פרונקל במפשעה - איך להוציא לו את העוקץ

פרונקל במפשעה הוא סוג של מחלה. מה הסיבות להופעתו של המטרד המכוער והכואב הזה וכיצד אפשר לטפל בו? לפניכם כל המידע על פרונקל בכלל ובמפשעה בפרט. מומלץ לקרוא לפני הפיצוץ הגדול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/06/2013 |
צפיות: 78,991
דירוג: 3.9 מתוך 64 הצבעות
התקבלו 64 דירוגים בציון ממוצע 3.9 מתוך 5
"מה זה?", שאלתי את החברה שלי שישבה בפנים דאובות על הספה, רגליה פרושות על השולחן בפיסוק קל. במעלה הירך הפנימית, ליד המפשעה היתה מונחת מן חביתה עבה ולבנה וידה האחת לחצה אותה אל ירכה. "אני לא יכולה יותר", אמרה, כשהיא זורקת את ראשה לאחור. "יש לי פרונקל נוראי ואף משחה לא עזרה לי. ואז, נזכרתי בשיטה של סבתא שלי. מערבבים קמח ומים ועושים בצק. מחממים קצת שמן ומניחים מעל הפרונקל, ככה לילה שלם. בסוף מורידים את הבצק וזה אמור להוציא את כל המוגלה".

טוב, בשלב הזה הלכתי להכין לנו קפה ולפתוח חבילת עוגיות. שמעתי אותה נאנקת מהחדר השני. כשחזרתי היא היתה רגועה יותר. זהו, אמרה, והראתה לי את החור שנפער ברגלה. כל המוגלה יצאה.

למידע נוסף בנושא מחלות עור הכנסו לפורומים:
פורום מחלות עור ומין
פורום סרטן העור, מלנומה, נקודות חן
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית
פורום רפואת עור משלימה
פורום רפואת עור פוטודינמית

לפוצץ או לא?


זו השאלה המתבקשת. האם לפוצץ. הפיתוי גדול. רואים את הראש הלבן שהולך וגדל ומחשב להתפרץ בעצמו, העור מסביב מאדים והולך ונמתח עם הגידול של הראש הלבן. אך עדיף להתאפק ולא לפוצץ אלא לחכות להבשלתו הטבעית של הפרונקל. לחיצה מוקדמת מדי אינה מבטיחה את הוצאת המוגלה כולו, ואולי אף לא ייצא מוגלה כלל. פעמים רבות פיצוץ הפרונקל מבעוד מועד עשוי אף לגרום לנזק לעור. ההמלצה הטובה ביותר להתמודדות עם הצרה היא לגשת לרופא.

מדוע רופא?


מומלץ לראות רופא כי מדובר בדלקת שנגרמת על ידי חיידקי הסטפילוקוקוס אאוריאוס. החיידקים מתיישבים מתחת לעור וגורמים לזיהום, אשר בעקבותיו מופיע פרונקל, מורסה, או אבצס בשמו האחר, מהביטוי Abcesses and Boils. החיידקים הללו מגיעים אלינו בנסיבות שונות - חיכוך, שערה הפוכה או הגיינה לא טובה. במקרים הקשים הפרונקל הוא ביטוי למצבים חמורים יותר ולמחלות כמו סוכרת, מחלת כליות, דלקות דם חמורות או מחלה זיהומית. לפעמים מורגשת עליה בחום - בכל זאת, מדובר בדלקת בגוף.

החשיבות לראות רופא נובעת מכך שמדובר בזיהום. קיימת סכנה, שאם לא תהיה התייבשות של הפצע תוך זמן קצר, הזיהום יתפשט לכל הגוף. לכן יש לדאוג לטפל בו כהלכה ובזמן. בנוסף, תקיפת הגוף על ידי סוג כזה של זיהום מעידה על מערכת חיסונית ירודה. לכן, יש לבדוק ולטפל בתופעה במשנה זהירות, כי היא עלולה להצביע על בעיה רחבה יותר הדורשת טיפול מקיף. ברוב המקרים הרופא המטפל, בדרך כלל מדובר ברופא המתמחה בכירורגיה, ידאג לתת לכם גם אנטיביוטיקה.


כמה תרופות סבתא לטיפול בפרונקלחשוב בכל טיפול מכל סוג שהוא ובכל מגע עם האיזור הנגוע להקפיד על ההגיינה ועל תנאים סטריליים של המקום.

אחד הטיפולים הביתיים הוא קומפרס חם. החום מגביר את זרימת כדוריות הדם הלבנות אל האיזור וכך מעודד את הגוף להלחם בדלקת.

חשוב לקחת בחשבון שאם הפרונקל קטן, יש אפשרות לנסות ולטפל בבית, אבל חשוב לחכות להבשלה. כשהפרונקל גדול יחסית יש להגיע אל הרופא בדחיפות.

מאחר ומדובר בזיהום שעשוי לנבוע גם מתזונה לקויה, יש אפשרות לטפל בבעיה על ידי מזונות מסוגים שונים. מומלץ לנקות את מערכת העיכול מסוכרים ופחמימות מזוקקות. כאן מדובר בסוג של ניקוי למשך תקופה ולא רק יום או יומיים.

שני שמנים שניתן לגייס כדי לטפל בבעיה הם שמן עץ התה ושמן קיק. ניתן לשים טיפה של שמן עץ תה פעם ביום על עור נקי ולקוות לטוב. אפשרות נוספת היא להספיג שמן קיק על גזה או צמר גפן ולהניח על הפרונקל עצמו. מומלץ לעטוף את הפרונקל עם בד תחבושת או עם פלסטר.

לכורכום תכונות המטהרות את הגוף. לכן, ניתן לערבב כפית כורכום במים חמים ולשתות את התמיסה שלוש פעמים ביום. ההבטחה היא שהדלקת תעלם והדם בגוף יתנקה. ניתן גם להניח על הפרונקל עצמו משחת כורכום ולכסות אותה בבד תחבושת נושם.

לכתבות נוספות בנושא מחלות עור:
מחלות עור: כל המידע על ויטיליגו
עור מגורה: איפה הכי מהנה לגרד?
ניתוח מוהס: מידע והמלצות
איך מרפאים כיב בעור?
וידאו: הכל על אטופיק דרמטיטיס

אבקת פחם ידועה גם היא כתרופת סבתא לריפוי הפרונקל. מגררים פחם לאבקה ומניחים אותו על בד תחבושת נקי. מניחים את התחבושת על הפרונקל, פעמיים ביום.

ניתן להכין תה משני גלעיני אפרסק. לאחר השריית הגלעינים במים, אפשר לשתות את התה שמתקבל לניקוי הגוף ואפשר גם לטבול בד תחבושת או צמר גפן בתה ולהניח כקומפרס על הפרונקל.

אחרונה חביבה היא החזרת הזכורה לנו מחודש שעבר - יש הפורסים את שורש החזרת ומניחים אותו על הפרונקל. היא ידועה בתכונות ריפוי וחיטוי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר