טיפול יעיל לפעילות יתר של שלפוחית השתן

בישראל סובלים בין 150 ל-250 אלף איש מפעילות יתר של שלפוחית השתן, ביניהם חולי טרשת נפוצה, אך פחות מ 15% מהסובלים מטופלים. טיפול בפעילות יתר של שלפוחית השתן כולל הזרקה של בוטולינום טוקסין ומביא לירידה של כ-50 אחוז באירועים של אי נקיטת שתן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/11/2012 |
צפיות: 6,827
שלפוחית השתן הינה מעין כיס שרירי, כאשר השופכה הוא ה"צינור" דרכו זורם השתן מהשלפוחית אל מחוץ לגוף. במצב תקין, השתן עובר מהכליות דרך "צינורות" הנקראים שופכנים אל השלפוחית. השלפוחית רפויה ומתמלאת שתן, ובינתיים סגורה על ידי שני סוגרים - אחד מופעל בצורה לא רצונית על ידי מנגנונים שונים, והשני מופעל בצורה רצונית כאשר אנו מתאפקים.

למידע נוסף בנושא פעילות יתר של שלפוחית השתן היכנסו לפורומים:
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום טרשת נפוצה
פורום סרטן הערמונית, סרטן האשכים, סרטן שלפוחית השתן
פורום רצפת האגן, בריחת שתן, דליפת שתן, צניחת רחם
פורום תרופות ייעוץ תרופתי

כאשר השלפוחית מתמלאת עד ללחץ מסוים, אנו מרגישים מלאות וצורך לתת שתן. בשלב זה, משחררים את הסוגר הרצוני, כאשר הסוגר הלא רצוני משוחרר על ידי מנגנון אחר והשלפוחית מתרוקנת בסדרה של התכווצויות הדוחפות את השתן החוצה. לאחר מכן הסוגרים נסגרים שוב והשלפוחית מתחילה להתמלא מחדש וחוזר חלילה.

עם זאת, ישנם מצבים בהם קיימת סכנה ממשית לתפקודה התקין של השלפוחית. לדוגמא, היא יכולה להיפגע עקב נזק למנגנון ההרפיה ונזק למנגנון המאפשר כיווץ בעת ההתרוקנות. כמו כן, ייתכן מצב בו הסוגר של השלפוחית יהיה יותר מכווץ ולא יאפשר לשתן לצאת. במצב כזה, התכווצויות של השלפוחית יגרמו לשתן (בשל לחץ גבוה) לחזור אחורה דרך השופכנים אל הכליות, אשר עם הזמן הן עלולות להוביל להרס של הכליות.

ההערכה היא כי כיום בישראל, סובלים בין 150 ל-250 אלף איש מפעילות יתר של שלפוחית השתן, אך המודעות לטיפול בתופעה נמוכה ביותר, שכן רק פחות מ-30 אלף מהם מטופלים. כמו כן, בישראל סובלים מהתופעה 16% מבני 40 ומעלה כאשר שכיחות התופעה עולה עם הגיל. אי שליטה על הסוגרים המלווה בבריחת שתן או בקושי בהטלת שתן, מהווה את אחד הסימנים המוכרים בקרב חולי טרשת נפוצה, אשר נאלצים להתמודד עם תופעה זו הגורמת להם לא פעם למבוכה גדולה וחוסר נעימות מתמשכת.

במקרה של פעילות יתר של שריר השלפוחית, הבקרה העצבית המרכזית נעלמת ואין יותר דיכוי של גלי לחץ בדופן השלפוחית. גלי לחץ הנוצרים באופן ספונטני בדופן, יגרמו להופעת "תסמונת הדחיפות". פעילות יתר של שלפוחית השתן הנובעת מתופעת הספסטיות מהווה חלק מהתסמינים הבולטים בעיקר בקרב חולי טרשת נפוצה, שבץ מוחי, פגיעה בבלוטת הערמונית, נשים לאחר לידה וכו'. הסיבה לכך היא פגיעה נוירולוגית או פיזיולוגית שהמחלה מביאה עמה אשר מובילה לקושי רב בשליטה על הסוגרים.


אי שליטה במתן שתן הינה תופעה שכיחה אצל גברים ונשים כאחד ומשפיעה על איכות החיים במספר מובנים: הגבלות גופניות בשל התחושה הכמעט תמידית בצורך למתן שתן בדחיפות, הימנעות מפעילות גופנית שיכולה לגרום לדליפת שתן, השפעה על חיי המין בשל החשש המתמיד לדליפת שתן בעת האקט המיני, והפרעה רפטטיבית למהלך העבודה בשל הצורך לקום מדי רבע שעה להתפנות. כמו כן, ישנם השלכות נפשיות על החולים הסובלים מאי שליטה על הסוגרים. הפחד העיקרי הוא ממצבים של חוסר שליטה בעיקר בסיטואציות חברתיות, מצב שגורר מבוכה רבה.

טיפול בפעילות יתר של שלפוחית השתן באמצעות בוטולינום טוקסין


הטיפולים בשלפוחית שתן ספסטית הם שונים ונעים החל מטיפול התנהגותי, פיזיותרפיה של רצפת האגן שהיא האיבר המשפיע ביותר על מערכת השתן התחתונה וטיפול תרופתי. טיפול תרופתי יעיל המקובל כיום הוא טיפול בהזרקות של בוטולינום טוקסין לדופן השלפוחית. בוטלינום טוקסין (Botulinum Toxin) הינו רעלן ביולוגי, אשר מוזרק לשריר הספסטי ומביא להרפייתו. רעלן הבוטלינום משמש גם בטיפול בספסטיות בגפיים עבור חולי טרשת נפוצה אותו ניתן לקבל במרפאות הזרקה מיוחדות הנמצאות במספר בתי חולים ברחבי הארץ.

חדירה של הרעלן אל סיב העצב מורידה את יכולתו לשחרר אצטילכולין ומפחיתה את מידת התכווצות השריר. השפעת הטיפול בבוטולינום מתחילה תוך מספר ימים מרגע ההזרקה כאשר ניתן לראות תוצאות תוך מספר שבועות.

הטיפול בספסטיות מקטין את עוצמת הכאב, משפר את תפקוד המטופל ומגדיל בצורה ניכרת את תוצאות הטיפול השיקומי המשלים. מחקרים הראו שיפור משמעותי בהפחתת טונוס בשרירי הירכיים, הכתפיים, בשרירי הפנים והעיניים, בשרירים של מערכת העיכול, בשרירי שלפוחית השתן, בהפחתה משמעותית ברעד ובכאב כתוצאה מספסטיות, בריור יתר ובהזעת יתר.

לכתבות נוספות בנושא טרשת נפוצה:
חדשות טובות לחולי טרשת נפוצה
טרשת נפוצה: תרופה חדשה להתקפי צחוק ובכי
טרשת נפוצה: סיפורים אופטימים לשנה החדשה
מיתוסים על טרשת נפוצה וניפוצם
וידאו: טרשת נפוצה: חידושים בתחום הטיפול

ע"י הזרקה של הבוטולינום טוקסין נמנעות התכווצויות ספונטניות הגורמות לדליפת שתן. מחקרים מראים כי יעילות הטיפול בבוטולינום טוקסין בקרב נשים הסובלות משלפוחית שתן ספסטית מגיעה ל-90-73 אחוז, ובחולים עם שלפוחית רגיזה הטיפול הביא לירידה של כ-50 אחוז באירועים של אי נקיטת שתן. לפיכך, עבור אלו הסובלים מפעילות יתר של שלפוחית השתן, מומלץ לטפל בתופעה ובכך לשפר את איכות החיים ולהימנע מאי-הנעימויות המלוות אותם בחיי היום יום.

הטיפול מתבצע במסגרת מרפאת מומחים בשיקום או אורולוגיה על ידי רופא/ה שהתמחה/תה בהזרקות בוטולינום טוקסין. נכון להיום,הטיפול אינו כלול בסל התרופות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר יוסף שמואלי
    ד"ר יוסף שמואלי
    אורולוג וכירורג מומחה ד"ר יוסף שמואלי הינו אורולוג בעל ניסיון רב בניתוחים בתחומי ההפרעות בתפקוד המיני של הגבר והפרעות בפוריות הגבר, ניתוחי ערמונית (פרוסטטה) ביופסיות ערמונית לברור גידולים בבלוטה... קרא עוד