צריבת עורק הכליה: טיפול חדש ביתר לחץ דם

יתר לחץ דם היא אחת המגפות הנפוצות ביותר בעולם המערבי, שמופיעה בקרב 30%-40% מהאוכולוסיה. בעיה זו מחריפה כפונקציה של גיל, השמנת יתר ומחלות כליה כרוניות. טיפול חדש ביתר לחץ דם באמצעות צריבה של עורק הכליה יכול להחליף את הטיפול התרופתי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/12/2012 |
צפיות: 56,770
דירוג: 4.5 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
הדם שזורם בעורקינו זורם בלחץ מסוים שנמדד במ"מ כספית. ערכי לחץ דם תקינים הם 120 מ"מ כספית בזמן התכווצות חדרי הלב (לחץ דם סיסטולי) ו-80 מ"מ כספית בזמן הרפיית חדרי הלב (לחץ דם דיאסטולי). אם בעת מנוחה, הדם זורם בעורקים בלחץ הגבוה מהערכים הללו, נגרמת פגיעה מתמשכת בכל כלי הדם בגוף ופגיעה באיברים אליהם כלי דם מובילים את הדם כמו המוח, עיניים, כליות ועוד.

למידע נוסף בנושא טיפול ביתר לחץ דם היכנסו לפורומים:
פורום יתר לחץ דם, לחץ דם גבוה
פורום לחץ דם, מחלות כליה ילדים, הרטבת לילה
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב

לחץ דם גבוה אינו נותן לרוב את אותותיו ולכן מכנים אותו "הרוצח השקט". חשוב לבצע בדיקות לחץ דם תקופתיות כדי לגלות אותו בזמן לפני שיגרם נזק חמור לכלי הדם שיוביל לסיבוכים קשים כמו התקף לב, אירוע מוחי, פגיעה בראיה ואין אונות.

במידה ומדידות חוזרות מצביעות על ערכי לחץ דם הגבוהים מ 140/85 יש צורך לברר מה גורם לערכי לחץ הדם לעלות. במידה ולא התגלתה סיבה לעליה בלחץ הדם יש צורך להתחיל בטיפול תרופתי, לרוב באמצעות כמה סוגים של תרופות. עם התקדמות הפרמקולוגיה בשנים האחרונות, עלו למדפים תרופות חדשות שהוכחו כיעילות בהסדרת יתר לחץ דם במרבית המקרים. ואולם, חלק מהמטופלים אינם מגיבים היטב לטיפול תרופתי גם במינונים גבוהים ביותר. לחץ הדם של אותם מטופלים נותר בלתי מאוזן.

בעבר, הטיפול הכירורגי ביתר לחץ דם התבצע באמצעות ניתוח פתוח בעורק הכליה – פעולה שהעמידה את המטופלים בפני סיכון משמעותי וכללה תופעות לוואי מרובות בעקבות פגיעה בעצבים נוספים בבטן ובאגן.

כיום, קיימת אופציה חדשה לטיפול ביתר לחץ דם הוא טיפול פולשני הקרוי "אבלציה של עורקי הכליה". הפעולה מתבצעת בחדר צינתורים ודומה לפעולת צינתור לבבי.


כיצד מתבצעת אבלציה של עורקי הכליה?


במהלך הפעולה מוחדר צנתר דרך העורק הפמורלי במפשעה (בדומה לצינתור של העורקים הכליליים של הלב) לתוך עורקי הכליה. באמצעות תדרי רדיו מתבצעות 4-6 צריבות בעורק הכליה, המנטרלות את פעילות העצבים הסימפתטיים. צריבת העצבים מתבצעת בהנחיית מערכת ממוחשבת שמקבעת את מיקום הצנתר, הטמפרטורה שלו והלחץ שהוא מפעיל על דפנות העורק – באופן שמצמצם סיכון לפגיעות פריפריאליות בסביבת העורק.

מדובר בפרוצדורה פשוטה למדי, שנמשכת פחות משעה ואינה מלווה בתופעות לוואי משמעותיות. למחרת הצינתור המטופל משתחרר לביתו.

אחרי ביצוע הפעולה מתרחשת ירידה הדרגתית בלחץ הדם שמאפשרת למטופל להפחית בכמות התרופות אותם הוא נוטל ובמקרים מסוימים אף להפסקה מוחלטת בנטילת התרופות.

האם הפעולה יכולה לגרום ללחץ דם נמוך מדי?


הפעולה אינה יכולה להוריד את לחץ הדם מעבר לנורמה ולגרום ללחץ דם נמוך.

מדוע הטיפול אינו מוצע כיום לכל מי שלוקה ביתר לחץ דם במקום הטיפול התרופתי?


זהו טיפול חדש יחסית שמניב תוצאות טובות, מחקר שפורסם לאחרונה ובחן את יעילות הטיפול הראה ירידה משמעותית של 32/12 מ"מ כספית בערכי לחץ הדם כבר בחודשים הראשונים לאחר הטיפול – לעומת העדר שינוי בלחצי הדם בקבוצת הביקורת. ולכן עם הזמן, הטיפול הזה יהפוך לטיפול שגרתי ביתר לחץ דם.

למי הטיפול מיועד?


הטיפול בצריבה של עורק הכליה מיועד לגברים ונשים הסובלים מלחץ דם של 85/145 או גבוה יותר, שבמשך 18 החודשים האחרונים מטופלים על-ידי שלוש תרופות או יותר במינונים מקסימאליים.

לכתבות נוספות בנושא לחץ דם:
הסכנות של לחץ דם גבוה בהריון
תקווה חדשה לחולים עם לחץ דם גבוה
מה חשוב לדעת כשקונים מד לחץ דם ביתי?
לחץ דם גבוה בילדים: אבחון וטיפול
טיפולים אלטרנטיבים ביתר לחץ דם

האם הטיפול מומלץ לכל אדם הלוקה ביתר לחץ דם?


הטיפול אינו מומלץ לאנשים שיש להם הצרות בעורקי הכליה או טרשת עורקים. כאשר מטופל סובל מהצרות רק באחד מעורקי הכליה, ניתן לבצע את הטיפול בעורק הכליה השני והטיפול יניב תוצאות טובות.

גם לאחר ביצוע הפעולה בהצלחה חשוב להקפיד ולבצע בדיקות לחץ דם ולוודא שלחץ הדם אינו עולה על 140/85. ערכי לחץ הדם לא אמורים להשתנות עם הגיל. כל אדם צריך לשאוף לשמור על ערכי לחץ דם תקינים בכל שלב בחיים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר