מעקב ביתי מסייע לשמור על לחץ דם תקין

מחקר מצא כי שימוש במוניטור ביתי למעקב אחר לחץ דם והתייעצות קבועה עם הרוקח לגבי הקפדה על שינוי אורח החיים ונטילת תרופות, סייעו לשליטה טובה יותר על יתר לחץ דם בקרב חולים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/07/2013 |
צפיות: 2,926
מחקר חדש שנערך במשך שישה חודשים בארצות הברית, בדק חולים ביתר לחץ דם לגבי אופי הטיפול בהם והשפעותיו על מדדי לחץ הדם. לאחר תקופת המחקר 72% מהמתנדבים במחקר הצליחו להוריד את לחץ הדם שלהם לתחום הנורמה, לעומת 45% מחברי קבוצת הביקורת שעקבו אחר הטיפול הסטנדרטי. כמו כן, ההשפעה של ההתערבות המשיכה גם לאחר שהמחקר הסתיים.

למידע נוסף בנושא יתר לחץ דם הכנסו לפורומים:
פורום יתר לחץ דם, לחץ דם גבוה
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב

כ-30% מהאנשים הבוגרים בעולם המערבי סובלים מיתר לחץ דם. טיפול ביתר לחץ דם ושליטה עליו יכול למנוע מחלות לבביות, כמו התקף לב. עם זאת, רק כמחצית מהמבוגרים הסובלים מיתר לחץ דם מצליחים לשלוט בו. הסיבה שרק כמחצית מהאנשים הסובלים מיתר לחץ דם מצליחים לשמור עליו בשליטה, היא שהטיפול הרגיל המוצע אינו מספק.

המחקר שילב שני סוגי התערבות – בקרה בבית על ידי מכשיר למדידת לחץ דם ובקרה על ידי הרוקח והרופא המטפלים. במחקרי עבר נמצא כי בקרה ביתית על לחץ הדם הצליחה לשמור אותו תחת שליטה באופן מסויים. המחקר הנוכחי עשה צעד אחד קדימה והמשתתפים התבקשו לבצע את הבקרה הביתית במכשיר שמקושר לרוקח המטפל שלהם. ממצאי הבדיקה הביתית מגיעים לרוקח ישירות והוא יכול להתאים לנבדק תרופות לטיפול ביתר לחץ דם בהתאם לכך.

המחקר כלל 450 אנשים שטופלו בשמונה מרפאות שונות בארצות הברית, כולם סבלו מלחץ דם גבוה ולא הצליחו לשלוט בבעיה. המטופלים חולקו באופן רנדומלי לקבוצת הביקורת שקיבלה טיפול רגיל ולקבוצת הניסוי שקיבלה טיפול משולב של מבדק ביתי עם בקרת הרוקח המטפל. כל משתתף בקבוצת הניסוי קיבל מוניטור ביתי למדידת לחץ דם השולח את הממצאים באופן מאובטח דרך הרשת לרוקח המטפל. בתחילת המחקר המטופלים נפגשו עם הרוקח אשר לימד אותם כיצד להשתמש במכשיר וקיבלו עצות לאורח חיים בריא על מנת להוריד את לחץ הדם שלהם. חברי קבוצת הניסוי התבקשו לשלוח לפחות שש מדידות לרקוח, כל אחת מזמן שונה ביום, כך מדי שבוע.


במהלך שישה החודשים הראשונים, המשתתפים שוחחו עם הרוקח בטלפון מדי שבועיים, עד שלחץ הדם התייצב לפחות למשך שישה שבועות. לאחר מכן הם שוחחו עם הרוקח אחת לחודש. במהלך השיחות, הרוקח שאל את המטופלים לגבי אורח החיים שהם מנהלים ושם דגש על עמידות לתרופות שהם נוטלים. בין שיחות הטלפון הרוקחים יכלו לשנות את סוג התרופות או מינון התרופות עבור החולים, על פי אלגוריתם המבוסס על הנחיות בריאות אמריקאיות. שינויים אלו דווחו במקביל לרופא המטפל של החולים.

לחץ הדם הסיסטולי ירד ב-11 מילימטר כספית בממוצע בקרב חברי קבוצת הניסוי לעומת חברי קובצת הביקורת במשך שישה חודשים, וב-10 מילימטר כספית בממוצע במשך 12 חודשים. כמו כן, החולים בקבוצת הניסוי הרגישו מסוגלות ובטחון לנהל את הבקרה העצמאית על לחץ הדם שלהם לאחר הניסוי, ודיווחו על שביעות רצון כללית מאורח חייהם לעומת חברי קבוצת הביקורת. התכנית הזו עלתה כ-1,200 דולר למשתתף בקבוצת ניסוי. טרם ידוע אם תכנית מסוג זה תוכל למנוע אירועים לבביים ולכן לא ידוע אם כדאי להשקיע בה כלכלית כך שקופות החולים יסבסדו אותה.

המתריסים נגד ממצאי המחקר טוענים כי יש בעייתיות בשימוש בשיטה כזו על חולים הסובלים מבעיות וסיבוכים נוספים מעבר ליתר לחץ דם. כמו כן, לטענתם יהיה צורך להחליט מראש מיהו חולה שגרתי ומי לא, ולבנות מערך הנחייתי בנוגע למקרים בהם הרוקח חייב להפנות את החולה לרופא המטפל ולא להחליט על התרופות על דעת עצמו. אך מאחר ואנשים רבים סובלים מיתר לחץ דם, יישום שיטה מעין זו לטיפול בתופעה עשוי להקל מאוד על הרופאים.

לכתבות נוספות על יתר לחץ דם:
תרופות משתנות להורדת לחץ דם
טיפול ביתר לחץ דם יכול למנוע אלצהיימר
צריבת עורק הכליה: טיפול חדש ביתר לחץ דם
מחקר: מיץ סלק יכול להוריד לחץ דם גבוה
מה חשוב לדעת כשקונים מד לחץ דם ביתי?

מבחינת החולים, החוקרים מציינים כי שיטה כזו היא נוחה במיוחד ומטילה חלק מהאחריות לבריאות טובה על החולה עצמו. הקישור הישיר לרוקח מביא לבקרה טובה יותר, כי בתקופות שאנו מרגישים טוב אנו נוטים לזנוח את נטילת התרופות. מדידת לחץ הדם בבית תיידע את החולה, גם אם הוא חש בטוב, כי מצבו לא בהכרח מזהיר ולצד המעקב של הרוקח – הוא לא יוכל להתחמק מליטול את התרופות וכך הטיפול יהיה יעיל יותר ויושגו תוצאות טובות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר