מהי פסיכותרפיה?

פסיכותרפיה מורכבת ממספר טכניקות משולבות לטיפול בבריאות הנפש והפרעות נפשיות וחלק מההפרעות הפסיכיאטריות. פסיכותרפיה עוזרת למטופל לקבל את החולשות והחוזקות שלו. זיהוי תחושות ודרכי חשיבה, יוביל להתמודדות עם מצבים בעייתיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/08/2013 |
צפיות: 3,355
טיפול פסיכותרפיה מבוסס על התערבות וורבלית ולא וורבלית ואינו כולל שימוש בחומרים כימיים או תרופות וכדורים. פסיכותרפיה מיועדת לאנשים ש"סוחבים" בעיה נפשית כלשהי מזה תקופה, ותעבוד רק אם המטפל והמטופל מצליחים לבנות יחסי אמון מלאים. הטיפול עשוי להמשך מספר חודשים או אפילו שנים. אפשר לטפל על בסיס אישי או זוגי ואפילו קבוצתי ולרוב המפגשים נערכים אחת לשבוע למשך שעה כל פעם. חלק מסוגי הפסיכותרפיה משלבים עוד אלמנטים מלבד דיבור, בין היתר – כתיבה, אומנות, דרמה, סיפור נרטיבי או מוזיקה.

למידע נוסף בנושא טיפול פסיכולוגי הכנסו לפורומים:
פורום פסיכולוגיה
פורום פסיכולוגיה הוליסטית
פורום פסיכותרפיה גופנית
פורום פסיכיאטריה
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער

פסיכותרפיה תיאורטית החלה במאה ה-19 בפסיכואנליזה ומאז היא התפתחה משמעותית. העוסק בפסיכותרפיה עשוי להיות פסיכולוג, יועץ נישואין או יועץ משפחתי, תרפיסט תעסוקתי, עובד סוציאלי מוכרז, יועץ, אח פסיכיאטרי, פסיכואנליטיקן או פסיכיאטר. מחקר שנערך בבריטניה מצא כי מטופלים שקיבלו טיפול פסיכותרפיה נגד דיכאון דרך הטלפון המשיכו, ברובם, למפגשים אישיים.

דיבורים לעומת תרופות


פסיכולוגים מתייחסים בדרך כלל למצוקה כתוצאה של יחסים בינאישיים ולא כתוצאה של הפרעות באישיות. פסיכולוג המתמחה בפסיכותרפיה יתחשב בהקשר הרחב יותר של המטופל בתוך משפחתו או במקום עבודתו. פסיכיאטרים לעומת זאת, נוקטים בגישה טיפולית המערבת תרופות בדרך כלל ורושמים תרופות להורדת רמות המתח הנפשי של המטופל. זהו הבדל כללי מאוד בין פסיכולוגים לפסיכיאטרים, אולם יש גם פסיכיאטרים רבים שעושים שימוש בגישת הפסיכותרפיה.

חלק מסוגי הפסיכותרפיה:


פסיכותרפיה התנהגותית


עוזרת למטופל להבין איך שינוי התנהגותי בסופו של דבר יוביל לשינוי בתחושות שלו. הדגש הוא על הגברת מעורבות המטופל בפעילויות מחזקות וחברתיות. השיטה הזו מודדת בזהירות את מה שהמטופל עושה ומנסה להגדיל את הסבירות שלו לחוויה חיובית ממעשיו. בפשטות – פסיכותרפיה התנהגותית נועדה להחליף תגובות שאינן רצויות בתגובות רצויות למה שמתרחש בחיינו.

טיפול קוגנטיבי


מה שאנחנו מרגישים נקבע על פי מה שאנחנו חושבים – וזו התאוריה מאחורי טיפול קוגנטיבי. למשל, אם אדם סובל מדיכאון זה עשוי לנבוע מחשיבת מחשבות או אמון באמונות שגויות. אם האמונות השגויות יתוקנו, ראיית העולם של המטופל על אירועים ועל המצב הרגשי שלו עשויה להשתנות לטובה. על פי מחקרים, אנשים הלוקים בדיכאון מחזיקים לעיתים קרובות בתחושות שגויות לגבי עצמם – הם עשויים לחוש אשמים באירועים שליליים שמתרחשים, ללא הוכחה שזה קשור אליהם ישירות, הם עלולים לראות מצבים בחיים במונחים אבסולוטיים של שחור ולבן והם עשויים לראות רק את הפן השלילי של דברים ולעוות לעיתים קרובות את חשיבותם של אירועים מסויימים.


מטפל קוגנטיבי יעמת את המטופל עם המחשבות השליליות שלו על ידי הצעת נקודות מבט אחרות על הדברים, מתוך תקווה שמצב רוחו של המטופל ישתפר בעקבות זאת. נמצא כי טיפול קוגנטיבי הוא יעיל במיוחד לטיפול בהפרעה פוסט טראומתית. עם זאת, קיים ספק לגבי יעילות הטיפול הקוגנטיבי עבור אנשים מבוגרים הסובלים מדיכאון.

במה מטפלת פסיכותרפיה?


פסיכותרפיה משמשת לטיפול בבעיות מסוגים שונים, לעיתים הטיפול נעשה על ידי פסיכותרפיה בלבד ולעיתים על ידי שילוב עם תרופות. הבעיות הנפוצות ביותר המטופלות על ידי פסיכותרפיה הן:
דיכאון, חרדה, עקה פוסט טראומתית, בטחון עצמי נמוך, פוביות, משברים נפשיים, בעיות בנישואין, OCD, בעיות אישיות, אלכוהוליזם, התמכרות, בעיות הנובעות מהתעללות בילדות, הפרעה דו קוטבית וסכיזופרניה. שתי האחרונות בשילוב טיפול תרופתי.

היתרונות של פסיכותרפיה:


החוקרים בנושא טוענים שאחד הגורמים הכי חשובים בהצלחת הטיפול הוא המטופל ולא המטפל. השתתפות בטיפול פסיכותרפיה מציע למטופל מספר יתרונות. בדרך כלל זה עוזר שיש מישהו שממש מבין אותך. הטיפול עשוי להעניק למטופל נקודת מבט נקיה ורעננה על בעיה קשה ולכוון אותו לעבר הפתרון. רוב המטופלים יטענו כי היתרונות של טיפול פסיכותרפיה כוללים:

לכתבות נוספות בנושא פסיכולוגיה:
תעזרו לו לעזור לעצמו - להפסיק לעשן
טיפול בכאב כרוני על ידי היפנוזה
הזיות שמיעה עקב סכיזופרניה
התמודדות עם התאבדות של הורה
7 דרכים לאיבחון התמכרות

אפשרות להבין את עצמך ואת המטרות האישיות והערכים שלך טוב יותר.
פיתוח כישורים לשיפור מערכות יחסים.
עוזר למטופל להתגבר על בעיות מסויימות, כמו הפרעות אכילה, דיכאון או חרדה.
סיפוק פתרון לבעיה או לדאגה שגרמו למטופל לפנות לטיפול.

החסרונות של טיפול פסיכותרפיה:


יש מטופלים שהטיפול יביא עבורם שינויים להם לא ציפו או שבהם לא חשקו.
יש מטופלים שלא אוהבים לחוות מחדש חוויה שלא הייתה להם נעימה. אם כי לא כל סוגי הטיפול מחייבים זאת.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אילן בוש
    ד"ר אילן בוש
    פסיכיאטר ילדים בכיר מומחה בפסיכיאטריה ילדים ונוער, הפרעות קשב וריכוז, מתן ייעוץ פסיכולוגי, פסיכותרפיה, אוטיזם, גיל ההתבגרות, הפרעות חרדה, הגיל הרך ... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

טיפול ב-OCD באמצעות גריה מוחית
ד"ר דורון תודר
| 17/06/2019 |
צפיות: 45
אנשים שסובלים מהפרעה טורדנית- כפייתית נמצאים בתוך מעגל מתמשך של מחשבות אובססיות ובטקסים שחוזרים על עצמם. כל אלה פוגמים משמעותית באיכות חייהם. מהן דרכי הטיפול היעילות ביותר? וכיצד מפחיתים את החרדה?
קרא עוד
כיצד עיצוב הקליניקה משפיע על המרחב הטיפולי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/05/2019 |
צפיות: 285
בטיפול פסיכותרפי קיימת חשיבות רבה למרחב הטיפולי, הקליניקה צריכה להקנות למטופל תחושת רוגע וביטחון המאפשרות כנות ופתיחות. על כן, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים אליהם לב בעיצוב הקליניקה
קרא עוד
התמכרות לאלכוהול: גורמים, תסמינים וקבלת עזרה
 אבי יקיר
| 22/04/2019 |
צפיות: 860
שתיית אלכוהול בעולם המערבי נחשבת לפעילות חברתית לכל דבר. האלכוהול גורם לשחרור, לרוגע ולפתיחות בקרב אנשים, אך הגבול בין הנאה רגעית להתמכרות של ממש מאוד דק. מהן הנורות האדומות שאליהן יש צורך להתייחס? כיצד מתחיל תהליך ההתמכרות? ומהו הצעד הראשון בדרך לגמילה?
קרא עוד
כיצד לאמץ ילד בישראל?
 סימונה פלג
| 11/04/2019 |
צפיות: 387
סימונה פלג פותחת את לבה ומכניסה אתכם למשפחתה למסע קסום מלא חששות וריגושים. בדרך הארוכה לאימוץ ילדה, היא חוותה גבשושיות ומכשולים רבים, אך לא נתנה לדבר לעצור את התגשמות חלומה והראתה לכולם שאין דבר העומד בפני הרצון
קרא עוד
כיצד מלמדים ילדים לשלוט על כעסים?
טובי פלד
| 07/04/2019 |
צפיות: 533
ילדים בשלב ההתבגרות המוקדמת חווים התקפי זעם שללא ניהול נכון הופכים למקרי תוקפנות ואף אלימות פיזית. הורים רבים נשארים חסרי אונים אל מול ההתקפים, וגם מערכת החינוך בישראל אינה מעניקה כלים לימודיים לשליטה על כעסים. אילו כלים יש להתוות לילדים? כיצד בונים לילד כישורי התמודדות בסיטואציה בה הכעס עולה? ולמה חשוב לתת דוגמא אישית ולהפוך למודל לחיקוי עבור הילד?
קרא עוד
תסמינים נוירופסיכיאטריים של אפילפסיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2019 |
צפיות: 783
חולי אפילפסיה רבים סובלים מהפרעות נפשיות הנובעות מהמחלה עצמה. התסמינים בקרב החולים נבדלים מאלה של החברה הכללית, ולכן לא תמיד קל לאבחן אותם ולטפל בהם כנדרש
קרא עוד
גירושים: כיצד מגיבים ילדים להליך בכל שכבת גיל?
ד"ר אילן בוש
| 19/03/2019 |
צפיות: 458
הליך הגירושים הוא לא הליך קל. בזמן שההורים שקועים בפרידה כואבת, פירוק בית וניפוץ החלומות הפרטיים שלהם, הם לעתים שוכחים שקיים צד שני למתרס, הכואב לא פחות משברון הפסיפס המשפחתי שלהם, ואלה, כמובן, הילדים.
קרא עוד
תכניות הגמילה: מהם סיכויי ההצלחה האמיתיים?
שחף אשכנזי
| 11/03/2019 |
צפיות: 521
גופים רבים, מקליניקות ועד מטפלים פרטים, מבטיחים לנו הבטחות ללא כיסוי ונוטעים בנו תקוות שווא לתחילתה של דרך נקייה מהתמכרות לסמים. אז מה הן השאלות החשובות שצריך לשאול לפני שמחליטים להתחיל בתהליך גמילה?
קרא עוד
אגרנות כפייתית: כיצד מזהים ואיך מטפלים?
טובי פלד
| 06/03/2019 |
צפיות: 432
אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית המתבטאת באגירת חפצים אובססיבית ללא היכולת להיפטר מהם. ההפרעה משבשת את אורח החיים התקין ולעתים גם עלולה להוביל לבעיות בריאותיות
קרא עוד
כיצד לזהות אם הילד משתמש בסמים?
ד"ר אילן בוש
| 03/03/2019 |
צפיות: 475
מספר בני הנוער שמשתמש בסמים עולה משנה לשנה, כדי למזער את הנזקים של הסם יש לטפל בבעיה מהר ככל הניתן. לשם כך יש לדעת מהם הסימנים לשימוש בסמים ומהי הדרך הנכונה לפנות לילד
קרא עוד