חולי סוכרת וחוששים משבץ? תתחילו לזוז!

מחקרים רבים שנערכו בעשור האחרון בקרב חולי סוכרת סוג 2 מצאו כי עיסוק בפעילות גופנית של 30 דקות במרבית ימות השבוע הקטין משמעותית את הסיכון לחלות במחלות לב ריאה. ממצאי המחקרים השונים בכתבה הבאה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/11/2013 |
צפיות: 5,607
הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולרים (מחלות לב ריאה) בקרב אנשים החולים בסוכרת מסוג 2, קשור באופן ישיר לתדירות בה הם מתאמנים ולאורך ועצימות האימונים. כך על פי ממצאי מחקר מקיף שנערך בנושא בארצות הברית. אנשים שעסקו במעט מאוד פעילות גופנית היו בעלי סיכון גבוה פי 70% לפתח מחלת לב קטלנית, לעומת אחרים שעסקו בפעילות גופנית בתדירות גבוהה יותר.

למידע נוסף בנושא מחלות לב הכנסו לפורומים:
פורום הפרעות קצב הלב, הפרעות לב
פורום ניתוחי לב, השתלות לב, ניתוח מעקפים, התקף לב
פורום צינתור, צינתור לב, צינתורים
פורום קרדיולוגיה - רפואת לב
פורום שומנים בדם, מחלות לב

אנשים שאובחנו כחולים בסוכרת מסוג 2 הם בעלי סיכון של פי חמישה לפתח מחלה לבבית, התקף לב או שבץ. זאת לעומת אנשים בריאים בכלל האוכלוסיה. הסיכונים לפתח את המחלה זוהו באופן ברור ונלקחו בחשבון גיל המשתתפים, היסטוריה משפחתית והשמנת יתר – ולכן הטיפול הראשוני צריך להתמקד בהרגלי אכילה נכונים, ירידה במשקל והקפדה על פעילות גופנית סדירה.

עוד מצאו המחקרים כי קיים קשר הדוק בין מידת הפעילות הגופנית לבין הסיכון לפתח מחלה קרדיווסקולרית וסיכויי התמותה בקרב כל קבוצות האוכלוסיה. למשל, מחקר שנערך בשנת 2007 במכון הבינלאומי לבריאות בארצות הברית, מצא שההמלצה לבצע פעילות גופנית מתונה של לפחות שלושים דקות במרבית ימות השבוע הביאה לירידה של 27% בשיעור התמותה, ואילו ההמלצה לבצע פעילות גופנית עצימה של לפחות עשרים דקות שלוש פעמים בשבוע, הביאה לירידה של 32% בשיעור התמותה.

מחקר שנערך בשבדיה בקרב חולים בסוכרת מסוג 2 מצא כי החולים אשר עסקו במעט פעילות גופנית היו בעלי סיכון גבוה יותר לחלות במחלות קרדיווסקולריות ולמות מוקדם, לעומת החולים שעסקו בפעילות גופנית בתדירות או בעצימות גבוהה יותר.


בפעילות גופנית בעצימות נמוכה הכוונה לחוסר פעילות גופנית כלל, או אימון גופני פעם או פעמיים בשבוע במשך שלושים דקות. בפעילות גופנית בעצימות גבוהה הכוונה לשלושה אימונים שבועיים או יותר. המחקר כלל סך הכל 15,462 נבדקים, כמחציתם ביצעו פעילות גופנית בעצימות נמוכה והשאר ביצעו פעילות גופנית בעצימות גבוהה. גילם הממוצע היה 60 וכולם היו חולים בסוכרת מסוג 2. החוקרים עקבו אחר הנבדקים במשך חמש שנים או עד לאירוע הקרדיווסקולרי הראשון או המוות.

הממצאים – הנבדקים שהיו בקבוצת הפעילות הגופנית בעצימות נמוכה היו בעלי 25% יותר סיכוי לפתח מחלת עורקים או מחלה קרדיווסקולרית, לעומת הנבדקים שהיו בקבוצת הפעילות הגופנית בעצימות גבוהה. זאת ועוד, חברי הקבוצה שביצעו פעילות גופנית בעצימות נמוכה היו בעלי סיכון של 70% יותר למות מאירוע קרדיווסקולרי, לעומת חברי הקבוצה השניה.

לכתבות נוספות בנושא מחלות לב:
חופשה בטוחה עם מחלת לב
תאהבו מכל הלב – זה בריא לכם!
תזונה צמחית למניעת מחלות לב
כיצד הזיקנה משפיעה על הלב
בדיקת לב במאמץ – EKG

באנליזה נוספת נמצא כי החולים שגם בתחילת הניסוי וגם לאחר חמש שנות הניסוי ביצעו פעילות גופנית בעצימות נמוכה בלבד, היו בעלי סיכון גבוהים יותר ב-70% מחברי הקבוצות האחרות לחלות במחלת עורקים או מחלה קרדיווסקולרית. בכלל זה, גם קבוצת החולים שבתחילת הניסוי ביצעו פעילות גופנית בעצימות נמוכה ואילו עד תום חמש שנות הניסוי, העלו את רמת הפעילות הגופנית לעצימות בינונית או גבוהה.

על פי החוקרים המסרים ממחקרים אלו מאוד ברורים – המנעו מאורח חיים יושבני, עסקו בפעילות גופנית, שמרו על תזונה מאוזנת – אלו אבני היסוד של הטיפול הראשוני בסוכרת מסוג 2. אם כרגע אתם מבצעים מעט פעילות גופנית, הגבירו את תדירות הפעילות ולאט לאט גם את עצימות הפעילות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד