שפעת החזירים – תסמינים, אבחון וטיפול

בשבוע שעבר נפטר ילד בן 3 ממחלת שפעת החזירים ומיד התפשטה בהלה גדולה בקרב הציבור שלא תמיד מכיר ויודע פרטים על המחלה. למעשה למחלת שפעת החזירים ישנם תסמינים ודרכי טיפול זהים לשפעת רגילה ואם מתגוננים מפניה אין סיבה לבהלה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/01/2013 |
צפיות: 6,522
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
שפעת החזירים התגלתה לראשונה בבני אדם בשנת 2009 בחוות חזירים במקסיקו. עד אז היה ידוע כי נגיף ה H1N1 גורם להתפרצות שפעת בקרב חזירים אבל לא עובר לבני אדם. כשהתגלה מקרה ההדבקה הראשון בבני אדם התברר כי נוצר נגיף שפעת חדש מסוג A שהתפתח מנגיף ה H1N1 והתפשט במהירות בין כל היבשות ומדינות רבות בעולם.

למידע נוסף בנושא שפעת החזירים היכנסו לפורומים:
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים
פורום רפואת משפחה
פורום רפואת תינוקות, טיפול בתינוקות
פורום תרופות ייעוץ תרופתי
פורום תרופות סבתא

שפעת החזירים היא כאמור מחלה מדבקת מאוד ופקידי משרד הבריאות מאמינים שהיא מתפשטת באותו אופן כמו שפעת עונתית רגילה. כאשר אנשים שנדבקו בשפעת החזירים משתעלים או מתעטשים הם משחררים מגופם טיפות זעירות המכילות את הנגיף לאוויר. ההדבקה מתרחשת כאשר אדם בריא בא במגע עם טיפות הנגיף באוויר במשטחים שהטיפות הנגיף נדבקו אליו כמו ידית דלת או כיור. המחלה יכולה לדגור בגוף האדם מספר ימים עד שמופיעים התסמינים הראשונים, אצל ילדים התסמינים יכולים להופיע גם לאחר 10 ימים מיום ההדבקה. למרות שמה של המחלה, לא ניתן להידבק בה מאכילת בשר חזיר או מכל מזון אחר.

תסמיני שפעת החזירים דומים מאוד לתסמיני שפעת עונתית רגילה והם כוללים:


שיעול
חום
כאב גרון
נזלת או אף סתום
כאבי שרירים
כאבי ראש
צמרמורות
עייפות
בחילות והקאות

שפעת החזירים שאינה מטופלת יכולה להסתבך ולגרום לתסמינים חמורים יותר כמו דלקת ריאות, בעיות נשימה, אסתמה, סחרחורת, בלבול, סוכרת ולהוביל אף למוות.

בדומה לשפעת עונתית, שפעת החזירים מסוכנת יותר לילדים מתחת לגיל 5, קשישים מעל גיל 65, קשישים השוהים בבתי אבות, ילדים מתחת לגיל 18 לאחר טיפול ממושך בתרופה אספירין, חולי לב וריאות, חולים במחלות נוירולוגיות ומטבוליות שונות, חולים שמאושפזים בבתי חולים ואנשים עם מערכת חיסונית חלשה כמו חולי איידס. אבל היא יכולה להתפרץ גם בקרב אנשים צעירים ובריאים ולגרום לסיבוכים.


שפעת חזירים – אבחון


מאחר ותסמיני שפעת החזירים דומים מאוד לתסמיני שפעת עונתית רגילה, האבחנה המדויקת באיזו שפעת מדובר נעשת באמצעות בדיקות משטח אף או גרון שנשלחות למעבדה

שפעת החזירים – טיפולים


במחלת שפעת החזירים ניתן לטפל בכמה אמצעים:

תרופות נגד צינון ושפעת שנמכרות בבתי המרקחת ללא מרשם רופא כמו אקמול, אספירין או נורופן – תרופות אלו יעילות לטפל בתסמינים כמו כאבים וחום אבל הן לא יעילות לטיפול במחלה עצמה. מומלץ לא לטפל בילדים מתחת לגיל 18 בתרופה אספירין בגלל הסיכון שלהם לחלות בתסמונת המכונה תסמונת ריי. גם אם אתם קונים תרופה לילדים שלא נקראת בפרוש 'אספירין' מומלץ לבדוק שהרכיבים שלה לא מכילים אספירין.

אנטיביוטיקה – אנטיביוטיקה היא תרופה יעילה מאוד לטיפול בשפעת חזירים ובשפעת עונתית במיוחד כשהיא נלקחת במהלך 48 השעות הראשונות לאחר הופעת התסמינים. סוגי האנטיביוטיקה שנמצאו יעילים מאוד לטיפול בשפעת חזירים הם טמיפלו או רלנזה.

חולים שאובחנו כחולים בשפעת החזירים והגיעו לבית החולים מוחזקים בבידוד על הבראתם.

כיצד ניתן להימנע מלהידבק בשפעת החזירים?


הדרך הטובה ביותר להימנע מלהידבק בשפעת היא שמירה על הרגלי הגיינה נכונים. מומלץ לחנך ילדים מגיל צעיר לשטוף את הידיים באמצעות מים וסבון לאחר כל ביקור בשירותים ולאחר נגיעה במשטחים במקומות ציבוריים. כשמשתעלים או מתעטשים מומלץ לעשות זאת לתוך המרפק ולא לתוך כפות הידיים. כשמקנחים את האף יש לזרוק את הטישו המשומש לפח ולא להשאירו על השולחן או בתוך גליל הנייר.

לכתבות נוספות בנושא מחלות וטיפולים:
סיפורו של דני חולה במחלת טרשת נפוצה
כאב גרון - תסמינים, אבחון וטיפול
איך נזהה בעיה בפעילות בלוטת התריס?
משתעלים? אולי יש לכם ברונכיט
מחלת COPD: מדוע היחס אליה בישראל שונה

חיסון נגד שפעת החזירים


דרך נוספת המומלץ להימנעות מהדבקה במחלה היא חיסון נגדה. שני החיסונים שקיימים כיום בישראל כנגד שפעת החזירים נקראים פנדרמיקס ופוסטריה. עדיף להתחסן נגד שפעת כבר בתחילת הסתיו בחודשים ספטמבר-אוקטובר. לתינוקות וילדים החיסון ניתן יחד עם חיסוני השגרה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר