימנים להתקדמות המחלה.

יום המודעות ללוקמיה מיאלואידית כרונית


התאריך 22.9 מסמל את השינוי הגנטי שחל בכרומוזומים 9 ו- 22 שהוא הסיבה להיווצרות הכרומוזום הפגום פילדלפיה, והגורם הישיר למחלת ה-CML. תאריך זה הוכרז כיום המודעות הבינלאומי ל-CML, ויערכו בו פעולות רבות בשיתוף עמותות חולי CML מכל רחבי העולם, עם ארגוני הרופאים המקומיים, להגברת המודעות של הציבור הרחב לקיום המחלה, דרכי ההתמודדות איתה, שיפור המעקב והטיפולים הקיימים.

לכתבות נוספות בנושא מחלות וטיפולים:
טרשת נפוצה: סיפורים אופטימים לשנה החדשה
שטיפת ידיים: עשה ואל תעשה
מיתוסים על טרשת נפוצה וניפוצם
גילוי מקרה של שחפת בהדסה
הפטיטיס C: חידושים באבחון ובטיפול

העמותה הישראלית לחולי CML תקיים בתאריך זה לראשונה בישראל אירוע לציון יום המודעות הבינלאומי למחלה. גיורא שרף, מנכ"ל העמותה לחולי CML: המסר העיקרי שאנו מבקשים לשדר הוא מסר של אופטימיות שגם עם אבחון כחולה במחלת סרטן או לוקמיה, אפשר היום להמשיך לחיות ולתפקד, ולהגשים כמעט כל מה שחולמים או רוצים. ביום זה אנו קוראים לכל החולים להפוך להיות חולים משכילים בקשר למחלתם, ולהיות מעורבים בניהול המחלה יחד עם הרופאים המטפלים. אנו קוראים לכל חולי ה-CML בארץ, להצטרף לעמותה הקיימת כבר יותר מעשור שנים, ועוזרת ליותר מ-250 חולים בהתמודדות היום יומית הלא קלה עם המחלה ותופעות הלוואי של הטיפולים".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

דלקת העצם: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/06/2019 |
צפיות: 44
אוסטאומיאליטיס היא מחלה זיהומית אשר פוגעת בעצם וברקמה המקיפה אותה. המחלה תוקפת הן ילדים והן מבוגרים, והיא יכולה להשפיע על המבנה ועל התפקוד של העצם
קרא עוד
fUS: טיפול חדשני לרעד
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 06/06/2019 |
צפיות: 764
פיתוח ישראלי הוביל ליצירת טיפול חדשני המפחית משמעותית הופעת רעד בקרב חולי פרקינסון ומחלת הרעד הראשוני. כיצד מתבצע הטיפול? האם קיים צורך בתפרים? ומה הם אחוזי ההצלחה?
קרא עוד
ASC-US: תשובה לא תקינה של משטח ציטולוגי
ד"ר שרגא וקסלר
| 05/06/2019 |
צפיות: 755
בדיקת פאפ היא בדיקה שגרתית ומאוד חשובה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. רוב תוצאות הבדיקות מעידות על תאים תקינים, אך מה קורה כאשר בבדיקה מתגלים תאים קשקשיים לא תקינים?
קרא עוד
דמנציה ושכחת הקרובים
ד"ר דנה פאר
| 04/06/2019 |
צפיות: 394
מחלת הדמנציה פוגעת, בעיקר, בזיכרון לטווח הקצר. אחד הקשיים הכואבים ביותר איתם יש להתמודד במחלה הוא הרגע בו מתחיל החולה לא לזהות את קרוביו. רגע זה מרגיש כמו אגרוף שורף בבטן חשופה. ד"ר דנה פאר מסבירה מה מומלץ לעשות ברגעים אלו וכיצד מתמודדים עם השלב הכואב
קרא עוד
הזעת לילה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/05/2019 |
צפיות: 411
הזעת לילה היא תופעה שעלולה להתרחש עקב גורמים רבים. היא יכולה להופיע מעצמה או כסימפטום שמאותת על בעיה בריאותית אחרת. מתי יש צורך להיוועץ עם הרופא? ומהם הגורמים השכיחים ביותר לתופעה זו?
קרא עוד
הקשר בין חום גוף גבוה בעבר למניעת תאים סרטניים בהווה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/05/2019 |
צפיות: 367
האם מקרי עבר שבהם סבלתם מחום גוף גבוה יכולים לעזור במניעת מחלת הסרטן? מחקרים חדשים בתחום שופכים אור חדש בנושא
קרא עוד
הסוכר שבדם: כל מה שצריך לדעת על גלוקוז
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/05/2019 |
צפיות: 408
הסוכר בדם הוא מרכיב חיוני עבור תפקוד יעיל של הגוף. באילו רמות עליו להיות? מהיכן הוא מגיע וכיצד הוא מתעכל בגוף?
קרא עוד
הוספיס: המקום לטיפול פליאטיבי תומך
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/05/2019 |
צפיות: 330
התמודדות עם מוות זו גזירה שחלה על כולנו. את הגזירה הזו ניתן להפוך לקשה פחות, בעזרתו של הצוות המקצועי בהוספיס
קרא עוד
ייחודו של המוח האנושי: מדענים גילו תא עצב חדש במוח שמפריד בינינו לבין בעלי החיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/05/2019 |
צפיות: 252
קבוצת חוקרים עשתה צעד נוסף לקראת הבנה מעמיקה יותר של הפרמטר הראשי ההופך את המוח האנושי לכה ייחודי
קרא עוד
ריקוד מסייע להפחתת תסמיני מחלת הפרקינסון
ד"ר סיימון ישראלי-קורן
| 14/05/2019 |
צפיות: 795
מחלת הפרקינסון היא מחלה נוירולוגית ניוונית שכיחה בעולם אחרי דמנציה מסוג אלצהיימר. למחלה קיים טיפול תרופתי יעיל מאוד בכל הקשור להקלה על הסימפטומים, אך טרם נמצא טיפול אשר יכול להאט את התקדמות המחלה. בשנת 1980, אמר המייסד של המכון הלאומי להזדקנות בארצות הברית: "אם אימון גופני יכול להיות ארוז בתוך גלולה, זה יהיה התרופה הרשומה והיעילה ביותר במדינה". כיצד פעילות גופנית מסייעת להתמודדות עם פרקינסון? מדוע תחום המחול נחשב לכלי אפקטיבי לסיוע בהתמודדות עם תופעות המחלה? מהו סוג הריקוד המומלץ ביותר? ומהו הקשר בין תנועה לשמיעה?
קרא עוד